Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavské Slezsko stoupá na atraktivitě. Loni tam zavítalo více než 100 tisíc turistů

Opava |

Region Opavské Slezsko je pro turisty čím dál atraktivnější. V loňském roce jej navštívilo přes 100 tisíc lidí nejen z ČR, ale také ze zahraničí. Oproti minulým letům je to dvakrát tolik.

Panenská příroda a spousta atraktivit i turistických zajímavostí loni přilákaly do oblasti Opavské Slezsko více než 100 tisíc turistů, kteří ve zdejších hotelech a penzionech strávili dvě až 3 noci.

Jan Černý, ředitel, Turistická oblast Opavské Slezsko: “Potom je tady druhá část, to jsou výletníci, kterých je téměř dvojnásobek než těch turistů a samozřejmě i ti jsou pro nás důležití, protože jsou třeba ubytovaní ve vedlejší turistické oblasti a k nám dojedou na výlet.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Naším zájmem je, aby tady ti turisté zůstávali déle, nejenom aby se přijeli jen podívat, ale aby tady přenocovali, aby si zašli do našich restaurací, kaváren a potom samozřejmě objezdili všechny ty turistické zajímavosti, které v regionu máme.”

Turistické oblasti Opavské Slezsko přibývá nejen turistů, ale také partnerů, kterých je dnes bezmála 180 a i ti mají velký podíl na vzrůstající návštěvnosti.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Máme pro ně takzvanou turistickou kartu, což je řada výhod pro turisty a připravujeme také možnost vydání karty online.” 

K rozvoji regionu přispívá i MSK, který vypisuje dotační programy. na zatraktivnění turistických lokalit.

Lucie Ševčíková, oddělení cestovního ruchu, KÚ MSK. “12. května vyhlásila rada kraje nový dotační titul, který je ve spolupráci s MMR a je určen na rozvoj infrastruktury v cestovním ruchu. Je tam hezká alokace 35 milionů, je to na větší projekty s minimální výši dotace 800 tisíc korun, maximální 5 milionů.”

Dotace jsou určeny například na rekonstrukce informačních center, zvelebování vodních toků a přehrad, budování parkovišť nebo na techniku na úpravu běžeckých tras. Žádosti bude možné podávat v prvních 14 dnech v červenci.

Nahlásit chybu


K tématu

Region Opavské Slezsko láká čím dál více turistů. Návštěvnost vzrostla na dvojnásobek

24. května 2025 14:40 | Opava | Yvona Fajtová

Region Opavské Slezsko je pro turisty čím dál atraktivnější. V loňském roce jej navštívilo přes 100 tisíc lidí nejen z ČR, ale také ze zahraničí. Oproti minulým letům je to dvakrát tolik.

Jeseníky jsou v obležení. Hory díky inverzi a bohaté sněhové nadílce lákají lyžaře, běžkaře i turisty

22. ledna 2025 11:13 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Na horách panují skvělé podmínky pro milovníky všech zimních sportů. Stojí za tím nejen bohatá sněhová nadílka, ale také inverzní počasí, díky kterému je tam tepleji než v nížinách a po celé dny svítí sluníčko.

Moravskoslezský kraj loni přivítal přes milion turistů. Povodně návštěvnost neovlivnily

7. února 2025 12:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ani loňské povodně nezabránily turistům v návštěvě Moravskoslezského kraje. Statistiky Českého statistického úřadu potvrzují, že v roce 2024 se v regionu ubytovalo 1 047 176 turistů, což znamená jen minimální pokles oproti předchozímu roku.


Zápisy do mateřských i základních škol jsou letos dříve. Kapacita je v Ostravě dostatečná

Včera 12:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Zápisy do mateřských základních škol jsou letos výrazně dříve. Podle nové legislativy tak rodiče nebo zákonní zástupci musejí své děti zapsat do školy už mezi 15. lednem a 15. únorem. Do školky pak od poloviny března. Ostrava má kapacity dostatečné.

