Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Slunovrat v Opavě slibuje zážitky pro všechny generace. Nabídne koncerty, divadlo i provazochodce

Opava |  | Opavský expres

Pomalu, ale jistě se blíží oblíbený festival Slunovrat. Letos se uskuteční už 12. ročník a pořadatelé opět slibují nejen hvězdná jména české i zahraniční hudební scény, ale také osobnosti z debatní scény, nový cirkus a pouliční divadlo.

Hvězdně obsazený multižánrový festival Slunovrat nabídne pestrý program pro všechny věkové kategorie. Na své si tak přijde úplně každý. Zážitkem bude už jeho samotné zahájení.

Vašek Müller, ředitel festivalu Slunovrat: “Novinek na Slunovratu bude spousta, protože my si vždycky vymyslíme něco nového. Nám to jinak nedá, jedna z těch věcí bude třeba taková velká atrakce, že festival v podstatě začne přechod na laně mezi Hláskou a střechou Slezského divadla, taková highline a další z novinek bude třeba, že se podívají návštěvníci i do tohoto krásného prostoru, kde stojíme teď my, to znamená do konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie.”

Vystoupí tady známý herec Tomáš Hanák a Moravské klavírní trio nebo fenomenální varhanice Katta. Festival bude probíhat i na dalších místech po celé Opavě.

Vašek Müller, ředitel festivalu Slunovrat: “Rádi ukazujeme jak je Opava krásná. Kromě této konkatedrály budeme i v dalších kostelech. Budeme v kostele sv. Václava, budeme v kostele sv. Janů a taky nově u sv. Vojtěcha na Dolním náměstí, no a ta hlavní největší stage bude opět na náměstí Osvoboditelů. Centrum neplacených aktivit bude v parku pod Ptačím vrchem, ale návštěvníci se podívají po celé Opavě během komentovaných prohlídek a dalších věcí.”

Z hudební scény už pořadatelé odtajnili téměř vše, mají ale i překvapení, která zatím tají.

Vašek Müller, ředitel festivalu Slunovrat: “Z těch hudebních hvězd jednotlivých dnů bude ve čtvrtek Pražský výběr nebo Rufus Miller, případně Nani Vazana, to je izraelská zpěvačka, v pátek se moc těšíme na Janu Kirschner nebo Dana Bártu a Roberta Catryho nebo polskou takovou instrumentální smršť, která si říká Vološi a v sobotu tady budou slavní muzikanti z King Crimson, Pat Mestelotto, Trey Gunn a další a k tomu třeba Ventolin, The Breath Irsko anglické duo, nebo třeba Katarina Koščová."
Markéta Johnová, dramaturgyně nehudebního programu: “V rámci nehudebního programu se naši návštěvníci můžou těšit například na Miloně Čepelku z divadla Járy Cimrmana nebo taky na herce Tomáše Hanáka, který přijde s přednáškou o Kubě a dále na novinářku Kristýnu Čirokovou, spisovatele Miloše Doležala, na polární bioložku Marii Šabackou nebo taky na biologa a kněze Marka Orko Váchu, který přijede s herečkou Sárou Hlaváčovou.”

Další novinkou letošního ročníku je místo diskusního programu.

Markéta Johnová, dramaturgyně nehudebního programu: “Diskusní program bude převážně v Bredě, v obchodním domě pod kopulí, což je zase nová scéna, kam chceme naše návštěvníky uvést. V Bredě se zároveň budou konat i komentované prohlídky.”

Atraktivní program festivalu Slunovrat, který se uskuteční od 19. do 21. června, nabídnou i volně přístupné zóny. Co se týká vstupenek, ty si můžete zakoupit na webu www.festivalslunovrat.cz.

Nahlásit chybu


Lidé si v průběhu Světového dne vody prohlédli jinak zapovězená místa na přehradách

Navštívit místa, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná, mohli lidé, kteří využili Den otevřených dveří pořádaný u příležitosti Světového dne vody. Prohlédnout si mohli přehrady, úpravny pitné vody nebo čistírny odpadních vod.

Meteorologové lidem ukázali svou stanici na Lysé hoře

Meteorologové, kteří slouží na Lysé hoře, ale i jejich kolegové na pobočce v Ostravě-Porubě, se v sobotu vžili do role průvodců. O Dni otevřených dveří lidem ukázali svá pracoviště.

Rodinný dům ve Vítkovicích zasáhl blesk, požár zdolali hasiči

Dnes 9:51 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K požáru střechy rodinného domu v Ostravě-Vítkovicích se v neděli večer sjeli hasiči z několika jednotek. Příčinou byl zásah blesku.

