Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Bělském lese přibyly další povalové chodníky

Ostrava-Jih |

Poslední léta přinesla významnou proměnu Bělského lesa, největší zelené plochy v Ostravě. Nyní zde přibyly nové povalové chodníky a další prvky, které propojily takzvané Starobělské Lurdy s kaplí Panny Marie Lurdské a studánku Matky Boží.

Návštěvníkům Bělského lesa a zejména zdejší stezky vody se bude procházet opět o něco jednodušeji. Byla dokončena další část povalových chodníků, která jim umožní přejít podmáčená místa.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Použil se materiál, který je spojený s lesem, dřevo, kámen, tak ať to do té přírody co nejvíc zapadne. A smyslem této etapy bylo otevřít ten les a propojit ty jednotlivé atraktivní místa Bělského lesa spolu, tak aby návštěvník mohl i v tomto období lesem projít.“
Magda Cigánková, spoluautorka návrhu, architektka: „V rámci našeho projektování jsme s kolegyní především chtěli propojit tu stávající cestu vody, která tady byla s křížovou cestou, protože se nám úplně nelíbilo, když skončila cesta vody, že lidi tak bezprizorně se pouštěli po celém Bělském lese a to prošlapávání nebylo zrovna to právě ořechové.“

Stejně jako u předchozích projektů provedla úpravy městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Práce začaly v srpnu.

Martin Mati, technický ředitel, Ostravské městské lesy a zeleň: „Myslím si, že jsme vytvořili nádherný projekt, ale s čím jsme si hodně vyhráli, tak je právě voda. Jsou to cesty vody, ale myslím si, že za námi se otvírá ta nejhezčí část cest vody, co týče takové té přírody a toho užívání si, toho kochání se právě tou přírodou. Vytvořili jsme několik tůní a opravdu musím říct, že náš bagrista byl téměř genius. Hráli jsme si opravdu na centimetry s vodou, že vidíte, že se to z jedné tůně přilívá do druhé tůně, a zase do třetí.“
Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů a zeleně: „Je to úžasné, já bych chtěl za nás, za lesníky, skutečně poděkovat vedení města, že přistoupilo k tomu, co jsme postupně navrhovali a měli jsme možnost ukázat i, že některé věci v tom lese umíme udělat."
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „No, já žiju na Jihu celý život, takže Bělský les znám velice dobře. Jezdil jsem tady jako malý kluk na kole, potom s pejskem hodně chodil, teď se synem. A opravdu ty změny jsou veliké. A dostalo se to úplně do takové jiné fáze. Jsou průchozí i místa, které předtím nebyly.“

Bělský les s rozlohou zhruba 160 hektarů je vyhledávaným místem pro rekreaci. Od roku 2023 mohou návštěvníci lesa využívat Stezku vody v roce 2025 se zde otevřel Park nad rybníkem s mnoha atrakcemi.

Nahlásit chybu


K tématu

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

12. května 2026 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Díky rekordním investicím se letos v obvodu opravuje a staví mnoho chodníků

9. září 2025 11:09 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Podmínky pro chodce se v Ostravě-Jihu neustále zlepšují a letos obvod na úpravu chodníků vyčlenil dokonce rekordní částku. Opravují se nejen chodníky mezi zástavbou a u důležitých komunikací, ale vznikají i nové. Například v Bělském Lese.

V Ostravě-Jihu se z rekordního rozpočtu opravují chodníky i staví nové

9. září 2025 8:09 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Podmínky pro chodce se v Ostravě-Jihu neustále zlepšují a letos obvod na úpravu chodníků vyčlenil dokonce rekordní částku. Opravují se nejen chodníky mezi zástavbou a u důležitých komunikací, ale vznikají i nové. Například v Bělském Lese.


"Zátah" na novojičínské cyklostezce byl o prevenci

Včera 7:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie, státní i městská, a také zástupce BESIPu vyrazili na novojičínskou cyklostezku Koleje. V rámci kampaně Na kole jen s přilbou apelovali na to, aby základní ochrannou pomůcku používali všichni cyklisté.

