Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum Ostravy trápí vandalové. Ničí herní prvky, lavičky i zeleň

Ostrava-Centrum |

Centrální ostravský obvod stále řeší problémy s vandalismem. Bezohlední lidé si za svůj cíl vybírají dokonce i dětská hřiště, kde nedávno založili požár a poškodili tak unikátní herní prvek. Obvod pak musí investovat úsilí i peníze do oprav.

Dětský ráj II na okraji Sadů Dr. Milady Horákové v Ostravě. Místo s unikátním herním prvkem, který byl vyrobený jako jediný v Česku, speciálně pro Ostravu. Nedávno si ho bohužel vybrali za svůj cíl vandalové.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "V každém roce jsou prováděny hlavní roční kontroly všech dětských zařízení v obvodě Moravská Ostrava Přívoz. S tím, že na základě těchto revizí my vždycky zjistíme, jaké jsou problémy na těchto jednotlivých dětských zařízeních."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Řešíme hodně problémů s vandalismem. Ať už na našem inventáři, tak třeba i na zeleni. Tady byl problém s tím, že nám vandalové založili požár v dětských prvcích a museli jsme vyměnit podlahy."
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "Vlivem požáru došlo k vyhoření asi šesti podlah. Museli jsme zajistit opravu, samozřejmě v prvé řadě jsme museli všechno demontovat, zajistit celou herní sestavu proti vstupu. A postupně musely být vyrobeny všechny ty podlahy."

Oprava vyšla na pár desítek tisíc korun. Nyní už je herní prvek opět funkční a plně přístupný pro děti. Obvod ale řeší problémy i na jiných místech.

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme třeba i problém v lokalitách, jako je park Železárenská, tam nám pravděpodobně bezdomovci, nevíme přesně, kdo to byl. Tak nám zničili prakticky všechny lavičky. Ale potýkáme se i s vandalismem na zeleni, třeba na stromech. Kdy nám lidé odřezávají takzvané úvazy."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ty lidské síly a peníze bychom mohli určitě využít úplně jinak než opravami po vandalech."

Náklady na opravy poškozených dětských zařízení, laviček i odpadkových košů, dosahují ročně v Moravské Ostravě a Přívozu až 180 tisíc korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská Minikrajina Kurta Gebauera je po rozsáhlé rekonstrukci

22. srpna 2025 10:02 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Moravská Ostrava a Přívoz dokončila rekonstrukci unikátního hřiště Minikrajina. Herní areál uprostřed sídliště Fifejdy II vytvořil před skoro padesáti lety akademický sochař Kurt Gebauer. Dnes je považován za umělecké dílo evropského významu.

Integrační pracovní místa mají pomoci s nedostatkem lidí v Technických službách centra Ostravy

21. února 2025 11:22 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců, zejména v pracích na úklid. Situaci zhorší i konec veřejně prospěšných prací. Řešením ale má být nový projekt Integrovaná pracovní místa.

3D tiskárna pomáhá technickým službám v centru Ostravy vyrábět různé náhradní díly

13. června 2025 11:02 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu využívají novou 3D tiskárnu. Díky ní si nyní dokážou samy a rychle vyrobit různé plastové náhradní díly i speciální součástky, které dříve musely objednávat. Tím šetří nejen čas, ale i peníze.


Začíná oprava mostu na Dolní bráně, na devět měsíců omezí řidiče i chodce

Včera 15:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně začíná oprava rozlohou největšího mostu ve městě. Práce potrvají devět měsíců a omezí provoz a parkování ve dvou ulicích.

V Bruntále pokřtili novou historickou publikaci o historii města a jeho vzniku

Včera 12:12 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále byla pokřtěna a představena veřejnosti nová historická publikace s názvem Městská práva ve středověku. Je výsledkem práce týmu lidí, historiků a archeologů, kteří zkoumají historii města a okolnosti a souvislosti jeho vzniku. Je již prokázáno, že Bruntál je nejstarším institucionálním přemyslovským městem u nás.

Noční sněžení v Moravskoslezském kraji zkomplikovalo dopravu, sníh polámal stromy

Včera 7:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vydatné sněžení v noci na neděli sice zkomplikovalo situaci na silnicích, hlášeny však byly jen drobnější nehody. Hasiči zasahovali u několika případů, kdy museli odstraňovat zlomené nebo vyvrácené stromy, které nevydržely tíhu sněhu.

Poslední den výstavy Nových Bazalů ve dvoraně radnice

14. února 2026 23:14 | Ostrava-město | Libor Běčák

Už jen v neděli 15. února 2026 mají zájemci možnost prohlédnout si ve dvoraně radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz výstavu devíti soutěžních architektonických návrhů Nových Bazalů včetně modelu vítězného projektu. Otevřeno je od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Velkochov drůbeže v Bohumíně postihla newcastleská choroba, lidé v okolí mají chránit své chovy

14. února 2026 8:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S naléhavou výzvou se na veřejnost obrátili veterináři, kteří řeší zamoření velkochovu v Bohumíně-Skřečoni tzv. newcastleskou chorobou. Tu přenášejí volně žijící ptáci.

Participativní rozpočet podpoří v Bílovci jeden ze dvou projektů, rozhoduje se mezi ohništěm a discgolfem

13. února 2026 15:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vytvoření dřevěného betléma nebo stavby dětských hřišť podpořil v minulosti v Bílovci participativní rozpočet. Ve městě funguje od roku 2020 a občanům tak dává možnost podílet se na místním rozvoji. Letos podali pět návrhů.

