Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plicní oddělení SNO jde s dobou

Opava |

Plicní oddělení opavské Slezské nemocnice zajišťuje péči pacientům nejen z Opavy, ale i širokého okolí, kterým nabízí moderní zázemí a špičkově vybavené ambulance.

Plicní oddělení Slezské nemocnice v Opavě má k dispozici nový ambulantní trakt, kde se nachází mimo jiné pracovny ultrazvuková, endoskopická i stacionární.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Máme tady i stacionář, kde máme možnost umístit pacienty po bronchoskopii nebo pacienty, kteří vyžadují inhalační nebo infuzní léčbu a potom jdou domů, nemusí být hospitalizováni. Jsou tady pracovny lékařů, pracovna sester a teď tady jsme ve funkční vyšetřovně, kde děláme takové základní vyšetření spirometrie a bodypletysmografie, a to jsou vyšetření, která měří přesně kapacitu plic, odpory v dýchacích cestách, jak jsou průdušky zúžené nebo nejsou zúžené, jaká je schopnost přestupovat kyslík do plic, takže takové podrobnější funkční vyšetření.”

Bronchoskopická vyšetření se provádí moderním flexibilním videobronchoskopem.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Tady máme endoskopický sál s videobronchoskopem, endoskopie nám přináší širokou škálu diagnostických možností, ale i terapeutických. Jsme schopni vytáhnout třeba cizí tělesa, odsát nadměrné množství hlenu z průchodní průdušky.”

Kvalitu vyšetřování významně zvyšuje i ultrazvuk, který je jak v ambulantní, tak v lůžkové části.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Ultrazvuk používáme hlavně k detekci výpotků hrudních, to znamená, odlišení třeba od srůstů a pokud chceme odsát ten výpotek, tak je to lepší cílit pod ultrazvukovou kontrolou, protože tím minimalizujeme riziko komplikací.”
Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Spádová oblast je celkem velká. Je to 180 tisíc lidí z širokého okolí, které potom obhospodařuje nemocnice Opava a pacienti, kteří tady chodí, ta diagnostika je různorodá. Nemoci jsou různorodé, jsou to chronické obstrukční plicní nemoci velmi rozšířené, jsou to astmatici, jsou to nádorová onemocnění, kterých přibývá, jsou to těžké záněty plic nebo i lehčí formy, ale prostě záněty plic, byla spousta covidových pacientů, teď jsme prošli virovou epidemií s pacienty, kteří opravdu měli virové záněty plic. Jsou tady dispenzarizovaní pacienti se sarkoidózou, s intersticiálními plicními procesy, pacienti s tuberkulózou, které ovšem předáváme potom do spádové oblasti plicního sanatoria.”

Bohužel přibývá nejen nádorových onemocnění, ale zvyšuje se také počet astmatiků.

Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Naštěstí dneska je, řekl bych, velmi špičková, velmi dobrá léčba, ať už jsou to léky, které zabraňují mediátorům, které potom jsou zodpovědné za to, aby nedocházelo k nějakým těm reakcím, ale jsou potom inhalační špičkové léky, které udržují astmatiky v takovém klidovém stadiu a stavu.”

V lůžkové části se nachází 25 elektricky polohovatelných akutních lůžek v moderně vybavených dvou a třílůžkových pokojích, ve kterých nechybí sociální zázemí, klimatizace a televize.

Nahlásit chybu


K tématu

Hosté ve studiu: Veronika Pallová, primářka kožního oddělení SNO

9. října 2025 13:43 | Opava | Jana Lipowská

Projevy a léčba lymfatického otoku

Ojedinělá metoda vyšetření otoků v SNO

3. července 2025 16:48 | Opava | Yvona Fajtová

Nukleární medicína je lékařský obor, který používá k diagnostice a terapii nemocí zavedení radioaktivních látek do těla pacienta. V nukleární medicíně se dá měřit vylučovací funkce ledvin, schopnost koncentrace jodu na štítné žláze, proudění krve do srdce, nebo také lymfy.

Hosté ve studiu: Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO

7. května 2025 17:24 | Opava | Jana Lipowská

SNO je centrem vysoce specializované chirurgické péče


Na silnici I/56 do Beskyd ŘSD opravuje autobusové zastávky

2. dubna 2026 18:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Více opatrnosti a pozornosti v těchto dnech vyžaduje průjezd po silnici I/56 na úrovni Frýdlantu nad Ostravicí. Jedná se o lokalitu Nová Dědina na takzvané Beskydské dálnici. V místě, kde se silnice za sjezdem na Čeladnou zužuje ze čtyř na dva jízdní pruhy, probíhají opravy povrchu vozovky v autobusových zálivech.

