Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem

Opava |

Opava má schválený rozpočet na rok 2026. Přestože je schodkový, město plánuje rozsáhlé investice do bydlení, sportu, dopravy i veřejného prostoru. Rozhodli o tom opavští zastupitelé.

Opavští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2026. Ten počítá s příjmy ve výši zhruba 2,5 miliardy korun a se schodkem přibližně 400 milionů. Město ho pokryje úvěrem a zapojením zůstatku ze závěrečného účtu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “A to proto, že nás čekají strategické investice, zejména oprava budov v dukelských kasárnách jako startovací bydlení a také bydlení například pro lékařské zaměstnance nebo zaměstnance integrovaného záchranného systému. Připravujeme i velké strategické investice, pokračujeme v opravě Bredy, připravujeme demolici Slezanky, výstavbu parku Komenda a podobně.”

Město nezastavilo investice ani po rozsáhlých škodách způsobených loňskými povodněmi a chce dál rozvíjet klíčové projekty.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Všechno to, co máme připravené, se bude realizovat. A já z toho mám velkou radost, protože Opava nestojí a nadechli jsme se i po těch obrovských škodách, které byly v loňském roce po povodních a znovu začínáme investovat. A všechny projekty, které jsme měli nachystané, tak se budou realizovat.”

Zároveň se Opava musí vyrovnat s rostoucími mandatorními výdaji. Přesto se radnice snaží, aby šetření nepocítili obyvatelé na kvalitě služeb. Rozpočet navíc přináší i dvě novinky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “A to je, že senioři od 65 let budou mít městskou hromadnou dopravu zdarma a budou mít sníženou sazbu na komunální odpad, to znamená na poplatky, z 900 Kč na 540 Kč za rok.”

Významnou část rozpočtu města na rok 2026 tvoří také doprava a rozvoj cyklodopravy. Opava počítá s výkupy pozemků a přípravou několika nových cyklostezek, které mají zvýšit bezpečnost cyklistů a propojit město s okolními obcemi.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co se týče cyklostezek, tak pro příští roky plánujeme v rámci rozpočtu dobudování cyklostezky do Oldřišova, to je v plánu našich investic. Věříme, že se začne budovat co nejdříve, tak aby na konci roku 2026 byla už zhotovena. A další plány v rámci cyklostezek jsou na Raduň a na Komárov, kde v rámci rozpočtu na rok 2026 máme částky na výkup pozemků. To je základ pro to, aby jsme následně mohli zahájit realizaci cyklostezek.”

Cyklostezka na Komárov bude vybudována na poli vedle hlavní silnice a bude tak pro cyklisty mnohem bezpečnější. Co se týče cyklostezky na Raduň, tak ta momentálně není a jezdí se polními cestami. V plánu je také cyklostezka od Těšínské ulice do Kylešovic.

Nahlásit chybu


K tématu

Senioři opět naplnili kapacitu senior akademie. Další ročník začal s novinkami

9. února 2025 18:04 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě začal další ročník oblíbené senior akademie. Také letos nabídne spoustu zajímavých přednášek i doprovodných aktivit. A chybět nebudou ani novinky.

V Opavě mění sodíkové lampy veřejného osvětlení za úspornější LED lampy

9. února 2025 18:01 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě ušetří za elektřinu. V celém městě budou postupně vyměněny současné sodíkové lampy veřejného osvětlení za LED lampy.

Opava ušetří za energie. Sodíkové lampy veřejného osvětlení nahradí LED lampy

11. února 2025 8:13 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě ušetří za elektřinu. V celém městě budou postupně vyměněny současné sodíkové lampy veřejného osvětlení za LED lampy.


Nová Huť chce být dobrým sousedem. Starostové jsou se spoluprací spokojeni

Společnost Nová Huť chce být dobrým sousedem. Leží na území dvou ostravských obvodů a oba starostové jsou s novým směřováním a komunikací s firmou spokojeni. Nový vlastník chce část výroby zachovat i dále rozvíjet a v budoucnu do Ostravy vrátit výrobu oceli tím nejekologičtějším způsobem.

Sdílená kola jsou v Novém Jičíně vítanou alternativou, z ulic nemizí ani v zimě

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Sdílená kola se v Novém Jičíně osvědčila. Služba si našla téměř dva tisíce pravidelných uživatelů. Poslední rok fungují výpůjčky růžových bicyklů bez přestávky, tedy včetně zimních měsíců.

