Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chytré měření pomáhá Ostravanům mít úniky vody pod kontrolou. Pokryto je 80 % sítě

Ostrava-město |  | Eko magazín

Ostravské vodárny pokračují v instalacích dálkových odečtů vody a chytrého měření. Ty napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas odhalit i úniky vody za vodoměrem. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.

Soubor hardwarových odečtů z vodoměrů pro pitnou vodu. To je chytré měření vody. Ostrava je mezi prvními městy v republice, které uživatelům takovouto možnost sledování spotřeb vody umožňuje.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Je to nějaký vysílač, který nastavujeme na stávající vodoměry, který vysílá signál o spotřebě k přijímačům, které máme nainstalované ve městě Ostrava. Ty data můžou vidět vlastně i naši odběratelé zdarma, přes standartní zákaznický portál a dále s těmi daty pracují i naši odborníci, kteří sledují i úniky a spotřebu vody na straně odběratelů.“

Takto vypadají vysílače, které jsou instalovány na vodoměry v Ostravě. Jejich životnost je do 15 let.

Dominik Hrachovec, technik vodního hospodářství: „Jakmile je kostka spárovaná s vysílačem i s tím tabletem, tak se provede aktivace toho vysílače, aby dokázal vysílat stavy do té internetové podoby.“

Dálkové odečty poté Ostravanům pomáhají mít spotřebu vody pod kontrolou.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Když odjíždí na dovolenou, může si nastavit v aplikaci, že by se voda neměla pohnout. Pokud utíká nebo je prostě někde nějaký únik, tlakový ventil nebo v podstatě nějaká vada jako špatně nastavený kohoutek, tak mu na dovolenou přijde SMS, a ví, že tam musí poslat sousedy, že nemusí přijet po 14 dnech a vidět doma kalamitu.“
Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Týká se to hlavně rodinných domů, komerčních prostor a panelových domů. Ti odběratelé, kteří jsou ve společenství, jako bytové jednotky, tak těch se to netýká.“

Instalace systému dálkových odečtů vodoměrů byla započata již v roce 2014 a stále postupně probíhá.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Ostrava má v současné době asi 33 tisíc odběrných míst a v současné době máme nainstalovaných 28 tisíc těchto vysílačů, těchto chytrých vodoměrů.

Celá vodovodní síť v Ostravě by měla být pokryta do roku 2026.

Nahlásit chybu


K tématu

Díky chytrému měření mají Ostravané úniky vody pod kontrolou

Ostravské vodárny pokračují v instalacích dálkových odečtů vody a chytrého měření. Ty napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas odhalit i úniky vody za vodoměrem. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.

Porubská ZŠ Ukrajinská si vybojovala 1. místo v soutěži Hledej pramen vody

13. července 2023 17:49 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Význam vody pro život je potřeba děti učit už od útlého věku. Ostrava ve spolupráci se společností Ostravské vodárny a kanalizace proto připravila ekologickou soutěž, kterou letos vyhrála Poruba.

OVAK apeluje na občany. Kanalizace není odpadkový koš ani skládka

2. dubna 2024 13:56 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problémy způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Chytré měření pomáhá Ostravanům mít úniky vody pod kontrolou. Pokryto je 80 % sítě
Vydáno 2. dubna 2024 14:12, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Ostravské vodárny pokračují v instalacích dálkových odečtů vody a chytrého měření. Ty napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas odhalit i úniky vody za vodoměrem. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.

Soubor hardwarových odečtů z vodoměrů pro pitnou vodu. To je chytré měření vody. Ostrava je mezi prvními městy v republice, které uživatelům takovouto možnost sledování spotřeb vody umožňuje.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Je to nějaký vysílač, který nastavujeme na stávající vodoměry, který vysílá signál o spotřebě k přijímačům, které máme nainstalované ve městě Ostrava. Ty data můžou vidět vlastně i naši odběratelé zdarma, přes standartní zákaznický portál a dále s těmi daty pracují i naši odborníci, kteří sledují i úniky a spotřebu vody na straně odběratelů.“

Takto vypadají vysílače, které jsou instalovány na vodoměry v Ostravě. Jejich životnost je do 15 let.

Dominik Hrachovec, technik vodního hospodářství: „Jakmile je kostka spárovaná s vysílačem i s tím tabletem, tak se provede aktivace toho vysílače, aby dokázal vysílat stavy do té internetové podoby.“

Dálkové odečty poté Ostravanům pomáhají mít spotřebu vody pod kontrolou.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Když odjíždí na dovolenou, může si nastavit v aplikaci, že by se voda neměla pohnout. Pokud utíká nebo je prostě někde nějaký únik, tlakový ventil nebo v podstatě nějaká vada jako špatně nastavený kohoutek, tak mu na dovolenou přijde SMS, a ví, že tam musí poslat sousedy, že nemusí přijet po 14 dnech a vidět doma kalamitu.“
Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Týká se to hlavně rodinných domů, komerčních prostor a panelových domů. Ti odběratelé, kteří jsou ve společenství, jako bytové jednotky, tak těch se to netýká.“

Instalace systému dálkových odečtů vodoměrů byla započata již v roce 2014 a stále postupně probíhá.

Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Ostrava má v současné době asi 33 tisíc odběrných míst a v současné době máme nainstalovaných 28 tisíc těchto vysílačů, těchto chytrých vodoměrů.

Celá vodovodní síť v Ostravě by měla být pokryta do roku 2026.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042374/chytre-mereni-pomaha-ostravanum-mit-uniky-vody-pod-kontrolou-pokryto-je-80--site