Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tragická srážka rychlíku a auta v Třebovicích, nehodu nepřežily dvě děti, záchranáři je resuscitovali desítky minut

Ostrava-město |

Mimořádně tragické následky má dopravní nehoda, která se stala v sobotu 21. ledna 2023 v dopoledních hodinách na železničním přejezdu na ulici 5. května v Ostravě-Třebovicích. Osobní automobil tam vjel do cesty rozjetému rychlíku R 843 Praděd, který míříl do Ostravy-Svinova. Podle prvotních informací byly v péči zdravotníků tři osoby z vozidla, následně bylo potvrzeno, že nehodu nepřežily dvě nezletilé děti.

video: J. Cileček, TV Polar

Jde o železniční trať mezi Ostravou a Opavou, na které jezdí osobní i nákladní vlaky. Rychlík jel z Olomouce, přes Krnov a Opavu do Ostravy. Po střetu byl vůz rozjetou soupravou odhozen do příkopu. Vlak poté zastavil o stovky metrů dál.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dnes, v sobotu, kolem 10. hodiny, došlo na železničním přejezdu v Ostravě Třebovicích ke střetu osobního vozidla s vlakem. Na místo přijely všechny záchranné složky. Železniční přejezd je zabezpečen světelnou výstražnou signalizací bez závor. Strojvedoucí rychlíku jedoucího od Olomouce již nestačil střetu zabránit. V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Řidič byl předán se zraněními zdravotníkům. Dvě nezletilé osoby rovněž, ale obě bohužel svým zraněním podlehly."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Dvě děti, které byly z automobilu vyproštěny, nejevily známky života. Záchranáři u obou zahájili rozšířenou resuscitaci, ve které pokračovali několik desítek minut. Pacientům byly zajištěny dýchací cesty, prováděna nepřímá srdeční masáž a podávány léky. Veškerá snaha zasahujících týmů ale byla marná. Děti utrpěly mnohočetná poranění a na místě jim podlehly. Zasahující lékaři tak museli u obou nakonec konstatovat smrt. Ošetřen byl dvaačtyřicetiletý muž, a to s lehkým poraněním. Poté jej posádka ZZS předala do další péče na urgentním příjmu FN Ostrava. V souvislosti s událostí byli na místo nehody a následně také do nemocnice povoláni zdravotničtí interventi k poskytnutí první psychické pomoci zasaženým.”

Komunikace i železniční trať byla po dobu vyšetřování nehody a odklízení následků dočasně uzavřena. Ve vlakové soupravě cestovalo asi sedm desítek cestujících, kteří museli zůstat uvnitř vlaku. Jejich evakuace mohla začít až před 13. hodinou.

Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD: “Všichni cestující i strojvedoucí jsou v pořádku, nemáme informace o jejich zranění. Aktuálně kvůli přerušení provozu jezdí náhradní autobusová doprava mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem. Obnovení provozu očekáváme v odpoledních hodinách, zřejmě okolo půl druhé. Tento čas je ale orientační a může se změnit v závislosti na vyšetřování nehody.”
Pavel Tesař, mluvčí Správy železnic: “Ze záznamu přejezdového zabezpečovacího zařízení vyplývá, že v okamžiku průjezdu vlaku a střetu s vozidlem, byla zvuková i světelná signalizace v provozu a funkční.”

Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem.

oficiální vyjádření Drážní inspekce: "Nehoda se udála na železničním přejezdu P 7724 zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Při mimořádné události byly usmrceny dvě nezletilé osoby v osobním automobilu. Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100 000 Kč a na osobním automobilu na 200 000 Kč. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: “Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, po celou dobu s hasiči, rovněž tak s pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. Na samotném místě provedli policisté dokumentaci této dopravní nehody a zjišťovali potřebné informace. Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám.”
Nahlásit chybu


K tématu

Policisté se zaměřují na řidiče u železničních přejezdů

29. dubna 2023 16:24 | Karviná | Monika Danková

Vzhledem k následkům dopravních nehod na železničních přejezdech je v letošním roce nad rámec běžných výkonů policistů plánováno v průběhu roku několik dopravně bezpečnostních akcí. Dopravní nehody na přejezdech bývají totiž velmi závažné až fatální.

Policisté se letos vzhledem k následkům nehod zaměřují na řidiče u železničních přejezdů

27. dubna 2023 16:24 | Celý MS kraj | Monika Danková

Vzhledem k následkům dopravních nehod na železničních přejezdech je v letošním roce nad rámec běžných výkonů policistů plánováno v průběhu roku několik dopravně bezpečnostních akcí. Dopravní nehody na přejezdech bývají totiž velmi závažné až fatální.