V Porubě na Budovatelské ulici začne stavba parkovacího domu. Hotovo by mělo být v létě 2027

2. dubna 2026 17:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba bude mít další parkovací dům. Unikátní podzemní parkoviště na Budovatelské ulici ale nenabídne jen parkovací stání, na střeše bude vybudováno také sportoviště pro studenty z přilehlého Jazykového gymnázia Pavla Tigrida.

Běh se žlutou stužkou nabízí druhou šanci odsouzeným

3. dubna 2026 9:34 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Běh druhé šance. Tak se přezdívá osvětovému Yellow Ribbon Run, jehož letošní 11. ročník odstartoval v ostravské heřmanické věznici. Už podruhé se do běhu zapojili i odsouzení Dušan Vomastek a Vladimír Čopek.

Batole spadlo do zahradního jezírka, vrtulníkem bylo přepraveno do nemocnice

3. dubna 2026 18:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K velkému rodinnému neštěstí se schylovalo v pátek odpoledne v Janovicích na Frýdecko-Místecku. Na zahradě rodinného domu se začalo topit zhruba roční dítě.

Dům přírody Jeseníků v Karlově Studánce nejspíše stát nebude, lázně odstoupily od smlouvy

1. dubna 2026 15:18 | Bruntál | Karel Soukop

Plánovaný Dům přírody Jeseníků v lázních Karlova Studánka pravděpodobně nevznikne. Přestože smlouva mezi Agenturou ochrany přírody, MS krajem a horskými lázněmi byla již podepsána, situace se změnila a lázně od ní nyní ustoupily.

Za čelní srážku a zranění dvou lidí v Havířově může opilý řidič, který vjel do protisměru

3. dubna 2026 16:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně rychle měli policisté jasno při vyšetřování dopravní nehody v Havířově-Podlesí. Viník byl pod vlivem alkoholu a nezvládl jízdu pravotočivou zatáčkou.

Odliv lidí a nezaměstnanost trápí Osoblažsko a Vítkovsko, tamní starostové se sešli s vedením MS kraje

2. dubna 2026 14:01 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Problémy malých obcí, odliv lidí i nedostatek práce. Taková témata řešili zástupci Moravskoslezského kraje se starosty na Osoblažsku a Vítkovsku.

Z mostu přes novojičínskou Grasmanku zbyl už jen zlomek konstrukce

2. dubna 2026 11:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Most přes Grasmanku v Novém Jičíně prochází celkovou rekonstrukcí. Demoliční práce, které byly zahájeny v polovině února, probíhají podle plánu. Dělníci už stihli odstranit více než polovinu původní konstrukce.

Státem snížené ceny přiměly české řidiče jezdit tankovat do Polska

1. dubna 2026 11:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně citelný cenový rozdíl vede české řidiče jezdit tankovat k čerpacím stanicím v Polsku. Na plné nádrži ušetří až stovky korun.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. května 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

V Opavě proběhly zápisy dětí do mateřských škol

Včera 23:52 | Opava | Yvona Fajtová

Mateřská škola Šrámkova v Opavě má za sebou letošní zápis. Kapacita se naplnila a od nového školního roku se znovu otevře všech osm tříd.

Opavou projel velikonoční trolejbus. Vezl radost i tradice

Včera 23:28 | Opava | Yvona Fajtová

Ulicemi Opavy projel speciální velikonoční autobus. Dopravní podnik připravil pro cestující sváteční jízdu plnou hudby, tradic i drobných dárků.

Nádherné prostory kostela sv. Václava a Dům umění v Opavě patřily reprezentačnímu plesu města Opavy

Včera 20:09 | Opava | Yvona Fajtová

Kostel sv. Václava a Dům umění v Opavě patřily reprezentačnímu plesu města Opavy, která už tradičně zakončil plesovou sezonu ve městě.

V Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se uskutečnil už šestý ročník nepřetržitého čtení Bible

1. dubna 2026 16:55 | Opava | Yvona Fajtová

V Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se uskutečnil už šestý ročník nepřetržitého čtení Bible. Do akce, která trvala celých 24 hodin, se zapojily desítky čtenářů i návštěvníků.

