Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax

Ostrava-město |  | Kam vyrazit

Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Našim návštěvníkům zde nabízíme možnost využití sportovišť, které vidíte – máme tady dva tenisové kurty a dva panelové kurty. Dále návštěvníkům nabízíme 4 druhy ubytování. Mohou se ubytovat v obytných vozech na Stellplatzu, pak je tady možnost využít vlastního stanu v campu, případně využít jednoho z naších 20 stanů s podsadou a pro náročnější klienty tady máme připraveno 11 apartmánů v nově zrekonstruované Vile Liběna, která je v podstatě takovým klenotem tady uprostřed areálu.“

Nezapomíná se ani na gastronomii. V Parku si mohou lidé pochutnat ve dvou vyhlášených restauracích nebo rychle posvačit v bufetu. Nudit se nebudou ani ti nejmenší. 

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Pro děti zde nabízíme širokou škálu možností, ať už využití hriště na míčové hry, případně si tady na trávníku zahrát fotbálek, je tady workoutové hřiště, je tady jóga point a v podstatě novinkou pro letošní rok bude pro děti nové lanové centrum Landek Park, které se bude otevírat už v květnu.“

Perlou celého areálu je ale náhled do jeho historie. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo totiž před více než třiceti lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v Česku.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek:  „Už v roce 1780 tady byly objeveny uhelné sloje Vilhelmina a Juliana, které pak později byly těženy. Muzeum vzniklo v roce 1987 a bylo to v čase, kdy se tady ještě těžilo černé uhlí. Prvotním cílem byla nějaká záchrana strojů, strojní technologie, dokumentace, map fotografií, které tedy mohly být využity při budování tohoto muzea.“

Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „Rašelina, grafit, tuha, hnědé uhlí, černé uhlí a antracit. Antracit se těžil zrovna na této šachtě a poznáte ho tak, že prosvěcuje stříbrnýma tečkama v profilu.“

Historie náročné profese, která je však s Ostravsko-Karvinským revírem úzce spjata, je zde ukázaná už od jejích počátků.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „V takových prostorech nemohli dělat s klaustrofobií samozřejmě, protože psychika by jim to nedovolila. Tam ta lampa co vidíte, je vlastně pro nás jako horníky dost důležitá, protože rok 1905 se psal a to byly první lampy elektrické po kahanech. A to světlo bylo xkrát větší, jak z toho kahanu. Chlapi byli ze začátku naštvaní docela, protože ta lampa vážila 7,5 kila.“

Zajímavostí je například, že tato chodba fungovala za války jako protiletecký kryt pro obyvatele Petřkovic a nejbližšího okolí. V šachtě se kdysi využívala i zvířata, a to tažní koně nebo dokonce kanárci.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník:  „Ti kanárci vlastně do války fungovali jako měřící přístroje, kde se vyskytoval metan a tak dále. A oni věděli, že když se kanárek začal třepat, že se něco děje, nedej bože když ten kanárek už byl mrtvý v kleci, tak chlapi na nic nečekali a prostě utíkali.  Na těch koníkách bylo smutné, oni vlastně po dvou letech v dole většinou všechny byly slepé.  Jinak jak tady vidíte toho chlapce autenticky, oni už v 11 letech mohli farat se svojima otcema v dole, dělali pomocné práce a tak dále.“

K historii hornictví patří i expozice Báňského záchranářství, která seznamuje návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí. Tato služba byla nedílnou součástí každé šachty a zájemci by ji určitě neměli při návštěvě muzea opomenout.

Nahlásit chybu


K tématu

30 let po konci těžby se místo uhlí z podzemí Ostravy odčerpává mořská voda

27. června 2024 18:01 | Ostrava-město | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

Ostrava si v těchto dnech připomíná 30 let od definitivního ukončení těžby černého uhlí. To se v tamních dolech těžilo 200 let.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

21. listopadu 2024 17:27 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

21. listopadu 2024 16:11 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

V Ostravě se textil sbírá už 10 let. Dělají se z něj lavičky i pískoviště

21. listopadu 2024 14:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava neustále vylepšuje odpadové hospodářství a i díky moderní třídící lince patří v nakládání s odpady mezi lídry naší země. Od příštího roku je podle zákona nutné třídit i textil, což v Ostravě funguje už více než 10 let. Množství kontejnerů na oděvy bude ještě zvýšeno.

