Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

Ostrava-město |  | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Když v roce 1963 zahynulo při důlním neštěstí na dole Eduard Urx 9 horníků, bylo rozhodnuto, že v Ostravě bude vybudována hyperbarická komora, která může v podobných situacích zachraňovat životy. O dva roky později byla komora zprovozněna a sloužila až do letošního roku, kdy byla nahrazena novým zařízením. Nyní je potřeba najít pro starý ocelový kolos nové uplatnění.

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "My jsme hyperbaru nabízeli do několika muzeí, do světa techniky, od Prahy po Varšavu. Ozvali se nám nějaké spolky potápěčů a teď se nám ozvala také jedna instituce, která v podstatě provádí psychologický výzkum." 

V komoře je 10 míst, váha je  50 tun, délka téměř 10 metrů a šířka 3,5 metru. Díky svému tvaru nemusí skončit  v muzeu, ale mohla by například sloužit pro výcvik astronautů. Mohli by v ní nasimulovat podmínky jako v modulu kosmické lodi a testovat například psychickou odolnost.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Uvnitř té komory by probíhaly výzkumy. Byli by tady uzavřeni "astronauti" a v podstatě by byl simulován pobyt ve vesmírném prostoru. Dnes takové mise naprosto běžně probíhají." 

Hyperbarická komora je umístěna v objektu, který čeká demolice. Zatím byla pozastavena a hledá se využití. Některé zájemce bohužel odrazuje už jen váha a náročnost procesu stěhování, který bude navíc i velmi nákladný. Vedení Ostravy ale nevylučuje, že by se na stěhování, po souhlasu zastupitelů, částečně podílelo.  

Nahlásit chybu


K tématu

Hyperbarická komora v Ostravě bude mimo provoz. Pacienti budou muset až do Čech

19. července 2023 10:43 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Jediná hyperbarická komora na Moravě, která je v Městské nemocnici Ostrava, bude mimo provoz. Čeká ji pravidelná odstávka kvůli povinné revizi. Pacienti tak budou muset cestovat na opačný konec země a nebo ti, co nemají akutní diagnózu, musejí prostě počkat.

V MNO začala sloužit nová hyperbarická komora. Patří k nejmodernějším v Evropě

5. března 2024 11:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Městská nemocnice Ostrava se zařadila mezi nejmodernější zařízení v Evropě, které pacientům nabízejí špičkovou hyperbarickou komoru. Nová komora nahradila původní téměř 60 let staré zařízení a je samozřejmě ve všech ohledech lepší. Nová je i budova, ve které je umístěna.

Na parkování v Ostravě dohlédne nový parkovací systém. Bude plně automatický

19. března 2024 9:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava už vybrala firmu, která osadí městská parkoviště a parkovací domy plně automatickým systémem. Cena za parkování se bude lišit v závislosti na vzdálenosti od centra města. Jako první bude tímto systémem vybaven nový parkovací dům u městské nemocnice.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

25. května 2024 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

24. května 2024 22:47 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se i letos opět odvíjí program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo v pátek pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

24. května 2024 13:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Pětice žáků ZŠ z Ostravy zachránila zraněného seniora včasným zásahem

24. května 2024 12:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Zcela příkladně se zachovala pětice žáků ze ZŠ Bohumíra Dvorského. Pomohli zraněnému seniorovi, kterého i dospělí kolemjdoucí jen míjeli. Jejich pomoc a postup ocenili záchranáři, vedení školy i obvodu. Pochvalu dostali přímo od starosty.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

24. května 2024 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití
Vydáno 11. dubna 2024 12:07, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Když v roce 1963 zahynulo při důlním neštěstí na dole Eduard Urx 9 horníků, bylo rozhodnuto, že v Ostravě bude vybudována hyperbarická komora, která může v podobných situacích zachraňovat životy. O dva roky později byla komora zprovozněna a sloužila až do letošního roku, kdy byla nahrazena novým zařízením. Nyní je potřeba najít pro starý ocelový kolos nové uplatnění.

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "My jsme hyperbaru nabízeli do několika muzeí, do světa techniky, od Prahy po Varšavu. Ozvali se nám nějaké spolky potápěčů a teď se nám ozvala také jedna instituce, která v podstatě provádí psychologický výzkum." 

V komoře je 10 míst, váha je  50 tun, délka téměř 10 metrů a šířka 3,5 metru. Díky svému tvaru nemusí skončit  v muzeu, ale mohla by například sloužit pro výcvik astronautů. Mohli by v ní nasimulovat podmínky jako v modulu kosmické lodi a testovat například psychickou odolnost.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Uvnitř té komory by probíhaly výzkumy. Byli by tady uzavřeni "astronauti" a v podstatě by byl simulován pobyt ve vesmírném prostoru. Dnes takové mise naprosto běžně probíhají." 

Hyperbarická komora je umístěna v objektu, který čeká demolice. Zatím byla pozastavena a hledá se využití. Některé zájemce bohužel odrazuje už jen váha a náročnost procesu stěhování, který bude navíc i velmi nákladný. Vedení Ostravy ale nevylučuje, že by se na stěhování, po souhlasu zastupitelů, částečně podílelo.  

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042525/stara-hyperbaricka-komora-by-mohla-slouzit-kosmonautum-fifejdska-nemocnice-hleda-dalsi-vyuziti