Pohádkové ledové sochy budou na Pustevnách k vidění už jen do neděle

2. února 2026 18:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Pustevnách v Beskydech mohou návštěvníci znovu obdivovat ledové sochy. Koná se zde už šestadvacátý ročník tradiční výstavy, která letos nabídla desítky pohádkových motivů.

Odry rekonstruují bytový dům naproti městskému hřbitovu, v nadstavbě vznikne osm nových jednotek

Včera 10:30 | Odry | Michal Slonina

Bytový dům na okraji sídliště Pod lesem v Odrách se dočkal rozsáhlé rekonstrukce a dostavby. V novém patře vzniknou do půl roku další byty.

Bez kalhot v mrazu. Strážníci v Porubě zachraňovali muže bez domova

Včera 12:55 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Muž bez domova chodil v minus pěti stupních po Ostravě-Porubě bez kalhot. Strážníci ho po oznámení našli a zabalili do fólie. Muž tvrdil, že o kalhoty přišel. Pracovníci nedalekého azylového domu dali muži teplé oblečení.

Projekt plavání s miminky Kačenka cílí především na psychomotorický vývoj dětí

Včera 12:09 | Karviná | Gabriela Stašová

Plavání s miminky podporuje spoustu psychomotorických funkcí a je prospěšné pro další vývoj dítěte. To moc dobře vědí i v Karviné, kde se pravidelně uskutečňuje plavání s batolaty a různě starými dětmi.

Veřejné bruslení v Havířově táhne stovky lidí

Včera 9:55 | Havířov | Bára Kelnerová

Veřejné bruslení v Havířově letos láme návštěvnické rekordy jak na zimním stadionu, tak na venkovním kluzišti. Termíny bruslení Správa sportovních a rekreačních zařízení pravidelně zveřejňuje s předstihem na svém webu a sociálních sítích.

Florbalistky Vítkovic zdolaly FBC Ostrava a pomýšlejí opět na titul

Včera 12:57 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Velké ostravské derby florbalistek vyznělo lépe pro domácí tým 1. SC Vítkovice. Ten porazil FBC Ostrava 6:3, upevnil si první místo v tabulce a může se těšit na play off, ve kterém obhajuje loňský titul.

Balíkomat v Hnojníku někdo vyhodil do vzduchu úmyslně trhavinou

2. února 2026 15:30 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Moravskoslezská kriminálka pátrá po pachateli, který v Hnojníku vložil trhavinu do boxu na zásilky. Úmyslně odpálení potvrzují záběry z bezpečnostních kamer.

Sběrný dvůr na Karvinské má novou provozní dobu

Včera 9:58 | Havířov | Bára Kelnerová

Zvýšení bezpečnosti při manipulaci s odpady, zabránění kolizím mezi návštěvníky a svozovou technikou, ale i optimalizace provozních nákladů. To jsou důvody, proč Technické služby mění provozní dobu ve sběrném dvoře.

Porodnice v Opavě rozšířila své služby o vůbec první rodinný pokoj

31. ledna 2026 11:25 | Opava | Yvona Fajtová

Gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice v Opavě rozšířilo své služby o vůbec první rodinný pokoj. Nové zázemí umožní maminkám trávit čas po porodu společně s partnerem i dalšími dětmi, a to bez nutnosti jakékoliv separace.

Slavnostní otevření nových tělocvičen zažilo Mendelovo gymnázium v Opavě. Rekonstrukcí prošla celá historická budova

31. ledna 2026 11:13 | Opava | Yvona Fajtová

Slavnostní otevření nových tělocvičen zažilo Mendelovo gymnázium v Opavě. Rekonstrukcí prošla celá historická budova, ve které se sportovní prostory nacházejí. Kraj do oprav investoval desítky milionů korun a studenti se teď mohou těšit na moderní zázemí pro tělesnou výchovu.

Opava patří mezi první města v Česku, kde vznikla AI budka pro veřejnost

31. ledna 2026 11:02 | Opava | Yvona Fajtová

Opava patří mezi první města v Česku, kde si lidé mohou vyzkoušet umělou inteligenci ve speciálním veřejném prostoru. V Knihovně Petra Bezruče byla slavnostně otevřena takzvaná AI budka, která nabízí bezpečný a klidný přístup k moderním technologiím.

