Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava revitalizuje za 23 milionů park za poliklinikou v Hrabůvce

Ostrava-město |

Významná proměna čeká další parkovou plochu v Ostravě-Hrabůvce. Už v příštím roce budou moci lidé příjemně trávit čas ve zbrusu novém prostředí parku za poliklinikou, který získá zcela odlišnou podobu. Revitalizace vyjde na 23 milionů korun bez DPH.

Relaxační prostor ozvláštní atraktivní vodní prvek – biotop i klidová zóna. Přibydou téměř tři desítky stromů, tři desítky keřů, založeny budou trvalkové záhony, vysázeny budou vodní rostliny a vyset bude nový trávník. Doplněny budou parkové cesty i nové osvětlení místa.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora pro investice: "Dominantním prvkem pobytového prostoru bude vodní biotop, který výrazně obohatí městské prostředí a současně zlepší mikroklima části obytného prostoru mezi zástavbou a školním areálem. Pro provoz biotopu budou využity akumulované dešťové vody ze střechy přilehlé budovy. Samočistící schopnost biotopu zajistí čistička i pobřežní vegetační pásmo rostlin."

Biotop doplní dřevěné molo s lehacími platy z tropického dřeva. Plocha nábřeží biotopu a některé trasy komunikací bude tvořena propustným probarveným betonem. Prostor obsáhne také parkové pěší cesty, část je navržena ze zatravněného štěrku.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Stávající dřeviny byly v místě vyhodnoceny, vykáceno bude 6 stromů v důsledku zhoršeného zdravotního stavu, poškození kmene či deformace korun aj., ponecháno bude 22 dřevin a nově bude vysázeno dalších 26 stromů. Část páteřní cesty bude lemovat stromořadí plnokvětých neplodících třešní, optickou clonu ke hřišti vytvoří výsadba keřovitých habrů. Nebude scházet vrba bílá, muchovník Lamarckův či stálezelená jedle ojíněná."

Část páteřní cesty olemuje trvalkový záhon. Vysázeny budou například tužebníky, bělotrn modrý, hvězdnice, kosatce, len a tisíce dalších rostlin. Celkově přesáhne počet vysazených rostlin 5 500 kusů cibulovin, 2 200 kusů trvalek a 1300 vodních a vlhkomilných rostlin. Za sedacími a lehacími platy budou vysázeny dříny. Pamatováno je na vhodný mobiliář v podobě lavic a odpadkových košů.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora pro životní prostředí: "V letošním roce realizujeme i další tzv. zelené projekty. Započala obnova parku u zámku Zábřeh, rozsáhlé úpravy probíhají v Bělském lese v rámci projektu Cesta vody, který bude brzy dokončen a lidé ho budou moci užívat. Začala proměna Tylova sadu. Jen v loňském roce bylo ve čtyřech obvodech vysázeno téměř 15 000 m² trvalkových záhonů a dokončen byl park u Boříka. Nicméně v našich snahách o zelenější město neustáváme, oslovili jsme starosty obvodů, aby i oni nadefinovali parky, které by si přáli proměnit v přívětivější prostory. Zelené projekty jsou pro nás zásadní."

Parkovou plochu za poliklinikou revitalizují Ostravské městské lesy a zeleň, náklady přesáhnou 22,8 milionů korun bez DPH. Nový relaxační prostor by měl být hotový v květnu roku 2024.

Nahlásit chybu


K tématu

Tylův sad v Ostravě prošel revitalizací za 11 milionů korun

8. března 2024 16:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má další nový městský park. Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě prošel kompletní revitalizací za 11 milionů korun. Původně nevzhledná lokalita bude nyní sloužit k relaxaci i pro vzdělávací aktivity studentů univerzity.

