Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna Petra Bezruče v Opavě se vůbec poprvé zapojila do celorepublikové akce Pochod pro mozek

Opava |

Také Opava se zapojila do celorepublikového projektu Týden pro mozek. Například Knihovna Petra Bezruče uspořádala Pochod pro mozek, jehož cílem je připomenout lidem nezbytnost pohybu pro správné fungování mozku a dobrou kondici v každém věku.

Na čtyři desítky lidí, mezi nimi i děti, se společně vydaly na komentovanou procházku z Branky u Opavy do Hradce nad Moravicí. Pochod pro mozek pro ně uspořádala Knihovna Petra Bezruče v Opavě v rámci Národního týdne trénování paměti a založila tím novou tradici.

Romana Martiníková, knihovnice, Knihovna Petra Bezruče v Opavě: “Absolvovali jsme zhruba sedmikilometrovou procházku přes kopec Hanuši, kde jsme lidem, kteří to tady znají, tak nás informovali o historii a o pověstech, které se k tomu kopci váží. Výborná akce a myslím, že se to i lidem velice líbilo. V cíli jsme měli prohlídku hradecké knihovny a malé občerstvení a hlavně také, abychom zatrénovali i s tou pamětí, tak jednoduchý kvíz, na kterém si vzpomněli, co se dneska dozvěděli.”
Jindřich Skařupa, průvodce: “Dneska jsme měli vycházku na Hanuši, kde se hovořilo o naučné stezce Hanuša, o pamětihodnostech na Hanuši, především o ovci Merino, především je to historie o Hanuši, o hanušských rytířích, kteří jsou zakleti ve skále hanušském, a to od Ječmínka. To jsou tataři, kteří tady vegetovali ve 13. století, kteří nám dělali paseku. hlavně taky o přírodě, která se týká zvířat, lesů atd.”

Na památku si každý z účastníků odnesl domů placku s logem Pochodu pro mozek.

anketa: účastníci Pochodu pro mozek: “Procházka byla krásná, počasí nám přálo, byla jsem poprvé na takové procházce, nikdy jsem na Hanuši nebyla. Pan průvodce byl úžasný, vychrlil na nás spoustu informací, bylo toho tolik, že si myslím, že to člověk není schopný pobrat. Jsem ráda, že jsem tady byla.”
“Jsme tady parta z Malých Hoštic, je nás tu asi 13, přišli jsme tady za účelem poznat lépe kraj a předtím jsme jenom chodili po přírodě a teď jsme se něco dozvěděli o historii, pověsti i pan průvodce vlastně byl velice vtipný, tak nás rozveselil, ušli jsme 7 km, bylo to pěkné.”
“Procházka byla výborná, na to jsme zvyklí, dozvěděli jsme se spoustu věcí, bylo příjemně, počasí nám přálo, co víc si můžeme přát.”
“Bylo to dobré, bylo dobré počasí a hodně informací jsme měli. Co tě zaujalo nejvíce? Asi taková ta studna v tom lese, že tam našli různé náboje a tak.”

Děti si v knihovně mohly vyrobit ovečku Merino, která se v Hradci dříve chovala.

Romana Martiníková, knihovnice, Knihovna Petra Bezruče v Opavě: “Těšíme se, že se nám to podařilo a těšíme se, že teda příští rok to zopakujeme. Všichni účastníci si to přejí, a míst tady je plno, kam chodit, takže si to rádi zopakujeme.”

Komentovaná procházka naučné stezky Hanuše se uskuteční i 12. dubna, v rámci zahájení turistické sezony a vítání jara. Těšit se můžete i komentovanou prohlídku Weisshuhnova kanálu a prohlídky zámeckých interiéru.

Nahlásit chybu


K tématu

Knihovna Petra Bezruče v Opavě uspořádala Pochod pro mozek. Lidé se prošli z Branky do Hradce

14. března 2025 10:38 | Opava | Yvona Fajtová

Také Opava se zapojila do celorepublikového projektu Týden pro mozek. Například Knihovna Petra Bezruče uspořádala Pochod pro mozek, jehož cílem je připomenout lidem nezbytnost pohybu pro správné fungování mozku a dobrou kondici v každém věku.

