Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax

Ostrava-město |  | Kam vyrazit

Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Našim návštěvníkům zde nabízíme možnost využití sportovišť, které vidíte – máme tady dva tenisové kurty a dva panelové kurty. Dále návštěvníkům nabízíme 4 druhy ubytování. Mohou se ubytovat v obytných vozech na Stellplatzu, pak je tady možnost využít vlastního stanu v campu, případně využít jednoho z naších 20 stanů s podsadou a pro náročnější klienty tady máme připraveno 11 apartmánů v nově zrekonstruované Vile Liběna, která je v podstatě takovým klenotem tady uprostřed areálu.“

      Nezapomíná se ani na gastronomii. V Parku si mohou lidé pochutnat ve dvou vyhlášených restauracích nebo rychle posvačit v bufetu. Nudit se nebudou ani ti nejmenší. 

      Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Pro děti zde nabízíme širokou škálu možností, ať už využití hriště na míčové hry, případně si tady na trávníku zahrát fotbálek, je tady workoutové hřiště, je tady jóga point a v podstatě novinkou pro letošní rok bude pro děti nové lanové centrum Landek Park, které se bude otevírat už v květnu.“

      Perlou celého areálu je ale náhled do jeho historie. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo totiž před více než třiceti lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v Česku.

      Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek:  „Už v roce 1780 tady byly objeveny uhelné sloje Vilhelmina a Juliana, které pak později byly těženy. Muzeum vzniklo v roce 1987 a bylo to v čase, kdy se tady ještě těžilo černé uhlí. Prvotním cílem byla nějaká záchrana strojů, strojní technologie, dokumentace, map fotografií, které tedy mohly být využity při budování tohoto muzea.“

      Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

      Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „Rašelina, grafit, tuha, hnědé uhlí, černé uhlí a antracit. Antracit se těžil zrovna na této šachtě a poznáte ho tak, že prosvěcuje stříbrnýma tečkama v profilu.“

      Historie náročné profese, která je však s Ostravsko-Karvinským revírem úzce spjata, je zde ukázaná už od jejích počátků.

      Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „V takových prostorech nemohli dělat s klaustrofobií samozřejmě, protože psychika by jim to nedovolila. Tam ta lampa co vidíte, je vlastně pro nás jako horníky dost důležitá, protože rok 1905 se psal a to byly první lampy elektrické po kahanech. A to světlo bylo xkrát větší, jak z toho kahanu. Chlapi byli ze začátku naštvaní docela, protože ta lampa vážila 7,5 kila.“

      Zajímavostí je například, že tato chodba fungovala za války jako protiletecký kryt pro obyvatele Petřkovic a nejbližšího okolí. V šachtě se kdysi využívala i zvířata, a to tažní koně nebo dokonce kanárci.

      Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník:  „Ti kanárci vlastně do války fungovali jako měřící přístroje, kde se vyskytoval metan a tak dále. A oni věděli, že když se kanárek začal třepat, že se něco děje, nedej bože když ten kanárek už byl mrtvý v kleci, tak chlapi na nic nečekali a prostě utíkali.  Na těch koníkách bylo smutné, oni vlastně po dvou letech v dole většinou všechny byly slepé.  Jinak jak tady vidíte toho chlapce autenticky, oni už v 11 letech mohli farat se svojima otcema v dole, dělali pomocné práce a tak dále.“

      K historii hornictví patří i expozice Báňského záchranářství, která seznamuje návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí. Tato služba byla nedílnou součástí každé šachty a zájemci by ji určitě neměli při návštěvě muzea opomenout.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      30 let po konci těžby se místo uhlí z podzemí Ostravy odčerpává mořská voda

      27. června 2024 18:01 | Ostrava-město | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

      Ostrava si v těchto dnech připomíná 30 let od definitivního ukončení těžby černého uhlí. To se v tamních dolech těžilo 200 let.

      Radnice zvažuje vybudovat v průmyslové zóně Dukla hornické muzeum

      21. února 2025 11:13 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Havířov plánuje vybudovat Carbonarium - tedy hornické muzeum. Inspiraci vedení radnice nalezlo v partnerském městě Jastrzębie-Zdrój.


      Z roztomilých štěňat budou ochránci zákona. Policie vítá nové psí posily

      Včera 19:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Zatím jsou hravá a roztomilá, ale i to je součást náročného výcviku. Moravskoslezští policejní kynologové přivítali dvě nové posily – štěňata německých ovčáků Logana a Morennu. Pokud všechno půjde podle plánu, do dvou let se z nich stanou plnohodnotní služební psi připravení pomáhat při pátrání, kontrolách i bezpečnostních opatřeních.

