Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na šachovém turnaji O pohár starosty Ostravy-Jihu padl rekord v počtu soutěžících

Ostrava-Jih |

Milovníci královské hry se opět po roce setkali v kulturním domě K-trio. Společně si zahráli šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu, který byl rozdělen na dvě části. Dopoledne patřilo předškolákům a školákům, odpoledne pak dospělým.

Rekordní účast letos zaznamenal šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu. V 5. ročníku se mezi sebou utkalo 65 školáků a 20 neregistrovaných šachistů starších 16 let.

Anketa: účastníci turnaje: “Je to tu dobré a vyhrával jsem, ale taky jsem prohrával. 3x jsem prohrál a 4x jsem vyhrál, takže se mi tu líbí. Hraju už déle, hrál jsem v 2. třídě, ale to jsem skončil kvůli covidu a potom jsem začal hrát zase ve 4.”
“Na začátku se mi to nedařilo, ale potom jsem 2x vyhrála, ale poslední kolo jsem prohrála, nestihal jsem to. Už jsem nevěděla, jak už mám hrát.”
“Já osobně hraju šachy dost rád a za to, jak jsem tady celkově vyhrával, sice jenom 3x, tak to je jedno, tak za to vděčím mému panu učiteli. Šachista vzor asi Magnus Carlson.”
“Přišla jsem tady už 4. rokem, a je to celkem zábavné. Dneska se mi dařilo, si myslím, že celkem dobře a jsem spokojená velmi za dnešek. Celkově je to hra, která . projevuje logistiku a takové kreativní myšlení, tudíž je to celkem zábavné.”
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Letošní 5. ročník je opravdu překvapivý, protože je velká účast našich školáků. Jsem za to velmi rád. V Ostravě máme spoustu dobrých šachistů a samozřejmě u těch malých dětí, studentů to vyvíjí, rozvíjí matematiku, samozřejmě logické uvažování a je to prospěšné i pro životní situace. Takže jsem rád, že každoročně se zvyšuje počet účastníků.”

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol v každé kategorii a každý hráč měl 15 minut na jednu hru.

Josef Ledvoň, učitel ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova: “Na tomto turnaji jsme byli se 14 žáky a vedli si velmi dobře. V kategorii starších žáků skončili na 1. místě. Pravděpodobně i 2. místě a v těch dalších kategoriích ještě uvidíme. Pořád jsou zájemci, vždycky se objeví, takže kolem 14 dětí vždycky mám k dispozici k tomu, abych je trénoval a myslím si, že to ani neupadá vzhledem k tomu, že hrají různé hry na počítači, na mobilech, tak stále, pokud je někdo nadchne a vede, tak si myslím, že je to baví a chodí rádi.”
David Šimon, hlavní rozhodčí: ”Děti si zahrály skvělé šachy, předvedly skvělé výkony a budeme rádi, když přijdou ve stejném i větším počtu zase za rok. Letos je to rekordní účast a myslím si, že ta tendence bude stoupat. Nejtěžší na tom šachu je logické myšlení, které se postupem vyvíjí tou hrou a celkovými zkušenostmi.”

Turnaje se mohli zúčastnit jen neprofesionální šachisté a jako každý rok převažovali kluci.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravští futsalisté ze středních škol se utkali o pohár starosty Ostravy-Jihu

4. března 2025 10:54 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Futsalisté z celé Ostravy se utkali na již 23. ročníku turnaje O pohár starosty. Akci pravidelně pořádá Výchovný ústav Ostrava-Hrabůvka. Desítka týmů ze středních škol a ústavů se v halové kopané opět utkalo na dvou místech současně.

Malí šachisté soutěžili o titul Šachový král a královna Frýdku-Místku

14. července 2025 11:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se opět soutěžilo o šachového krále a královnu. Jednodenní turnaj pro děti byl součástí projektu Prázdniny ve městě. Zúčastnily se ho čtyři desítky hráčů, a to nejen ze šachových kroužků. Přijít si zahrát mohl každý, kdo ovládal základní pravidla hry.


Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

Dnes 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

Dnes 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Další automat s kratomem u základní školy odstraněn. Frýdek-Místek je na svém území nechce

Dnes 11:10 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Frýdecko-místecká radnice rázně zakročila proti prodeji kratomu v blízkosti dětí. Automat u páté základní školy musel provozovatel po výzvě města okamžitě odstranit. Magistrát nyní prověřuje další lokality a chce tyto stroje dostat z ulic pryč.

Porubská cyklistka Bukovská je mistryní světa. Je první českou šampionkou v historii

Včera 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska porubská 17letá cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul. O stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili a stala se první českou šampionkou v historii.

Záchranný útvar HZS v Hlučíně má nové drony

Včera 20:51 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Záchranný útvar v Hlučíně získal špičkové nákladní drony, které výrazně usnadní zásahy v extrémním terénu. Tato moderní technika zvýší bezpečnost hasičů a umožní jim efektivněji čelit přírodním katastrofám.

Iveta Poledníková z Karviné získala ocenění Pečovatelka roku 2025

Dnes 8:15 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná má Pečovatelku roku 2025. Ivetu Poledníkovou ocenila v oblasti ambulantní služby Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky ve spolupráci s Diakonií Českobratrské církve evangelické.

Muž a žena doma fyzicky i psychicky týrali příbuznou seniorku

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Opavští policisté mají na stole velmi nepříjemný případ dlouholetého týrání seniorky. Otřesné jednání mají na svědomí její příbuzní. Muž a žena, kteří s ní žili ve společné domácnosti. Soud je oba poslal do vazby a nyní jim hrozí až čtyři roky vězení.

Výtěžek z reuse centra bude použit na zelené projekty. Zájem mají hlavně městské obvody

Včera 13:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je zelené město a svůj podíl na tom nese i odpadová společnost OZO Ostrava. Každý rok totiž vyhlašuje výzvu, která je zaměřena na výsadbu a údržbu veřejné zeleně. Financování je zajištěno z výtěžku reuse centra.

Na Opavsku vykopali padesátikilovou leteckou pumu. Policie evakuovala okolní domy

Včera 12:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při výkopech na stavbě domů našli v Chlebičově na Opavsku leteckou pumu. Policie uzavřela okolí a evakuovala 37 lidí z okolních domů. Pyrotechnik poté z padesátikilové pumy vytáhl rozbušku a bezpečně ji později odpálil. Za 4 hodiny se mohli lidé vrátit zpět do svých domovů.

Odpad z celého Rychvaldu sváží Otesánek Popeláček, jak si ho pojmenovaly děti

Včera 13:00 | Rychvald | Libor Běčák

Děti mateřské i základní školy v Rychvaldě se zapojily do malého projektu, jehož cílem bylo dát jméno novému vozu na svoz odpadu. Současně malovaly obrázky, které nyní toto auto zdobí.

Kadeřníci

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 27 328 Kč/měsíc

Hornický průvod Ostravou ukončil těžbu černého uhlí v České republice

Tradiční hornický pochod zněl na začátku února Ostravou i Stonavou. Z dolu ČSM vyjel symbolicky poslední vozík uhlí, který ukončil těžbu nejen v ostravsko-karvinském revíru, ale i v celé republice.

Městskou policii Ostrava posílili strážníci z Poruby. Celkem jich v Porubě slouží 90

Včera 17:52 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Řady městské policie Ostrava posílilo 13 nových strážníků, mezi kterými nechyběli ani ti z Poruby. Složením slavnostního slibu připomněli význam této práce.

Hokejistka z Poruby dala na MS vítězný gól. Reprezentace z Kanady přivezla bronz

Včera 17:42 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Bývalá žákyně ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě a odchovankyně HC RT TORAX PORUBA Kateřina Pěnčíková vybojovala s českou reprezentací bronz na mistrovství světa v Kanadě. Vstřelila vítězný gól.

Mariánskohorská radnice vyráží přímo do domů. S nájemníky řeší podněty na domovních schůzích „na stojáka“

Mariánskohorská radnice pokračuje v setkávání s nájemníky městských bytů. Nově se schůze konají přímo v jednotlivých domech a vchodech v rámci projektu Domovník Preventista. Cílem je být lidem blíž a řešit jejich podněty přímo na místě.

