Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střední zahradnická škola v Ostravě má nové laboratoře na pěstování rostlin

Ostrava-město |

Střední zahradnická škola v Ostravě má nové laboratoře, ve kterých se budoucí zahradníci naučí moderní metody pěstování rostlin. Meristematická laboratoř je určená pro vegetativní množení rostlin in vitro rostoucích na umělých živných médiích. Ve výzkumné hydroponické laboratoři si žáci osvojí pěstování rostlin v uzavřeném systému koloběhu vody. Škola má i nové centrum laboratorní praxe pro výuku biologie nebo ekologie. Nové laboratoře střední škola vybudovala s podporou Moravskoslezského kraje z evropských zdrojů.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství a sport: "Nové laboratoře významně zvyšují atraktivitu naší školy, také jsou dalším zkvalitněním přírodovědné výuky. S příchodem nových poznatků a technologií se musí měnit i způsob výuky, což se ve Střední zahradnické škole Ostrava daří. Množení rostlin pomocí moderních biotechnologických metod umožní nová meristematická laboratoř, v hydroponické laboratoři si žáci ověří, že moderní pěstitelské metody mohou být efektivnější a hospodárnější. Například spotřeba vody je zde oproti polní produkci nižší až o 95 procent."

Dvě nové laboratoře přišly zhruba na 7,7 milionu korun. S desetiprocentním příspěvkem z krajské pokladny ji škola vybudovala z evropského programu IROP. Dalších 2,6 milionu korun stálo nové centrum laboratorní praxe. Z evropského projektu OKAP II (Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK II) byly opět za finanční spoluúčasti Moravskoslezského kraje pokryty náklady ve výši 1,45 milionu korun na vybavení laboratoře, ostatní náklady a nutné stavební úpravy uhradila škola z vlastních prostředků.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství a sport: "Všechny tři nově vybudované laboratoře budou sloužit žákům v oborech Zahradník, Zahradnictví a Přírodovědné lyceum. V tomto školním roce se zde takto vzdělává celkem 248 žáků. Věřím, že nové moderní podmínky zvýší jejich zájem o obor, ale že je hlavně kvalitně připraví na další kariéru. Naše střední škola úzce spolupracuje s Ostravskou univerzitou, což by mohlo středoškoláky motivovat k dalšímu studiu."

Meristematická laboratoř 

Slouží pro pěstování explantátových kultur má přípravnou část (sloužící také pro výuku) a kultivační část, kde je nutno zachovat sterilní prostředí, aby nedošlo ke kontaminaci vzorků. Množení rostlin pomocí moderních biotechnologických metod in vitro rostoucích na umělých živných médiích v laboratorních podmínkách je možné celoročně a představuje velkou perspektivu pro zefektivnění produkce mladých rostlin. V kultivační místnosti jsou umístěny dva flowboxy, ve kterých se uskutečňuje příprava rostlinných explantátů a jejich přenos na živná média. Pěstování explantátů in vitro probíhá v kultivační místnosti za regulace teploty, vlhkosti, délky a intenzity osvětlení.

Hydroponická laboratoř

Umožňuje pěstování rostlin v uzavřeném systému koloběhu vody. To umožňuje přesně regulovat množství živin, teplotu a množství světla, které jsou pro produkci dané rostliny optimální. Instalované zdroje světla mohou měnit svou intenzitu a také světelné spektrum, kterým lze ovlivňovat jednotlivé fáze vývoje rostlin. V rámci úzké spolupráce s Ostravskou univerzitou zde budou žáci školy a studenti OU provádět testování kultivačních podmínek pro oddělenou produkci jednotlivých druhů rostlin za odlišných podmínek pro pěstování.

Centrum laboratorní praxe

Poskytuje moderní podmínky pro výuku předmětů biologického a environmentálního charakteru. V laboratoři budou žáci provádět například izolaci silic a hydrolátů z léčivých rostlin, získávat barevné pigmenty z rostlin, sledovat autofluorescenci rostlin, testovat citlivost bakterií na různé abiotické faktory, očkovat a izolovat mikroorganismy či sledovat fotosyntézu rostlin.

Nahlásit chybu


K tématu

Střední škola elektrotechnická v Ostravě má experimentální soběstačný dům

7. května 2023 17:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Střední škola elektrotechnická v Ostravě nově využívá pro odbornou výuku experimentální soběstačný dům. Žáci se díky němu podrobně seznámí s využíváním fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla. Pro výuku poslouží i model vodní elektrárny a panel na výrobu vodíku. Smart EKOdům bude sloužit i pro exkurze a výukové programy pro žáky ostatních škol.

Moravskoslezský kraj i letos podpoří technické a jazykové vzdělávání

2. září 2023 8:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový školní rok 2023/2024 začne v Moravskoslezském kraji v pondělí 4. září. Do mateřské školy půjde poprvé 11 a půl tisíce dětí, prvňáčků na základních školách bude zhruba 12 a půl tisíce, střední školy by mělo začít navštěvovat 11 a půl tisíce bývalých deváťáků. Oproti loňskému roku jsou tyto počty nepatrně vyšší: prvňáčků bylo vloni asi o 500 méně, čerstvých středoškoláků o 700 méně. Do mateřinek letos nastoupil podobný počet dětí jako vloni. K maturitám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8100 žáků.

