Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel Sv. Ducha v Zábřehu má nové píšťalové varhany. V regionu jsou unikátem

Ostrava-Jih |  | Expres Ostrava-Jih

Nové varhany konečně rozezní stěny kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Pro region jsou mimořádné nejen svou velikostí ale i stylem francouzského romantismu, ve kterém jsou postaveny. Vyrobeny byly v Německu.

Kostel Sv. Ducha se po letech dočkal nových píšťalových varhan. Od jeho vysvěcení v roce 2007 tady účastníci bohoslužeb poslouchali pouze elektronické varhany. Nové už čekají jen na vysvěcení.

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: “Nové varhany se začaly budovat takhle fyzicky v listopadu loňského roku a do vánoc se postavila hrubá stavba. Potom od ledna začali zase jiní pracovníci s tou nejdůležitější prací, a tou je intonace těch varhan, což jsem pochopil, že je to vlastně chvíle, kdy tomu nástroji dáváte duši.“
Jiří Krátký, diecézní organolog: „To je stanovení, jak která ta píšťalka má hrát silně, jakou má mít barvu, jaké má mít nasazení a to je vlastně věc, která je velice subjektivní, ale vztahuje se vždycky k tomu prostoru, k tomu stylu těch varhan.“

Nové varhany mají celkem 1456 píšťal, od těch nejmenších, které mají pouze několik milimetrů, až po tu největší – pětimetrovou.

Jiří Krátký, diecézní organolog: „Každé nové varhany jsou pro nás něčím mimořádným protože, to jsou akce, které nejsou každým rokem. Když to tak počítám tak vlastně nové varhany vznikají tak jednou za 3 roky a už jen touto velikostí jsou vlastně něčím mimořádným, protože takto dlouhé varhany se tady dlouhá léta nepostavily.“

Varhany jsou postaveny do stylu francouzského romantismu. V Česku jsou pouze dvoje další.

Jiří Krátký, diecézní organolog: „Což je styl, který je posluchačsky vděčný, je pro něj nasáno spousta krásné varhanní literatury, spousta krásných skladeb, ale ty varhany se tady kvůli spoustě různých okolností nestavěly. Byly běžné v té Francii, potom v Německu částečně v moderní době, ale tady v České republice vznikly až v poměrně nedávné době. Troje varhany, Barandov, Kolín se teď dokončuje a tady na Moravě a ve Slezsku Zábřeh.“

Varhany stály téměř 14 miliónů korun.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „My jako městský obvod Ostrava-Jih jsme na posledním zasedání zastupitelstva loňského roku přispěli částkou 150 tisíc, která chyběla na dokrytí při instalaci varhan. Neboť tyto varhany pocházejí z Německa a byly pořízeny díky dobročinné sbírce.“
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: „Jsme moc rádi, že se to podařilo za přispění různých státních institucí ale i jednotlivých dárců, až po poslední dítě, které mi doneslo 250 korun na ty varhany, že to ušetřili. Právě proto říkám, že ty varhany nejsou postaveny z peněz ale z důvěry a ochoty lidí.“

Varhany budou slavnostně požehnány v sobotu 18. května a 19. května se uskuteční první koncert.

Nahlásit chybu


K tématu

Zábřežský Kostel Sv. Ducha v Ostravě má nové píšťalové varhany

Nové varhany konečně rozezní stěny kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Pro region jsou mimořádné nejen svou velikostí ale i stylem francouzského romantismu, ve kterém jsou postaveny. Vyrobeny byly v Německu.

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu se dočká píšťalových varhan. Odkazovat budou na francouzský romantismus

6. prosince 2023 12:34 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu bude mít své píšťalové varhany. Sbírka na ně začala na podzim roku 2020 a díky štědrosti lidí, Ministerstva kultury a ostravského magistrátu, se v současné době skládají.

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu se dočká píšťalových varhan. Okouzlí francouzským romantismem

5. prosince 2023 9:45 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu bude mít své píšťalové varhany. Sbírka na ně začala na podzim roku 2020 a díky štědrosti lidí, Ministerstva kultury a ostravského magistrátu, se v současné době skládají.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Kostel Sv. Ducha v Zábřehu má nové píšťalové varhany. V regionu jsou unikátem
Vydáno 14. května 2024 10:56, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Nové varhany konečně rozezní stěny kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Pro region jsou mimořádné nejen svou velikostí ale i stylem francouzského romantismu, ve kterém jsou postaveny. Vyrobeny byly v Německu.

Kostel Sv. Ducha se po letech dočkal nových píšťalových varhan. Od jeho vysvěcení v roce 2007 tady účastníci bohoslužeb poslouchali pouze elektronické varhany. Nové už čekají jen na vysvěcení.

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: “Nové varhany se začaly budovat takhle fyzicky v listopadu loňského roku a do vánoc se postavila hrubá stavba. Potom od ledna začali zase jiní pracovníci s tou nejdůležitější prací, a tou je intonace těch varhan, což jsem pochopil, že je to vlastně chvíle, kdy tomu nástroji dáváte duši.“
Jiří Krátký, diecézní organolog: „To je stanovení, jak která ta píšťalka má hrát silně, jakou má mít barvu, jaké má mít nasazení a to je vlastně věc, která je velice subjektivní, ale vztahuje se vždycky k tomu prostoru, k tomu stylu těch varhan.“

Nové varhany mají celkem 1456 píšťal, od těch nejmenších, které mají pouze několik milimetrů, až po tu největší – pětimetrovou.

Jiří Krátký, diecézní organolog: „Každé nové varhany jsou pro nás něčím mimořádným protože, to jsou akce, které nejsou každým rokem. Když to tak počítám tak vlastně nové varhany vznikají tak jednou za 3 roky a už jen touto velikostí jsou vlastně něčím mimořádným, protože takto dlouhé varhany se tady dlouhá léta nepostavily.“

Varhany jsou postaveny do stylu francouzského romantismu. V Česku jsou pouze dvoje další.

Jiří Krátký, diecézní organolog: „Což je styl, který je posluchačsky vděčný, je pro něj nasáno spousta krásné varhanní literatury, spousta krásných skladeb, ale ty varhany se tady kvůli spoustě různých okolností nestavěly. Byly běžné v té Francii, potom v Německu částečně v moderní době, ale tady v České republice vznikly až v poměrně nedávné době. Troje varhany, Barandov, Kolín se teď dokončuje a tady na Moravě a ve Slezsku Zábřeh.“

Varhany stály téměř 14 miliónů korun.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „My jako městský obvod Ostrava-Jih jsme na posledním zasedání zastupitelstva loňského roku přispěli částkou 150 tisíc, která chyběla na dokrytí při instalaci varhan. Neboť tyto varhany pocházejí z Německa a byly pořízeny díky dobročinné sbírce.“
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: „Jsme moc rádi, že se to podařilo za přispění různých státních institucí ale i jednotlivých dárců, až po poslední dítě, které mi doneslo 250 korun na ty varhany, že to ušetřili. Právě proto říkám, že ty varhany nejsou postaveny z peněz ale z důvěry a ochoty lidí.“

Varhany budou slavnostně požehnány v sobotu 18. května a 19. května se uskuteční první koncert.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000043041/kostel-sv-ducha-v-zabrehu-ma-nove-pistalove-varhany-v-regionu-jsou-unikatem