Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tragická srážka rychlíku a auta v Třebovicích, nehodu nepřežily dvě děti, záchranáři je resuscitovali desítky minut

Ostrava-město |

Mimořádně tragické následky má dopravní nehoda, která se stala v sobotu 21. ledna 2023 v dopoledních hodinách na železničním přejezdu na ulici 5. května v Ostravě-Třebovicích. Osobní automobil tam vjel do cesty rozjetému rychlíku R 843 Praděd, který míříl do Ostravy-Svinova. Podle prvotních informací byly v péči zdravotníků tři osoby z vozidla, následně bylo potvrzeno, že nehodu nepřežily dvě nezletilé děti.

video: J. Cileček, TV Polar

Jde o železniční trať mezi Ostravou a Opavou, na které jezdí osobní i nákladní vlaky. Rychlík jel z Olomouce, přes Krnov a Opavu do Ostravy. Po střetu byl vůz rozjetou soupravou odhozen do příkopu. Vlak poté zastavil o stovky metrů dál.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dnes, v sobotu, kolem 10. hodiny, došlo na železničním přejezdu v Ostravě Třebovicích ke střetu osobního vozidla s vlakem. Na místo přijely všechny záchranné složky. Železniční přejezd je zabezpečen světelnou výstražnou signalizací bez závor. Strojvedoucí rychlíku jedoucího od Olomouce již nestačil střetu zabránit. V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Řidič byl předán se zraněními zdravotníkům. Dvě nezletilé osoby rovněž, ale obě bohužel svým zraněním podlehly."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Dvě děti, které byly z automobilu vyproštěny, nejevily známky života. Záchranáři u obou zahájili rozšířenou resuscitaci, ve které pokračovali několik desítek minut. Pacientům byly zajištěny dýchací cesty, prováděna nepřímá srdeční masáž a podávány léky. Veškerá snaha zasahujících týmů ale byla marná. Děti utrpěly mnohočetná poranění a na místě jim podlehly. Zasahující lékaři tak museli u obou nakonec konstatovat smrt. Ošetřen byl dvaačtyřicetiletý muž, a to s lehkým poraněním. Poté jej posádka ZZS předala do další péče na urgentním příjmu FN Ostrava. V souvislosti s událostí byli na místo nehody a následně také do nemocnice povoláni zdravotničtí interventi k poskytnutí první psychické pomoci zasaženým.”

Komunikace i železniční trať byla po dobu vyšetřování nehody a odklízení následků dočasně uzavřena. Ve vlakové soupravě cestovalo asi sedm desítek cestujících, kteří museli zůstat uvnitř vlaku. Jejich evakuace mohla začít až před 13. hodinou.

Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD: “Všichni cestující i strojvedoucí jsou v pořádku, nemáme informace o jejich zranění. Aktuálně kvůli přerušení provozu jezdí náhradní autobusová doprava mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem. Obnovení provozu očekáváme v odpoledních hodinách, zřejmě okolo půl druhé. Tento čas je ale orientační a může se změnit v závislosti na vyšetřování nehody.”
Pavel Tesař, mluvčí Správy železnic: “Ze záznamu přejezdového zabezpečovacího zařízení vyplývá, že v okamžiku průjezdu vlaku a střetu s vozidlem, byla zvuková i světelná signalizace v provozu a funkční.”

Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem.

oficiální vyjádření Drážní inspekce: "Nehoda se udála na železničním přejezdu P 7724 zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Při mimořádné události byly usmrceny dvě nezletilé osoby v osobním automobilu. Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100 000 Kč a na osobním automobilu na 200 000 Kč. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: “Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, po celou dobu s hasiči, rovněž tak s pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. Na samotném místě provedli policisté dokumentaci této dopravní nehody a zjišťovali potřebné informace. Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám.”
Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava hostí mezinárodní železniční veletrh

4. června 2023 17:30 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava letos opět přivítá tisíce návštěvníků Rail Business Days 2023. Myšlenku vrátit tento mezinárodní železniční veletrh zpět do regionu, kde historicky začínal, inicioval Moravskoslezský kraj a rád se stal jeho partnerem. Na jeho konání přispěl 2 miliony korun.

Lidé si vyslechli detaily k úseku vysokorychlostní trati, který má vést kolem Studénky

30. května 2023 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se konalo veřejné projednání k přípravě výstavby vysokorychlostní železnice. Zástupci Správy železnic lidem vysvětlovali, kudy přesně trať povede, a vyslechli si jejich připomínky a podněty.

