Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podvodník chtěl přes důvěřivou ženu z Ostravy vyprat kradené peníze

Ostrava-město |

Podvodník se snažil přes Facebook zmanipulovat 61letou ženu z Ostravy. Nejprve ji chtěl připravit o její úspory, to ale odmítla. Tak ji přesvědčil ať si založí účet, na který jí přijdou peníze od údajných investorů. Ty pak měla vybrat a vložit do bitcoinmatu. Doslova na poslední chvíli si žena uvědomila, že to asi nebude jen tak a peníze přímo od vkladomatu odnesla na policii.

Vše začalo opět na sociální síti. 61letá žena na facebookovém profilu oslovila osobu s iniciály MJ, se kterým si začala dopisovat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V průběhu komunikace ji vyzval k tomu, aby poslala 1.700 EUR, což odmítla. Údajný muž se s tímto nesmířil, a tak ženu požádal o „spolupráci“. Měl připravenou legendu, které starší žena uvěřila. Chtěl po ní, aby si založila v bance účet, na který budou investoři vkládat vklady, které žena měla obratem vybrat a vložit je do bitcoinmatu."

Zřejmě jí to nepřipadalo zvláštní, a tak požadavku vyhověla a založila si běžný účet. Během týdne na tento přišly tři platby od různých osob, celkem 100 tisíc korun. Jakmile byly peníze na účtu, osoba pod profilem MJ ji vyzvala, aby peníze vybrala a šla je vložit do bitcoinmatu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak řekl, tak žena provedla. Z účtu vybrala 99 tisíc korun a s těmito cestovala do obchodního centra v Ostravě. Osoba ji následně začala posílat QR kódy pro vložení peněz, ale ženě se nepodařilo peníze do bitcoinmatu vložit."

V tu chvíli ženu doslova osvítilo a zavolala o radu svému synovi. Ten už byl obezřetnější a své matce hned poradil, ať jde ihned na policii, že se určitě jedná o nějaký podvod, kdy konkrétně řekl, „že jde určitě o praní špinavých peněz“. Jak syn řekl, tak matka učinila a vše oznámila na policii. Následně odevzdala celých 100 tisíc korun, které patří jiným okradeným. Policie je tak vrátí zpět majitelům.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař oddělení hospodářské kriminality Ostrava v dané věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě prokázání viny a odsouzení pachateli hrozí až šest let vězení."

Pokud by žena peníze do bitcoinmatu vložila, nevědomky by se účastnila trestného činu. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Každopádně je nutno upozornit na takové jednání, kdyby osoba peníze do bitcoinmatu vložila a tyto by pocházely z trestné činnosti, mohlo by se na tuto osobu pohlížet jako na podezřelou, byť by se dopustila protiprávního jednání z nedbalosti."

Po podvodníkovi, který si ženu doslova omotal kolem prstu, stále pátrá policie.

Nahlásit chybu


K tématu

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

4. června 2023 13:02 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

Pozor na podvodné emaily, dvě ženy z Frýdku-Místku přišly o 170 tisíc korun

16. června 2023 10:04 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Policisté varují před podvodnými emaily, které mají za cíl uživatele okrást o co nejvyšší částky. Aktuálně hned dva takové případy řeší policisté ve Frýdku-Místku. Dvě ženy tam ohlásily, že byly přes tyto emaily okradeny. Jedna o 30 tisíc korun a druhá o 140 tisíc.

Místo údajné výhry přišla žena z Karvinska o téměř 300 tisíc korun

29. března 2024 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vyhráli jste 5 000 korun. Taková zpráva přišla ženě z Karvinska údajně od kamarádky do zprávy na sociální síti. Ta po ní následně chtěla potvrzovací kódy do internetového bankovnictví, které měly být nutné pro vyplacení výhry. Profil na sociální síti samozřejmě zneužili podvodníci, kteří se díky tomu nabourali ženě také do internetového bankovnictví a ukradli z něj všechny peníze. Téměř 300 tisíc korun.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Podvodník chtěl přes důvěřivou ženu z Ostravy vyprat kradené peníze
Vydáno 23. ledna 2024 9:29, Ostrava-město, Jiří Cileček
Podvodník se snažil přes Facebook zmanipulovat 61letou ženu z Ostravy. Nejprve ji chtěl připravit o její úspory, to ale odmítla. Tak ji přesvědčil ať si založí účet, na který jí přijdou peníze od údajných investorů. Ty pak měla vybrat a vložit do bitcoinmatu. Doslova na poslední chvíli si žena uvědomila, že to asi nebude jen tak a peníze přímo od vkladomatu odnesla na policii.

bitcoinmat; foto: Policie ČR

Vše začalo opět na sociální síti. 61letá žena na facebookovém profilu oslovila osobu s iniciály MJ, se kterým si začala dopisovat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V průběhu komunikace ji vyzval k tomu, aby poslala 1.700 EUR, což odmítla. Údajný muž se s tímto nesmířil, a tak ženu požádal o „spolupráci“. Měl připravenou legendu, které starší žena uvěřila. Chtěl po ní, aby si založila v bance účet, na který budou investoři vkládat vklady, které žena měla obratem vybrat a vložit je do bitcoinmatu."

Zřejmě jí to nepřipadalo zvláštní, a tak požadavku vyhověla a založila si běžný účet. Během týdne na tento přišly tři platby od různých osob, celkem 100 tisíc korun. Jakmile byly peníze na účtu, osoba pod profilem MJ ji vyzvala, aby peníze vybrala a šla je vložit do bitcoinmatu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak řekl, tak žena provedla. Z účtu vybrala 99 tisíc korun a s těmito cestovala do obchodního centra v Ostravě. Osoba ji následně začala posílat QR kódy pro vložení peněz, ale ženě se nepodařilo peníze do bitcoinmatu vložit."

V tu chvíli ženu doslova osvítilo a zavolala o radu svému synovi. Ten už byl obezřetnější a své matce hned poradil, ať jde ihned na policii, že se určitě jedná o nějaký podvod, kdy konkrétně řekl, „že jde určitě o praní špinavých peněz“. Jak syn řekl, tak matka učinila a vše oznámila na policii. Následně odevzdala celých 100 tisíc korun, které patří jiným okradeným. Policie je tak vrátí zpět majitelům.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař oddělení hospodářské kriminality Ostrava v dané věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě prokázání viny a odsouzení pachateli hrozí až šest let vězení."

Pokud by žena peníze do bitcoinmatu vložila, nevědomky by se účastnila trestného činu. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Každopádně je nutno upozornit na takové jednání, kdyby osoba peníze do bitcoinmatu vložila a tyto by pocházely z trestné činnosti, mohlo by se na tuto osobu pohlížet jako na podezřelou, byť by se dopustila protiprávního jednání z nedbalosti."

Po podvodníkovi, který si ženu doslova omotal kolem prstu, stále pátrá policie.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041149/podvodnik-chtel-pres-duverivou-zenu-z-ostravy-vyprat-kradene-penize