Autobus převážející děti narazil do nákladního auta. Zranili se čtyři školáci

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Autobus s dětmi se střetl s nákladním vozidlem v Havířově. Řidič autobusu nestihl dobrzdit na zasněžené cestě. Při nehodě se čtyři děti uhodily do hlavy a byly předány zdravotníkům.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

Včera 10:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Fulnek zasíťoval dvě lokality pro rodinnou zástavbu, stavební parcely jsou připravené k prodeji

Včera 13:00 | Fulnek | Michal Slonina

Ve Fulneku se rozšíří rodinná zástavba. Město k tomuto účelu začalo před několika lety připravovat dvě oblasti. V loňském roce bylo konečně dokončeno veškeré zasíťování a letos dojde k prodeji jednotlivých stavebních parcel. Zájemci o stavbu rodinného domu jich budou mít k dispozici přes dvacet.

Teplo v Novém Jičíně lehce zlevnilo, cena jde dolů o dvě procenta

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Cena tepla v Novém Jičíně letos mírně zlevnila. Oproti roku 2025 je to méně o dvě procenta. Na příznivý vývoj měly vliv nižší náklady na nákup plynu, a také investice města do rekonstrukcí kotelen a teplovodů.

Žáci karvinské ZŠ Cihelní se učí bruslit na ledě, zahájili tříměsíční kurz

Včera 14:53 | Karviná | Gabriela Stašová

Děti ze Základní školy Cihelní odstartovaly tříměsíční kurz ledního bruslení, na kterém se mají naučit jeho základy a pochopit především techniku. Zatím žáci na ledě vše spíše zkoušejí, a to ve dvou skupinách podle jejich schopností.

Ve věznici v Opavě fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu

12. ledna 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Závislosti na drogách, alkoholu nebo hazardu patří k častým důvodům, proč se lidé opakovaně dostávají do konfliktu se zákonem. Ve věznici v Opavě proto fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu.

Havířovští zastupitelé budou jednat o odvolání obviněného primátora Ondřeje Baránka

Včera 13:06 | Havířov | Anna Břenková

Havířov čeká mimořádné zastupitelstvo. Tématem bude výměna primátora Ondřeje Baránka z hnutí ANO. Ten je jedním z obviněných v kauze havířovských městských bytů. Jednání by se podle hejtmana Josefa Bělici mělo uskutečnit nejpozději do 28. ledna. Kauza podle něj nemá na mimořádné svolání zastupitelstva vliv.

Kumštkabinet v centru Ostravy baví a vzdělává děti

12. ledna 2026 12:35 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Centrum kultury a vzdělávání pořádá v Ostravě celoročně řadu akcí napříč nekomerční kulturou. Provozuje Minikino Kavárnu, Klub Parník, Klub Atlantik a v neposlední řadě Vilu Hanse Ulricha, kde organizace také sídlí. Právě tam se nyní rozkládá unikátní a hravá expozice Kumštkabinet, jenž vznikla ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů. Jedná se o interaktivní výstavu plnou rekvizit, loutek, vynálezů a divadelní krásy.

Havířov má nové vozidlo na svoz odpadu, pomůže v hůře dostupných oblastech

12. ledna 2026 9:00 | Havířov | Michal Slonina

Havířov má nové vozidlo na svoz odpadu. Díky menším rozměrům pomůže v hůře dostupných oblastech, kam se velká popelářská auta nedostanou. Nahradí v nich kapacitně nedostatečná vozidla Multicar.


Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Participativní rozpočet je po roční pauze zpět

12. ledna 2026 15:11 | Opava | Yvona Fajtová

Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Po roční pauze způsobené předloňskými povodněmi město vyhlašuje devátý ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Na projekty, které zlepší veřejný prostor i kvalitu života ve městě, je vyčleněno jeden a půl milionu korun.

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub Siréna

10. ledna 2026 17:10 | Opava | Yvona Fajtová

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub. Siréna nabídne každou první středu v měsíci klasická díla světové kinematografie, a to především z původního celuloidového filmového pásu. Projekt spojuje filmovou historii, nostalgii i nadčasové snímky.