      Sbírka Srdce pro Porubu pomohla rekordní částkou. Na rehabilitace pro Maxima se vybralo 140 000

      Charitativní sbírka Srdce pro Porubu pomohla za svou existenci už patnácti obyvatelům Ostravy-Poruby. Tím posledním je třináctiletý Maxim. Na jeho rehabilitace se podařilo vybrat rekordních 140 000 korun.

      ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky. Přijďte si v dubnu dobrovolnictví vyzkoušet

      Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo nábor nových dobrovolníků. Vyzývá veřejnost, aby pomohla osamělým seniorům – zejména těm, kteří žijí sami. Dobrovolnictví může každý zájemce nejprve vyzkoušet během dubnových Dnů dobrovolnictví.

      Ostrava má memorandum o výstavbě Nových Bazalů. Fotbalový svaz slíbil reprezentační zápasy

      Další důležitý krok v cestě k Novým Bazalům se odehrál v sobotu při ligovém utkání Baníku Ostrava s Pardubicemi. Primátor města Jan Dohnal s majitelem klubu Václavem Brabcem podepsali memorandum s předsedou fotbalové asociace Fouskem, které umožní konání mezinárodních zápasů.

      Instalace kolumbárií rozšíří kapacitu hřbitova v Butovicích

      Město připravuje rozšíření hřbitova v části Butovice. Vybuduje tu kolumbária, která ve Studénce dosud chybí. Ve druhé etapě plánuje toto místo posledního odpočinku zvětšit o další přilehlou plochu.

      Ostrava ocenila výjimečné pedagogy. Anketa je vyhlašována už 20 let

      Za dveřmi škol stojí často ti největší hrdinové – a právě jim patřilo odpoledne v centru Ostravy. Město ocenilo výjimečné pedagogy, kteří s odhodláním a láskou provázejí děti na cestě poznání. Slavnostní chvíle se odehrála v jedinečném prostředí Boutique Business Inkubátoru Ostravica.

      Přes 300 studentů prezentovalo fiktivní firmy na Veletrhu příležitostí v Ostravě

      Ostravský veletrh příležitostí navazuje na Veletrh fiktivních firem a dává možnost studentům z celé republiky prezentovat své fiktivní firmy. I letos jsme mohli vidět hodně zajímavých podnikatelských záměrů.

      U kostela v Ostravě-Hrabůvce pieta připomněla 81. výročí od zastřelení letců RAF

      U hrabůvkovského kostela v Ostravě se připomínalo zastřelení dvou letců britského Královského letectva. Jednalo se o 81. výročí tragické události, kterou u památníku obětí tradičně pořádá Československá obec legionářská už od roku 1993.

      Rekordman ve vyloupených autech je za mřížemi. Stihl více než 70 vozidel

      Ostravští kriminalisté ukončili další velkou sérii a tentokrát skončil za mřížemi skutečný rekordman. Během pár týdnů se vloupal do nejméně 70 vozidle po celém městě. K jeho dopadení přímo při činu pomohli strážníci a kamerový systém.

      Novým Jičínem se táhne osvěžující kvetoucí zahrada

      S příchodem jara letos Nový Jičín zase o něco více rozkvétá do pestrých barev. Tisíce květin zdobí okolí centra, parky a další lokality. Novým okrasným prvkem jsou barevné pásy uprostřed hlavního silničního tahu.

      Moravská Ostrava a Přívoz má dvě oceněné pedagožky v rámci Dne učitelů

      U příležitosti Dne učitelů ocenila Ostrava výjimečné pedagogy, kteří svou prací přispívají k rozvoji školství. Mezi vyznamenanými byly i dvě osobnosti z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

      Varhany Slezskoostravské radnice těšily posluchače, usedla za ně přední česká varhanice

      Návštěvníky koncertů na Slezskoostravské radnici čekal na jaře jedinečný hudební zážitek. Koncert byl tentokrát jen o jediném nástroji, a to nástroji královském. Za místní varhany usedla jedna z nejlepších varhanic v Česku.

      Muzeum Keltičkova kovárna funguje už 25 let, vypráví příběh uhlí i regionu

      Historické fotografie a mapy Slezska, hornické a kovářské náčiní a předměty staré někdy i více než třicet tisíc let spojené s historií regionu – to vše je k vidění v nenápadném domku na Keltičkově ulici. Už dvacet pět let tu funguje soukromé muzeum Keltičkova kovárna.

      Den učitelů oslavili v Ostravě-Jihu oceněním nejlepších pedagogů v městském obvodu

      28. března 2025 11:21 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

      U příležitosti oslav Dne učitelů, který připadá na 28. března, ocenili zástupci vedení Ostravy-Jihu 17 nejlepších pedagogických pracovníků v obvodu. Slavnostní ceremoniál se konal v hrabůvkovském kulturním domě K-TRIO.

