Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Křest knihy o historii obvodu Ostrava-Jih

Ostrava-Jih |

V Ostravě-Jihu slavnostně pokřtili knihu o historii obvodu s názvem Městský obvod Ostrava-Jih včera a dnes. Stalo se tak ve velkém sále kulturního domu K-trio, který doslova praskal ve švech.

Velký úspěch měl slavnostní křest knihy Městský obvod Ostrava-Jih včera a dnes. Přilákal tolik lidí, že na některé ani nezůstalo místo k sezení. Poutavé vyprávění o jednotlivých kapitolách ale bylo natolik zajímavé, že to nikomu nevadilo.

“Překvapilo mě, že toho našeho křtu nové knihy se zúčastnilo tolik lidí, že jsme opravdu naplnili sál a svědčí to o tom, že historie našeho obvodu je žádoucí, je žádaná a doufám, že budeme v tomto směru pokračovat i nadále,” uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Na knize pracovalo 5 autorů celých 11 měsíců a slavnostní křest byl pro ně třešničkou na dortu.

“Bylo to 11 měsíců a opravdu jako volné chvíle jsme tomu věnovali a povedlo se, zvládli jsme to myslím beze švů, máme kvalitní dílo, nemusíme se za něj stydět, takže jsme spokojeni,” neskrývá radost Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Každý z autorů řekl o svých kapitolách to nejzajímavější. Lidé se tak dozvěděli mimo jiné to, že Ostrava je stověžatá stejně jako Praha.

“Ačkoli je Ostrava poddolovaná, tak tady máme nejvíce věžáků v republice. A ještě nejvyšších. Ostrava stověžatá to platí tak jako pro Prahu. Máme více než 100 věžáků panelových,” říká Marián Lipták, jeden z autorů

Donedávna se Ostrava pyšnila i nejdelším panelákem v Česku.

“Řešil jsem to s Mariánem Liptákem, který je odborník na paneláky a ještě v minulém roce byl přesvědčený o tom, že ta hokejka na Cholevově ulici je opravdu nejdelším domem v ČR. Teďka mi ale říkal, že o nějaké dva,tři metry je delší prý nějaký dům v Praze, takže je minimálně největší v Ostravě, pravděpodobně na Moravě,” hovoří Tomáš Majliš, jeden z autorů

Kniha má 7 kapitol a její součástí je i 130 historických fotografií. Právě k nim jsou přiřazeny současné fotografie, takže reálně vidíte, jak se dané místo změnilo. Zachytit současný pohled ze stejného místa jako kdysi, nebylo pro fotografa nic jednoduchého.

“Šlo o to, že jsem na některá místa musel několikrát chodit. Celkově fotky vlastně ze střech, tak byly náročné, protože obvykle je to těžší dostat se na střechy,” uvádí Martin Zálesný, fotograf

Zajímavé je i srovnání Hrabůvky s Výškovicemi, které byly zpočátku stejně velké, s industrializací ale Hrabůvka za více než půl století vyrostla o 800 procent, zatímco Výškovice jen o 75.

“800 a 75 je rozdíl a to dělá ta industrializace, ten příliv dělníků a dalším vlastně rozvojovým bodem bylo postavení Jubilejní kolonie,” dodává Antonín Szturc, jeden z autorů

Návštěvníci akce byli z přednášky nadšeni a téměř všichni si novou knihu odnesli domů i s podpisy autorů. Nechyběla totiž autograniáda. A kdo si knihu nemohl dovolit,bude si ji moci vypůjčit v knihovně.

“Věřím, že kniha zaujme nejen občany Ostravy-Jihu a že bude velmi žádanou jak do svých knihoven, samozřejmě ti, kteří si nemohou knihu zakoupit, tak si ji budou moci zapůjčit v knihovnách, které jsou v městském obvodě Ostrava-Jih,” hovoří Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih

“Mi se to moc líbilo a těším se, až si ji přečtu.”

“Já bydlím v Hrabůvce, tak určitě Hrabůvka mě bude zajímat, ale jinak celá knížka je zajímavá.”

“Zajímám se samozřejmě o své sídliště rodné, které je Ostrava-Zábřeh.”

“V Ostravě žiju asi 30 roků a na přednášce mě zaujalo právě, jak se ta místa mění.”

Veškeré reakce na knihu můžete sdílet na stránkách historie@ovajih.cz, kde už teď najdete přes sto článků, díky kterým se postupně upravovala do konečné podoby.

Nahlásit chybu


K tématu

Od osvobození Ostravy uplynulo 78 let. Osvoboditelé zaskočili Němce útokem z opačné strany

2. května 2023 10:59 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

30. dubna uplynulo 78 let od osvobození Ostravy, která byla důležitým průmyslovým centrem pro hitlerovské Německo, takže byla velmi dobře chráněna. Přesto se Rudé armádě povedlo nacisty útokem od západu překvapit a město osvobodit. Operace se účastnil i 1. československý armádní sbor.

Přehlídka historických aut z Veteran Rally Ostrava uchvátila i Frýdek-Místek

29. května 2023 12:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Desítky krásných veteránů zaplnily o víkendu během své zastávky Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku. Vozy převážně značky Tatra, ale i dalších, přišly obdivovat davy nadšenců. Měla zde totiž zastávku každoroční Veteran Rally Ostrava.

