Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let

Ostrava-město |

Fasáda bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let. Díky zručnosti štukatérů bude obsahovat dekorativní prvky typické pro období, kdy byl dům ve vrcholné architektonické kondici a zlaté časy zažíval rovněž ekonomicky. Kromě fasády návrh přináší ještě jednu novinku – skleněnou nástavbu, díky níž vzniknou dvě nová patra v nárožní části komplexu. Navržena jsou tak, aby se přizpůsobila stávajícím konstrukcím a ve výsledku zůstala zachována původní geometrie domu F. Neumanna.

Zrekonstruovaná Ostravica měla mít původně lamelovou fasádu. Od ní se investor rozhodl upustit kvůli souběhu několika okolností.

Jindřich Vaněk, mluvčí investora: "Při rekonstrukci se ukázalo, že kvůli technickému stavu exteriérů by instalace lamel vyžadovala nešetrné zásahy do původního zdiva. Zároveň bourací práce odhalily rozsáhlý výskyt dřevomorky. Infikovány byly nejdůležitější prvky krovu, kvůli čemuž musel být odstraněn. Tím se otevřela možnost stavbu modernizovat jinak, efektivněji, a vytvořit dvě nová patra v podobě skleněné nástavby. Definitivní rozhodnutí opustit původní návrh bylo přijato poté, co jsme našli technologii umožňující vizuální návrat Ostravice do její zlaté éry."

Skleněná nástavba neboli šišoid bude ustoupená od vnějšího líce fasády, nevznikne tedy na celé ploše střechy.

Jindřich Vaněk, mluvčí investora: "Bylo to doporučení památkářů a zároveň je to obvyklý postup, jak nástavby tohoto typu řešit. Nárožní dům doplněný o dvě nová patra bude ve výsledku o něco nižší než před rekonstrukcí."

Skutečnosti, které vedly k vytvoření nového návrhu fasády a střechy, se objevily při bouracích pracích na podzim 2022. Investor následně zahájil jednání se všemi úřady a dotčenými institucemi. Poté, co byl návrh souhlasně přijat Národním památkovým ústavem, investor vypracoval všechny potřebné projekty, například požárně bezpečnostní řešení stavby, a na konci dubna 2023 získal nové územní rozhodnutí.

Jindřich Vaněk, mluvčí investora: "S oficiálním představením nového vzhledu Ostravice jsme vyčkávali do doby, než obdržíme nutná vyjádření, ať máme jistotu, že přepracovaný návrh může být v této podobě skutečně realizován. V tuto chvíli se vyřizuje povolení změny stavby před dokončením. Práce na těchto změnách ještě nebyly zahájeny, zatím se pokračuje pouze ve stavebních pracích, které byly schváleny již v dříve vydaných stavebních povoleních. Rekonstrukce probíhá po celou dobu bez přerušení, kvůli rozsáhlému výskytu dřevomorky a následným změnám se však přibližně o tři měsíce prodlouží. Spuštění kolaudačního procesu je plánováno na podzim 2023 a po jeho úspěšném dokončení bude Ostravica otevřena veřejnosti."

Zahájení opravy komplexu předcházely rozsáhlé přípravné práce, horká fáze rekonstrukce probíhá od dubna 2022, kdy si Ostravici převzala stavební firma Bystroň. V prvním červnovém týdnu se začne s instalací konstrukcí pro nový skleněný světlík, díky němuž bude do Ostravice proudit denní světlo. Původní plechový světlík bude demontován. Zateplení budovy je hotovo a štukatérská firma v průběhu června zahájí práce na fasádě.

Novému návrhu předcházel historický průzkum

Získat podobu původního dekoru znamenalo prozkoumat dochovaná torza fasády, dobové fotografie Ostravice-Textilie i ostravské historické stavby.

