Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava si připomněla nedožité 90. narozeniny paní Olgy Havlové

Ostrava-město |

Nedožité 90. narozeniny paní Olgy Havlové si v Ostravě lidé připomněli při vzpomínkových setkáních, která se uskutečnila 19. dubna v součinnosti Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a statutárního města Ostravy. Při dopoledním setkání byl v Komenského sadech vysazen nový strom Liliovník tulipánokvětý jako jeden z pěti stromů, které budou (či byly) vysazeny v průběhu roku napříč zemí.

Nedožité 90. narozeniny zakladatelky nadace si lidé připomněli také v průběhu odpoledního slavnostního setkání, konaného u Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě- Porubě, kde byl strom Olgy Havlové vysazen před pěti lety.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Odkaz paní Olgy Havlové, která svůj život zasvětila pomoci druhým, si připomínáme často. Jsem velmi ráda, že v Ostravě poroste už druhý strom, symbolicky připomínající její počin z roku 1993, kdy Olga Havlová zasadila v prostorách Dětského centra v Olomouci lípu dobré vůle. Letošní vzpomínková setkání byla věnována tématu sociální problematiky s důrazem na vzdělávání znevýhodněných dětí, což je současně oblast, které se věnujeme systematicky a dlouhodobě řadu let mnoha rozličnými aktivitami. Za tu dobu jsme zdolali řádný kus cesty a napomohli uplatnění mnoha dětí."

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v roce 2018 připomněl její tehdy nedožité 85. narozeniny vysazením 85 stromů po celé zemi. Jeden z těchto stromů byl vysazen u Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Letos nadace na aktivity naváže výsadbou dalších pěti stromů Olgy Havlové a odhalením pamětní desky na místech úzce spojených s životem a působením paní Olgy. Třetí z těchto stromů poroste od 19. dubna také v ostravských Komenského sadech. První letošní stromy byly vysazeny v Praze a Trutnově.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Vzpomínkových aktů se v Ostravě zúčastnila Monika Granja, ředitelka nadace, Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora, Petr Veselka, starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Jana Huvarová, ředitelka Gymnázia Oly Havlové v Ostravě-Porubě i další hosté. V průběhu akcí zazněla píseň Anety Langerové s názvem „Píseň pro Olgu,“ v interpretaci studentky Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě Anny Opartyové a hudby pedagogů této instituce."

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se snaží o rozvoj duchovních hodnot, vzdělání, ochranu lidských práv a všeobecně uznávaných humanitárních hodnot. Nadace vytvořila také speciální web ke sbírce „Dárek pro Olgu,“ jejímž prostřednictvím chce získat v letošním roce částku 900 000 korun na pomoc znevýhodněným lidem. 

Nahlásit chybu


K tématu

Palachův pohřeb prožíval i pamětník z Nového Jičína

21. ledna 2026 11:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí upálení Jana Palacha a jeho odkaz si v těchto dnech připomněli lidé napříč republikou a také v Novém Jičíně. Na událost vzpomínal na Masarykově náměstí i účastník jeho pohřbu.

V Karviné se vzpomínalo na válečné veterány, i v rámci sbírky Vlčí mák České republiky

11. listopadu 2025 15:50 | Karviná | Gabriela Stašová

Karviná se letos zapojila do celostátní sbírky Vlčí mák České republiky, jejímž cílem je uctít památku válečných veteránů a zároveň podpořit ty, kteří se po službě vlasti ocitli v obtížné životní situaci.

Na Kryla vzpomněli písničkami a besedou o knize

14. dubna 2026 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští připomněli výročí narození Karla Kryla. Významného básníka a písničkáře uctili u jeho pamětní desky v Janáčkových sadech a besedou v evangelické modlitebně.


K požáru pekárny v Horní Suché se zraněnými spěchali hasiči i záchranky

Včera 22:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý požár zachvátil ve čtvrtek večer pekárnu v Horní Suché. Do akce bylo nasazeno několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pro zraněné přiletěl vrtulník.

Policie hledá dítě v ohrožení. 14letá dívka odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně

Včera 18:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie vyhlásila status Dítě v ohrožení. Hledá 14letou dívku, která odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně. Má zdravotní problém a musí pravidelně užívat léky, které nemá u sebe.

Opilá řidička srazila v Čeladné dvě děti na chodníku. Od nehody utekla a pak ji srazil vlak

Včera 19:44, vydáno včera 11:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Opilá sedla za volant a v Čeladné při nebezpečném předjíždění vyjela ze silnice na chodník a tam srazila dvě jedenáctileté dívky. Od nehody utekla a později ji našel policejní pes u kolejí, kde ji srazil vlak. Jednu ze sražených dívek přepravil do nemocnice ve vážném stavu vrtulník.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

Včera 17:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Plamen lidskosti ocenil pracovníky v sociálních službách, kraj letos galavečer pořádal poprvé

Včera 14:00 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Sál Janáčkovy konzervatoře hostil ve středu 15. dubna slavnostní předávání cen Plamen lidskosti. Moravskoslezský kraj na slavnostním večeru ocenil osobnosti i kolektiv pracující v sociálních službách.

Zelených projektů v Ostravě přibývá s rostoucím úspěchem Reuse centra

Včera 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úspěch Reuse centra Ostrava, kde lidé vracejí do oběhu nepotřebné věci, se odráží na množství zeleně ve městě. Výtěžek z této recyklace je totiž využíván na financování zelených projektů. Letos bude rozděleno přes dva miliony korun.