Řidič Boltu vjel do křižovatky na červenou. Vezl ženu i děti a nikdo nebyl připoutaný

Včera 9:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

33letý řidič taxi služby Bolt vjel v Ostravě-Zábřehu do křižovatky na červenou a srazil se s dalším autem. Taxík poté skončil v kolejišti tramvají. Navíc řidič, žena a dvě děti v autě nebyli připoutáni. Zranění utrpěli i dva lidé z druhého auta. Nehoda zastavila i tramvaje.

Moravskoslezský kraj investuje do cestovního ruchu. Podpoří kempy, cyklostezky i Technotrasu

22. března 2025 18:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos rozdělí více než 43 milionů korun na podporu cestovního ruchu. Peníze půjdou na rozvoj cyklostezek, stání pro karavany, nové turistické atrakce i propagaci Technotrasy. Cílem je zatraktivnit region pro turisty i místní obyvatele.

Dalším bodem ve zvelebování prostranství Karvinského moře bude gastro kontejner

22. března 2025 16:19 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Zvelebování kolem oblíbené lokality Karvinského moře čeká další bod, který jistě potěší všechny jeho věrné návštěvníky. Na jednom z volných prostranství tam bude stát nové zázemí pro občerstvení a vodní sporty.

Technické služby pořídily defibrilátory, zaměstnanci prošli školením v první pomoci

21. března 2025 13:52 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovské Technické služby chtějí být připraveny na všechny krizové situace, a to i v případě poskytnutí první pomoci. Proto společnost zakoupila defibrilátory a proškolila své zaměstnance.

Ostravu postupně svírají dopravní omezení. Začne oprava mostu na Plzeňské

21. března 2025 9:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Řidiče v Ostravě čeká další komplikace. V pondělí 24. března začne ŘSD s opravou mostu v ulici Plzeňská. Doprava bude svedena v každém směru do jednoho pruhu. Vzhledem k dalším dopravním omezením a velkému počtu řidičů, kteří hledají způsoby, jak komplikovaná místa objet, se opět dají čekat ve špičkách dlouhé kolony.

1 400 eskortovaných i stovky případů. Policisté z hlavního nádraží Ostrava se loni nezastavili

22. března 2025 19:09 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Policisté z oddělení hlavní nádraží Ostrava měli i v loňském roce plné ruce práce. Eskortovali téměř 1 400 osob a zajišťovali bezpečnost v prostorách železničních stanic i vlaků napříč regionem. Zabývali se stovkami trestných činů i přestupků a výrazně se podíleli na pátrání po hledaných osobách.

Továrna na baterie pro elektromobily v Dolní Lutyni je o krok blíže stavbě

20. března 2025 23:23 | Dolní Lutyně | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

Strategický podnikatelský park v Dolní Lutyni, ve kterém by měla být postavena továrna na výrobu baterií pro elektromobily, postoupil do další fáze příprav. Zveřejněné studie potvrdily realizovatelnost projektu a minimalizaci dopadů na přírodu.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě ocenila čtenáře s největším počtem výpůjček

22. března 2025 16:56 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Knihovna Petra Bezruče v Opavě ocenila nejaktivnější a nejvěrnější čtenáře. Letos se uskutečnil už 15. ročník soutěže Čtenář roku s tím, že pokaždé se vyhlašuje jiná kategorie.

Festival Další břehy inspiruje myšlenka spisovatele Ernesta Hemingwaye

22. března 2025 14:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V poslední reportáži vás opět pozveme na festival Další břehy, tentokrát na úvodní koncert, slavnostní zahájení a také na výjimečná divadelní představení.

Turistické informační centrum v Opavě ročně navšíví kolem 30 tisíc lidí. Nejvíce je zajímají památky

22. března 2025 14:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava je oblíbeným místem turistů. O množství památek města se zajímají nejen lidé z různých koutů ČR, sle také ze zahraničí. Veškeré informace získají v Turistickém informačním centru včetně propagačních materiálů a dárkových předmětů.

S letním provozovem sběrných dvorů se v Opavě otevřel i nový sběrný dvůr na Šlofárně a Reuse centrum

20. března 2025 15:08 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nový sběrný dvůr Šlofárna v Opavě-Kylešovich je od tohoto týdne otevřený lidem. Fungovat začal s letní provozozní dobou sběrných dvorů ve městě. Zároveň s jeho otevřením byl zrušen sběrný dvůr v Bílovecké ulici.

