Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na ostravský magistrát se znovu vchází hlavním vchodem. Občanům poslouží nová recepce

Ostrava-město |

Na Magistrátu města Ostravy se znovu otevírá hlavní vstup. Souvisí to s dokončením nové centrální recepce, která zjednoduší občanům pohyb po úřadě. Díky kvalitnímu architektonickému zpracování se dá říct, že recepce foyer památkově chráněné budovy ještě vylepšila.

Po více než roce se do budovy ostravského magistrátu na Prokešově náměstí opět vchází hlavním vchodem. Po vstupu a vyšlapaní schodiště vás ve foyeru uvítají usměvavé recepční, tedy když nebudou mít roušky. Nová recepce působí, jak by v budově byla odjakživa. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem hlavně rád, že po dlouhé době se znovu otevře hlavní vstup do Nové radnice – budovy, která patří k nejnavštěvovanějším dominantám města. Výchozí motivací pro řešení stavebních úprav bylo hlavně bezpečnostní hledisko, a to jak z pohledu návštěvníků, tak i zaměstnanců. Zásadní důraz jsme přitom kladli na architektonické řešení, které by objekt nové recepce citlivě zakomponovalo do historického charakteru památky. Z výsledku mám opravdovou radost a myslím, že radost by měli i prvorepublikoví architekti Nové radnice – pánové Rubý, Kolář a Fischer. Provedené úpravy totiž nijak nenarušují jejich původní záměr a foyer Nové radnice nadále zůstane příjemným veřejným prostorem s možností pořádání výstav a jiných společenských akcí."

O zakázku na recepci se ucházely čtyři architektonické kanceláře. Výběrové komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“. Zatímco ostatní pracovali s umístěním v centrální ose, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup.

Martin Tycar, architekt: "My jsme jako jediní v tom konceptu recepci doplnili ještě druhou částí, kterou tvoří sezení. Je to takový velký čalouněný sedák s lampou. Principiálně tvoří tu druhou doplňkovou část symetrického systému recepce."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Nově přítomní recepční poskytnou návštěvníkům informace praktického rázu, k tomu, co potřebují na jednotlivých pracovištích vyřídit, kontakty a přispějí i radou, kde požadované v rozsáhlém komplexu najít. Turisty recepční informují o zajímavostech města, kulturních, sportovních a společenských akcích ve městě."

Kromě informační funkce recepce, je důležité také zvýšení bezpečnosti, o které se stará kamerový systém a další zařízení. Dva boční vchody už budou sloužit pouze zaměstnancům. Náklady na recepci se blíží 5 milionům korun. 

Nahlásit chybu


K tématu

Bezpečnost školáků v okolí školy je prioritou. Projekt Školní ulice v Ostravě by měl pomoci

31. července 2025 11:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Bezpečnost našich dětí je pro nás samozřejmě nejdůležitější a patří i mezi priority vedení města Ostravy. Proto nyní vznikl projekt, který se zaměřuje na školáky a jejich cestu do školy. Nese název Školní ulice a pilotně vznikne u Základní školy Šeříková ve Výškovicích

Den s IZS na Olešné přilákal davy lidí. Zaměřil se na bezpečnost u vody

19. června 2025 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na přehradě Olešná proběhl Den s IZS. Návštěvníci si mohli prohlédnout techniku hasičů, policistů i záchranářů a sledovat ukázky zásahů, zejména těch na vodě. Akce byla zaměřena i na vzdělávání v oblasti první pomoci.

Vodohospodáři varují: Voda má sílu, buďte v létě při vodních radovánkách opatrní

15. června 2025 14:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letní sezóna přináší kromě radosti z pobytu u vody také zvýšené riziko úrazů a nehod. Povodí Odry varuje veřejnost před podceňováním nebezpečí spojených s vodními toky a díly. Kromě praktických doporučení vodohospodáři kladou důraz i na osvětu — voda může být bezpečná, pokud se k ní lidé chovají zodpovědně.


Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

Včera 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

Včera 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

Včera 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

MS kraj prezentoval své kulturní organizace v Chotěbuzi

4. června 2026 10:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.

Kvůli hádce se ženou poškodil platební terminál v tramvaji. Devatenáctiletý mladík prý chytl nervy

4. června 2026 11:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

"Já jsem chytl nervy, bo jsem se pohádal s mojí ženou". Devatenáctiletý mladík si vybil zlost na platebním terminálu v tramvaji. Strážníci ho dopadli během chvíle. Jeho nervy způsobily škodu za 5 tisíc korun.