Senior bus pomáhá seniorům v Mariánských Horách překonat dopravní omezení

Senioři v ostravských Mariánských Horách mají kvůli rekonstrukci ulice Novoveská komplikovanější dopravu. Radnice zareagovala rychle a pro klienty DPS zavedla speciální Senior bus.

Baseballisty Arrows Ostrava čeká první domácí zápas sezony. Přivítají Hrochy Brno

Včera 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Baseballisté Arrows Ostrava odstartovali novou sezonu. Svůj první domácí zápas odehrají už v pátek v porubském Arrows Parku, kde přivítají silné soupeře Hrochy Brno.

Šikmý kostel v Karviné mění tvář. Obnova exteriéru je v plném proudu

Včera 9:21 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Ukradli charitativní kasičku z nákupního centra. Policie z Ostravy-Poruby hledá dva muže

Včera 9:21 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Zatímco jeden z mužů odlákal pozornost, druhý demontoval a odnesl charitativní kasičku s desítkami tisíc korun. Policisté nyní pátrají po dvou mužích z kamerového záznamu i případných svědcích, kteří si v neděli večer podezřelého jednání všimli. Pokud osoby na videu poznáváte, volejte linku 158.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

Včera 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Ostravská střediska pro děti mají moderní připojení. Mohou využívat špičkové technologie

Včera 11:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravská střediska volného času pro děti a mládež vstoupila do digitální éry. Nově disponují moderní vysokorychlostní konektivitou, která zásadně mění možnosti zájmového vzdělávání, ale poslouží také k zábavě a rozvoji kreativity.

Vedení Šenova se připravuje na stárnoucí populaci. Aktuálně zde staví byty pro seniory

Včera 10:06 | Šenov | Andrea Holeszová

V centru Šenova aktuálně roste jeden z nejvýznamnějších projektů města. Jedná se o výstavbu nájemního bydlení pro seniory v areálu domu s pečovatelskou službou.

Centrem Ostravy prošel průvod k oslavě Mezinárodního dne Romů

Mezinárodní den Romů se každoročně slaví 8. dubna. Připomíná historii, kulturu a identitu Romů, ale představuje také důležitý moment, kdy se mluví o porozumění, respektu a společném soužití.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

15. dubna 2026 15:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Ostrava-Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Slezská Ostrava ocenila zaměstnance všech základních i mateřských svých škol

15. dubna 2026 9:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezská Ostrava po roce znovu ocenila učitele i nepedagogické pracovníky svých základních a mateřských škol. V kulturním domě v Heřmanicích se jich dohromady sešlo přes 200 a všichni zaměstnanci si odnesli praktický dárek.

Ostrava si připomněla nedožité 90. narozeniny paní Olgy Havlové
Vydáno 23. dubna 2023 11:16, Ostrava-město, Jiří Cileček
Nedožité 90. narozeniny paní Olgy Havlové si v Ostravě lidé připomněli při vzpomínkových setkáních, která se uskutečnila 19. dubna v součinnosti Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a statutárního města Ostravy. Při dopoledním setkání byl v Komenského sadech vysazen nový strom Liliovník tulipánokvětý jako jeden z pěti stromů, které budou (či byly) vysazeny v průběhu roku napříč zemí.

Vzpomínková akce, výsadba stromu Olgy Havlové; foto: Lukáš Kaboň

Nedožité 90. narozeniny zakladatelky nadace si lidé připomněli také v průběhu odpoledního slavnostního setkání, konaného u Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě- Porubě, kde byl strom Olgy Havlové vysazen před pěti lety.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Odkaz paní Olgy Havlové, která svůj život zasvětila pomoci druhým, si připomínáme často. Jsem velmi ráda, že v Ostravě poroste už druhý strom, symbolicky připomínající její počin z roku 1993, kdy Olga Havlová zasadila v prostorách Dětského centra v Olomouci lípu dobré vůle. Letošní vzpomínková setkání byla věnována tématu sociální problematiky s důrazem na vzdělávání znevýhodněných dětí, což je současně oblast, které se věnujeme systematicky a dlouhodobě řadu let mnoha rozličnými aktivitami. Za tu dobu jsme zdolali řádný kus cesty a napomohli uplatnění mnoha dětí."

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v roce 2018 připomněl její tehdy nedožité 85. narozeniny vysazením 85 stromů po celé zemi. Jeden z těchto stromů byl vysazen u Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Letos nadace na aktivity naváže výsadbou dalších pěti stromů Olgy Havlové a odhalením pamětní desky na místech úzce spojených s životem a působením paní Olgy. Třetí z těchto stromů poroste od 19. dubna také v ostravských Komenského sadech. První letošní stromy byly vysazeny v Praze a Trutnově.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Vzpomínkových aktů se v Ostravě zúčastnila Monika Granja, ředitelka nadace, Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora, Petr Veselka, starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Jana Huvarová, ředitelka Gymnázia Oly Havlové v Ostravě-Porubě i další hosté. V průběhu akcí zazněla píseň Anety Langerové s názvem „Píseň pro Olgu,“ v interpretaci studentky Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě Anny Opartyové a hudby pedagogů této instituce."

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se snaží o rozvoj duchovních hodnot, vzdělání, ochranu lidských práv a všeobecně uznávaných humanitárních hodnot. Nadace vytvořila také speciální web ke sbírce „Dárek pro Olgu,“ jejímž prostřednictvím chce získat v letošním roce částku 900 000 korun na pomoc znevýhodněným lidem. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036844/ostrava-si-pripomnela-nedozite-90-narozeniny-pani-olgy-havlove