Martin Náhlovský, architekt studia Master Design: "Cesta k resuscitaci původního dekoru byla náročná. V Ostravě nenajdeme stavbu, která se podobá domu F. Neumanna tvořícího nárožní část Ostravice. Vycházeli jsme proto zejména z dochovaných torz fasády, například fragmentu hlavní římsy. A vodítkem pro nás byly také dobové fotografie Ostravice. Těch ovšem není mnoho, a pokud existují, tak v nedostatečné kvalitě. I přes jmenované limity jsme nashromáždili dostatečné množství dat, které jsme využili pro odvozování a simulaci původního dekoru tak, abychom se maximálně přiblížili podobě z 30. let."

Na základě informací získaných z historického bádání pak bylo možné vytvořit 3D modely jednotlivých dekorativních prvků. Tento podklad při výrobě využívá firma Art Stucco z Karlových Varů, specializující se na umělecké štukatérství.

Roman Kasparides, jednatel společnosti Art Stucco: "Věhlas bývalého obchodního domu dalece přesahuje hranice Ostravska a nás těší, že se můžeme podílet na vzkříšení této architektonické perly. Navržený postup rekonstrukce fasády je na české poměry unikátní, a to jak kvůli rozsahu, v jakém se budou jednotlivé dekorativní prvky zhotovovat, tak kvůli míře detailů, které se na fasádě objeví."

Zrekonstruovaný dům již pod novou značkou – Boutique Business Inkubátor Ostravica (BBIO) – poskytne prostor tvůrcům, kreativcům i startupům. Vzniknou v něm kanceláře i zázemí pro jednotlivce a velké firmy, coworking, akustické laboratoře, včetně profesionálně vybaveného nahrávacího a podcastového studia. V přízemí bude restaurace s kavárnou, otevřenou směrem k náměstí Dr. E. Beneše. V suterénu se počítá s vybudováním klubu pro pořádání kulturních a společenských akcí.

Nahlásit chybu


K tématu

Práce na přestavbě bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku výrazně pokročily

V bývalém hotelu Centrum ve Frýdku-Místku pokračuje rekonstrukce. Městská společnost DISTEP kompletně demontovala interiér a chystá se na odstrojení obkladů z vnější části budovy. Z hotelu mají být rezidenční byty a společnost tam přestěhuje své zázemí.

Zdi v Hospici Frýdek-Místek ničí vlhkost, město připravuje sanaci

Budovu městského hospice ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce spodního patra. Důvodem je nutnost sanovat vlhké zdi, které ničí spodní voda. Oprava částečně omezí chod hospice a plánuje se na letní měsíce. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let
Vydáno 2. června 2023 19:34, Ostrava-město, Jiří Cileček
Fasáda bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let. Díky zručnosti štukatérů bude obsahovat dekorativní prvky typické pro období, kdy byl dům ve vrcholné architektonické kondici a zlaté časy zažíval rovněž ekonomicky. Kromě fasády návrh přináší ještě jednu novinku – skleněnou nástavbu, díky níž vzniknou dvě nová patra v nárožní části komplexu. Navržena jsou tak, aby se přizpůsobila stávajícím konstrukcím a ve výsledku zůstala zachována původní geometrie domu F. Neumanna.

autor vizualizace: studio Master Design

Zrekonstruovaná Ostravica měla mít původně lamelovou fasádu. Od ní se investor rozhodl upustit kvůli souběhu několika okolností.

Jindřich Vaněk, mluvčí investora: "Při rekonstrukci se ukázalo, že kvůli technickému stavu exteriérů by instalace lamel vyžadovala nešetrné zásahy do původního zdiva. Zároveň bourací práce odhalily rozsáhlý výskyt dřevomorky. Infikovány byly nejdůležitější prvky krovu, kvůli čemuž musel být odstraněn. Tím se otevřela možnost stavbu modernizovat jinak, efektivněji, a vytvořit dvě nová patra v podobě skleněné nástavby. Definitivní rozhodnutí opustit původní návrh bylo přijato poté, co jsme našli technologii umožňující vizuální návrat Ostravice do její zlaté éry."

Skleněná nástavba neboli šišoid bude ustoupená od vnějšího líce fasády, nevznikne tedy na celé ploše střechy.

Jindřich Vaněk, mluvčí investora: "Bylo to doporučení památkářů a zároveň je to obvyklý postup, jak nástavby tohoto typu řešit. Nárožní dům doplněný o dvě nová patra bude ve výsledku o něco nižší než před rekonstrukcí."