Od železniční nehody ve Studénce uplynulo 15 let. Zástupce ombudsmana potvrdil soudní průtahy

8. srpna 2023 11:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V úterý uplynulo 15 let od tragédie ve Studénce, kdy před rozjetý rychlík Comenius spadl rekonstruovaný most. Neštěstí si vyžádalo 8 mrtvých a desítky zraněných. Teprve loni soud vynesl pravomocné rozsudky. Podle zástupce ombudsmana jednaly soudy nepružně.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Tragická srážka rychlíku a auta v Třebovicích, nehodu nepřežily dvě děti, záchranáři je resuscitovali desítky minut
Vydáno 21. ledna 2023 11:01, Ostrava-město, Lukáš Zavadil
Mimořádně tragické následky má dopravní nehoda, která se stala v sobotu 21. ledna 2023 v dopoledních hodinách na železničním přejezdu na ulici 5. května v Ostravě-Třebovicích. Osobní automobil tam vjel do cesty rozjetému rychlíku R 843 Praděd, který míříl do Ostravy-Svinova. Podle prvotních informací byly v péči zdravotníků tři osoby z vozidla, následně bylo potvrzeno, že nehodu nepřežily dvě nezletilé děti.

video: J. Cileček, TV Polar

Jde o železniční trať mezi Ostravou a Opavou, na které jezdí osobní i nákladní vlaky. Rychlík jel z Olomouce, přes Krnov a Opavu do Ostravy. Po střetu byl vůz rozjetou soupravou odhozen do příkopu. Vlak poté zastavil o stovky metrů dál.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dnes, v sobotu, kolem 10. hodiny, došlo na železničním přejezdu v Ostravě Třebovicích ke střetu osobního vozidla s vlakem. Na místo přijely všechny záchranné složky. Železniční přejezd je zabezpečen světelnou výstražnou signalizací bez závor. Strojvedoucí rychlíku jedoucího od Olomouce již nestačil střetu zabránit. V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Řidič byl předán se zraněními zdravotníkům. Dvě nezletilé osoby rovněž, ale obě bohužel svým zraněním podlehly."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Dvě děti, které byly z automobilu vyproštěny, nejevily známky života. Záchranáři u obou zahájili rozšířenou resuscitaci, ve které pokračovali několik desítek minut. Pacientům byly zajištěny dýchací cesty, prováděna nepřímá srdeční masáž a podávány léky. Veškerá snaha zasahujících týmů ale byla marná. Děti utrpěly mnohočetná poranění a na místě jim podlehly. Zasahující lékaři tak museli u obou nakonec konstatovat smrt. Ošetřen byl dvaačtyřicetiletý muž, a to s lehkým poraněním. Poté jej posádka ZZS předala do další péče na urgentním příjmu FN Ostrava. V souvislosti s událostí byli na místo nehody a následně také do nemocnice povoláni zdravotničtí interventi k poskytnutí první psychické pomoci zasaženým.”

Komunikace i železniční trať byla po dobu vyšetřování nehody a odklízení následků dočasně uzavřena. Ve vlakové soupravě cestovalo asi sedm desítek cestujících, kteří museli zůstat uvnitř vlaku. Jejich evakuace mohla začít až před 13. hodinou.

Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD: “Všichni cestující i strojvedoucí jsou v pořádku, nemáme informace o jejich zranění. Aktuálně kvůli přerušení provozu jezdí náhradní autobusová doprava mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem. Obnovení provozu očekáváme v odpoledních hodinách, zřejmě okolo půl druhé. Tento čas je ale orientační a může se změnit v závislosti na vyšetřování nehody.”
Pavel Tesař, mluvčí Správy železnic: “Ze záznamu přejezdového zabezpečovacího zařízení vyplývá, že v okamžiku průjezdu vlaku a střetu s vozidlem, byla zvuková i světelná signalizace v provozu a funkční.”

Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem.

oficiální vyjádření Drážní inspekce: "Nehoda se udála na železničním přejezdu P 7724 zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Při mimořádné události byly usmrceny dvě nezletilé osoby v osobním automobilu. Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100 000 Kč a na osobním automobilu na 200 000 Kč. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: “Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, po celou dobu s hasiči, rovněž tak s pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. Na samotném místě provedli policisté dokumentaci této dopravní nehody a zjišťovali potřebné informace. Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035346/tragicka-srazka-rychliku-a-auta-v-trebovicich-nehodu-neprezily-dve-deti-zachranari-je-resuscitovali-desitky-minut