Při explozi domácího kotle muž utrpěl rozsáhlé popáleniny

14. února 2026 8:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlé popáleniny utrpěl muž, který byl v pátek večer doma v Lesních Albrechticích zasažen explozí kotle na tuhá paliva. Záchranáři ho stabilizovali a letecky transportovali na specializované popáleninové centrum v Ostravě.

Děti z MŠ Čajkovička v Karviné zažily atmosféru i sporty jako na zimní olympiádě

14. února 2026 14:22 | Karviná | Jiří Cileček

Hokej, curling nebo třeba skoky na lyžích. To je jen malý výčet sportů, které se mohly vyzkoušet během týdne děti v jedné z karvinských mateřských škol. Tým pedagogů pro ně totiž připravil Zimní olympiádu. U některých sportů se samozřejmě muselo trochu improvizovat.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

13. února 2026 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

13. února 2026 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Lešenáři

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 40 000 Kč/měsíc

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 29 120 Kč/měsíc

Zaplněné Masarykovo náměstí v Ostravě podpořilo prezidenta republiky

Včera 18:04 | Ostrava-město | Pavel Straka

Na stovkách míst v Česku demonstrovali lidé na podporu prezidenta. Akci svolal spolek Milion chvilek. Impulsem byly textové zprávy ministra zahraničí určené hlavě státu. Lidé se tak v neděli odpoledne sešli i na řadě míst v Moravskoslezském kraji. Nejvíce jich dorazilo na shromáždění na ostravské Masarykovo náměstí.

Hornický průvod Ostravou ukončil těžbu černého uhlí v České republice

13. února 2026 10:06 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Tradiční hornický pochod zněl na začátku února Ostravou i Stonavou. Z dolu ČSM vyjel symbolicky poslední vozík uhlí, který ukončil těžbu nejen v ostravsko-karvinském revíru, ale i v celé republice.

Městskou policii Ostrava posílili strážníci z Poruby. Celkem jich v Porubě slouží 90

12. února 2026 17:52 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Řady městské policie Ostrava posílilo 13 nových strážníků, mezi kterými nechyběli ani ti z Poruby. Složením slavnostního slibu připomněli význam této práce.

Porubská cyklistka Bukovská je mistryní světa. Je první českou šampionkou v historii

12. února 2026 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska porubská 17letá cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul. O stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili a stala se první českou šampionkou v historii.

Hokejistka z Poruby dala na MS vítězný gól. Reprezentace z Kanady přivezla bronz

12. února 2026 17:42 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Bývalá žákyně ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě a odchovankyně HC RT TORAX PORUBA Kateřina Pěnčíková vybojovala s českou reprezentací bronz na mistrovství světa v Kanadě. Vstřelila vítězný gól.

Mariánskohorská radnice vyráží přímo do domů. S nájemníky řeší podněty na domovních schůzích „na stojáka“

12. února 2026 17:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice pokračuje v setkávání s nájemníky městských bytů. Nově se schůze konají přímo v jednotlivých domech a vchodech v rámci projektu Domovník Preventista. Cílem je být lidem blíž a řešit jejich podněty přímo na místě.

Centrum Ostravy trápí vandalové. Ničí herní prvky, lavičky i zeleň
Vydáno 31. května 2024 15:35, Ostrava-Centrum, Jiří Cileček
Centrální ostravský obvod stále řeší problémy s vandalismem. Bezohlední lidé si za svůj cíl vybírají dokonce i dětská hřiště, kde nedávno založili požár a poškodili tak unikátní herní prvek. Obvod pak musí investovat úsilí i peníze do oprav.

Dětský ráj II na okraji Sadů Dr. Milady Horákové v Ostravě. Místo s unikátním herním prvkem, který byl vyrobený jako jediný v Česku, speciálně pro Ostravu. Nedávno si ho bohužel vybrali za svůj cíl vandalové.

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "V každém roce jsou prováděny hlavní roční kontroly všech dětských zařízení v obvodě Moravská Ostrava Přívoz. S tím, že na základě těchto revizí my vždycky zjistíme, jaké jsou problémy na těchto jednotlivých dětských zařízeních."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Řešíme hodně problémů s vandalismem. Ať už na našem inventáři, tak třeba i na zeleni. Tady byl problém s tím, že nám vandalové založili požár v dětských prvcích a museli jsme vyměnit podlahy."
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "Vlivem požáru došlo k vyhoření asi šesti podlah. Museli jsme zajistit opravu, samozřejmě v prvé řadě jsme museli všechno demontovat, zajistit celou herní sestavu proti vstupu. A postupně musely být vyrobeny všechny ty podlahy."

Oprava vyšla na pár desítek tisíc korun. Nyní už je herní prvek opět funkční a plně přístupný pro děti. Obvod ale řeší problémy i na jiných místech.

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Máme třeba i problém v lokalitách, jako je park Železárenská, tam nám pravděpodobně bezdomovci, nevíme přesně, kdo to byl. Tak nám zničili prakticky všechny lavičky. Ale potýkáme se i s vandalismem na zeleni, třeba na stromech. Kdy nám lidé odřezávají takzvané úvazy."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ty lidské síly a peníze bychom mohli určitě využít úplně jinak než opravami po vandalech."

Náklady na opravy poškozených dětských zařízení, laviček i odpadkových košů, dosahují ročně v Moravské Ostravě a Přívozu až 180 tisíc korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000043334/centrum-ostravy-trapi-vandalove-nici-herni-prvky-lavicky-i-zelen