Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská univerzita zaznamenala nejvyšší zájem o studium za posledních 5 let

Ostrava-město |

Na Ostravskou univerzitu dorazilo více než dvanáct tisíc přihlášek ke studiu. Oproti loňským číslům hlásí univerzita nárůst o osm procent. Zvýšený zájem eviduje Lékařská, Přírodovědecká a Filozofická fakulta, stejně tak Fakulta sociálních studií. Počty však ještě dále porostou, na vybrané studijní programy je totiž stále možné se hlásit. Již v tuto chvíli ale na univerzitu doputovalo nejvíce přihlášek za posledních pět let. Za každou podanou přihlášku Ostravská univerzita slibuje vysadit v regionu jeden strom.

Loni v březnu evidovala Ostravská univerzita (OU) 11 173 přihlášek ke studiu, letos je to už 12 103 a je pravděpodobné, že čísla ještě porostou, na vybrané studijní programy je totiž možné se dále hlásit. Největší zájem je již tradičně o Pedagogickou, Lékařskou a Filozofickou fakultu.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Pro uchazeče jsme vytvořili speciální webovou stránku StudujOstravskou.cz, na které jsou snadno dostupné všechny důležité informace a kde probíhaly mimo jiné také online dny otevřených dveří. S uchazeči jsme se setkávali také osobně, a to u nás na fakultách anebo na samotných středních školách, kam s našimi studenty jezdíme Ostravskou univerzitu a její studijní programy představovat."

Skokanem v počtu přihlášek ke studiu je letos Lékařská fakulta, na kterou jich směřovalo o 42 procent více než v loňském roce. Výrazný růst podaných přihlášek zaznamenala také Přírodovědecká fakulta, a to o více než 23 procent.

Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty OU: "Nárůst přihlášek nás velmi potěšil, v tuto chvíli se ale jedná pouze o indikátor zájmu. Spokojeni budeme, až zaznamenáme také nárůst zapsaných studentů do našich programů. Nicméně už tento projevený zájem ukázal, že uchazeče láká perspektiva učitelského dvouoborového studia, které se zdá být jejich kariérní jistotou. A vedle toho vnímáme i otevřenější zájem studentů hlouběji poznat fungování světa, který nás obklopuje."

Daná čísla ukazují, kam mladí lidé chtějí směřovat svou budoucnost. A tomu chce podle Hradeckého fakulta dále naslouchat.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Na OU studuje každým rokem okolo 10 tisíců studentů a díky unikátnímu složení fakult (Fakulta sociálních studií, Fakulta umění, Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta a Přírodovědecká fakulta) nabízí pestrou a širokou škálu studijních programů. Není však jen významnou vzdělávací a vědecko-výzkumnou institucí. Je také výrazným aktérem na poli společenského a kulturního dění, zapojuje se do života v Ostravě a pomáhá jí měnit svou tvář z průmyslového centra na studentské město."

Nejen z tohoto důvodu se OU zavázala za každou podanou přihlášku zasadit strom – univerzita tím poukazuje na zodpovědnost vůči svému regionu i budoucím generacím. Svůj slib univerzita náležitě plní, v minulosti již zasadila více než 14 tisíc stromů a další vysadí hned v následujícím měsíci. V této aktivitě plánuje i nadále pokračovat.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezští záchranáři se podíleli na soutěži studentů v první pomoci

25. května 2025 10:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje se podíleli na organizaci prestižní soutěže Den první pomoci. Akce pro studenty záchranářství z Lékařské fakulty Ostravské univerzity proběhla v Kunčicích pod Ondřejníkem a v Ostravě.

Budoucí záchranáři absolvovali praxi u krajské záchranné služby

22. května 2025 19:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Studenti oboru zdravotnický záchranář z Ostravské univerzity absolvovali své první praktické vzdělávání u Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Školení, které vedli školitelé výcvikového střediska ZZS MSK, je připravilo na náročnou čtrnáctitýdenní praxi.

Ostravská univerzita inovovala běžecký ovál na střeše Pedagogické fakulty

9. června 2025 22:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Šetrný ke kloubům, odolný vůči počasí a vyžaduje minimální údržbu. To jsou výhody nového povrchu běžeckého oválu, který je na střeše Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v areálu City Campusu. Veřejnost ho může znovu využívat od úterý 10. června.


Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

Dnes 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

Dnes 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

Dnes 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

Včera 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

Dnes 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

Dnes 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

Včera 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

Dnes 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Umělá inteligence umí zjistit prasklinu v potrubí. Ztráty vody v Ostravě stále klesají

Včera 8:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vodárenství patří mezi špičku nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě. Nejenže Ostravské vodárny a kanalizace už řadu let využívají smart technologie na odběrných místech, ale nyní už také zapojily umělou inteligenci, která pomáhá hledat poruchy ve vodovodní síti.

Farní zahradu obohatí chodníček do historie. Financován bude z programu Tvoříme prostor

Farní zahrada v Heřmanicích je velmi vyhledávaným místem pro rodiny s dětmi. Místní komunita ji navíc neustále vylepšuje a nyní se chystá další novinka - Chodníček do historie, který bude financován z programu Tvoříme prostor.

