Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

První velká letošní noční kontrola vyloučila z ostravské MHD 222 lidí

Ostrava-město |

Asistenti přepravy vyloučili vloni v rámci nočních bezpečnostních akcí z vozů Dopravního podniku Ostrava (DPO) v průměru o pět procent cestujících méně než v roce 2022 a o sedm procent méně než v roce 2021, kdy akce začaly. Zkontrolovaných cestujících během těchto akcí přitom přibývá, v uplynulém roce jich bylo přes 12 700. Dopravce počet mimořádných bezpečnostních kontrol rok od roku zvyšuje a cestující o nich pravidelně informuje. Letos jich plánuje deset, první proběhla v pátek 26. ledna.

Akce pořádá DPO ve spolupráci s Městskou policií Ostrava, jejichž strážníci asistenty doprovázejí. Loni proběhlo celkem osm nočních bezpečnostních akcí, a k tomu navíc dvě týdenní. Průměrně bylo vyloučeno 10 procent cestujících, nejméně od zahájení této aktivity dopravce. V roce 2022 bylo akcí šest, v roce 2021 proběhly čtyři.

Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO: "Při zavedení nočních bezpečnostních akcí jsme chtěli skrze asistenty přepravy cestujícím ukázat, že nám na jejich bezpečí záleží. Asistenti přepravy se v našich vozech pohybují v rámci běžných směn, nad rámec pořádáme noční a týdenní bezpečnostní akce. Naše průzkumy ukazují, že 84 procent cestujících službu asistentů přepravy vítá a považuje ji za potřebnou. To se nám potvrzuje i v praxi, kde se sami asistenti setkávají s pozitivním přijetím, cestující jsou na ně zvyklí a respektují je."
Jan Dohnal (ODS), primátor města Ostravy: "V noci týmy strážníků a asistentů primárně dohlížejí na bezpečnost při přepravě. To je pro nás klíčové. Klesající tendence vyloučených je pro nás pozitivní zprávou a ukazatelem, že pravidelné noční bezpečnostní akce mají smysl. Podporujeme Dopravní podnik Ostrava i Městskou policii Ostrava, aby v této činnosti pokračovali."

Asistenti přepravy kontrolují dodržování přepravních podmínek, nepokutují a mimo jiné cestujícím pomáhají například s nástupem a výstupem, nebo i s koupí jízdného. V rámci nočních akcí se pohybují spolu se strážníky na různých linkách MHD.

Lukáš Semerák (Ostravak), předseda dozorčí rady DPO: "Každá akce je zaměřena na určitou oblast, nejčastěji jde o centrum města, ale i nejlidnatější městské obvody Poruba a Jih. Právě toto nastavení nám dává smysl i do budoucna. Je potřeba, aby měli tuto službu k dispozici cestující z celé Ostravy. Spolu s kamerami ve vozech považujeme tyto kroky za klíčové v oblasti zvyšování bezpečnosti. Nad tento rámec připravujeme rovněž opatření směřující k eliminaci deliktního jednání již před nástupem do vozidla."
Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava: "S Dopravním podnikem spolupracujeme dlouhodobě. Kromě speciálních nočních a týdenních akcí poskytujeme součinnost asistentům přepravy rovněž i v rámci běžného výkonu služby. V roce 2023 tak proběhlo téměř osm set padesát těchto součinností a díky této spolupráci zvyšujeme pocit bezpečí nejen asistentů přepravy, ale i samotných cestujících. Naše spolupráce jde ale ještě dále, kdy asistenty přepravy školíme ze základů právních norem, chování v krizových situacích a ze základů sebeobrany."

První noční bezpečnostní akce roku 2024 proběhla v noci z pátku 26. ledna na sobotu 27. ledna. Zúčastnilo se jí 11 asistentů přepravy a 6 strážníků. Zaměřili se primárně na tramvajové linky v centru města a Mariánských Horách, konkrétně na úsek mezi zastávkami Hulváky – Karolina - Křižíkova. Asistenti zkontrolovali 55 spojů a 1 613 cestujících. Za nedodržování přepravních podmínek vyloučili 222 pasažérů.