Moravskoslezští policisté v dubnu hlídkovali kolem železnice

5. května 2023 20:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pokuty za přecházení přes koleje i zadržení zloděje při krádeži. Takové jsou výsledky další bezpečnostní akce, kterou soustředili moravskoslezští policisté ve druhé polovině dubna na železnici.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Dnes 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Včera 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Tragická srážka rychlíku a auta v Třebovicích, nehodu nepřežily dvě děti, záchranáři je resuscitovali desítky minut
Vydáno 21. ledna 2023 11:01, Ostrava-město, Lukáš Zavadil
Mimořádně tragické následky má dopravní nehoda, která se stala v sobotu 21. ledna 2023 v dopoledních hodinách na železničním přejezdu na ulici 5. května v Ostravě-Třebovicích. Osobní automobil tam vjel do cesty rozjetému rychlíku R 843 Praděd, který míříl do Ostravy-Svinova. Podle prvotních informací byly v péči zdravotníků tři osoby z vozidla, následně bylo potvrzeno, že nehodu nepřežily dvě nezletilé děti.

video: J. Cileček, TV Polar

Jde o železniční trať mezi Ostravou a Opavou, na které jezdí osobní i nákladní vlaky. Rychlík jel z Olomouce, přes Krnov a Opavu do Ostravy. Po střetu byl vůz rozjetou soupravou odhozen do příkopu. Vlak poté zastavil o stovky metrů dál.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dnes, v sobotu, kolem 10. hodiny, došlo na železničním přejezdu v Ostravě Třebovicích ke střetu osobního vozidla s vlakem. Na místo přijely všechny záchranné složky. Železniční přejezd je zabezpečen světelnou výstražnou signalizací bez závor. Strojvedoucí rychlíku jedoucího od Olomouce již nestačil střetu zabránit. V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Řidič byl předán se zraněními zdravotníkům. Dvě nezletilé osoby rovněž, ale obě bohužel svým zraněním podlehly."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Dvě děti, které byly z automobilu vyproštěny, nejevily známky života. Záchranáři u obou zahájili rozšířenou resuscitaci, ve které pokračovali několik desítek minut. Pacientům byly zajištěny dýchací cesty, prováděna nepřímá srdeční masáž a podávány léky. Veškerá snaha zasahujících týmů ale byla marná. Děti utrpěly mnohočetná poranění a na místě jim podlehly. Zasahující lékaři tak museli u obou nakonec konstatovat smrt. Ošetřen byl dvaačtyřicetiletý muž, a to s lehkým poraněním. Poté jej posádka ZZS předala do další péče na urgentním příjmu FN Ostrava. V souvislosti s událostí byli na místo nehody a následně také do nemocnice povoláni zdravotničtí interventi k poskytnutí první psychické pomoci zasaženým.”

Komunikace i železniční trať byla po dobu vyšetřování nehody a odklízení následků dočasně uzavřena. Ve vlakové soupravě cestovalo asi sedm desítek cestujících, kteří museli zůstat uvnitř vlaku. Jejich evakuace mohla začít až před 13. hodinou.

Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD: “Všichni cestující i strojvedoucí jsou v pořádku, nemáme informace o jejich zranění. Aktuálně kvůli přerušení provozu jezdí náhradní autobusová doprava mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem. Obnovení provozu očekáváme v odpoledních hodinách, zřejmě okolo půl druhé. Tento čas je ale orientační a může se změnit v závislosti na vyšetřování nehody.”
Pavel Tesař, mluvčí Správy železnic: “Ze záznamu přejezdového zabezpečovacího zařízení vyplývá, že v okamžiku průjezdu vlaku a střetu s vozidlem, byla zvuková i světelná signalizace v provozu a funkční.”

Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem.

oficiální vyjádření Drážní inspekce: "Nehoda se udála na železničním přejezdu P 7724 zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Při mimořádné události byly usmrceny dvě nezletilé osoby v osobním automobilu. Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100 000 Kč a na osobním automobilu na 200 000 Kč. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: “Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, po celou dobu s hasiči, rovněž tak s pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. Na samotném místě provedli policisté dokumentaci této dopravní nehody a zjišťovali potřebné informace. Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035346/tragicka-srazka-rychliku-a-auta-v-trebovicich-nehodu-neprezily-dve-deti-zachranari-je-resuscitovali-desitky-minut