Firmy znovu ocenily opavskou průmyslovku. Už po 10. získala titul Škola doporučená zaměstnavateli

30. ledna 2026 17:52 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola průmyslová a umělecká v Opavě je školou doporučenou zaměstnavateli. Tento prestižní titul se jí podařilo obhájit už po desáté.

Památkově chráněný Blücherův palác se dočká záchrany. V Opavě začala jeho rekonstrukce

29. ledna 2026 9:31 | Opava | Yvona Fajtová

Jedna z nejvýznamnějších historických budov Opavy se po letech příprav dočkala prvního kroku k opravě. Památkově chráněný Blücherův palác vstupuje do první etapy rekonstrukce. Práce se zaměří na opravu střechy a obnovu kanalizace.

Začíná nová kapitola Blücherova paláce v Opavě. Památkově chráněný objekt se dočká rekonstrukce

28. ledna 2026 21:18 | Opava | Yvona Fajtová

Jedna z nejvýznamnějších historických budov Opavy se po letech příprav dočkala prvního kroku k opravě. Památkově chráněný Blücherův palác vstupuje do první etapy rekonstrukce. Práce se zaměří na opravu střechy a obnovu kanalizace.

Opava bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem
Vydáno 17. prosince 2025 23:39, Opava, Yvona Fajtová
Opava má schválený rozpočet na rok 2026. Přestože je schodkový, město plánuje rozsáhlé investice do bydlení, sportu, dopravy i veřejného prostoru. Rozhodli o tom opavští zastupitelé.

Opavští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2026. Ten počítá s příjmy ve výši zhruba 2,5 miliardy korun a se schodkem přibližně 400 milionů. Město ho pokryje úvěrem a zapojením zůstatku ze závěrečného účtu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “A to proto, že nás čekají strategické investice, zejména oprava budov v dukelských kasárnách jako startovací bydlení a také bydlení například pro lékařské zaměstnance nebo zaměstnance integrovaného záchranného systému. Připravujeme i velké strategické investice, pokračujeme v opravě Bredy, připravujeme demolici Slezanky, výstavbu parku Komenda a podobně.”

Město nezastavilo investice ani po rozsáhlých škodách způsobených loňskými povodněmi a chce dál rozvíjet klíčové projekty.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Všechno to, co máme připravené, se bude realizovat. A já z toho mám velkou radost, protože Opava nestojí a nadechli jsme se i po těch obrovských škodách, které byly v loňském roce po povodních a znovu začínáme investovat. A všechny projekty, které jsme měli nachystané, tak se budou realizovat.”

Zároveň se Opava musí vyrovnat s rostoucími mandatorními výdaji. Přesto se radnice snaží, aby šetření nepocítili obyvatelé na kvalitě služeb. Rozpočet navíc přináší i dvě novinky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “A to je, že senioři od 65 let budou mít městskou hromadnou dopravu zdarma a budou mít sníženou sazbu na komunální odpad, to znamená na poplatky, z 900 Kč na 540 Kč za rok.”

Významnou část rozpočtu města na rok 2026 tvoří také doprava a rozvoj cyklodopravy. Opava počítá s výkupy pozemků a přípravou několika nových cyklostezek, které mají zvýšit bezpečnost cyklistů a propojit město s okolními obcemi.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co se týče cyklostezek, tak pro příští roky plánujeme v rámci rozpočtu dobudování cyklostezky do Oldřišova, to je v plánu našich investic. Věříme, že se začne budovat co nejdříve, tak aby na konci roku 2026 byla už zhotovena. A další plány v rámci cyklostezek jsou na Raduň a na Komárov, kde v rámci rozpočtu na rok 2026 máme částky na výkup pozemků. To je základ pro to, aby jsme následně mohli zahájit realizaci cyklostezek.”

Cyklostezka na Komárov bude vybudována na poli vedle hlavní silnice a bude tak pro cyklisty mnohem bezpečnější. Co se týče cyklostezky na Raduň, tak ta momentálně není a jezdí se polními cestami. V plánu je také cyklostezka od Těšínské ulice do Kylešovic.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000052230/opava-bude-v-pristim-roce-hospodarit-se-schodkovym-rozpoctem