Skutečnosti, které vedly k vytvoření nového návrhu fasády a střechy, se objevily při bouracích pracích na podzim 2022. Investor následně zahájil jednání se všemi úřady a dotčenými institucemi. Poté, co byl návrh souhlasně přijat Národním památkovým ústavem, investor vypracoval všechny potřebné projekty, například požárně bezpečnostní řešení stavby, a na konci dubna 2023 získal nové územní rozhodnutí.

Jindřich Vaněk, mluvčí investora: "S oficiálním představením nového vzhledu Ostravice jsme vyčkávali do doby, než obdržíme nutná vyjádření, ať máme jistotu, že přepracovaný návrh může být v této podobě skutečně realizován. V tuto chvíli se vyřizuje povolení změny stavby před dokončením. Práce na těchto změnách ještě nebyly zahájeny, zatím se pokračuje pouze ve stavebních pracích, které byly schváleny již v dříve vydaných stavebních povoleních. Rekonstrukce probíhá po celou dobu bez přerušení, kvůli rozsáhlému výskytu dřevomorky a následným změnám se však přibližně o tři měsíce prodlouží. Spuštění kolaudačního procesu je plánováno na podzim 2023 a po jeho úspěšném dokončení bude Ostravica otevřena veřejnosti."

Zahájení opravy komplexu předcházely rozsáhlé přípravné práce, horká fáze rekonstrukce probíhá od dubna 2022, kdy si Ostravici převzala stavební firma Bystroň. V prvním červnovém týdnu se začne s instalací konstrukcí pro nový skleněný světlík, díky němuž bude do Ostravice proudit denní světlo. Původní plechový světlík bude demontován. Zateplení budovy je hotovo a štukatérská firma v průběhu června zahájí práce na fasádě.

Novému návrhu předcházel historický průzkum

Získat podobu původního dekoru znamenalo prozkoumat dochovaná torza fasády, dobové fotografie Ostravice-Textilie i ostravské historické stavby.

Martin Náhlovský, architekt studia Master Design: "Cesta k resuscitaci původního dekoru byla náročná. V Ostravě nenajdeme stavbu, která se podobá domu F. Neumanna tvořícího nárožní část Ostravice. Vycházeli jsme proto zejména z dochovaných torz fasády, například fragmentu hlavní římsy. A vodítkem pro nás byly také dobové fotografie Ostravice. Těch ovšem není mnoho, a pokud existují, tak v nedostatečné kvalitě. I přes jmenované limity jsme nashromáždili dostatečné množství dat, které jsme využili pro odvozování a simulaci původního dekoru tak, abychom se maximálně přiblížili podobě z 30. let."

Na základě informací získaných z historického bádání pak bylo možné vytvořit 3D modely jednotlivých dekorativních prvků. Tento podklad při výrobě využívá firma Art Stucco z Karlových Varů, specializující se na umělecké štukatérství.

Roman Kasparides, jednatel společnosti Art Stucco: "Věhlas bývalého obchodního domu dalece přesahuje hranice Ostravska a nás těší, že se můžeme podílet na vzkříšení této architektonické perly. Navržený postup rekonstrukce fasády je na české poměry unikátní, a to jak kvůli rozsahu, v jakém se budou jednotlivé dekorativní prvky zhotovovat, tak kvůli míře detailů, které se na fasádě objeví."

Zrekonstruovaný dům již pod novou značkou – Boutique Business Inkubátor Ostravica (BBIO) – poskytne prostor tvůrcům, kreativcům i startupům. Vzniknou v něm kanceláře i zázemí pro jednotlivce a velké firmy, coworking, akustické laboratoře, včetně profesionálně vybaveného nahrávacího a podcastového studia. V přízemí bude restaurace s kavárnou, otevřenou směrem k náměstí Dr. E. Beneše. V suterénu se počítá s vybudováním klubu pro pořádání kulturních a společenských akcí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000037546/byvaly-obchodni-dum-ostravicatextilia-ziska-vzhled-ze-zlate-ery-30-let