Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úřad Ostrava-Jih pomůže lidem ušetřit za elektřinu a plyn

Ostrava-Jih |

Městský úřad Ostrava-Jih nabídne lidem účast v elektronické aukci energií. Obyvatelé Jihu tak mohou ušetřit - nejen domácnosti, ale i podnikatelé. Ročně může jít o úsporu v řádu tisíců korun.

Je ověřeno, že domácnosti i podnikatelé mohou společným vysoutěžením cen energií znatelně uspořit oproti stávajícím výdajům. Zapojení do e-aukce přitom není nijak složité a hlavně - lidem nehrozí žádné riziko. 

"Máme inspiraci u stovek měst a obcí. Podařilo se jim vysoutěžit ceny od 10 až 20 nižší. Výhoda je taková, že občan ani úřad za tuto službu nic neplatí. V případě, že se soutěž povede, tak ušetří a v případě, že by náhodou cena byla vyšší, tak se nezapojí a cena zůstává taková, jakou měl dosud," vysvětluje radní a iniciátor projektu na Jihu Adam Rykala (ČSSD).

Díky tomu, že je Ostrava-Jih nejlidnatějším městským obvodem, může vzniknout velká skupina lidí, o kterou se dodavatelé budou předhánět. Je tak velká šance, že úspory mohou být větší než jinde. Radnice za službu nic neplatí, ale také nezíská žádnou výhodu, kromě spokojenosti obyvatel obvodu.

"Občané se mohou přijít zeptat na úřad na konkrétní informace. Předpokládáme, že v průběhu května a června se budou zapojovat do soutěže. Ve chvíli, kdy zjistíme, kolik občanů má o tu službu zájem, tak proběhne ta soutěž," dodává Rykala.

Elektronická aukce funguje jako dražba - dodavatelé ale své nabídky snižují směrem dolů a snaží se získat skupinu klientů. Soutěž je průhledná a férová a stejně jako na mnoha místech kraje ji bude mít v případě zájmu na starosti firma eCENTRE. 

"Očekáváme v průběhu května a června, kolik přijde lidí a podle toho se zařídíme. Samozřejmě se může stát, že budou fronty lidí, jako se tomu stalo u kotlíkových dotací, ale i na to budeme připraveni," uzavírá Adam Rykala.

Zapojení do projektu „Město pro občany - snížení cen energie pro domácnosti města“ by mělo mít i přidný efekt. Kromě úspor totiž přispěje i k ochraně lidí před často nevybíravými metodami podomních prodejců. Službu využilo více než 650 měst a obcí v České republice. Vůbec první elektronická aukce v zemi pro domácnosti proběhla v březnu roku 2013. Další informace o možnostech využití elektronické aukce najdete v Jižních listech a také a webových stránkách obvodu.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek nakonec Český dům nekoupil, vydražil ho jiný zájemce

25. září 2023 14:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Několik měsíců plánoval Frýdek-Místek, že by pořídil Český dům. Měl to být ideální prostor pro vybudování rodinného centra. Soukromý vlastník ale nemovitost prodával v dražbě. Město se do ní nakonec příhozem nezapojilo. Dům ale za 22,5 milionu vydražil někdo jiný.

ZŠ a MŠ Waldorfská v Ostravě má po opravě rozvodů i nové hřiště

15. září 2023 10:49 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Nové rozvody elektřiny i vody. A také nové venkovní sportoviště. Důležité a náročné úpravy má za sebou Základní a mateřská škola Waldorfská v Ostravě. Obvod investoval do rekonstrukce 19 milionů korun.

Vybydlený dům v Ostravě-Přívozu odebíral načerno elektřinu

11. srpna 2023 9:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Počátkem týdne vyjížděli strážníci do Ostravy-Přívozu na ulici Cihelní, kde v jednom z vybydlených domů mělo docházet k nelegálnímu odběru elektrické energie. Stejný případ přitom strážníci v tomto domě řešili už letos v únoru.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Úřad Ostrava-Jih pomůže lidem ušetřit za elektřinu a plyn
Vydáno 4. května 2016 8:32, Ostrava-Jih, Lukáš Zavadil
Městský úřad Ostrava-Jih nabídne lidem účast v elektronické aukci energií. Obyvatelé Jihu tak mohou ušetřit - nejen domácnosti, ale i podnikatelé. Ročně může jít o úsporu v řádu tisíců korun.

Je ověřeno, že domácnosti i podnikatelé mohou společným vysoutěžením cen energií znatelně uspořit oproti stávajícím výdajům. Zapojení do e-aukce přitom není nijak složité a hlavně - lidem nehrozí žádné riziko. 

"Máme inspiraci u stovek měst a obcí. Podařilo se jim vysoutěžit ceny od 10 až 20 nižší. Výhoda je taková, že občan ani úřad za tuto službu nic neplatí. V případě, že se soutěž povede, tak ušetří a v případě, že by náhodou cena byla vyšší, tak se nezapojí a cena zůstává taková, jakou měl dosud," vysvětluje radní a iniciátor projektu na Jihu Adam Rykala (ČSSD).

Díky tomu, že je Ostrava-Jih nejlidnatějším městským obvodem, může vzniknout velká skupina lidí, o kterou se dodavatelé budou předhánět. Je tak velká šance, že úspory mohou být větší než jinde. Radnice za službu nic neplatí, ale také nezíská žádnou výhodu, kromě spokojenosti obyvatel obvodu.

"Občané se mohou přijít zeptat na úřad na konkrétní informace. Předpokládáme, že v průběhu května a června se budou zapojovat do soutěže. Ve chvíli, kdy zjistíme, kolik občanů má o tu službu zájem, tak proběhne ta soutěž," dodává Rykala.

Elektronická aukce funguje jako dražba - dodavatelé ale své nabídky snižují směrem dolů a snaží se získat skupinu klientů. Soutěž je průhledná a férová a stejně jako na mnoha místech kraje ji bude mít v případě zájmu na starosti firma eCENTRE. 

"Očekáváme v průběhu května a června, kolik přijde lidí a podle toho se zařídíme. Samozřejmě se může stát, že budou fronty lidí, jako se tomu stalo u kotlíkových dotací, ale i na to budeme připraveni," uzavírá Adam Rykala.

Zapojení do projektu „Město pro občany - snížení cen energie pro domácnosti města“ by mělo mít i přidný efekt. Kromě úspor totiž přispěje i k ochraně lidí před často nevybíravými metodami podomních prodejců. Službu využilo více než 650 měst a obcí v České republice. Vůbec první elektronická aukce v zemi pro domácnosti proběhla v březnu roku 2013. Další informace o možnostech využití elektronické aukce najdete v Jižních listech a také a webových stránkách obvodu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000003965/urad-ostravajih-pomuze-lidem-usetrit-za-elektrinu-a-plyn