Slezské zemské muzeum v Opavě patří výstavě 20 000 mil pod mořem inspirované románem Julesa Verna

19. března 2025 15:21 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Historická budova Slezského zemského muzea v Opavě patří výstavě 20 000 mil pod mořem. Je inspirovaná jedním z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna a láká k prozkoumání podmořského světa.

Festival Další břehy letos slaví 25 let. Nabídne přes 30 pořadů na různých místech Opavy

19. března 2025 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavský multižánrový festival Další břehy už klepe na dveře. Probíhat od 5. dubna do 1. května a nabídne pestrou mozaiku více než třicet pořadů všech uměleckých žánrů.

Festival Slunovrat v Opavě slibuje zážitky pro všechny generace. Nabídne koncerty, divadlo i provazochodce
Vydáno 1. března 2025 19:38, Opava, Yvona Fajtová
Pomalu, ale jistě se blíží oblíbený festival Slunovrat. Letos se uskuteční už 12. ročník a pořadatelé opět slibují nejen hvězdná jména české i zahraniční hudební scény, ale také osobnosti z debatní scény, nový cirkus a pouliční divadlo.

Hvězdně obsazený multižánrový festival Slunovrat nabídne pestrý program pro všechny věkové kategorie. Na své si tak přijde úplně každý. Zážitkem bude už jeho samotné zahájení.

Vašek Müller, ředitel festivalu Slunovrat: “Novinek na Slunovratu bude spousta, protože my si vždycky vymyslíme něco nového. Nám to jinak nedá, jedna z těch věcí bude třeba taková velká atrakce, že festival v podstatě začne přechod na laně mezi Hláskou a střechou Slezského divadla, taková highline a další z novinek bude třeba, že se podívají návštěvníci i do tohoto krásného prostoru, kde stojíme teď my, to znamená do konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie.”

Vystoupí tady známý herec Tomáš Hanák a Moravské klavírní trio nebo fenomenální varhanice Katta. Festival bude probíhat i na dalších místech po celé Opavě.

Vašek Müller, ředitel festivalu Slunovrat: “Rádi ukazujeme jak je Opava krásná. Kromě této konkatedrály budeme i v dalších kostelech. Budeme v kostele sv. Václava, budeme v kostele sv. Janů a taky nově u sv. Vojtěcha na Dolním náměstí, no a ta hlavní největší stage bude opět na náměstí Osvoboditelů. Centrum neplacených aktivit bude v parku pod Ptačím vrchem, ale návštěvníci se podívají po celé Opavě během komentovaných prohlídek a dalších věcí.”

Z hudební scény už pořadatelé odtajnili téměř vše, mají ale i překvapení, která zatím tají.

Vašek Müller, ředitel festivalu Slunovrat: “Z těch hudebních hvězd jednotlivých dnů bude ve čtvrtek Pražský výběr nebo Rufus Miller, případně Nani Vazana, to je izraelská zpěvačka, v pátek se moc těšíme na Janu Kirschner nebo Dana Bártu a Roberta Catryho nebo polskou takovou instrumentální smršť, která si říká Vološi a v sobotu tady budou slavní muzikanti z King Crimson, Pat Mestelotto, Trey Gunn a další a k tomu třeba Ventolin, The Breath Irsko anglické duo, nebo třeba Katarina Koščová."
Markéta Johnová, dramaturgyně nehudebního programu: “V rámci nehudebního programu se naši návštěvníci můžou těšit například na Miloně Čepelku z divadla Járy Cimrmana nebo taky na herce Tomáše Hanáka, který přijde s přednáškou o Kubě a dále na novinářku Kristýnu Čirokovou, spisovatele Miloše Doležala, na polární bioložku Marii Šabackou nebo taky na biologa a kněze Marka Orko Váchu, který přijede s herečkou Sárou Hlaváčovou.”

Další novinkou letošního ročníku je místo diskusního programu.

Markéta Johnová, dramaturgyně nehudebního programu: “Diskusní program bude převážně v Bredě, v obchodním domě pod kopulí, což je zase nová scéna, kam chceme naše návštěvníky uvést. V Bredě se zároveň budou konat i komentované prohlídky.”

Atraktivní program festivalu Slunovrat, který se uskuteční od 19. do 21. června, nabídnou i volně přístupné zóny. Co se týká vstupenek, ty si můžete zakoupit na webu www.festivalslunovrat.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000047538/festival-slunovrat-v-opave-slibuje-zazitky-pro-vsechny-generace-nabidne-koncerty-divadlo-i-provazochodce