Základní škola Labyrint ve Lhotě u Opavy, která nabízí vzdělávání podle zásad Montessori pedagogiky hostila vzácnou návštěvu. V rámci výměnného pobytu přivítala studenty z Ladakhu, tedy z daleké Indie.
Veronika Kotůlková, ředitelka, ZŠ Labyrint: “Myslím si, že jakýkoliv výměnný projekt je vždycky prospěšný pro obě strany a tady je to umocněno tím, že se jedná opravdu o dvě naprosto odlišné kultury. Kultura evropská a kultura severoindická je opravdu jiná, vidíme to v každém detailu a je to vlastně o tom, že si obě dvě strany rozšiřují nějakou toleranci vůči lidem odjinud, z jiného kontinentu.”
Studenti z Ladakhu se dva týdny seznamovali s naší kulturou a tradicemi, ve škole se zapojili do běžné výuky a společně navštívili i zajímavá místa v Opavě a Ostravě. Ubytovaní byli v rodinách žáků školy.
Jakub Blažek, učitel, ZŠ Labyrint: “Studenti mají dneska termín odevzdání jednoho projektu Cukr ti to spočítá, kdy pracují na tom, aby spočítali, kolik je v jednotlivých potravinách cukru a do toho počítají, převádějí vlastně na 100 g kolik je v tom daném produktu a podobně, nebo případně pokud je to nějaký nápoj, tek kolik je ve 100 ml, takže pracujeme s výživovými hodnotami. S ladečany, myslím si, že už dochází k takové integraci na kamarádské bázi, že už se různě pošťuchují a tak, takže myslím si, že za ten týden se sžili dostatečně.”
Veronika Kotůlková, ředitelka, ZŠ Labyrint: “U nás je nejvíce žáků z Opavy, Ostravy a potom tady z okolních vesnic, takže většinou jsou ti ladačtí studenti ubytovaní v opavských rodinách, ale taky na Ostravsku máme některé ubytované. Odpolední program oni řeší v rodinách, kde s našimi studenty chodí, byli nakupovat třeba, nebo se byli podívat do second handů, byli na laser game. Včera si byli vyzkoušet lyžování na Vaňkově kopci, což také pro ně není známý sport.”
Po celou dobu spolu všichni komunikovali v angličtině, také spolu vařili česká a indická jídla a zatančili si ladacké tance.
anketa: žáci ZŠ Labyrint: “Nás dost zajímá, jak to u nich funguje a mají to dost odlišné, takže jako nevím, tak se prostě bavíme jak to funguje a jaké jsou ty rozdíly.”
“Děláme spoustu různých aktivit po škole a tak, ať si hodně věcí vyzkouší, takže myslím si, že to je dobré a už jsme se skamarádili, jsou podobní, dá se s nimi bavit, jsou vtipní a všechno.”
anketa: studenti z Ladakhu: “Miluji tuto zemi, její architekturu, jídlo, kulturu, vše je hodně odlišné od Ladakhu. Našla jsem si tady hodně přátel, líbí se mi, že lidé jsou tady hodně vstřícní a přátelští.”
“U nás je vše úplně jiné, ale moc se mi tady líbí. Studenti tady mají vše, co potřebují, zažil jsem s nimi spoustu nových věcí a moc jsem si to užil. Bylo to pestré a inspirující.”
Výměnného pobytu se zúčastnili 4 ladačtí studenti v doprovodu dvou učitelek.