Kostel Sv. Ducha se po letech dočkal nových píšťalových varhan. Od jeho vysvěcení v roce 2007 tady účastníci bohoslužeb poslouchali pouze elektronické varhany. Nové už čekají jen na vysvěcení.
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: “Nové varhany se začaly budovat takhle fyzicky v listopadu loňského roku a do vánoc se postavila hrubá stavba. Potom od ledna začali zase jiní pracovníci s tou nejdůležitější prací, a tou je intonace těch varhan, což jsem pochopil, že je to vlastně chvíle, kdy tomu nástroji dáváte duši.“
Jiří Krátký, diecézní organolog: „To je stanovení, jak která ta píšťalka má hrát silně, jakou má mít barvu, jaké má mít nasazení a to je vlastně věc, která je velice subjektivní, ale vztahuje se vždycky k tomu prostoru, k tomu stylu těch varhan.“
Nové varhany mají celkem 1456 píšťal, od těch nejmenších, které mají pouze několik milimetrů, až po tu největší – pětimetrovou.
Jiří Krátký, diecézní organolog: „Každé nové varhany jsou pro nás něčím mimořádným protože, to jsou akce, které nejsou každým rokem. Když to tak počítám tak vlastně nové varhany vznikají tak jednou za 3 roky a už jen touto velikostí jsou vlastně něčím mimořádným, protože takto dlouhé varhany se tady dlouhá léta nepostavily.“
Varhany jsou postaveny do stylu francouzského romantismu. V Česku jsou pouze dvoje další.
Jiří Krátký, diecézní organolog: „Což je styl, který je posluchačsky vděčný, je pro něj nasáno spousta krásné varhanní literatury, spousta krásných skladeb, ale ty varhany se tady kvůli spoustě různých okolností nestavěly. Byly běžné v té Francii, potom v Německu částečně v moderní době, ale tady v České republice vznikly až v poměrně nedávné době. Troje varhany, Barandov, Kolín se teď dokončuje a tady na Moravě a ve Slezsku Zábřeh.“
Varhany stály téměř 14 miliónů korun.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „My jako městský obvod Ostrava-Jih jsme na posledním zasedání zastupitelstva loňského roku přispěli částkou 150 tisíc, která chyběla na dokrytí při instalaci varhan. Neboť tyto varhany pocházejí z Německa a byly pořízeny díky dobročinné sbírce.“
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve, kostel sv. Ducha: „Jsme moc rádi, že se to podařilo za přispění různých státních institucí ale i jednotlivých dárců, až po poslední dítě, které mi doneslo 250 korun na ty varhany, že to ušetřili. Právě proto říkám, že ty varhany nejsou postaveny z peněz ale z důvěry a ochoty lidí.“
Varhany budou slavnostně požehnány v sobotu 18. května a 19. května se uskuteční první koncert.