V Jablunkově už lidem slouží nový chodník s cyklostezkou

4. června 2026 9:00 | Jablunkov | Libor Běčák

Původní chodník s děravým povrchem kolem Základní školy v Jablunkově nahradil nový chodník s cyklostezkou. Nový povrch si pochvalují cyklisté i bruslaři.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Darovali to nejcennější. Mobilní odběr krve v Ostravě podpořila nová kampaň

Včera 10:47 | Ostrava-město | Anna Břenková

V prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava se uskutečnil mobilní odběr krve. Cílem bylo usnadnit lidem darování a získat nové dobrovolníky. Do odběrů se zapojili zkušení dárci i úplní nováčci.

Porubský Den zdraví nabídl prevenci i péči. Nenechaly si jej ujít stovky lidí

4. června 2026 16:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem porubského Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí. Akce nabídla konzultace s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu ukázek.

ZŠ Jana Šoupala oživila přírodopis chovem hmyzu. Pro další rok chystá chov afrických šneků

4. června 2026 16:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská základní škola Jana Šoupala se snaží teoretickou výuku propojovat s praxí. Do hodin přírodopisu proto zapojila chov hmyzu. Žáci tak mohli jeho vývoj pozorovat zblízka.

Prvňáčci z Ostravy-Mariánských Hor byli pasováni na čtenáře. Knihovnou J. Trnky prošlo na 140 školáků

4. června 2026 16:08 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Pobočka Jiřího Trnky Knihovny města Ostravy v Mariánských Horách opět uspořádala slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Tradiční akce má dětem ukázat, že knihy nejsou jen školní povinností, ale také zdrojem zábavy a fantazie.

Astra přivítala 17. ročník Junior-senior-hendikepiády. Týmy se utkaly v deseti disciplínách

4. června 2026 15:55 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Porubě se uskutečnil další ročník oblíbené Junior-senior-hendikepiády. Akce, jak už název napovídá, propojuje děti, seniory a hendikepované, kteří společně soutěží v netradičních disciplínách.

Porubský Den zdraví přivítal stovky návštěvníků. Nabídl prevenci i péči

4. června 2026 14:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem tradičního Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě. Akce nabídla návštěvníkům možnost konzultací s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu praktických ukázek.

Na ostravský magistrát se znovu vchází hlavním vchodem. Občanům poslouží nová recepce
Vydáno 1. listopadu 2021 9:57, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Na Magistrátu města Ostravy se znovu otevírá hlavní vstup. Souvisí to s dokončením nové centrální recepce, která zjednoduší občanům pohyb po úřadě. Díky kvalitnímu architektonickému zpracování se dá říct, že recepce foyer památkově chráněné budovy ještě vylepšila.

Po více než roce se do budovy ostravského magistrátu na Prokešově náměstí opět vchází hlavním vchodem. Po vstupu a vyšlapaní schodiště vás ve foyeru uvítají usměvavé recepční, tedy když nebudou mít roušky. Nová recepce působí, jak by v budově byla odjakživa. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem hlavně rád, že po dlouhé době se znovu otevře hlavní vstup do Nové radnice – budovy, která patří k nejnavštěvovanějším dominantám města. Výchozí motivací pro řešení stavebních úprav bylo hlavně bezpečnostní hledisko, a to jak z pohledu návštěvníků, tak i zaměstnanců. Zásadní důraz jsme přitom kladli na architektonické řešení, které by objekt nové recepce citlivě zakomponovalo do historického charakteru památky. Z výsledku mám opravdovou radost a myslím, že radost by měli i prvorepublikoví architekti Nové radnice – pánové Rubý, Kolář a Fischer. Provedené úpravy totiž nijak nenarušují jejich původní záměr a foyer Nové radnice nadále zůstane příjemným veřejným prostorem s možností pořádání výstav a jiných společenských akcí."

O zakázku na recepci se ucházely čtyři architektonické kanceláře. Výběrové komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“. Zatímco ostatní pracovali s umístěním v centrální ose, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup.

Martin Tycar, architekt: "My jsme jako jediní v tom konceptu recepci doplnili ještě druhou částí, kterou tvoří sezení. Je to takový velký čalouněný sedák s lampou. Principiálně tvoří tu druhou doplňkovou část symetrického systému recepce."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Nově přítomní recepční poskytnou návštěvníkům informace praktického rázu, k tomu, co potřebují na jednotlivých pracovištích vyřídit, kontakty a přispějí i radou, kde požadované v rozsáhlém komplexu najít. Turisty recepční informují o zajímavostech města, kulturních, sportovních a společenských akcích ve městě."

Kromě informační funkce recepce, je důležité také zvýšení bezpečnosti, o které se stará kamerový systém a další zařízení. Dva boční vchody už budou sloužit pouze zaměstnancům. Náklady na recepci se blíží 5 milionům korun. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000028213/na-ostravsky-magistrat-se-znovu-vchazi-hlavnim-vchodem-obcanum-poslouzi-nova-recepce