Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádraží Ostrava-Vítkovice projde rekonstrukcí. Polovinu budovy chce zabydlet úřad práce

Ostrava-město |

Ostravany jistě potěší, že se konečně chystá rekonstrukce nádraží Ostrava-Vítkovice, které je v žalostném stavu a patří v současné době k největším kaňkám města. Po dokončení oprav této kulturní památky chce polovinu budovy využít úřad práce.

V roce 1964 byla na Polanecké spojce mezi Polankou nad Odrou a Porubou dokončena nová stanice Ostrava-Vítkovice. Budova v bruselském stylu byla významným dopravním uzlem až do 90. let, kdy v souvislosti s převedením dopravy přes Svinov upadala, až do současného stavu, kdy je téměř na spadnutí.

anketa, cestující: "Je to ostuda Ostravy." 
"Když jsem tady byl před pár lety, bylo v budově občerstvení, nahoře byla restaurace a bylo to pěkné." 

V roce 2020 se budova stala kulturní památkou a nyní Správa železnic oznámila, že v druhé polovině příštího roku začne rekonstrukce.  

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Rekonstrukce bude zahrnovat opravu obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

Projekt se připravuje tak, aby polovinu zrekonstruovaného objektu mohl využívat Úřad práce. 

Kateřina Beránková, mluvčí ÚP ČR: "Úřad práce se dlouhodobě snaží v rámci všech regionů řešit umístění svých pracovišť tak, aby byl jejich provoz z hlediska ekonomického co nejefektivnější a zároveň nabídl maximální komfort klientům i samotným zaměstnancům. A tato nabídka takovému záměru odpovídá. ÚP se ji proto rozhodl využít a jedná o ní dále se Správou železnic. Realizací záměru dojde nejen k významným úsporám v oblasti věcných výdajů (přes 3 mil. Kč ročně), ale dopady zamýšlené dislokace se pozitivně promítnou také do zvýšení dostupnosti a kvality služeb poskytovaných Úřadem práce ČR na území města Ostravy. V současné době musí občané, kteří bydlí na území Ostrava-Jih, vyřizovat své záležitosti na dvou, resp. na třech místech, v různých městských částech Ostravy. Po dokončení rekonstrukce bude v nové budově klientům k dispozici stovka zaměstnanců ÚP ČR."

Předpokládané náklady na rekonstrukci nádraží budou asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. 

Nahlásit chybu


K tématu

Správa železnic zmodernizuje stanici v Havířově, na nástupiště se lidé dostanou výtahem

10. srpna 2023 13:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov je poslední větší stanicí v Moravskoslezském kraji, kde dosud není možný bezbariérový přístup k vlakům. V září proto Správa železnic zahájí rozsáhlou modernizaci stanice, která potrvá tři roky.

V budově karvinského vlakového nádraží byla dokončena rekonstrukce

19. března 2024 16:40 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V listopadu předloňského roku začaly první práce na rozsáhlé rekonstrukci budovy vlakového nádraží. Ze všeho nejdříve proběhly ve všech částech objektu sondáže do železobetonového skeletu, kvůli nezbytným informacím o stavu objektu a jeho konstrukci a zpřesnění technologických postupů. ve velkém pak práce probíhaly uplynulý rok do její kolaudace.

Informatici Ostravské univerzity pomáhají Šilheřovicím tvořit digitální modely památek

15. května 2023 19:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomáhají Šilheřovicím s tvorbou 3D modelů vybraných památek. Pro obec navrhli řešení, které v budoucnu nabídne všem zájemcům digitální pohled na tamní pamětihodnosti, a zároveň je pro obec finančně dostupnější.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Dnes 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Včera 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Nádraží Ostrava-Vítkovice projde rekonstrukcí. Polovinu budovy chce zabydlet úřad práce
Vydáno 18. července 2022 12:19, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostravany jistě potěší, že se konečně chystá rekonstrukce nádraží Ostrava-Vítkovice, které je v žalostném stavu a patří v současné době k největším kaňkám města. Po dokončení oprav této kulturní památky chce polovinu budovy využít úřad práce.

V roce 1964 byla na Polanecké spojce mezi Polankou nad Odrou a Porubou dokončena nová stanice Ostrava-Vítkovice. Budova v bruselském stylu byla významným dopravním uzlem až do 90. let, kdy v souvislosti s převedením dopravy přes Svinov upadala, až do současného stavu, kdy je téměř na spadnutí.

anketa, cestující: "Je to ostuda Ostravy." 
"Když jsem tady byl před pár lety, bylo v budově občerstvení, nahoře byla restaurace a bylo to pěkné." 

V roce 2020 se budova stala kulturní památkou a nyní Správa železnic oznámila, že v druhé polovině příštího roku začne rekonstrukce.  

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Rekonstrukce bude zahrnovat opravu obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

Projekt se připravuje tak, aby polovinu zrekonstruovaného objektu mohl využívat Úřad práce. 

Kateřina Beránková, mluvčí ÚP ČR: "Úřad práce se dlouhodobě snaží v rámci všech regionů řešit umístění svých pracovišť tak, aby byl jejich provoz z hlediska ekonomického co nejefektivnější a zároveň nabídl maximální komfort klientům i samotným zaměstnancům. A tato nabídka takovému záměru odpovídá. ÚP se ji proto rozhodl využít a jedná o ní dále se Správou železnic. Realizací záměru dojde nejen k významným úsporám v oblasti věcných výdajů (přes 3 mil. Kč ročně), ale dopady zamýšlené dislokace se pozitivně promítnou také do zvýšení dostupnosti a kvality služeb poskytovaných Úřadem práce ČR na území města Ostravy. V současné době musí občané, kteří bydlí na území Ostrava-Jih, vyřizovat své záležitosti na dvou, resp. na třech místech, v různých městských částech Ostravy. Po dokončení rekonstrukce bude v nové budově klientům k dispozici stovka zaměstnanců ÚP ČR."

Předpokládané náklady na rekonstrukci nádraží budou asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032451/nadrazi-ostravavitkovice-projde-rekonstrukci-polovinu-budovy-chce-zabydlet-urad-prace