      Z okolí řeky Opavy zmizely tuny odpadků. Ukliďme Česko je v Ostravě zaměřeno na povodeň

      28. března 2025 10:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

      Stejně jako každý rok na jaře se po celé zemi koná akce Ukliďme Česko. V Ostravě je letos úklid zaměřuje nejvíce na okolí řek, které je velmi znečištěné po podzimní povodni. Při úklidu řeky Opavy spojily síly úředníci, pracovníci městských lesů i vodohospodáři.

      Práce na sanaci heřmanického odvalu opět začaly, Diamo provádí první terénní úpravy

      Rok po pozastavení sanace Heřmanického odvalu Diamo letos na jaře opět začalo s pracemi na odstranění ekologické zátěže. Haldu zakryje v příštích letech sarkofág, který má uhasit její termicky aktivní část. Aktuálně probíhají přípravné práce.

      Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax
      Vydáno 25. března 2024 17:21, Ostrava-město, Andrea Holeszová
      Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

      Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Našim návštěvníkům zde nabízíme možnost využití sportovišť, které vidíte – máme tady dva tenisové kurty a dva panelové kurty. Dále návštěvníkům nabízíme 4 druhy ubytování. Mohou se ubytovat v obytných vozech na Stellplatzu, pak je tady možnost využít vlastního stanu v campu, případně využít jednoho z naších 20 stanů s podsadou a pro náročnější klienty tady máme připraveno 11 apartmánů v nově zrekonstruované Vile Liběna, která je v podstatě takovým klenotem tady uprostřed areálu.“

      Nezapomíná se ani na gastronomii. V Parku si mohou lidé pochutnat ve dvou vyhlášených restauracích nebo rychle posvačit v bufetu. Nudit se nebudou ani ti nejmenší. 

      Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Pro děti zde nabízíme širokou škálu možností, ať už využití hriště na míčové hry, případně si tady na trávníku zahrát fotbálek, je tady workoutové hřiště, je tady jóga point a v podstatě novinkou pro letošní rok bude pro děti nové lanové centrum Landek Park, které se bude otevírat už v květnu.“

      Perlou celého areálu je ale náhled do jeho historie. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo totiž před více než třiceti lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v Česku.

      Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek:  „Už v roce 1780 tady byly objeveny uhelné sloje Vilhelmina a Juliana, které pak později byly těženy. Muzeum vzniklo v roce 1987 a bylo to v čase, kdy se tady ještě těžilo černé uhlí. Prvotním cílem byla nějaká záchrana strojů, strojní technologie, dokumentace, map fotografií, které tedy mohly být využity při budování tohoto muzea.“

      Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

      Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „Rašelina, grafit, tuha, hnědé uhlí, černé uhlí a antracit. Antracit se těžil zrovna na této šachtě a poznáte ho tak, že prosvěcuje stříbrnýma tečkama v profilu.“

      Historie náročné profese, která je však s Ostravsko-Karvinským revírem úzce spjata, je zde ukázaná už od jejích počátků.

      Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „V takových prostorech nemohli dělat s klaustrofobií samozřejmě, protože psychika by jim to nedovolila. Tam ta lampa co vidíte, je vlastně pro nás jako horníky dost důležitá, protože rok 1905 se psal a to byly první lampy elektrické po kahanech. A to světlo bylo xkrát větší, jak z toho kahanu. Chlapi byli ze začátku naštvaní docela, protože ta lampa vážila 7,5 kila.“

      Zajímavostí je například, že tato chodba fungovala za války jako protiletecký kryt pro obyvatele Petřkovic a nejbližšího okolí. V šachtě se kdysi využívala i zvířata, a to tažní koně nebo dokonce kanárci.

      Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník:  „Ti kanárci vlastně do války fungovali jako měřící přístroje, kde se vyskytoval metan a tak dále. A oni věděli, že když se kanárek začal třepat, že se něco děje, nedej bože když ten kanárek už byl mrtvý v kleci, tak chlapi na nic nečekali a prostě utíkali.  Na těch koníkách bylo smutné, oni vlastně po dvou letech v dole většinou všechny byly slepé.  Jinak jak tady vidíte toho chlapce autenticky, oni už v 11 letech mohli farat se svojima otcema v dole, dělali pomocné práce a tak dále.“

      K historii hornictví patří i expozice Báňského záchranářství, která seznamuje návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí. Tato služba byla nedílnou součástí každé šachty a zájemci by ji určitě neměli při návštěvě muzea opomenout.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042220/landek-park-v-ostrave-nabizi-historii-hornictvi-prirodu-i-relax