Vykrádal auta i domy, osudným se mu stalo schovávání ve křoví. Policie dopadla ostravského fantoma

Včera 9:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Měl na svědomí sérii více než dvaceti vloupání do domů i aut po celé Ostravě. Recidivista způsoboval škody za stovky tisíc korun, přičemž často využíval pouhé nepozornosti majitelů a otevřených dveří. Jeho řádění ukončila až pohotová reakce ženy, díky které skončil zloděj ve vazbě a hrozí mu tříleté vězení.

O půl třetí ráno jí neznámé osoby klepaly na dveře. Strážníky přivolala pomocí Senior linky

89letou seniorku v noci vylekalo klepání na dveře a cizí hlasy. Ihned stiskla tísňové tlačítko u vchodu svého bytu. Hlídka dům prohledala a seniorku ujistila, že je v pořádku.

Na šachovém turnaji O pohár starosty Ostravy-Jihu padl rekord v počtu soutěžících
Vydáno 25. října 2022 17:17, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Milovníci královské hry se opět po roce setkali v kulturním domě K-trio. Společně si zahráli šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu, který byl rozdělen na dvě části. Dopoledne patřilo předškolákům a školákům, odpoledne pak dospělým.

Rekordní účast letos zaznamenal šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu. V 5. ročníku se mezi sebou utkalo 65 školáků a 20 neregistrovaných šachistů starších 16 let.

Anketa: účastníci turnaje: “Je to tu dobré a vyhrával jsem, ale taky jsem prohrával. 3x jsem prohrál a 4x jsem vyhrál, takže se mi tu líbí. Hraju už déle, hrál jsem v 2. třídě, ale to jsem skončil kvůli covidu a potom jsem začal hrát zase ve 4.”
“Na začátku se mi to nedařilo, ale potom jsem 2x vyhrála, ale poslední kolo jsem prohrála, nestihal jsem to. Už jsem nevěděla, jak už mám hrát.”
“Já osobně hraju šachy dost rád a za to, jak jsem tady celkově vyhrával, sice jenom 3x, tak to je jedno, tak za to vděčím mému panu učiteli. Šachista vzor asi Magnus Carlson.”
“Přišla jsem tady už 4. rokem, a je to celkem zábavné. Dneska se mi dařilo, si myslím, že celkem dobře a jsem spokojená velmi za dnešek. Celkově je to hra, která . projevuje logistiku a takové kreativní myšlení, tudíž je to celkem zábavné.”
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Letošní 5. ročník je opravdu překvapivý, protože je velká účast našich školáků. Jsem za to velmi rád. V Ostravě máme spoustu dobrých šachistů a samozřejmě u těch malých dětí, studentů to vyvíjí, rozvíjí matematiku, samozřejmě logické uvažování a je to prospěšné i pro životní situace. Takže jsem rád, že každoročně se zvyšuje počet účastníků.”

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol v každé kategorii a každý hráč měl 15 minut na jednu hru.

Josef Ledvoň, učitel ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova: “Na tomto turnaji jsme byli se 14 žáky a vedli si velmi dobře. V kategorii starších žáků skončili na 1. místě. Pravděpodobně i 2. místě a v těch dalších kategoriích ještě uvidíme. Pořád jsou zájemci, vždycky se objeví, takže kolem 14 dětí vždycky mám k dispozici k tomu, abych je trénoval a myslím si, že to ani neupadá vzhledem k tomu, že hrají různé hry na počítači, na mobilech, tak stále, pokud je někdo nadchne a vede, tak si myslím, že je to baví a chodí rádi.”
David Šimon, hlavní rozhodčí: ”Děti si zahrály skvělé šachy, předvedly skvělé výkony a budeme rádi, když přijdou ve stejném i větším počtu zase za rok. Letos je to rekordní účast a myslím si, že ta tendence bude stoupat. Nejtěžší na tom šachu je logické myšlení, které se postupem vyvíjí tou hrou a celkovými zkušenostmi.”

Turnaje se mohli zúčastnit jen neprofesionální šachisté a jako každý rok převažovali kluci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000034014/na-sachovem-turnaji-o-pohar-starosty-ostravyjihu-padl-rekord-v-poctu-soutezicich