Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž o návrh na konverzi ostravských městských jatek pokračuje

Ostrava-město |

21. duben, to je termín pro odevzdání návrhů v mezinárodní architektonické soutěži týkající se konverze bývalých jatek. Magistrát už vyzval celkem deset architektonických kanceláří napříč Evropou.

Mezinárodní soutěž o návrh - jak je architektonická soutěž na konverzi bývalých jatek v centru Ostravy koncipována - běží podle plánu. Radní na svém mimořádném zasedání řešili, které architektonické kanceláře budou vyzvány k podání návrhů. 

"Jedná se o pět kanceláří, které byly osloveny přímo, což bylo součástí soutěžních podmínek. K tomu i pět kanceláří na základě předložených portfolií. Takže máme deset kanceláří, které obdržely výzvu k podání návrhů. Jsou tam kanceláře tuzemské i zahraniční," vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO 2011).

Magistrát zveřejnil ukázky prací oslovených kanceláří. Kromě pěti přímo oslovených se zaslalo svá portfolia celkem 9 architektů, někteří ale bohužel po termínu. "Mě osobně to velmi mrzí, protože mezi nimi byly skutečně výborné kanceláře, včetně jedné holandské, ale my se musíme řídit zákonem o veřejných zakázkách, takže návrhy, které přijdou pozdě, nemůžeme brát v potaz. Dalším milníkem soutěže je 21. duben, kdy bychom chtěli mít návrhy obdrženy. Hodnotící komise by následně v posledním týdnu měla poprvé zasednout k hodnocení těch soutěžních návrhů," dodává Macura.

V plánu je, aby o vítězném návrhu doporučeném porotou, rozhodlo zastupitelstvo nejpozději do konce června.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, přestěhují se do ní úředníci z náměstí J. Gagarina

14. července 2025 18:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Klenot Slezské Ostravy, neorenezanční budovu radnice, doplní moderní přístavba. Sloužit bude úředníkům z budovy na náměstí Jurije Gagarina, a to už do pěti let. Nevyužitou budovu obvod následně přestaví na byty.

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, z budovy na Gagarinově náměstí budou byty

15. července 2025 18:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezskoostravskou radnici doplní moderní přístavba, kam se přestěhují úředníci z náměstí Jurije Gagarina. Vedení už na ni vypsalo architektonickou soutěž a její výsledky by mělo znát do konce roku. Nevyužitou budovu obvod přestaví na byty.

Jak bude vypadat nová čtvrť Žofinka? Investor chce rozhodnout do prázdnin

9. června 2025 8:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jak bude vypadat nová čtvrť Žofinka, není ani po ukončení architektonické soutěže jasné. Místo výběru vítězného návrhu, byl vyřazen jeden ze tří finalistů. Investor chce nyní dále jednat s oběma architektonickými studiemi. Rozhodnutí by mělo padnout do prázdnin.


Město opravuje tři domy v historickém centru

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

Včera 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka v podhůří Jeseníků je jediná v Česku, která jezdí bez přerušení.

Starší muž v Novém Jičíně spadl ze žebříku, utrpěl vážná zranění

Dnes 8:43 | Nový Jičín | Anna Břenková

59letý muž v neděli dopoledne spadl ze žebříku z výšky čtyř metrů. Po pádu byl v bezvědomí. Utrpěl vážná zranění hlavy, hrudníku a břicha. Na místo letěl vrtulník, který pacienta transportoval do ostravské fakultní nemocnice.

Ostravská muzejní noc odhalovala tajemství a přilákala 16 tisíc lidí

Včera 14:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažila už 17. ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Zapojilo se do ní 30 institucí, které umožnily nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, ateliérů i depozitářů. Největší zájem byl tradičně o tajemství Dopravního podniku Ostrava. Organizátoři akci, stejně jako loni hodnotí jako velmi úspěšnou. Dorazilo odhadem na 16 tisíc lidí.

Motorkář vyletěl na Bruntálsku ze silnice a utrpěl těžká zranění

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zřejmě nezvládl řízení a vylétl ze silnice. 34letý motorkář havaroval v sobotu odpoledne na Bruntálsku. Do nemocnice ho s vážnými zraněními přepravil vrtulník.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku získal maximální ocenění v rámci Značky kvality

Včera 20:10 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

K absolutní republikové špičce patří Domov pro seniory Frýdek-Místek. V rámci certifikace Značka kvality v sociálních službách získal maximální počet pěti hvězdiček.

Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

6. června 2026 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Víkend otevřených zahrad v Odrách letos o týden dřív, akce oslavila hned dvě výročí

Včera 11:30 | Odry | Michal Slonina

Les, zahrada a krajina byl letošní podtitul Víkendu otevřených zahrad v Odrách. Město se letos rozhodlo Zámecký park oživit akcí o týden dříve než zbytek republiky.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

6. června 2026 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Pozorná kolemjdoucí v Ostravě zachránila obchod před zloději

Všímavá žena nahlásila klíče v zámku dveří obchodu na Nádražní ulici. Hrozilo vloupání, proto hlídka ihned zasáhla a kontaktovala majitelku. Ta ve spěchu klíče zapomněla, měla totiž narozeniny. Prostory byly v pořádku a nic se neztratilo.

Darovali to nejcennější. Mobilní odběr krve v Ostravě podpořila nová kampaň

5. června 2026 10:47 | Ostrava-město | Anna Břenková

V prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava se uskutečnil mobilní odběr krve. Cílem bylo usnadnit lidem darování a získat nové dobrovolníky. Do odběrů se zapojili zkušení dárci i úplní nováčci.

Polanka má nové hřiště i park. Prostor je harmonický, bezpečný i podnětný

5. června 2026 10:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ještě před pár měsíci by nikoho nenapadlo, jak krásný může být prostor u základní školy v Polance nad Odrou. Nyní bylo dokončeno dětské hřiště zasazené do zeleně. Projekt propojuje bezpečnost, přírodní prvky a hravé využití terénu tak, aby sloužil dětem i dospělým.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

5. června 2026 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

Porubský Den zdraví nabídl prevenci i péči. Nenechaly si jej ujít stovky lidí

4. června 2026 16:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem porubského Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí. Akce nabídla konzultace s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu ukázek.

ZŠ Jana Šoupala oživila přírodopis chovem hmyzu. Pro další rok chystá chov afrických šneků

4. června 2026 16:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská základní škola Jana Šoupala se snaží teoretickou výuku propojovat s praxí. Do hodin přírodopisu proto zapojila chov hmyzu. Žáci tak mohli jeho vývoj pozorovat zblízka.

Soutěž o návrh na konverzi ostravských městských jatek pokračuje
Vydáno 26. března 2017 12:44, Ostrava-město, Lukáš Zavadil
21. duben, to je termín pro odevzdání návrhů v mezinárodní architektonické soutěži týkající se konverze bývalých jatek. Magistrát už vyzval celkem deset architektonických kanceláří napříč Evropou.

Mezinárodní soutěž o návrh - jak je architektonická soutěž na konverzi bývalých jatek v centru Ostravy koncipována - běží podle plánu. Radní na svém mimořádném zasedání řešili, které architektonické kanceláře budou vyzvány k podání návrhů. 

"Jedná se o pět kanceláří, které byly osloveny přímo, což bylo součástí soutěžních podmínek. K tomu i pět kanceláří na základě předložených portfolií. Takže máme deset kanceláří, které obdržely výzvu k podání návrhů. Jsou tam kanceláře tuzemské i zahraniční," vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO 2011).

Magistrát zveřejnil ukázky prací oslovených kanceláří. Kromě pěti přímo oslovených se zaslalo svá portfolia celkem 9 architektů, někteří ale bohužel po termínu. "Mě osobně to velmi mrzí, protože mezi nimi byly skutečně výborné kanceláře, včetně jedné holandské, ale my se musíme řídit zákonem o veřejných zakázkách, takže návrhy, které přijdou pozdě, nemůžeme brát v potaz. Dalším milníkem soutěže je 21. duben, kdy bychom chtěli mít návrhy obdrženy. Hodnotící komise by následně v posledním týdnu měla poprvé zasednout k hodnocení těch soutěžních návrhů," dodává Macura.

V plánu je, aby o vítězném návrhu doporučeném porotou, rozhodlo zastupitelstvo nejpozději do konce června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000007804/soutez-o-navrh-na-konverzi-ostravskych-mestskych-jatek-pokracuje