Zámecký park ve Frýdku-Místku prošel revitalizací za více než 5 milionů

25. května 2023 11:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

V Ostravě pokračuje revitalizace sadu Boženy Němcové, nešlapejte na vysazené záhony

6. října 2023 11:11 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Sad Boženy Němcové v Ostravě prochází postupnou revitalizací. Aktuálně probíhají další výsadby kvetoucích záhonů a zakládání mlatových chodníků. Obvod zároveň upozorňuje, aby si lidé nezkracovali cestu mimo chodníky. Novou výsadbu tím ničí.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

20. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

ZŠ Bohumínská uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Ostrava revitalizuje za 23 milionů park za poliklinikou v Hrabůvce
Vydáno 18. září 2023 15:06, Ostrava-město, Jiří Cileček
Významná proměna čeká další parkovou plochu v Ostravě-Hrabůvce. Už v příštím roce budou moci lidé příjemně trávit čas ve zbrusu novém prostředí parku za poliklinikou, který získá zcela odlišnou podobu. Revitalizace vyjde na 23 milionů korun bez DPH.

zdroj: Ing. arch. Jana Zavadil a Ing. Ivan Tachezy

Relaxační prostor ozvláštní atraktivní vodní prvek – biotop i klidová zóna. Přibydou téměř tři desítky stromů, tři desítky keřů, založeny budou trvalkové záhony, vysázeny budou vodní rostliny a vyset bude nový trávník. Doplněny budou parkové cesty i nové osvětlení místa.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora pro investice: "Dominantním prvkem pobytového prostoru bude vodní biotop, který výrazně obohatí městské prostředí a současně zlepší mikroklima části obytného prostoru mezi zástavbou a školním areálem. Pro provoz biotopu budou využity akumulované dešťové vody ze střechy přilehlé budovy. Samočistící schopnost biotopu zajistí čistička i pobřežní vegetační pásmo rostlin."

Biotop doplní dřevěné molo s lehacími platy z tropického dřeva. Plocha nábřeží biotopu a některé trasy komunikací bude tvořena propustným probarveným betonem. Prostor obsáhne také parkové pěší cesty, část je navržena ze zatravněného štěrku.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Stávající dřeviny byly v místě vyhodnoceny, vykáceno bude 6 stromů v důsledku zhoršeného zdravotního stavu, poškození kmene či deformace korun aj., ponecháno bude 22 dřevin a nově bude vysázeno dalších 26 stromů. Část páteřní cesty bude lemovat stromořadí plnokvětých neplodících třešní, optickou clonu ke hřišti vytvoří výsadba keřovitých habrů. Nebude scházet vrba bílá, muchovník Lamarckův či stálezelená jedle ojíněná."

Část páteřní cesty olemuje trvalkový záhon. Vysázeny budou například tužebníky, bělotrn modrý, hvězdnice, kosatce, len a tisíce dalších rostlin. Celkově přesáhne počet vysazených rostlin 5 500 kusů cibulovin, 2 200 kusů trvalek a 1300 vodních a vlhkomilných rostlin. Za sedacími a lehacími platy budou vysázeny dříny. Pamatováno je na vhodný mobiliář v podobě lavic a odpadkových košů.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora pro životní prostředí: "V letošním roce realizujeme i další tzv. zelené projekty. Započala obnova parku u zámku Zábřeh, rozsáhlé úpravy probíhají v Bělském lese v rámci projektu Cesta vody, který bude brzy dokončen a lidé ho budou moci užívat. Začala proměna Tylova sadu. Jen v loňském roce bylo ve čtyřech obvodech vysázeno téměř 15 000 m² trvalkových záhonů a dokončen byl park u Boříka. Nicméně v našich snahách o zelenější město neustáváme, oslovili jsme starosty obvodů, aby i oni nadefinovali parky, které by si přáli proměnit v přívětivější prostory. Zelené projekty jsou pro nás zásadní."

Parkovou plochu za poliklinikou revitalizují Ostravské městské lesy a zeleň, náklady přesáhnou 22,8 milionů korun bez DPH. Nový relaxační prostor by měl být hotový v květnu roku 2024.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000039171/ostrava-revitalizuje-za-23-milionu-park-za-poliklinikou-v-hrabuvce