Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum ziskalo obrazy Fr. Drtikola

Opava |

Slezskému zemskému muzeu se podařilo získat pět olejomaleb Františka Drtikola. Ten se ale proslavil především jako fotograf v I. polovině minulého století a výtvarnému umění se věnoval jen okrajově. Obrazy ošetřili restaurátoři a nyní jsou v depozitáři.

Obrazy Františka Drtikola se podařilo Slezskému zemskému muzeu získat od státu. Pocházejí totiž z pozůstalosti, u které neexistoval dědic. Přestože je jejich malíř známý spíš jako významný fotograf české avantgardy a autor mnoha slavných aktů, věnoval se i výtvarnému umění.

Obrazy objevila kurátorka podsbírky výtvarného umění Slezského zemského muzea Lenka Rychtářová: “Podařilo se mi nalézt, že ve 30. Letech Drtikol opustil načas dráhu fotografa a začal se věnovat malování. Tyto obrazy nebyly vystaveny, on je spíš rozdával známým”

Pětice obrazů s námětem neznámých či snových krajin putovala nejprve do rukou restaurátorů, kteří je očistili a zakonzervovali. Obrazy byly ve velmi dobrém stavu, a tak s nimi pracovníci muzea neměli příliš mnoho práce.

Tyto obrazy jsou jediným výtvarným dílem Františka Drtikola, které ve svých sbírkách Slezské zemnské muzeum v současné době má. Drtikol je namaloval ve 40. - 50. letech minulého století.

Martin Polášek, restaurátor: “Co je zajímavé, tak z druhé strany obrazu jsou črty a zbytky po malířových nákrescích.”

Obrazy budou nyní uloženy v muzejním depozitáři a obohatí sbírku výtvarného umění 20. století. Časem se zcela jistě najde možnost, aby mohly být představeny veřejnosti.

Nahlásit chybu


K tématu

V Historické budově SZM v Opavě začala výstava Masopustní masky. Vernisáž doplnila módní přehlídka

6. února 2026 10:25 | Opava | Yvona Fajtová

V historické budově Slezského zemského muzea v Opavě začala výstava Masopustní masky. Návštěvníci ji najdou v půdním prostoru Müllerova domu, který se běžně otevírá jen výjimečně. Součástí vernisáže byla také módní přehlídka kostýmů studentů umělecké školy.

Historická výstavní budova Slezského zemského muzea představuje přírodu i dějiny Slezska

26. ledna 2026 16:00 | Opava | Michal Slonina

Národní památník II. světové války v Hrabyni, Areál československého opevnění v Hlučíně nebo Arboretum Nový Dvůr. Všechna tato místa mají jedno společné - patří mezi šest expozičních areálů Slezského zemského muzea, nejstaršího veřejného muzea v Česku. Pod to spadá také neorenesanční výstavní budova v opavských sadech.

Slezské zemské muzeum sbírá předměty spjaté s firmou Fiedor v rámci akce Sladké vzpomínky

1. října 2025 16:24 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské zemské muzeum v Opavě vyzvalo veřejnost, aby se zapojila do akce Sladké vzpomínky. Cílem je shromáždit historické předměty a obaly spojené s firmou Fiedor – předchůdcem známé Opavie a dnešní společnosti Mondelez. Letos je to 185 let od založení této slavné sladké značky.


Stavba posledního úseku dálnice u Nového Jičína začne na konci léta

Včera 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na sklonku léta by měla začít výstavba posledního úseku dálnice D48 u Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic v tuto chvíli finišuje s přípravou staveniště.

Rozsáhlá rekonstrukce jezu Ráj na řece Olši v Karviné mu dala novou podobu i další smysl

Na první pohled nenápadná stavba, která ale dlouhodobě ovlivňuje podobu řeky i krajiny kolem ní. Jez Ráj na řece Olši v Karviné vznikl v roce 1932 a jeho úkolem bylo především odvádět vodu do náhonu Mlýnka, který dodnes zásobuje soustavu rybníků v Karviné. Zároveň pomáhal držet stabilní tok Olše a chránit okolní území.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje zahájily hlavní turistickou sezónu

Včera 9:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

S příchodem jara se Moravskoslezský kraj znovu probouzí do turistického ruchu a jedním z hlavních lákadel jsou bezesporu jeho hrady a zámky. Památky napříč regionem se vracejí k životu – nádvoří se plní prvními návštěvníky, zahrady se zelenají a interiéry znovu vyprávějí příběhy šlechtických rodů, válek i každodenního života minulých staletí.

Do kolárny se prokopal dírou v zemi. Pak chtěl ukrást koloběžku a kolo

Včera 9:26 | Orlová | Anna Břenková

Policisté v Orlové přistihli v kolárně 35letého muže. Do objektu se vloupal nezvyklým způsobem. Pod stěnou vyhloubil díru v zemi a rozebral dlažbu. Tvrdil, že si tam chtěl jen lehnout. Nakonec se ale přiznal, že se pokoušel ukrást elektrokoloběžku. Za krádež mu nyní hrozí až dva roky vězení.

Policie řeší krádež kabelů na trati mezi Havířovem a Šenovem, v úseku je omezen provoz vlaků

19. dubna 2026 13:11 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie se zabývá případem krádeže kabelů, ke které mělo dojít v pátek 17. dubna na hlavní železniční trati mezi stanicí Havířov a železniční zastávkou Šenov.

