Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

OVAK apeluje na občany. Kanalizace není odpadkový koš ani skládka

Ostrava-město |  | Eko magazín

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problémy způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.

Odvádění odpadních vod prostřednictvím kanalizace je nezbytnou součástí každého moderního města. Aby ale kanalizace fungovala, musí být dodržována pravidla. Někteří nedisciplinovaní občané bohužel kanalizační řád porušují.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Kanalizaci si často lidé vyměňují s odpadkovým košem nebo se skládkou, což je největší chyba. V podstatě se tam shrnují ty látky, které jsou nebezpečné jak pro obsluhu té kanalizační sítě, tak pro materiál té sítě samotné. Když si to zjednoduším, je zakázáno vlastně vypouštět oleje a tuky, jakékoli chemické látky, které by mohly mít vliv právě na provoz té kanalizace a samozřejmě všechny ostatní věci, které tam nepatří, jako jsou stavební směsi, v případě nějaké stavební materiály a nezřídka tak končí i části automobilů jako pneumatiky a železné tyče.“
Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Jak vidíte, jsou tady zbytky suti a stavebního materiálu, který jsme v posledních měsících z kanalizace na území města Ostravy vytáhli a pokud bychom nedělali pravidelnou údržbu a nepřišli na to včas, tak mohlo dojít i k vážné havárii.“

Pokud se kanalizace ucpe, může dojít k velkým škodám na přilehlých nemovitostech, jako například vytopení sklepů. Pokud se ale kontaminovaná voda dostane do vod povrchových, hovoříme o ekologické havárii.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Řešení je několik. Snažíme se tomu předcházet, to znamená snažíme se nějakou osvětou zákazníky informovat o tom, co mohou a co nikoliv. Řešení těch havárií je potom už komplikovanější a záleží na té jednotlivé havárii, která vznikla. Obvykle dochází k vyčištění té kanalizace. Někdy ručně, což je dosti náročné, většinou ale pro to využíváme strojní čištění pomocí tlakových vozů.“

Nejen při čištění kanalizací OVAK využívá i čistou, elektrickou energii.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Všechno co vyrobíme, použijeme zároveň pro celý objekt a například i pro nabíjení kamerových vozidel, které dělají kamerové prohlídky v rámci prověření kanalizací na území města Ostravy.“

Právě i na vylepšení kanalizační sítě poputuje část z letošní rekordní investice města do vodohospodářské infrastruktury.

Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: "V roce 2024 máme schváleny investice do vodohospodářských staveb ve výši 850 miliónů korun. Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských staveb půjde. Z těch největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."

Kanalizace v oblasti Kunčice-Kunčičky byla v minulosti poškozena hornickou činností. Cílem oprav je eliminace úniků odpadních vod a zamezit zatápění nemovitostí v oblasti.

Nahlásit chybu


K tématu

Kanalizace není odpadkový koš ani skládka, apelují na občany představitelé společnosti OVAK

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problém způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.

V srdci Ostravy-Mariánských Hor vznikne zelená ulice přátelská pro chodce a cyklisty

14. května 2023 18:36 | Ostrava-Mariánské hory | Jiří Cileček

Na plánovanou rekonstrukci kanalizace a vodovodu v ulici Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách naváže úprava celé ulice. Přinese zlepšení podmínek pro pohyb chodců a cyklistů i nově vysazené stromořadí a dešťové záhony, které zpříjemní lokální mikroklima. Díky novým parkovacím stáním u místních provozoven se zlepší průjezdnost ulice. Předpokládá se, že proměna této tranzitní tepny na pobytově příjemnou ulici podpoří také prosperitu místních prodejen.

V Ostravě-Heřmanicích se opravují cesty po výstavbě kanalizace

9. května 2023 16:13 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Několik hlavních ulic v Ostravě-Heřmanicích postupně dostává nový asfaltový povrch. Práce probíhají v návaznosti na náročnou opravu kanalizace, která proběhla v uplynulých třech letech. Zároveň byly postupně opraveny také chodníky.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

OVAK apeluje na občany. Kanalizace není odpadkový koš ani skládka
Vydáno 2. dubna 2024 13:56, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problémy způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.

Odvádění odpadních vod prostřednictvím kanalizace je nezbytnou součástí každého moderního města. Aby ale kanalizace fungovala, musí být dodržována pravidla. Někteří nedisciplinovaní občané bohužel kanalizační řád porušují.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Kanalizaci si často lidé vyměňují s odpadkovým košem nebo se skládkou, což je největší chyba. V podstatě se tam shrnují ty látky, které jsou nebezpečné jak pro obsluhu té kanalizační sítě, tak pro materiál té sítě samotné. Když si to zjednoduším, je zakázáno vlastně vypouštět oleje a tuky, jakékoli chemické látky, které by mohly mít vliv právě na provoz té kanalizace a samozřejmě všechny ostatní věci, které tam nepatří, jako jsou stavební směsi, v případě nějaké stavební materiály a nezřídka tak končí i části automobilů jako pneumatiky a železné tyče.“
Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Jak vidíte, jsou tady zbytky suti a stavebního materiálu, který jsme v posledních měsících z kanalizace na území města Ostravy vytáhli a pokud bychom nedělali pravidelnou údržbu a nepřišli na to včas, tak mohlo dojít i k vážné havárii.“

Pokud se kanalizace ucpe, může dojít k velkým škodám na přilehlých nemovitostech, jako například vytopení sklepů. Pokud se ale kontaminovaná voda dostane do vod povrchových, hovoříme o ekologické havárii.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Řešení je několik. Snažíme se tomu předcházet, to znamená snažíme se nějakou osvětou zákazníky informovat o tom, co mohou a co nikoliv. Řešení těch havárií je potom už komplikovanější a záleží na té jednotlivé havárii, která vznikla. Obvykle dochází k vyčištění té kanalizace. Někdy ručně, což je dosti náročné, většinou ale pro to využíváme strojní čištění pomocí tlakových vozů.“

Nejen při čištění kanalizací OVAK využívá i čistou, elektrickou energii.

Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě OVAK: „Všechno co vyrobíme, použijeme zároveň pro celý objekt a například i pro nabíjení kamerových vozidel, které dělají kamerové prohlídky v rámci prověření kanalizací na území města Ostravy.“

Právě i na vylepšení kanalizační sítě poputuje část z letošní rekordní investice města do vodohospodářské infrastruktury.

Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: "V roce 2024 máme schváleny investice do vodohospodářských staveb ve výši 850 miliónů korun. Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských staveb půjde. Z těch největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."

Kanalizace v oblasti Kunčice-Kunčičky byla v minulosti poškozena hornickou činností. Cílem oprav je eliminace úniků odpadních vod a zamezit zatápění nemovitostí v oblasti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042373/ovak-apeluje-na-obcany-kanalizace-neni-odpadkovy-kos-ani-skladka