Odvádění odpadních vod prostřednictvím kanalizace je nezbytnou součástí každého moderního města. Aby ale kanalizace fungovala, musí být dodržována pravidla. Někteří nedisciplinovaní občané bohužel kanalizační řád porušují.
Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Kanalizaci si často lidé vyměňují s odpadkovým košem nebo se skládkou, což je největší chyba. V podstatě se tam shrnují ty látky, které jsou nebezpečné jak pro obsluhu té kanalizační sítě, tak pro materiál té sítě samotné. Když si to zjednoduším, je zakázáno vlastně vypouštět oleje a tuky, jakékoli chemické látky, které by mohly mít vliv právě na provoz té kanalizace a samozřejmě všechny ostatní věci, které tam nepatří, jako jsou stavební směsi, v případě nějaké stavební materiály a nezřídka tak končí i části automobilů jako pneumatiky a železné tyče.“
Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Jak vidíte, jsou tady zbytky suti a stavebního materiálu, který jsme v posledních měsících z kanalizace na území města Ostravy vytáhli a pokud bychom nedělali pravidelnou údržbu a nepřišli na to včas, tak mohlo dojít i k vážné havárii.“
Pokud se kanalizace ucpe, může dojít k velkým škodám na přilehlých nemovitostech, jako například vytopení sklepů. Pokud se ale kontaminovaná voda dostane do vod povrchových, hovoříme o ekologické havárii.
Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Řešení je několik. Snažíme se tomu předcházet, to znamená snažíme se nějakou osvětou zákazníky informovat o tom, co mohou a co nikoliv. Řešení těch havárií je potom už komplikovanější a záleží na té jednotlivé havárii, která vznikla. Obvykle dochází k vyčištění té kanalizace. Někdy ručně, což je dosti náročné, většinou ale pro to využíváme strojní čištění pomocí tlakových vozů.“
Nejen při čištění kanalizací OVAK využívá i čistou, elektrickou energii.
Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Všechno co vyrobíme, použijeme zároveň pro celý objekt a například i pro nabíjení kamerových vozidel, které dělají kamerové prohlídky v rámci prověření kanalizací na území města Ostravy.“
Právě i na vylepšení kanalizační sítě poputuje část z letošní rekordní investice města do vodohospodářské infrastruktury.
Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: "V roce 2024 máme schváleny investice do vodohospodářských staveb ve výši 850 miliónů korun. Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských staveb půjde. Z těch největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."
Kanalizace v oblasti Kunčice-Kunčičky byla v minulosti poškozena hornickou činností. Cílem oprav je eliminace úniků odpadních vod a zamezit zatápění nemovitostí v oblasti.