Těrlicko realizuje projekt energetických úspor, včetně modernizace zastaralých kotelen

Včera 12:18 | Těrlicko | Libor Běčák

Obec Těrlicko zahájila realizaci projektu Energetické úspory se zárukou. Ve školách a dalších objektech instaluje fotovoltaiku, modernizuje vnitřní osvětlení a především rekonstruuje zastaralé kotelny i celé topné systémy.

Na likvidovaném černouhelném Dole ČSM začalo zasypávání prvních jam

21. července 2026 12:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na likvidovaném Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku začalo zasypávání prvních jam, které ještě nedávno sloužily k dopravě horníků a materiálu do podzemí. Završuje se tím ukončení těžby černého uhlí v České republice.

V jedné křižovatce se staly dvě nehody, při první se zranili tři lidé v dodávce

Včera 10:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V křižovatce u havířovského autobusového nádraží se ve středu dopoledne staly dvě dopravní nehody. Při první se srazily dvě dodávky, při druhé dva osobní vozy.

Studénkou projeli veteráni, mezi nimi biskupská Tatra

Včera 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se uskutečnil 20. ročník srazu historických vozidel. Automobily a motocykly z různých období byly vystaveny před Dělnickým domem. Pak se vydaly na spanilou jízdu po okolí.

Popelářkou chtěla být odmala, dnes řídí vůz Technických služeb Havířov

21. července 2026 15:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Technické služby Havířov dokazují, že za volantem těžké techniky mají své místo i ženy. Jejich první řidička popelářského vozu si rychle získala respekt kolegů a stala se inspirací pro další zájemkyně o netradiční profesi.

Auto v Bohumíně sjelo ze silnice, mladou řidičku museli vyprostit hasiči

Včera 12:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V úterý večer bouralo auto v Bohumíně-Vrbici. Hasiči museli vyprostit mladou ženu, která uvízla v autě. Ve vážném stavu byla transportovaná vrtulníkem do nemocnice. Zatím není jasné, proč k nehodě došlo.

Město a kraj naznačili společnou vizi Hückelových vil

21. července 2026 12:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rýsuje se koncept záchrany Hückelových vil. Město a Moravskoslezský kraj uzavřeli memorandum o spolupráci při obnově těchto památkově chráněných objektů. Dohodli se, že jednu z vil dají k užívání Muzeu Novojičínska.

Záchranáři zasahovali během jednoho dne u dvou případů zraněných trailových cyklistů

Včera 9:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva vážné případy mladých trailových cyklistů v jeden den. Čtrnáctiletý mladík si zranil krk při doskoku a patnáctiletý cyklista si způsobil otevřenou zlomeninu holeně. Na pomoc přiletěl i vrtulník. Oba cyklisté skončili v nemocnici.

Zákaz řízení a kradené světelné semafory. 39letý řidič ujížděl policistům v Ostravě

Včera 8:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Upozornil na sebe rychlou jízdou a ignorováním blinkrů. Při policejní kontrole šlápl na plyn a začal ujíždět Ostravou. Z auta mu během zběsilé jízdy padaly věci. Když už byl v koncích, zastavil a schoval se do křoví. Nejen, že měl platný zákaz řízení, ale v jeho autě vezl kradené přenosné světelné semafory. 39letému muži hrozí dva roky vězení.

Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové. Výstava potrvá do 23. srpna

Včera 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Galerie Dukla v Ostravě-Porubě otevřela novou výstavu brněnské výtvarnice a ilustrátorky Venduly Chalánkové. Expozice nese název Pod dlažbou je polystyren. Autorka se v Dukle prezentuje vůbec poprvé.

Láska, humor i hradní atmosféra. V Ostravě začaly Shakespearovské slavnosti

Ostravské léto pod širým nebem začíná. Na Slezskoostravském hradě odstartoval devatenáctý ročník Letních Shakespearovských slavností. Diváci se během třech týdnů můžou těšit na nová i známá představení.

Radnice v centru Ostravy ukazuje kruté osudy žen v sovětských Gulazích

21. července 2026 13:41 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Radnice centra Ostravy hostí novou výstavu s názvem Nitky vzpomínek - Osudy žen v Gulagu. Expozice přibližuje utrpení milionů žen. I přes těžké podmínky se ženy nevzdávaly a naději našly v obyčejných nitkách.

