Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádraží Ostrava-Vítkovice projde rekonstrukcí. Polovinu budovy chce zabydlet úřad práce

Ostrava-město |

Ostravany jistě potěší, že se konečně chystá rekonstrukce nádraží Ostrava-Vítkovice, které je v žalostném stavu a patří v současné době k největším kaňkám města. Po dokončení oprav této kulturní památky chce polovinu budovy využít úřad práce.

V roce 1964 byla na Polanecké spojce mezi Polankou nad Odrou a Porubou dokončena nová stanice Ostrava-Vítkovice. Budova v bruselském stylu byla významným dopravním uzlem až do 90. let, kdy v souvislosti s převedením dopravy přes Svinov upadala, až do současného stavu, kdy je téměř na spadnutí.

anketa, cestující: "Je to ostuda Ostravy." 
"Když jsem tady byl před pár lety, bylo v budově občerstvení, nahoře byla restaurace a bylo to pěkné." 

V roce 2020 se budova stala kulturní památkou a nyní Správa železnic oznámila, že v druhé polovině příštího roku začne rekonstrukce.  

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Rekonstrukce bude zahrnovat opravu obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

Projekt se připravuje tak, aby polovinu zrekonstruovaného objektu mohl využívat Úřad práce. 

Kateřina Beránková, mluvčí ÚP ČR: "Úřad práce se dlouhodobě snaží v rámci všech regionů řešit umístění svých pracovišť tak, aby byl jejich provoz z hlediska ekonomického co nejefektivnější a zároveň nabídl maximální komfort klientům i samotným zaměstnancům. A tato nabídka takovému záměru odpovídá. ÚP se ji proto rozhodl využít a jedná o ní dále se Správou železnic. Realizací záměru dojde nejen k významným úsporám v oblasti věcných výdajů (přes 3 mil. Kč ročně), ale dopady zamýšlené dislokace se pozitivně promítnou také do zvýšení dostupnosti a kvality služeb poskytovaných Úřadem práce ČR na území města Ostravy. V současné době musí občané, kteří bydlí na území Ostrava-Jih, vyřizovat své záležitosti na dvou, resp. na třech místech, v různých městských částech Ostravy. Po dokončení rekonstrukce bude v nové budově klientům k dispozici stovka zaměstnanců ÚP ČR."

Předpokládané náklady na rekonstrukci nádraží budou asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. 

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

8. května 2024 10:38 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Správa železnic zmodernizuje stanici v Havířově, na nástupiště se lidé dostanou výtahem

10. srpna 2023 13:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov je poslední větší stanicí v Moravskoslezském kraji, kde dosud není možný bezbariérový přístup k vlakům. V září proto Správa železnic zahájí rozsáhlou modernizaci stanice, která potrvá tři roky.

V budově karvinského vlakového nádraží byla dokončena rekonstrukce

19. března 2024 16:40 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V listopadu předloňského roku začaly první práce na rozsáhlé rekonstrukci budovy vlakového nádraží. Ze všeho nejdříve proběhly ve všech částech objektu sondáže do železobetonového skeletu, kvůli nezbytným informacím o stavu objektu a jeho konstrukci a zpřesnění technologických postupů. ve velkém pak práce probíhaly uplynulý rok do její kolaudace.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Nádraží Ostrava-Vítkovice projde rekonstrukcí. Polovinu budovy chce zabydlet úřad práce
Vydáno 18. července 2022 12:19, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostravany jistě potěší, že se konečně chystá rekonstrukce nádraží Ostrava-Vítkovice, které je v žalostném stavu a patří v současné době k největším kaňkám města. Po dokončení oprav této kulturní památky chce polovinu budovy využít úřad práce.

V roce 1964 byla na Polanecké spojce mezi Polankou nad Odrou a Porubou dokončena nová stanice Ostrava-Vítkovice. Budova v bruselském stylu byla významným dopravním uzlem až do 90. let, kdy v souvislosti s převedením dopravy přes Svinov upadala, až do současného stavu, kdy je téměř na spadnutí.

anketa, cestující: "Je to ostuda Ostravy." 
"Když jsem tady byl před pár lety, bylo v budově občerstvení, nahoře byla restaurace a bylo to pěkné." 

V roce 2020 se budova stala kulturní památkou a nyní Správa železnic oznámila, že v druhé polovině příštího roku začne rekonstrukce.  

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Rekonstrukce bude zahrnovat opravu obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

Projekt se připravuje tak, aby polovinu zrekonstruovaného objektu mohl využívat Úřad práce. 

Kateřina Beránková, mluvčí ÚP ČR: "Úřad práce se dlouhodobě snaží v rámci všech regionů řešit umístění svých pracovišť tak, aby byl jejich provoz z hlediska ekonomického co nejefektivnější a zároveň nabídl maximální komfort klientům i samotným zaměstnancům. A tato nabídka takovému záměru odpovídá. ÚP se ji proto rozhodl využít a jedná o ní dále se Správou železnic. Realizací záměru dojde nejen k významným úsporám v oblasti věcných výdajů (přes 3 mil. Kč ročně), ale dopady zamýšlené dislokace se pozitivně promítnou také do zvýšení dostupnosti a kvality služeb poskytovaných Úřadem práce ČR na území města Ostravy. V současné době musí občané, kteří bydlí na území Ostrava-Jih, vyřizovat své záležitosti na dvou, resp. na třech místech, v různých městských částech Ostravy. Po dokončení rekonstrukce bude v nové budově klientům k dispozici stovka zaměstnanců ÚP ČR."

Předpokládané náklady na rekonstrukci nádraží budou asi 400 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032451/nadrazi-ostravavitkovice-projde-rekonstrukci-polovinu-budovy-chce-zabydlet-urad-prace