Školáci z Frýdku-Místku zachytávají vzpomínky pamětníků pro dokumenty Paměti národa

1. května 2023 9:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Školáci z pěti základních škol ve Frýdku-Místku se opět zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jejich úkolem bylo sehnat pamětníky, natočit s nimi rozhovor a následně z něj vytvořit pětiminutový dokument z těch nejzajímavějších vzpomínek. Například na sovětskou okupaci ve městě.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět je opět v Ostravě

17. dubna 2024 12:30 | Ostrava-Centrum | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravě začal další ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Promítá filmy o lidských právech v celkem 48 městech v České republice a jedná se o největší festival svého druhu na světě.

Platforma Move Ostrava zve na své programy, nejbližším bude představení s názvem Sen

17. dubna 2024 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Move Ostrava je platformou podporující rozvoj múzických umění. Zaměřená je na diváky i profesionální umělce a v Ostravě funguje už více než 10 let. Ve svých projektech propojuje současný tanec, fyzické divadlo a nový cirkus.

V Ostravě se bude hrát špičkový tenis. Turnaj Ostra Group Open má bohatou tradici

17. dubna 2024 11:54 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Do Ostravy se sjedou špičkoví tenisté, aby se utkali o titul na 21. ročníku turnaje Ostra Group Open druhé nejvyšší světové kategorie Challenger. Loňské vítězství bude obhajovat český tenista Zdeněk Kolář.

Křest knihy o historii obvodu Ostrava-Jih
Vydáno 30. ledna 2018 8:00, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
V Ostravě-Jihu slavnostně pokřtili knihu o historii obvodu s názvem Městský obvod Ostrava-Jih včera a dnes. Stalo se tak ve velkém sále kulturního domu K-trio, který doslova praskal ve švech.

Velký úspěch měl slavnostní křest knihy Městský obvod Ostrava-Jih včera a dnes. Přilákal tolik lidí, že na některé ani nezůstalo místo k sezení. Poutavé vyprávění o jednotlivých kapitolách ale bylo natolik zajímavé, že to nikomu nevadilo.

“Překvapilo mě, že toho našeho křtu nové knihy se zúčastnilo tolik lidí, že jsme opravdu naplnili sál a svědčí to o tom, že historie našeho obvodu je žádoucí, je žádaná a doufám, že budeme v tomto směru pokračovat i nadále,” uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Na knize pracovalo 5 autorů celých 11 měsíců a slavnostní křest byl pro ně třešničkou na dortu.

“Bylo to 11 měsíců a opravdu jako volné chvíle jsme tomu věnovali a povedlo se, zvládli jsme to myslím beze švů, máme kvalitní dílo, nemusíme se za něj stydět, takže jsme spokojeni,” neskrývá radost Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Každý z autorů řekl o svých kapitolách to nejzajímavější. Lidé se tak dozvěděli mimo jiné to, že Ostrava je stověžatá stejně jako Praha.

“Ačkoli je Ostrava poddolovaná, tak tady máme nejvíce věžáků v republice. A ještě nejvyšších. Ostrava stověžatá to platí tak jako pro Prahu. Máme více než 100 věžáků panelových,” říká Marián Lipták, jeden z autorů

Donedávna se Ostrava pyšnila i nejdelším panelákem v Česku.

“Řešil jsem to s Mariánem Liptákem, který je odborník na paneláky a ještě v minulém roce byl přesvědčený o tom, že ta hokejka na Cholevově ulici je opravdu nejdelším domem v ČR. Teďka mi ale říkal, že o nějaké dva,tři metry je delší prý nějaký dům v Praze, takže je minimálně největší v Ostravě, pravděpodobně na Moravě,” hovoří Tomáš Majliš, jeden z autorů

Kniha má 7 kapitol a její součástí je i 130 historických fotografií. Právě k nim jsou přiřazeny současné fotografie, takže reálně vidíte, jak se dané místo změnilo. Zachytit současný pohled ze stejného místa jako kdysi, nebylo pro fotografa nic jednoduchého.

“Šlo o to, že jsem na některá místa musel několikrát chodit. Celkově fotky vlastně ze střech, tak byly náročné, protože obvykle je to těžší dostat se na střechy,” uvádí Martin Zálesný, fotograf

Zajímavé je i srovnání Hrabůvky s Výškovicemi, které byly zpočátku stejně velké, s industrializací ale Hrabůvka za více než půl století vyrostla o 800 procent, zatímco Výškovice jen o 75.

“800 a 75 je rozdíl a to dělá ta industrializace, ten příliv dělníků a dalším vlastně rozvojovým bodem bylo postavení Jubilejní kolonie,” dodává Antonín Szturc, jeden z autorů

Návštěvníci akce byli z přednášky nadšeni a téměř všichni si novou knihu odnesli domů i s podpisy autorů. Nechyběla totiž autograniáda. A kdo si knihu nemohl dovolit,bude si ji moci vypůjčit v knihovně.

“Věřím, že kniha zaujme nejen občany Ostravy-Jihu a že bude velmi žádanou jak do svých knihoven, samozřejmě ti, kteří si nemohou knihu zakoupit, tak si ji budou moci zapůjčit v knihovnách, které jsou v městském obvodě Ostrava-Jih,” hovoří Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih

“Mi se to moc líbilo a těším se, až si ji přečtu.”

“Já bydlím v Hrabůvce, tak určitě Hrabůvka mě bude zajímat, ale jinak celá knížka je zajímavá.”

“Zajímám se samozřejmě o své sídliště rodné, které je Ostrava-Zábřeh.”

“V Ostravě žiju asi 30 roků a na přednášce mě zaujalo právě, jak se ta místa mění.”

Veškeré reakce na knihu můžete sdílet na stránkách historie@ovajih.cz, kde už teď najdete přes sto článků, díky kterým se postupně upravovala do konečné podoby.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000011509/krest-knihy-o-historii-obvodu-ostrava-jih