Nápady pro Opavu jsou po roční přestávce zpět. Lidé mohou podávat své návrhy

10. ledna 2026 16:31 | Opava | Yvona Fajtová

Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Po roční pauze způsobené předloňskými povodněmi město vyhlašuje devátý ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Na projekty, které zlepší veřejný prostor i kvalitu života ve městě, je vyčleněno jeden a půl milionu korun.

Léčebné programy v opavské věznici pomáhají odsouzeným změnit život

10. ledna 2026 15:51 | Opava | Yvona Fajtová

Závislosti na drogách, alkoholu nebo hazardu patří k častým důvodům, proč se lidé opakovaně dostávají do konfliktu se zákonem. Ve věznici v Opavě proto fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu.

V opavské porodnici se jako jedné z mála nemocnic v ČR loni narodilo více dětí

9. ledna 2026 11:02 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská porodnice vstoupila do nového roku opravdu netradičně. Hned 1. ledna se tam narodilo pět dětí. Radost ale mají lékaři i z celkových čísel. Loni se tu narodilo víc miminek než v roce předcházejícím.

125 let péče s lidským srdcem. Slezská nemocnice v Opavě slavila výročí svého založení

7. ledna 2026 23:47 | Opava | Yvona Fajtová

Slezská nemocnice v Opavě loni oslavila 125 let od svého založení. Výjimečné jubileum si připomněla nejen Dnem otevřených dveří pro širokou veřejnost, ale také slavnostním setkáním s primáři, vrchními sestrami a vedením nemocnice.

Opavské Slezsko stoupá na atraktivitě. Loni tam zavítalo více než 100 tisíc turistů
Vydáno 27. května 2025 8:42, Opava, Yvona Fajtová
Region Opavské Slezsko je pro turisty čím dál atraktivnější. V loňském roce jej navštívilo přes 100 tisíc lidí nejen z ČR, ale také ze zahraničí. Oproti minulým letům je to dvakrát tolik.

Panenská příroda a spousta atraktivit i turistických zajímavostí loni přilákaly do oblasti Opavské Slezsko více než 100 tisíc turistů, kteří ve zdejších hotelech a penzionech strávili dvě až 3 noci.

Jan Černý, ředitel, Turistická oblast Opavské Slezsko: “Potom je tady druhá část, to jsou výletníci, kterých je téměř dvojnásobek než těch turistů a samozřejmě i ti jsou pro nás důležití, protože jsou třeba ubytovaní ve vedlejší turistické oblasti a k nám dojedou na výlet.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Naším zájmem je, aby tady ti turisté zůstávali déle, nejenom aby se přijeli jen podívat, ale aby tady přenocovali, aby si zašli do našich restaurací, kaváren a potom samozřejmě objezdili všechny ty turistické zajímavosti, které v regionu máme.”

Turistické oblasti Opavské Slezsko přibývá nejen turistů, ale také partnerů, kterých je dnes bezmála 180 a i ti mají velký podíl na vzrůstající návštěvnosti.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Máme pro ně takzvanou turistickou kartu, což je řada výhod pro turisty a připravujeme také možnost vydání karty online.” 

K rozvoji regionu přispívá i MSK, který vypisuje dotační programy. na zatraktivnění turistických lokalit.

Lucie Ševčíková, oddělení cestovního ruchu, KÚ MSK. “12. května vyhlásila rada kraje nový dotační titul, který je ve spolupráci s MMR a je určen na rozvoj infrastruktury v cestovním ruchu. Je tam hezká alokace 35 milionů, je to na větší projekty s minimální výši dotace 800 tisíc korun, maximální 5 milionů.”

Dotace jsou určeny například na rekonstrukce informačních center, zvelebování vodních toků a přehrad, budování parkovišť nebo na techniku na úpravu běžeckých tras. Žádosti bude možné podávat v prvních 14 dnech v červenci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000048920/opavske-slezsko-stoupa-na-atraktivite-loni-tam-zavitalo-vice-nez-100-tisic-turistu