Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikátní krakovské jesličky zapsané v UNESCO se vystavují v CKV Ostrava

Ostrava-Centrum |

Do Ostravy zavítala unikátní výstava krakovských betlémů. Takzvané Krakovské szopki, které jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, můžeme vidět v Centru kultury a vzdělávání na Sokolské třídě.

Vila Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26 v Ostravě se proměnila ve vilu kouzelnou. Láká totiž na unikátní světovou výstavu krakovských jesliček, zvaných szopki. Ty jsou navíc úplně poprvé v České republice.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Pokud Ostravákům přijde, že szopka znamená něco jako kůlna, tak ono to tak skutečně kdysi dávno v Krakově bylo. Nicméně je to nejušlechtilejší forma jesliček. A to ještě v takovém duchu, že Krakováci tam dávají i část svých věží, budov, historického Wawelu, královského sídla, a tak dále. Ale nejenom historické, ale třeba existují i Krakovské szopki jesličky se současně nejpopulárnějším fotbalovým týmem. Že ti autoři do toho dávají nejen historické, ale třeba i osobnosti současného krakovského života. Herce, politiky a podobně."
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Jsme strašně rádi, že se nám tato výstava podařila dostat do Ostravy. Je to unikátní záležitost, protože pokud vím a při jednání, u kterých jsem byla v Krakově, přímo v krakovském muzeu, jsem se dozvěděla, že Krakovské szopki se dostávají do takových měst jako je Paříž, Londýn, Amsterodam. A že se to podařilo nám do Ostravy, tak to považuju drobný zázrak."
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Máme tady celkem 20 modelů. Za mnou je ten největší úplně. Ten přišel v obrovské bedně. No a možná bych měla dodat, že ty krakovské jesličky se vyrábějí od konce 19. století. Samotná soutěž začala v roce 1937. A od roku 2018 jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO."

Pravé krakovské szopki se musí vyrábět pouze ručně.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Krakov nám poskytl nejenom szopki. A to jsou většinou vítězové soutěží za ty desítky let. Ale také film o tom, jak se lidé, jsou to celé rodiny betlémářů, hlásí do té soutěže. Jak si vystojí tu frontu, jak se vyrábějí takové szopki, takové jesličky, protože těch materiálů je spousta."

Výstava bude v Centru kultury a vzdělávání k vidění až do soboty 30. prosince.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravská Ostrava a Přívoz chystá letos řadu velkých investic

Moravská Ostrava a Přívoz bude v roce 2024 hospodařit s částkou 709 milionů korun. Peníze se krátit nikde nebudou. Naopak se navýší podpora kultury, sportu i sociální oblasti. Také se chystá řada velkých investičních akcí v podobě rekonstrukcí, oprav komunikací a údržby.

Boxerská legenda Rosťa Osička vystavuje v Ostravě své obrazy

27. října 2023 10:48 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Legendární boxer Rostislav Osička opět zavítal do Ostravy. Na boxerský šampionát a také zde v galerii v budově radnice Moravské Ostravy a Přívozu vystavuje sbírku svých obrazů. Vernisáž výstavy, zahájil osobně i herec Marek Vašut, kterého s boxerskou legendou pojí dlouholeté přátelství.

Malý princ i Light Years. CKV Ostrava hostí dvě mimořádné výstavy

Interaktivní výstava o Malém princi a také výstava plná světelných děl z neonových trubic. Zajímavé práce českých autorů mladí generace, které jsou nyní k vidění v ostravském Centru kultury a vzdělávání.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Unikátní krakovské jesličky zapsané v UNESCO se vystavují v CKV Ostrava
Vydáno 15. prosince 2023 11:20, Ostrava-Centrum, Jiří Cileček
Do Ostravy zavítala unikátní výstava krakovských betlémů. Takzvané Krakovské szopki, které jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, můžeme vidět v Centru kultury a vzdělávání na Sokolské třídě.

Vila Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26 v Ostravě se proměnila ve vilu kouzelnou. Láká totiž na unikátní světovou výstavu krakovských jesliček, zvaných szopki. Ty jsou navíc úplně poprvé v České republice.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Pokud Ostravákům přijde, že szopka znamená něco jako kůlna, tak ono to tak skutečně kdysi dávno v Krakově bylo. Nicméně je to nejušlechtilejší forma jesliček. A to ještě v takovém duchu, že Krakováci tam dávají i část svých věží, budov, historického Wawelu, královského sídla, a tak dále. Ale nejenom historické, ale třeba existují i Krakovské szopki jesličky se současně nejpopulárnějším fotbalovým týmem. Že ti autoři do toho dávají nejen historické, ale třeba i osobnosti současného krakovského života. Herce, politiky a podobně."
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Jsme strašně rádi, že se nám tato výstava podařila dostat do Ostravy. Je to unikátní záležitost, protože pokud vím a při jednání, u kterých jsem byla v Krakově, přímo v krakovském muzeu, jsem se dozvěděla, že Krakovské szopki se dostávají do takových měst jako je Paříž, Londýn, Amsterodam. A že se to podařilo nám do Ostravy, tak to považuju drobný zázrak."
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Máme tady celkem 20 modelů. Za mnou je ten největší úplně. Ten přišel v obrovské bedně. No a možná bych měla dodat, že ty krakovské jesličky se vyrábějí od konce 19. století. Samotná soutěž začala v roce 1937. A od roku 2018 jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO."

Pravé krakovské szopki se musí vyrábět pouze ručně.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Krakov nám poskytl nejenom szopki. A to jsou většinou vítězové soutěží za ty desítky let. Ale také film o tom, jak se lidé, jsou to celé rodiny betlémářů, hlásí do té soutěže. Jak si vystojí tu frontu, jak se vyrábějí takové szopki, takové jesličky, protože těch materiálů je spousta."

Výstava bude v Centru kultury a vzdělávání k vidění až do soboty 30. prosince.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000040618/unikatni-krakovske-jeslicky-zapsane-v-unesco-se-vystavuji-v-ckv-ostrava