Ostravské Vánoce začínají už o víkendu. Město připravilo řadu novinek

21. listopadu 2024 10:52 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax
Vydáno 25. března 2024 17:21, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Našim návštěvníkům zde nabízíme možnost využití sportovišť, které vidíte – máme tady dva tenisové kurty a dva panelové kurty. Dále návštěvníkům nabízíme 4 druhy ubytování. Mohou se ubytovat v obytných vozech na Stellplatzu, pak je tady možnost využít vlastního stanu v campu, případně využít jednoho z naších 20 stanů s podsadou a pro náročnější klienty tady máme připraveno 11 apartmánů v nově zrekonstruované Vile Liběna, která je v podstatě takovým klenotem tady uprostřed areálu.“

Nezapomíná se ani na gastronomii. V Parku si mohou lidé pochutnat ve dvou vyhlášených restauracích nebo rychle posvačit v bufetu. Nudit se nebudou ani ti nejmenší. 

Světlana Krettková, obchodní ředitelka, areál Landek Park: „Pro děti zde nabízíme širokou škálu možností, ať už využití hriště na míčové hry, případně si tady na trávníku zahrát fotbálek, je tady workoutové hřiště, je tady jóga point a v podstatě novinkou pro letošní rok bude pro děti nové lanové centrum Landek Park, které se bude otevírat už v květnu.“

Perlou celého areálu je ale náhled do jeho historie. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo totiž před více než třiceti lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v Česku.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek:  „Už v roce 1780 tady byly objeveny uhelné sloje Vilhelmina a Juliana, které pak později byly těženy. Muzeum vzniklo v roce 1987 a bylo to v čase, kdy se tady ještě těžilo černé uhlí. Prvotním cílem byla nějaká záchrana strojů, strojní technologie, dokumentace, map fotografií, které tedy mohly být využity při budování tohoto muzea.“

Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „Rašelina, grafit, tuha, hnědé uhlí, černé uhlí a antracit. Antracit se těžil zrovna na této šachtě a poznáte ho tak, že prosvěcuje stříbrnýma tečkama v profilu.“

Historie náročné profese, která je však s Ostravsko-Karvinským revírem úzce spjata, je zde ukázaná už od jejích počátků.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník: „V takových prostorech nemohli dělat s klaustrofobií samozřejmě, protože psychika by jim to nedovolila. Tam ta lampa co vidíte, je vlastně pro nás jako horníky dost důležitá, protože rok 1905 se psal a to byly první lampy elektrické po kahanech. A to světlo bylo xkrát větší, jak z toho kahanu. Chlapi byli ze začátku naštvaní docela, protože ta lampa vážila 7,5 kila.“

Zajímavostí je například, že tato chodba fungovala za války jako protiletecký kryt pro obyvatele Petřkovic a nejbližšího okolí. V šachtě se kdysi využívala i zvířata, a to tažní koně nebo dokonce kanárci.

Martin Čempl, průvodce muzea, bývalý horník:  „Ti kanárci vlastně do války fungovali jako měřící přístroje, kde se vyskytoval metan a tak dále. A oni věděli, že když se kanárek začal třepat, že se něco děje, nedej bože když ten kanárek už byl mrtvý v kleci, tak chlapi na nic nečekali a prostě utíkali.  Na těch koníkách bylo smutné, oni vlastně po dvou letech v dole většinou všechny byly slepé.  Jinak jak tady vidíte toho chlapce autenticky, oni už v 11 letech mohli farat se svojima otcema v dole, dělali pomocné práce a tak dále.“

K historii hornictví patří i expozice Báňského záchranářství, která seznamuje návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí. Tato služba byla nedílnou součástí každé šachty a zájemci by ji určitě neměli při návštěvě muzea opomenout.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042220/landek-park-v-ostrave-nabizi-historii-hornictvi-prirodu-i-relax