Žáci na ZŠ Bohumínská se v září vrátí do nového

21. července 2026 13:32 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Slezská Ostrava v létě opravuje své školy a školky. Velkou proměnou teď prochází Základní škola Bohumínská. Řemeslníci tam mají plné ruce práce, aby vše stihli do začátku září.

Domov Čujkovova v Ostravě oslavil 55 let. Podobných zařízení je celorepublikově nedostatek

21. července 2026 13:21 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Domov Čujkovova v Ostravě-Zábřehu letos oslavil 55 let od svého založení. Toto významné jubileum si připomněli přímo v areálu domova společenským setkáním. Zařízení se věnuje poskytování sociálních služeb seniorům a lidem se sníženou soběstačností.

V Ostravě-Jihu přibývají zelené projekty. Lidé mohou před shonem města uniknout do přírody

21. července 2026 13:20 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ostrava neustále investuje do zelených projektů ve městě jako odpočinkové oblasti, parky i hřiště. Nejznámější je pravděpodobně Cesta vody v Bělském lese. Na realizaci projektů se podílí Ostravské městské lesy.

V Bělském lese přibyly další povalové chodníky
Vydáno 23. prosince 2025 12:14, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Poslední léta přinesla významnou proměnu Bělského lesa, největší zelené plochy v Ostravě. Nyní zde přibyly nové povalové chodníky a další prvky, které propojily takzvané Starobělské Lurdy s kaplí Panny Marie Lurdské a studánku Matky Boží.

Návštěvníkům Bělského lesa a zejména zdejší stezky vody se bude procházet opět o něco jednodušeji. Byla dokončena další část povalových chodníků, která jim umožní přejít podmáčená místa.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Použil se materiál, který je spojený s lesem, dřevo, kámen, tak ať to do té přírody co nejvíc zapadne. A smyslem této etapy bylo otevřít ten les a propojit ty jednotlivé atraktivní místa Bělského lesa spolu, tak aby návštěvník mohl i v tomto období lesem projít.“
Magda Cigánková, spoluautorka návrhu, architektka: „V rámci našeho projektování jsme s kolegyní především chtěli propojit tu stávající cestu vody, která tady byla s křížovou cestou, protože se nám úplně nelíbilo, když skončila cesta vody, že lidi tak bezprizorně se pouštěli po celém Bělském lese a to prošlapávání nebylo zrovna to právě ořechové.“

Stejně jako u předchozích projektů provedla úpravy městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Práce začaly v srpnu.

Martin Mati, technický ředitel, Ostravské městské lesy a zeleň: „Myslím si, že jsme vytvořili nádherný projekt, ale s čím jsme si hodně vyhráli, tak je právě voda. Jsou to cesty vody, ale myslím si, že za námi se otvírá ta nejhezčí část cest vody, co týče takové té přírody a toho užívání si, toho kochání se právě tou přírodou. Vytvořili jsme několik tůní a opravdu musím říct, že náš bagrista byl téměř genius. Hráli jsme si opravdu na centimetry s vodou, že vidíte, že se to z jedné tůně přilívá do druhé tůně, a zase do třetí.“
Vladimír Blahuta, ředitel Ostravských městských lesů a zeleně: „Je to úžasné, já bych chtěl za nás, za lesníky, skutečně poděkovat vedení města, že přistoupilo k tomu, co jsme postupně navrhovali a měli jsme možnost ukázat i, že některé věci v tom lese umíme udělat."
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „No, já žiju na Jihu celý život, takže Bělský les znám velice dobře. Jezdil jsem tady jako malý kluk na kole, potom s pejskem hodně chodil, teď se synem. A opravdu ty změny jsou veliké. A dostalo se to úplně do takové jiné fáze. Jsou průchozí i místa, které předtím nebyly.“

Bělský les s rozlohou zhruba 160 hektarů je vyhledávaným místem pro rekreaci. Od roku 2023 mohou návštěvníci lesa využívat Stezku vody v roce 2025 se zde otevřel Park nad rybníkem s mnoha atrakcemi.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000052348/v-belskem-lese-pribyly-dalsi-povalove-chodniky