Soubor hardwarových odečtů z vodoměrů pro pitnou vodu. To je chytré měření vody. Ostrava je mezi prvními městy v republice, které uživatelům takovouto možnost sledování spotřeb vody umožňuje.
Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Je to nějaký vysílač, který nastavujeme na stávající vodoměry, který vysílá signál o spotřebě k přijímačům, které máme nainstalované ve městě Ostrava. Ty data můžou vidět vlastně i naši odběratelé zdarma, přes standartní zákaznický portál a dále s těmi daty pracují i naši odborníci, kteří sledují i úniky a spotřebu vody na straně odběratelů.“
Takto vypadají vysílače, které jsou instalovány na vodoměry v Ostravě. Jejich životnost je do 15 let.
Dominik Hrachovec, technik vodního hospodářství: „Jakmile je kostka spárovaná s vysílačem i s tím tabletem, tak se provede aktivace toho vysílače, aby dokázal vysílat stavy do té internetové podoby.“
Dálkové odečty poté Ostravanům pomáhají mít spotřebu vody pod kontrolou.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Když odjíždí na dovolenou, může si nastavit v aplikaci, že by se voda neměla pohnout. Pokud utíká nebo je prostě někde nějaký únik, tlakový ventil nebo v podstatě nějaká vada jako špatně nastavený kohoutek, tak mu na dovolenou přijde SMS, a ví, že tam musí poslat sousedy, že nemusí přijet po 14 dnech a vidět doma kalamitu.“
Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Týká se to hlavně rodinných domů, komerčních prostor a panelových domů. Ti odběratelé, kteří jsou ve společenství, jako bytové jednotky, tak těch se to netýká.“
Instalace systému dálkových odečtů vodoměrů byla započata již v roce 2014 a stále postupně probíhá.
Peter Ostrák, vedoucí střediska vodoměrů a chytrého měření: „Ostrava má v současné době asi 33 tisíc odběrných míst a v současné době máme nainstalovaných 28 tisíc těchto vysílačů, těchto chytrých vodoměrů.
Celá vodovodní síť v Ostravě by měla být pokryta do roku 2026.