Nahlásit chybu


K tématu

Kontroly v ostravské MHD opět vykázaly desítky lidí bez platného lístku

28. února 2026 11:08 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes tisíc zkontrolovaných lidí za jednu noc. Z toho na 130 vykázaných z ostravské městské hromadné dopady. Dopravní podnik má za sebou další rozsáhlé noční kontroly. Stále se opakuje dokola stejná situace, plno lidí jezdí bez platného lístku.

1 700 vyloučených cestujících za týden. Ostrava posílila kontroly v MHD

22. května 2025 18:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Asistenti přepravy Dopravního podniku Ostrava společně se strážníky městské policie zintenzivnili kontroly ve vozech MHD. Během týdenní akce zkontrolovali více než 23 tisíc cestujících, z nichž každý čtrnáctý byl vyloučen z přepravy. Cílem je zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících.

Desítky lidí bez platné jízdenky vyloučily z ostravské MHD další noční kontroly

28. března 2026 11:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes 900 zkontrolovaných cestujících ve zhruba padesáti spojích. Dopravní podnik Ostrava má za sebou další noční kontroly v tramvajových a autobusových linkách. Vyloučeno bylo 75 lidí. Nejčastějším důvodem byla jízda bez platné jízdenky.


Přiblížila se oprava budovy vedle Ostravice. Zastupitelé schválili záměr prodeje pozemků

Ostravští zastupitelé udělali důležitý krok k rekonstrukci zchátralé budovy vedle Ostravice v centru města. Schválili totiž záměr prodeje pozemků za touto budovou, které prý majitel budovy potřebuje na stavbu parkovacího domu. Bez něj prý rekonstrukce nedává smysl.

Hasiči z Frýdku-Místku prosí řidiče: parkujte podle pravidel

Včera 19:12 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Dobrovolní i profesionální hasiči v doprovodu Městské policie kontrolovali ve Frýdku-Místku průjezdnost ulic. Opět se ukázalo, že někteří řidiči parkují na nepovolených místech a brání integrovaným složkám v případném zásahu.

Nemocnice bez strachu. Karvinské děti se seznamovaly s lékařským prostředím

Dnes 12:10 | Karviná | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Karviná-Ráj otevřela své brány těm nejmenším. Konal se zde další ročník akce Děti, nebojte se nemocnice. Předškoláci přišli prozkoumat lékařské prostředí. Doprovod jim dělali jejich oblíbení plyšáci.

Bezpečnost kolem vodních toků, jezy jsou opatřeny záchrannými prvky

Léto a voda k sobě patří úplně přirozeně. Když přijdou horké dny, vyrážejí lidé k řekám, splavům nebo rybníkům za ochlazením, odpočinkem i trochou dobrodružství. Právě voda ale umí být vedle příjemného osvěžení i velmi nevyzpytatelná. A vodohospodáři každé léto připomínají, že respekt k řece je stejně důležitý jako chuť si ji užít.

Děti z celého MSK soutěžily ve Frýdlantě nad Ostravicí v moderním zpěvu

Mladí zpěváci se sešli ve Frýdlantě nad Ostravicí, kde se konala soutěžní přehlídka v moderním zpěvu. Rozdělení byli do několika věkových kategorií od 7 do 26 let.

Hasiči v Ostravě soutěži ve vyprošťování z havarovaných aut

Včera 20:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Profesionální a dobrovolní hasiči v sobotu v Ostravě soutěžili ve vyprošťování osob z havarovaných aut.

Mahlerova „Symfonie tisíců“ rozezněla Trojhalí Karolina. Na jednom pódiu se sešlo téměř šest set účinkujících

Dnes 9:43 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Po osmi letech příprav zazněla v ostravském Trojhalí Karolina monumentální Osmá symfonie Gustava Mahlera, známá také jako Symfonie tisíců. Na jednom pódiu se sešlo téměř šest set účinkujících z Česka i Polska. Výjimečný hudební projekt připomněl atmosféru světové premiéry z roku 1910.

