Problémy heřmanické haldy nejvíc ovlivňují život obyvatel jejího bezprostředního okolí. Lenka Anežková žije přímo v Heřmanicích a vede místní mateřskou školu, od které je odval na dohled.
Lenka Anežková, ředitelka MŠ a obyvatelka Heřmanic: „Veselejší otázku jste si pro mě opravdu vybrat nemohli. Jak se nám tu žije? Není to dobré. Můžu vám to říct tak: když jsme v létě třeba s dětmi venku, je cítit i takový různý zápach, jako by někdo spaloval nekvalitní uhlí, nebo plast. Není sice nic vidět, ale čas od času je to cítit. Paní uklízečka tady v naší mateřské škole utírá stabilně i zvenku i zevnitř takový popílek, takový bych řekla skoro až do červena, takže s dětmi ani nemůžeme svačit venku, ačkoli máme úplně nový altán a říkali jsme si, že tam tedy budeme trávit víc času.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My z pohledu městského obvodu samozřejmě vnímáme, že na haldě dochází k nějakým činnostem, které obtěžují své okolí. Vnímáme zvýšenou prašnost v lokalitě nejen Heřmanic. Samozřejmě vnímáme i to, že z haldy unikají nejrůznější plyny, byť je nám dosud deklarováno, že jejich koncentrace není taková, aby mohla ohrozit zdraví lidí.“
Tomáš Indrei, tiskový mluvčí, DIAMO: „Prioritou státního podniku DIAMO je zajištění ochrany zdraví občanů a životního prostředí v okolí heřmanické haldy. Proto neustále monitorujeme parametry důležité z hlediska možných dopadů na zdraví občanů a taky životního prostředí. Tento průběžný dohled zajišťuje, že jakýkoliv znepokojující vývoj by byl v čas odhalen, a my jsme připraveni ho potom obratem řešit. Teď ale žádné riziko nehrozí, což potvrzuje zejména aktualizovaná analýza rizik a taky pravidelný monitoring jak termické aktivity, tak také vod a ovzduší na odvale.“
Ačkoli je halda monitorována, práce na ní momentálně stojí a není jisté, jak dlouho tato situace ještě potrvá.
Lenka Anežková, ředitelka MŠ a obyvatelka Heřmanic: „Říká se, že člověk si zvykne úplně na všechno, ale nevím, jestli si na to zvykat chci. Je to tady taková beznaděj, že nevíme, jak dlouho to ještě potrvá, a jestli se s tím vůbec dá něco dělat, jestli jsou nějaké prostředky k tomu, aby se to změnilo a aby se nám tu opravdu žilo lépe. Těch respiračních nemocí u dětí i dospělých a toho, jak špatně se tu opravdu dýchá, o tom bych mohla mluvit ještě dlouho.“
Vedení městského obvodu je ve věci řešení problému aktivní.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Na společném jednání s DIAMO jsme byli seznámeni s navrhovaným dalším postupem ze strany státního podniku, kdy mimo jiné má dojít ke zpracování nové studie, toho, jak se bude se sanací odvalu pokračovat ve chvíli, kdy nebudou dořešeny majetkové vztahy. Nicméně s panem hejtmanem i s panem primátorem jsme apelovali na DIAMO, aby se pokusilo trochu zrychlit ve svém postupu, protože připravovaná studie měla být hotová například až za rok a půl, což je pro nás nepřijatelné a chceme, aby se opravdu s pracemi na odvalu hnulo a aby se s nimi hnulo co nejdříve tak, ať se té ekologické zátěže zbavíme v řádu let, a ne desítek let.“
Pravidelnou informovanost chce radnice zajistit dohodnutými jednáními se státním podnikem. Ta by měla probíhat minimálně čtyřikrát do roka. Vedení Slezské Ostravy bude usilovat o co nejrychlejší dokončení sanace a rekultivace odvalu.