Frýdlantský kynologický klub pořádal 30. ročník soutěže pejskařů

V areálu kynologického klubu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 30. ročník Memoriálu Kaštovského. V klubové soutěži se prvky poslušnosti hodnotily ve třech kategoriích.

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.

Sponzoři se složili na nové auto pro Školu života Frýdek-Místek

Včera 8:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek poskytuje sociální služby už 35 let. Nyní se mu podařilo díky štědrým sponzorům získat nový vůz, kterým zajistí pro své klienty mnohem větší komfort při transportu.

Karvinský šikmý kostel prochází obnovou, bude mít červenou střechu

Včera 8:15 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Bruntál se poprvé v historii stal dějištěm oblastního kola postupové prestižní soutěže Zlatá včela

19. dubna 2026 18:01 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. května 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Opava hostila mladé talentované cukráře z celého kraje. Utkali se v prestižní soutěži Marlenka cup

18. dubna 2026 13:05 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě hostila už 9. ročník prestižní cukrářské soutěže Marlenka Cup. Do klání se zapojili studenti gastronomických oborů z celého Moravskoslezského kraje.

Nešťastný pád v Opavě: muž šel pro domácího mazlíčka na římsu a zřítil se na chodník

18. dubna 2026 12:56 | Opava | Lukáš Zavadil

Záchranáři v Opavě v pátek 17. dubna večer spěchali k nešťastné události. Čtyřiačtyřicetiletý muž se vydal na římsu domu pro svého domácího mazlíčka, z prvního patra ale spadl na chodník. Zraněného muže si převzali zdravotníci, policisté na místě nezjistili žádné podezřelé okolnosti.

U Památníku osvobození v Sudicích na Opavsku si připomněli 81 let od zahájení Ostravsko-opavské operace

18. dubna 2026 12:55 | Opava | Yvona Fajtová

V Sudicích na Opavsku se uskutečnil pietní akt u Památníku osvobození. Lidé si zde připomněli 81 let od zahájení Ostravsko-opavské operace, jedné z nejtěžších bitev na našem území během druhé světové války. Událost přilákala zástupce kraje, obce i veřejnosti.

Sudice si připomněly 81. výročí Ostravsko-opavské operace

17. dubna 2026 9:58 | Opava | Yvona Fajtová

V Sudicích na Opavsku se uskutečnil pietní akt u Památníku osvobození. Lidé si zde připomněli 81 let od zahájení Ostravsko-opavské operace, jedné z nejtěžších bitev na našem území během druhé světové války. Událost přilákala zástupce kraje, obce i veřejnosti.

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení, neznámou místnost v podzemí

15. dubna 2026 20:04 | Opava | Yvona Fajtová

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení. Při řešení zatékání objevili odborníci v podzemí dosud neznámou místnost, o které se zřejmě více než sto let nevědělo.

Kostel sv. Vojtěcha v Opavě patřil charitativnímu koncertu na podporu zatopeného kostela sv. Trojice

15. dubna 2026 19:14 | Opava | Yvona Fajtová

Kostel svatého Vojtěcha v Opavě hostil charitativní koncert na podporu kostela svaté Trojice, který loni v září vážně poškodily ničivé povodně. Díky dobrovolnému vstupnému se podařilo vybrat bezmála 42 tisíc korun.

Slezské zemské muzeum ziskalo obrazy Fr. Drtikola
Vydáno 28. dubna 2015 9:52, Opava, Katka Geryková
Slezskému zemskému muzeu se podařilo získat pět olejomaleb Františka Drtikola. Ten se ale proslavil především jako fotograf v I. polovině minulého století a výtvarnému umění se věnoval jen okrajově. Obrazy ošetřili restaurátoři a nyní jsou v depozitáři.

Obrazy Františka Drtikola se podařilo Slezskému zemskému muzeu získat od státu. Pocházejí totiž z pozůstalosti, u které neexistoval dědic. Přestože je jejich malíř známý spíš jako významný fotograf české avantgardy a autor mnoha slavných aktů, věnoval se i výtvarnému umění.

Obrazy objevila kurátorka podsbírky výtvarného umění Slezského zemského muzea Lenka Rychtářová: “Podařilo se mi nalézt, že ve 30. Letech Drtikol opustil načas dráhu fotografa a začal se věnovat malování. Tyto obrazy nebyly vystaveny, on je spíš rozdával známým”

Pětice obrazů s námětem neznámých či snových krajin putovala nejprve do rukou restaurátorů, kteří je očistili a zakonzervovali. Obrazy byly ve velmi dobrém stavu, a tak s nimi pracovníci muzea neměli příliš mnoho práce.

Tyto obrazy jsou jediným výtvarným dílem Františka Drtikola, které ve svých sbírkách Slezské zemnské muzeum v současné době má. Drtikol je namaloval ve 40. - 50. letech minulého století.

Martin Polášek, restaurátor: “Co je zajímavé, tak z druhé strany obrazu jsou črty a zbytky po malířových nákrescích.”

Obrazy budou nyní uloženy v muzejním depozitáři a obohatí sbírku výtvarného umění 20. století. Časem se zcela jistě najde možnost, aby mohly být představeny veřejnosti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/17983/slezske-zemske-muzeum-ziskalo-obrazy-fr-drtikola