Opava bojovala, ale na Brno to nestačilo. Na domácí palubovce prohrála o deset bodů

1. dubna 2026 15:20 | Opava | Yvona Fajtová

Basketbalisté BK Opava nestačili ve víceúčelové hale na tým z Brna, kterému podlehli 66:76. Přesto trenér i hráči vidí oproti minulému utkání zlepšení a už se soustředí na blížící se play-off.

Mladí plavci z celého kraje trénují v Opavě. Bojují o nominaci na dětskou olympiádu

1. dubna 2026 13:39 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě odstartoval první dvoudenní kemp mladých plavců z Moravskoslezského kraje. Ti nejlepší z nich se připravují na letní olympiádu dětí a mládeže, která se letos v červnu uskuteční v Praze.

Plicní oddělení SNO jde s dobou
Vydáno 13. března 2025 15:33, Opava, Yvona Fajtová
Plicní oddělení opavské Slezské nemocnice zajišťuje péči pacientům nejen z Opavy, ale i širokého okolí, kterým nabízí moderní zázemí a špičkově vybavené ambulance.

Plicní oddělení Slezské nemocnice v Opavě má k dispozici nový ambulantní trakt, kde se nachází mimo jiné pracovny ultrazvuková, endoskopická i stacionární.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Máme tady i stacionář, kde máme možnost umístit pacienty po bronchoskopii nebo pacienty, kteří vyžadují inhalační nebo infuzní léčbu a potom jdou domů, nemusí být hospitalizováni. Jsou tady pracovny lékařů, pracovna sester a teď tady jsme ve funkční vyšetřovně, kde děláme takové základní vyšetření spirometrie a bodypletysmografie, a to jsou vyšetření, která měří přesně kapacitu plic, odpory v dýchacích cestách, jak jsou průdušky zúžené nebo nejsou zúžené, jaká je schopnost přestupovat kyslík do plic, takže takové podrobnější funkční vyšetření.”

Bronchoskopická vyšetření se provádí moderním flexibilním videobronchoskopem.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Tady máme endoskopický sál s videobronchoskopem, endoskopie nám přináší širokou škálu diagnostických možností, ale i terapeutických. Jsme schopni vytáhnout třeba cizí tělesa, odsát nadměrné množství hlenu z průchodní průdušky.”

Kvalitu vyšetřování významně zvyšuje i ultrazvuk, který je jak v ambulantní, tak v lůžkové části.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Ultrazvuk používáme hlavně k detekci výpotků hrudních, to znamená, odlišení třeba od srůstů a pokud chceme odsát ten výpotek, tak je to lepší cílit pod ultrazvukovou kontrolou, protože tím minimalizujeme riziko komplikací.”
Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Spádová oblast je celkem velká. Je to 180 tisíc lidí z širokého okolí, které potom obhospodařuje nemocnice Opava a pacienti, kteří tady chodí, ta diagnostika je různorodá. Nemoci jsou různorodé, jsou to chronické obstrukční plicní nemoci velmi rozšířené, jsou to astmatici, jsou to nádorová onemocnění, kterých přibývá, jsou to těžké záněty plic nebo i lehčí formy, ale prostě záněty plic, byla spousta covidových pacientů, teď jsme prošli virovou epidemií s pacienty, kteří opravdu měli virové záněty plic. Jsou tady dispenzarizovaní pacienti se sarkoidózou, s intersticiálními plicními procesy, pacienti s tuberkulózou, které ovšem předáváme potom do spádové oblasti plicního sanatoria.”

Bohužel přibývá nejen nádorových onemocnění, ale zvyšuje se také počet astmatiků.

Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Naštěstí dneska je, řekl bych, velmi špičková, velmi dobrá léčba, ať už jsou to léky, které zabraňují mediátorům, které potom jsou zodpovědné za to, aby nedocházelo k nějakým těm reakcím, ale jsou potom inhalační špičkové léky, které udržují astmatiky v takovém klidovém stadiu a stavu.”

V lůžkové části se nachází 25 elektricky polohovatelných akutních lůžek v moderně vybavených dvou a třílůžkových pokojích, ve kterých nechybí sociální zázemí, klimatizace a televize.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000047702/plicni-oddeleni-sno-jde-s-dobou