Moravskoslezský kraj dá 3 miliony na stáže studentů ve firmách

23. února 2024 17:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Díky finanční pomoci Moravskoslezského kraje budou moci studenti středních a vysokých škol získávat praxi přímo ve firmách. Podnikům, které nabídnou svoje provozy a předají své zkušenosti těmto mladým lidem, přispěje kraj celkem 3 miliony korun.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Diamantová svatba. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si po 60 letech opět řekli své ano

Nejdříve zlatou, teď diamantovou. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si opět řekli své ano. Tentokrát po 60 letech od svatby.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Včera 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

14. dubna 2024 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Střední zahradnická škola v Ostravě má nové laboratoře na pěstování rostlin
Vydáno 7. dubna 2023 13:15, Ostrava-město, Jiří Cileček
Střední zahradnická škola v Ostravě má nové laboratoře, ve kterých se budoucí zahradníci naučí moderní metody pěstování rostlin. Meristematická laboratoř je určená pro vegetativní množení rostlin in vitro rostoucích na umělých živných médiích. Ve výzkumné hydroponické laboratoři si žáci osvojí pěstování rostlin v uzavřeném systému koloběhu vody. Škola má i nové centrum laboratorní praxe pro výuku biologie nebo ekologie. Nové laboratoře střední škola vybudovala s podporou Moravskoslezského kraje z evropských zdrojů.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství a sport: "Nové laboratoře významně zvyšují atraktivitu naší školy, také jsou dalším zkvalitněním přírodovědné výuky. S příchodem nových poznatků a technologií se musí měnit i způsob výuky, což se ve Střední zahradnické škole Ostrava daří. Množení rostlin pomocí moderních biotechnologických metod umožní nová meristematická laboratoř, v hydroponické laboratoři si žáci ověří, že moderní pěstitelské metody mohou být efektivnější a hospodárnější. Například spotřeba vody je zde oproti polní produkci nižší až o 95 procent."

Dvě nové laboratoře přišly zhruba na 7,7 milionu korun. S desetiprocentním příspěvkem z krajské pokladny ji škola vybudovala z evropského programu IROP. Dalších 2,6 milionu korun stálo nové centrum laboratorní praxe. Z evropského projektu OKAP II (Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK II) byly opět za finanční spoluúčasti Moravskoslezského kraje pokryty náklady ve výši 1,45 milionu korun na vybavení laboratoře, ostatní náklady a nutné stavební úpravy uhradila škola z vlastních prostředků.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství a sport: "Všechny tři nově vybudované laboratoře budou sloužit žákům v oborech Zahradník, Zahradnictví a Přírodovědné lyceum. V tomto školním roce se zde takto vzdělává celkem 248 žáků. Věřím, že nové moderní podmínky zvýší jejich zájem o obor, ale že je hlavně kvalitně připraví na další kariéru. Naše střední škola úzce spolupracuje s Ostravskou univerzitou, což by mohlo středoškoláky motivovat k dalšímu studiu."

Meristematická laboratoř 

Slouží pro pěstování explantátových kultur má přípravnou část (sloužící také pro výuku) a kultivační část, kde je nutno zachovat sterilní prostředí, aby nedošlo ke kontaminaci vzorků. Množení rostlin pomocí moderních biotechnologických metod in vitro rostoucích na umělých živných médiích v laboratorních podmínkách je možné celoročně a představuje velkou perspektivu pro zefektivnění produkce mladých rostlin. V kultivační místnosti jsou umístěny dva flowboxy, ve kterých se uskutečňuje příprava rostlinných explantátů a jejich přenos na živná média. Pěstování explantátů in vitro probíhá v kultivační místnosti za regulace teploty, vlhkosti, délky a intenzity osvětlení.

Hydroponická laboratoř

Umožňuje pěstování rostlin v uzavřeném systému koloběhu vody. To umožňuje přesně regulovat množství živin, teplotu a množství světla, které jsou pro produkci dané rostliny optimální. Instalované zdroje světla mohou měnit svou intenzitu a také světelné spektrum, kterým lze ovlivňovat jednotlivé fáze vývoje rostlin. V rámci úzké spolupráce s Ostravskou univerzitou zde budou žáci školy a studenti OU provádět testování kultivačních podmínek pro oddělenou produkci jednotlivých druhů rostlin za odlišných podmínek pro pěstování.

Centrum laboratorní praxe

Poskytuje moderní podmínky pro výuku předmětů biologického a environmentálního charakteru. V laboratoři budou žáci provádět například izolaci silic a hydrolátů z léčivých rostlin, získávat barevné pigmenty z rostlin, sledovat autofluorescenci rostlin, testovat citlivost bakterií na různé abiotické faktory, očkovat a izolovat mikroorganismy či sledovat fotosyntézu rostlin.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036609/stredni-zahradnicka-skola-v-ostrave-ma-nove-laboratore-na-pestovani-rostlin