Závodníci běželi deštivým Jablunkovem

Dnes 10:21 | Jablunkov | Libor Běčák

O deštivé neděli 17. května se v centru Jablunkova konal už 23. ročník běhu městem, který pořádá Jablunkovské centrum kultury a informací. Závody jsou určené pro všechny věkové kategorie, přičemž se začíná na 100 metrech pro ty úplně nejmenší závodníky.

Světový pohár Nordic Walking přilákal do Bruntálu téměř 300 závodníků z 9 zemí světa

Včera 15:02 | Bruntál | Karel Soukop

Ani chladné a deštivé počasí neodradilo od bohaté účasti závodníky Světového poháru v Nordic Walking. Valkeři z celého světa ukázali v Bruntále odolnost, rychlost a umění této mladé sportovní disciplíny s kolébkou ve Skandinávii. Utkalo se téměř 300 závodníků, z toho více něž polovina z Polska, dále Slovenska, Francie, Španělska, Litvy, Německa a Ukrajiny.

Ve Frýdku-Místku vyrůstají dva talentovaní varhaníci

Včera 19:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Bratry Štěpána a Dominika Pončovy, dva úspěšné mladé varhaníky z Frýdku-Místku, přijal na radnici náměstek primátora Tomáš Pyško, aby jim poděkoval za skvělou reprezentaci města. Oba totiž zazářili v Ústředním kole soutěže Základních uměleckých škol České republiky ve hře na varhany.

Trasport služba pro osoby starší 77 let - Senior Expres-Jih - má nového provozovatele

Dnes 14:53 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Oblíbená služba Senior Expres Jih, která už osm let pomáhá seniorům z Ostravy-Jihu s dopravou po městě, pokračuje s novým provozovatelem. Pro klienty se ale nic nemění.

Porodní sál vítkovické nemocnice prošel kompletní rekonstrukcí. Novinkou je rodinný apartmán

15. května 2026 15:25 | Ostrava-Vítkovice | Jana Lipowská

Porodnice Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích má nové moderní zázemí. Rekonstrukcí prošel porodní sál, který rodičkám nabídne více komfortu i soukromí. Novinkou je rodinný apartmán.

Frýdlantské mosty jsou částečně průjezdné. Stavebníci otevřeli směr na Porubu

15. května 2026 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes jistě potěšíme řidiče aut, kteří jezdí z centra Ostravy. Od pátku je částečně zprůjezdněn směr do Poruby na Frýdlantských mostech, což velmi uleví objízdným trasám a ubude kolon. Rekonstrukce náměstí Republiky má ale velké zpoždění.

Léto na kole letos odstartuje v ostravském Bělském lese

15. května 2026 11:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Tradiční rodinná a sportovní akce Léto na kole letos již po deváté propojí trasou zajímavá místa Ostravy-Jihu a dalších pěti zapojených obvodů a obcí v jejím okolí. Registrování účastníci společně se starosty letos budou startovat v Bělském lese, a to v sobotu 23. května.

Senior Expres v Ostravě-Jihu má nového provozovatele

15. května 2026 10:53 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Oblíbená služba Senior Expres Jih, která už osm let pomáhá seniorům z Ostravy-Jihu s dopravou po městě, pokračuje s novým provozovatelem. Pro klienty se ale nic nemění.

Den Moravské Ostravy a Přívozu se letos rozroste. Součástí je i pátrací hra

15. května 2026 10:28 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

První červnový víkend Masarykovo náměstí ožije koncerty, cirkusem, pouličním uměním i workshopy. Konat se zde totiž bude již tradiční Den Moravské Ostravy a Přívozu.