600 umělců vystoupí pro tisícovku diváků. V Trojhalí představí Mahlerovu "Symfonii tisíců"

Včera 12:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Město se chystá na velký hudební svátek. V unikátních prostorách Trojhalí Karolina se totiž uskuteční ojedinělý koncert “Mahler 8,” kdy si budou moci milovníci hudby poslechnout tzv. Symfonii tisíců v podání 600 umělců.

Ostrava investuje do úprav hřbitovů. Trendem jsou i nová kolumbária

Včera 11:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v systematické podpoře úprav hřbitovů, které mají v majetku jednotlivé městské obvody. Díky tomu mohou opravovat chodníky či ploty, ale také rekonstruovat budovy a novým trendem je budování kolumbárií, o které je stále větší zájem.

Akce Pes - přítel na Jihu potěší všechny ostravské pejskaře

Včera 9:28 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Jazzový Klub Parník v centru Ostravy čeká rekonstrukce zázemí

8. května 2026 10:03 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Zázemí Klubu Parník v centru Ostravy se od poloviny května bude rekonstruovat. Opravy se dotknou i dalších částí památkově chráněné vily Hanse Ulricha v jejímž suterénu klub sídlí.

Mariánské náměstí zaplnily stovky čarodějnic a čarodějů. Tradiční slet přilákal stovky dětí i dospělých

7. května 2026 15:27 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánské náměstí v Ostravě-Mariánských Horách se opět proměnilo v rej čarodějnic, čarodějů a dalších kouzelných bytostí. Tradiční slet přilákal stovky dětí i dospělých, kteří si užili soutěže, průvod i bohatý program.

Ostravská univerzita zaznamenala nejvyšší zájem o studium za posledních 5 let
Vydáno 31. března 2022 8:55, Ostrava-město, Jiří Cileček
Na Ostravskou univerzitu dorazilo více než dvanáct tisíc přihlášek ke studiu. Oproti loňským číslům hlásí univerzita nárůst o osm procent. Zvýšený zájem eviduje Lékařská, Přírodovědecká a Filozofická fakulta, stejně tak Fakulta sociálních studií. Počty však ještě dále porostou, na vybrané studijní programy je totiž stále možné se hlásit. Již v tuto chvíli ale na univerzitu doputovalo nejvíce přihlášek za posledních pět let. Za každou podanou přihlášku Ostravská univerzita slibuje vysadit v regionu jeden strom.

zdroj foto: Ostravská univerzita

Loni v březnu evidovala Ostravská univerzita (OU) 11 173 přihlášek ke studiu, letos je to už 12 103 a je pravděpodobné, že čísla ještě porostou, na vybrané studijní programy je totiž možné se dále hlásit. Největší zájem je již tradičně o Pedagogickou, Lékařskou a Filozofickou fakultu.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Pro uchazeče jsme vytvořili speciální webovou stránku StudujOstravskou.cz, na které jsou snadno dostupné všechny důležité informace a kde probíhaly mimo jiné také online dny otevřených dveří. S uchazeči jsme se setkávali také osobně, a to u nás na fakultách anebo na samotných středních školách, kam s našimi studenty jezdíme Ostravskou univerzitu a její studijní programy představovat."

Skokanem v počtu přihlášek ke studiu je letos Lékařská fakulta, na kterou jich směřovalo o 42 procent více než v loňském roce. Výrazný růst podaných přihlášek zaznamenala také Přírodovědecká fakulta, a to o více než 23 procent.

Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty OU: "Nárůst přihlášek nás velmi potěšil, v tuto chvíli se ale jedná pouze o indikátor zájmu. Spokojeni budeme, až zaznamenáme také nárůst zapsaných studentů do našich programů. Nicméně už tento projevený zájem ukázal, že uchazeče láká perspektiva učitelského dvouoborového studia, které se zdá být jejich kariérní jistotou. A vedle toho vnímáme i otevřenější zájem studentů hlouběji poznat fungování světa, který nás obklopuje."

Daná čísla ukazují, kam mladí lidé chtějí směřovat svou budoucnost. A tomu chce podle Hradeckého fakulta dále naslouchat.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Na OU studuje každým rokem okolo 10 tisíců studentů a díky unikátnímu složení fakult (Fakulta sociálních studií, Fakulta umění, Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta a Přírodovědecká fakulta) nabízí pestrou a širokou škálu studijních programů. Není však jen významnou vzdělávací a vědecko-výzkumnou institucí. Je také výrazným aktérem na poli společenského a kulturního dění, zapojuje se do života v Ostravě a pomáhá jí měnit svou tvář z průmyslového centra na studentské město."

Nejen z tohoto důvodu se OU zavázala za každou podanou přihlášku zasadit strom – univerzita tím poukazuje na zodpovědnost vůči svému regionu i budoucím generacím. Svůj slib univerzita náležitě plní, v minulosti již zasadila více než 14 tisíc stromů a další vysadí hned v následujícím měsíci. V této aktivitě plánuje i nadále pokračovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000030641/ostravska-univerzita-zaznamenala-nejvyssi-zajem-o-studium-za-poslednich-5-let