Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Ostrava-Centrum |  | Miniexpres centra Ostravy

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Základní škola Zelená v Moravské Ostravě a Přívozu se stala místem, kam osobně mezi školáky zavítal starosta obvodu, aby se žáky šestých a sedmých tříd debatoval o tom, jak se jim ve městě žije.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to úplně úžasná věc, protože já jsem absolvoval už minulý týden podobný projektový den na Základní škole Generála Píky. Byl jsem úplně unešený, jak ty děti se zajímají. Byly disciplinované, zajímaly se o životní prostředí, o tom, jak žije starosta, co dělá starosta. Jak funguje samospráva. Opravdu jsem byl z toho úplně unešený. A ta hodina byla strašně málo."

Debata vzešla na základě nápadu paní učitelky, která se inspirovala odpověďmi dětí, ve věku 10 až 12 let, v jednom časopise na otázku, co by ve svém městě změnily.

Lenka Žvaková, učitelka ZŠ Ostrava, Zelená 42: "Já, protože učím češtinu tady na této škole a mám šesťáky a sedmáky, tak jsem si říkala, že stejnou otázku položím dětem. A ony napsaly tak krásné texty. Napsaly i plusy mínusy, zamyslely se nad tím, co je pěkné na Ostravě nebo na škole. A co by chtěly zlepšit nebo změnit."
Anketa: 1.) "Na co ti tady pan starosta dneska odpověděl? – Že jsem chtěla nějakou halu na lukostřelbu."
Anketa: 2.) "Mě by zajímalo, jestli existují nějaké čisticí složky pro podchody a zastávky v Ostravě." – Proč? – "Protože někdy, když tam chodím, tak si nechci sedat třeba na lavičky na zastávce, protože je to špinavé."
Lenka Žvaková, učitelka ZŠ Ostrava, Zelená 42: "Velmi by kvitovaly, kdyby byla čistá Ostrava, což se samozřejmě hodně zlepšuje. Kdyby byla klidná, bezpečná. Mají také obavy z některých lokalit, protože i tady, když bydlí, tak se setkávají s nějakými nedobrými jevy. A víte co? hřiště pro starší děti. Nejenom pískoviště pro malé školkové děti, ale pro jejich věk. Čili od těch deseti do patnácti let třeba."

Starosta obvodu uvažuje, že by podobné besedy se žáky mohl zavést na školách jako tradici.

Nahlásit chybu


K tématu

Obyvatelé Moravské Ostravy a Přívozu diskutovali s vedením obvodu

Investice, strategický plán i kulturní akce letošního roku. To byla stěžejní témata, kterým se věnovali zástupci vedení Moravské Ostravy a Přívozu na prvním letošním setkání s občany.

Boxerská legenda Rosťa Osička vystavuje v Ostravě své obrazy

27. října 2023 10:48 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Legendární boxer Rostislav Osička opět zavítal do Ostravy. Na boxerský šampionát a také zde v galerii v budově radnice Moravské Ostravy a Přívozu vystavuje sbírku svých obrazů. Vernisáž výstavy, zahájil osobně i herec Marek Vašut, kterého s boxerskou legendou pojí dlouholeté přátelství.

Kokrhel opět pomůže rozvoji lučních trávníků v Ostravě

10. listopadu 2023 11:57 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Moravská Ostrava a Přívoz ukončila letošní proces údržby lučních trávníků. Na posledních místě se vysel kokrhel, který pomáhá biodiverzitě trávníků. Lidé se tak mohou na jaře opět těšit na pestrou paletu květin a hmyzu, která díky trávníkům vzejde.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu
Vydáno 17. května 2024 13:00, Ostrava-Centrum, Jiří Cileček
Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Základní škola Zelená v Moravské Ostravě a Přívozu se stala místem, kam osobně mezi školáky zavítal starosta obvodu, aby se žáky šestých a sedmých tříd debatoval o tom, jak se jim ve městě žije.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to úplně úžasná věc, protože já jsem absolvoval už minulý týden podobný projektový den na Základní škole Generála Píky. Byl jsem úplně unešený, jak ty děti se zajímají. Byly disciplinované, zajímaly se o životní prostředí, o tom, jak žije starosta, co dělá starosta. Jak funguje samospráva. Opravdu jsem byl z toho úplně unešený. A ta hodina byla strašně málo."

Debata vzešla na základě nápadu paní učitelky, která se inspirovala odpověďmi dětí, ve věku 10 až 12 let, v jednom časopise na otázku, co by ve svém městě změnily.

Lenka Žvaková, učitelka ZŠ Ostrava, Zelená 42: "Já, protože učím češtinu tady na této škole a mám šesťáky a sedmáky, tak jsem si říkala, že stejnou otázku položím dětem. A ony napsaly tak krásné texty. Napsaly i plusy mínusy, zamyslely se nad tím, co je pěkné na Ostravě nebo na škole. A co by chtěly zlepšit nebo změnit."
Anketa: 1.) "Na co ti tady pan starosta dneska odpověděl? – Že jsem chtěla nějakou halu na lukostřelbu."
Anketa: 2.) "Mě by zajímalo, jestli existují nějaké čisticí složky pro podchody a zastávky v Ostravě." – Proč? – "Protože někdy, když tam chodím, tak si nechci sedat třeba na lavičky na zastávce, protože je to špinavé."
Lenka Žvaková, učitelka ZŠ Ostrava, Zelená 42: "Velmi by kvitovaly, kdyby byla čistá Ostrava, což se samozřejmě hodně zlepšuje. Kdyby byla klidná, bezpečná. Mají také obavy z některých lokalit, protože i tady, když bydlí, tak se setkávají s nějakými nedobrými jevy. A víte co? hřiště pro starší děti. Nejenom pískoviště pro malé školkové děti, ale pro jejich věk. Čili od těch deseti do patnácti let třeba."

Starosta obvodu uvažuje, že by podobné besedy se žáky mohl zavést na školách jako tradici.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000043109/skolaci-navrhovali-co-v-ostrave-zlepsit-diskutoval-s-nimi-starosta-centralniho-obvodu