Opava má šanci stát se Historickým městem roku 2024. Bodovala i v soutěži Památka roku

2. dubna 2025 17:37 | Opava | Yvona Fajtová

Už v polovině dubna se dozvíme, zda se Opava stane Historickým městem roku 2024. Našlápnuto má skvěle. Za péči o památky totiž vyhrála krajské kolo a postoupila tak do celorepublikového finále.

Knihovna města Opavy patří výstavě nejtajemnějšího malíře středověku

13. dubna 2025 22:52 | Opava | Yvona Fajtová

Knihovna města Opavy patří výstavě nejtajemnějšího malíře středověku s názvem Hieronymus Bosch - Zrcadlo světa. Ta probíhá v rámci festival Další břehy a na vernisáži zazněla i historická hudba z dob Boschova mládí a z konce jeho života.


Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

Dnes 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

Vánoční přání hejtmana Moravskoslezského kraje

Dnes 15:18 | Celý MS kraj | Redakce

Hejtman Josef Bělica (ANO) přeje, nejen všem obyvatelům Moravskoslezského kraje, pohodové a klidné Vánoce.

I ve vyšším věku jsou aktivní a inspirují ostatní. Ostrava ocenila seniory roku 2025

Dnes 14:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Seniorkou roku se stala Milada Němčíková, město udělilo také dvě čestná uznání a ocenilo i jeden Klub seniorů roku.

Lidé bez domova usedli v Novém Jičíně k vánočnímu obědu

Dnes 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Charita uspořádala už v těchto dnech vánoční oběd pro lidi bez domova. Pro své klienty připravila štědrovečerní pokrm a drobné dárky.

Adra pořádá kroužky pro děti s autismem, Frýdek-Místek je podporuje

Včera 17:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek podporuje charitativní organizaci Adra už od roku 2020 a výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát dostaly potřebné vybavení kroužky pro děti s poruchou autistického spektra.


Chlapci z havířovského dětského domova si užili návštěvu profesionálních barberů

Dnes 10:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Mladí hoši z havířovského dětského domova svěřili své vlasy profesionálním pánským kadeřníkům. Ti za nimi přijeli, aby jim udělali radost a dopřáli pocit, jaký běžně zažívají muži v jejich salonech.

Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

20. prosince 2025 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

20. prosince 2025 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

20. prosince 2025 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

20. prosince 2025 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.

Hosté ve studiu: Marek Fabian, primář, gyn.-porodnické odd. SNO

18. prosince 2025 16:41 | Opava | Jana Lipowská

Urogynekologie v SNO zkvalitňuje péči

Urogynekologické potíže žen mohou skončit operací

18. prosince 2025 15:33 | Opava | Yvona Fajtová

Urogynekologické potíže trápí tisíce žen, často ale zůstávají dlouho skryté. Pokud se neřeší včas, mohou vyústit až v nutnost operace. Lékaři opavské Slezské nemocnice proto apelují na prevenci a pravidelné gynekologické prohlídky.

Žáci uspořádali dobročinnou sbírku a výtěžek věnovali dětskému oddělení Slezské nemocnice

18. prosince 2025 12:09 | Opava | Anna Břenková

Žáci ZŠ Stěbořice ukázali, že mají srdce na pravém místě. Sami přišli s nápadem uspořádat dobročinnou sbírku. Vydělali peníze prodejem zachovalých knížek a vybranou částku ve výši 4 547 korun věnovali dětskému oddělení Slezské nemocnice.

Základní škola Šrámkova v Opavě uspořádala vánoční jarmark, který přilákal stovky návštěvníků

18. prosince 2025 0:41 | Opava | Yvona Fajtová

Areál základní školy Šrámkova v Opavě se proměnil ve vánoční jarmark plný světel, tradic a dětského smíchu. Škola zde uspořádala druhý ročník Vánočního šrámkohraní, který opět spojil žáky, rodiče, učitele i absolventy.

Večer v Obecním domě v Opavě patřil lidem, kteří pomáhají nezištně

17. prosince 2025 23:46 | Opava | Yvona Fajtová

Obecní dům v Opavě se stal dějištěm slavnostního večera, který patřil lidem s velkým srdcem. Český červený kříž zde ocenil bezpříspěvkové dárce krve, kteří svým rozhodnutím pomáhají zachraňovat lidské životy.