První velká letošní noční kontrola vyloučila z ostravské MHD 222 lidí
Vydáno 27. ledna 2024 13:32, Ostrava-město, Jiří Cileček
Asistenti přepravy vyloučili vloni v rámci nočních bezpečnostních akcí z vozů Dopravního podniku Ostrava (DPO) v průměru o pět procent cestujících méně než v roce 2022 a o sedm procent méně než v roce 2021, kdy akce začaly. Zkontrolovaných cestujících během těchto akcí přitom přibývá, v uplynulém roce jich bylo přes 12 700. Dopravce počet mimořádných bezpečnostních kontrol rok od roku zvyšuje a cestující o nich pravidelně informuje. Letos jich plánuje deset, první proběhla v pátek 26. ledna.

foto: Dopravní podnik Ostrava

Akce pořádá DPO ve spolupráci s Městskou policií Ostrava, jejichž strážníci asistenty doprovázejí. Loni proběhlo celkem osm nočních bezpečnostních akcí, a k tomu navíc dvě týdenní. Průměrně bylo vyloučeno 10 procent cestujících, nejméně od zahájení této aktivity dopravce. V roce 2022 bylo akcí šest, v roce 2021 proběhly čtyři.

Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO: "Při zavedení nočních bezpečnostních akcí jsme chtěli skrze asistenty přepravy cestujícím ukázat, že nám na jejich bezpečí záleží. Asistenti přepravy se v našich vozech pohybují v rámci běžných směn, nad rámec pořádáme noční a týdenní bezpečnostní akce. Naše průzkumy ukazují, že 84 procent cestujících službu asistentů přepravy vítá a považuje ji za potřebnou. To se nám potvrzuje i v praxi, kde se sami asistenti setkávají s pozitivním přijetím, cestující jsou na ně zvyklí a respektují je."
Jan Dohnal (ODS), primátor města Ostravy: "V noci týmy strážníků a asistentů primárně dohlížejí na bezpečnost při přepravě. To je pro nás klíčové. Klesající tendence vyloučených je pro nás pozitivní zprávou a ukazatelem, že pravidelné noční bezpečnostní akce mají smysl. Podporujeme Dopravní podnik Ostrava i Městskou policii Ostrava, aby v této činnosti pokračovali."

Asistenti přepravy kontrolují dodržování přepravních podmínek, nepokutují a mimo jiné cestujícím pomáhají například s nástupem a výstupem, nebo i s koupí jízdného. V rámci nočních akcí se pohybují spolu se strážníky na různých linkách MHD.

Lukáš Semerák (Ostravak), předseda dozorčí rady DPO: "Každá akce je zaměřena na určitou oblast, nejčastěji jde o centrum města, ale i nejlidnatější městské obvody Poruba a Jih. Právě toto nastavení nám dává smysl i do budoucna. Je potřeba, aby měli tuto službu k dispozici cestující z celé Ostravy. Spolu s kamerami ve vozech považujeme tyto kroky za klíčové v oblasti zvyšování bezpečnosti. Nad tento rámec připravujeme rovněž opatření směřující k eliminaci deliktního jednání již před nástupem do vozidla."
Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava: "S Dopravním podnikem spolupracujeme dlouhodobě. Kromě speciálních nočních a týdenních akcí poskytujeme součinnost asistentům přepravy rovněž i v rámci běžného výkonu služby. V roce 2023 tak proběhlo téměř osm set padesát těchto součinností a díky této spolupráci zvyšujeme pocit bezpečí nejen asistentů přepravy, ale i samotných cestujících. Naše spolupráce jde ale ještě dále, kdy asistenty přepravy školíme ze základů právních norem, chování v krizových situacích a ze základů sebeobrany."

První noční bezpečnostní akce roku 2024 proběhla v noci z pátku 26. ledna na sobotu 27. ledna. Zúčastnilo se jí 11 asistentů přepravy a 6 strážníků. Zaměřili se primárně na tramvajové linky v centru města a Mariánských Horách, konkrétně na úsek mezi zastávkami Hulváky – Karolina - Křižíkova. Asistenti zkontrolovali 55 spojů a 1 613 cestujících. Za nedodržování přepravních podmínek vyloučili 222 pasažérů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041241/prvni-velka-letosni-nocni-kontrola-vyloucila-z-ostravske-mhd-222-lidi