V Opavě diskutovali se studenty i širokou veřejností politici kandidujících stran do EP. A to v předvolební debatě v klubu Art, která byla svou velikostí v našem regionu unikátní.
Jan Marušák, předseda Opavského zastupitelstva dětí a mládeže: “Cíl je jako vždycky edukovat a namotivovat v té dopolední části studenty jít k těm volbám, protože je to za mě nejdůležitější občanská součást ať to není, jak už někteří řečníci říkali o nás bez nás. Odpoledne ať je to prostě zábavné i pro dospělé, třeba se nám podaří i některé přesvědčit, namotivovat taky, protože ta účast je kolem 35 nebo 38 procent do EP, což je velmi málo.”
Předvolební debaty se zúčastnili mimo jiné Jaroslava Pokorná jermanová, Robert Šlacha, Lubomír Zaorálek, nebo Ondřej Kutílek.
Jan Marušák, předseda Opavského zastupitelstva dětí a mládeže: “Témata jsme na dopoledne zaměřili mířené právě na studenty. Proč jít k volbám, co jim kdo je schopný poskytnout a v odpolední části to chceme koncipovat na to, že už budou ostřejší témata, například obecně Green Deal, nebo teď je imigrační pakt takové velice horké téma. Je unikátní, že se nám podařilo do Opavy dostat tolik kvalitních kandidátů napříč spektrem a že stále ta debata je dosti kultivovaná.”
anketa: účastníci debaty: “Určitě si myslím, že jsou důležité, že naprosto důležitým způsobem ovlivňují naše každodenní životy, že je potřeba se o to zajímat, zejména pro mladé lidi, protože přece jenom EU nějakým způsobem financuje a organizuje různé akce a organizace jako třeba Erasmus, díky kterým můžeme cestovat.”
“Já půjdu konkrétně ke svým prvním volbám a myslím, že jelikož jsou zrovna evropské volby, je to velké téma pro nás pro mladé, jelikož využíváme benefoty EU na té nejvyšší možné úrovni. Jsem třeba ráda, že je zde tolik kandidátů, celé to široké spektrum, což je určitě unikátní, nicméně ten čas nevyužívají pro to, aby mluvili o tom, co bude. Nás zajímá, co bude, ne to, co bylo.”
“Já si myslím, že jsou často podceňované, protože si myslí, že EP pro nás není nic podstatného, což je naprostá chyba a myslím si, že je velice důležité k nim přijít jako za každého člověka, který může jít volit. Protože potom nemáme právo vlastně tak, jak bylo zmíněno v té debatě, nic vyčítat, pokud my sami k těm volbám nepřijdeme.”
Volby do Evropského parlamentu probíhají v rámci čtyř dní napříč celou Evropskou unií. Ve většině zemí EU se chodí k volebním urnám v neděli. Česká republika je jedinou členskou zemí, kde volby probíhají ve dvou dnech. Uskuteční se 7. a 8. června.