Opava bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem

17. prosince 2025 23:39 | Opava | Yvona Fajtová

Opava má schválený rozpočet na rok 2026. Přestože je schodkový, město plánuje rozsáhlé investice do bydlení, sportu, dopravy i veřejného prostoru. Rozhodli o tom opavští zastupitelé.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě se vůbec poprvé zapojila do celorepublikové akce Pochod pro mozek
Vydáno 12. března 2025 14:27, Opava, Yvona Fajtová
Také Opava se zapojila do celorepublikového projektu Týden pro mozek. Například Knihovna Petra Bezruče uspořádala Pochod pro mozek, jehož cílem je připomenout lidem nezbytnost pohybu pro správné fungování mozku a dobrou kondici v každém věku.

Na čtyři desítky lidí, mezi nimi i děti, se společně vydaly na komentovanou procházku z Branky u Opavy do Hradce nad Moravicí. Pochod pro mozek pro ně uspořádala Knihovna Petra Bezruče v Opavě v rámci Národního týdne trénování paměti a založila tím novou tradici.

Romana Martiníková, knihovnice, Knihovna Petra Bezruče v Opavě: “Absolvovali jsme zhruba sedmikilometrovou procházku přes kopec Hanuši, kde jsme lidem, kteří to tady znají, tak nás informovali o historii a o pověstech, které se k tomu kopci váží. Výborná akce a myslím, že se to i lidem velice líbilo. V cíli jsme měli prohlídku hradecké knihovny a malé občerstvení a hlavně také, abychom zatrénovali i s tou pamětí, tak jednoduchý kvíz, na kterém si vzpomněli, co se dneska dozvěděli.”
Jindřich Skařupa, průvodce: “Dneska jsme měli vycházku na Hanuši, kde se hovořilo o naučné stezce Hanuša, o pamětihodnostech na Hanuši, především o ovci Merino, především je to historie o Hanuši, o hanušských rytířích, kteří jsou zakleti ve skále hanušském, a to od Ječmínka. To jsou tataři, kteří tady vegetovali ve 13. století, kteří nám dělali paseku. hlavně taky o přírodě, která se týká zvířat, lesů atd.”

Na památku si každý z účastníků odnesl domů placku s logem Pochodu pro mozek.

anketa: účastníci Pochodu pro mozek: “Procházka byla krásná, počasí nám přálo, byla jsem poprvé na takové procházce, nikdy jsem na Hanuši nebyla. Pan průvodce byl úžasný, vychrlil na nás spoustu informací, bylo toho tolik, že si myslím, že to člověk není schopný pobrat. Jsem ráda, že jsem tady byla.”
“Jsme tady parta z Malých Hoštic, je nás tu asi 13, přišli jsme tady za účelem poznat lépe kraj a předtím jsme jenom chodili po přírodě a teď jsme se něco dozvěděli o historii, pověsti i pan průvodce vlastně byl velice vtipný, tak nás rozveselil, ušli jsme 7 km, bylo to pěkné.”
“Procházka byla výborná, na to jsme zvyklí, dozvěděli jsme se spoustu věcí, bylo příjemně, počasí nám přálo, co víc si můžeme přát.”
“Bylo to dobré, bylo dobré počasí a hodně informací jsme měli. Co tě zaujalo nejvíce? Asi taková ta studna v tom lese, že tam našli různé náboje a tak.”

Děti si v knihovně mohly vyrobit ovečku Merino, která se v Hradci dříve chovala.

Romana Martiníková, knihovnice, Knihovna Petra Bezruče v Opavě: “Těšíme se, že se nám to podařilo a těšíme se, že teda příští rok to zopakujeme. Všichni účastníci si to přejí, a míst tady je plno, kam chodit, takže si to rádi zopakujeme.”

Komentovaná procházka naučné stezky Hanuše se uskuteční i 12. dubna, v rámci zahájení turistické sezony a vítání jara. Těšit se můžete i komentovanou prohlídku Weisshuhnova kanálu a prohlídky zámeckých interiéru.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000047709/knihovna-petra-bezruce-v-opave-se-vubec-poprve-zapojila-do-celorepublikove-akce-pochod-pro-mozek