Tóny písně Modlitba pro Martu symbolicky započal vzpomínkový akt k 17. listopadu u zábřežského kostela Sv. Ducha v Ostravě. Události vedoucí k sametové revoluci a pádu totalitního režimu u nás si připomněli účastníci a vedení obvodu Ostrava-Jih i pomocí promítání historických záběrů s komentářem.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Pro mě to byla opravdu intenzivní doba. Byl jsem v prvním ročníku střední školy. Měl jsem to velké štěstí, že jsme se díky naší třídní učitelce se spolužáky mohli zapojit do diskuze, co se děje a mohli jsme se zúčastnit demonstrace v Havířově a v televizi jsme sledovali aktuální dění.“
V Ostravě ale měla revoluce pomalejší nástup než ve zbytku Česka.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Obyvatelé Ostravy 17. listopadu vlastně ani ještě nevěděli, že se něco děje. Ta zpráva začala propukat mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva až 19. listopadu a je docela paradox, že ještě 22. listopadu se koná oslava nedožitých narozenin Klementa Gottwalda v blízkosti dnešního domu kultury města Ostravy. Události pak mají rychlý spád i konečně v té Ostravě a 27. listopadu se konala generální stávka, kdy je hlavní náměstí v Ostravě zaplněno desítkami tisíc lidí a od té doby se i Ostrava už hlásí k sametové revoluci. Na počátku prosince odstupují funkcionáři města a 3. ledna vše vrcholí návštěvou Václava Havla v Ostravě, což bylo mimochodem první město, které po svém zvolení do prezidentské funkce navštívil.“
anketa, účastníci akce: „Proč jste sem dnes přišli?“ – „Protože je to svoboda a myslím, že by mělo chodit více lidí.“
anketa, účastníci akce: „Přišel jsem, protože si myslím, že to datum je opravdu pro nás vzpomínka na ten boj za svobodu a jak zde už dneska mnohokrát zaznělo, je třeba o to bojovat a připomínat si to.“
anketa, účastníci akce: „Co pro Vás znamená 17. listopad 89?“ – „Rozhodně svoboda a také naděje pro lepší zítřky.“
anketa, účastníci akce: „Je to boj za svobodu, takže je dobře, že jsme si to tady dnes připomněli.“
Akce byla zorganizována z podnětu nového faráře kostela, Václava Rylka. Vzniklo zde i pietní místo pro umístění svíček.
Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Na prostranství u kostela jsme umístili symbolických 17 svící, plus jsme vytvořili jedno pietní srdce. Trošku jsme bojovali s povětřím, ale ten plamen přece jen zůstal a lidé si zde mohli přidat vlastní svíčky.“
Na vzpomínkový akt navázala také přednáška o událostech 17. listopadu 1989 v pastoračním centru kostela.