Situace ohledně probíhající změny klimatu a s ní související boj proti suchu se dotýká většiny zastavěných území, obvodu Ostrava-Jih nevyjímaje. Jednou z cest, jak zlepšit hospodaření s dešťovou vodou, je instalování podzemních retenčních nádrží, jako to dělají například na Základní škole Provaznická.
Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: „Retenční nádrže využíváme od jara do podzimu, kdy je voda, protože na zimu musíme vodu vypouštět. A jinak používáme vodu na všechny možné činnosti, především v pracovních činnostech, tedy na zahradě. Vidíte, že zahrada je velmi veliká, takže žáci zalévají, ošetřují květiny a také využíváme někdy i v letních měsících pro školní družinu, kdy je horko a díti se třeba i schladí, eventuálně na nějaké čištění, nářadí ve skleníku atd. Prostě ta voda je využitelná všemi směry, a tím pádem ušetříme hodně vodu ve škole, která se musí platit.“
Kromě základní školy Provaznické jsou nádrže na dešťovou vodu nainstalovány na dalších pěti základních a deseti mateřských školách v obvodu.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Při každé revitalizaci veřejného prostoru se dneska na to dbá, aby tam byly přesně tyto technologie, abychom zachytávali vodu stejně tak zachytáváme vodu v našem biotopu. To znamená, už se na to myslí při každém projektu a už je to vlastně takový standard. Už to vlastně není nic zvláštního. Prostě máme větší teplo, tak se snažíme tu vodu zadržovat.“
Nejedná se ale o jediný projekt, který činí obvod zelenějším a šetrnějším k životnímu prostředí.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „V posledních letech jsme realizovali projekt Replace - Zeleň místo betonu, za který jsme získali od norských fondů, což byl poskytovatel dotace, tuto krásnou cenu. Za to jsme velice vděční a pokračujeme dále v těchto opatřeních tak, abychom trošičku víc žili v souladu s přírodou a využívali to, co nám ta příroda dává.“
Díky projektu z Jihu postupně zmizelo 22 000 m² betonových ploch, včetně zastaralých městských mobiliářů, a nahradila je zeleň. Hlavními realizátory projektu je město Ostrava s obvodem Ostrava-Jih a zapojily se také Technické služby obvodu, které o místní zeleň pečují.