Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Ostrava-město |

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Den Země se v ostravských Komenského sadech slaví už více než 10 let.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora: "Tento typ akcí nabízí perfektní příležitost, jak nejen těm nejmenším, ale celým rodinám hravou formou ukázat a připomenout důležitost ochrany a péče o životní prostředí."
Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Hlavním organizátorem bylo Středisko volného času, Ostrava, příspěvková organizace, který tuto akci v Komenského sadech pořádá již více než deset let. Kromě jejich programu byly v největším ostravském parku také stany s nabídkou dalších účastníků programu, jako Odpaďáček, Loděnice, Ostravská univerzita v Ostravě, Farma Duběnka, Ostravské muzeum, Středisko volného času Zábřeh a také magistrátní týmy Tvoříme prostor a ZdravaOVA."

Na návštěvníky kromě vzdělávacích stanovišť čekalo také výtvarné tvoření nebo pohybové aktivity. Tradiční součástí Dne Země byla také výtvarná soutěž, jejímž letošním tématem je "Příroda krásná a tajemná". Do soutěže se přihlásili žáci z celkem 7 školských zařízení s 23 uměleckými díly.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Den Země má zajímavou historii. Za jeho vznikem stojí mírový aktivista John McConnell, který v roce 1969 navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru. Jako datum navrhl 21. březen, což je den, kdy je stejná délka dne i noci jak na severní, tak na jižní polokouli1. Později byl 22. dubna oficiálně potvrzen jako Den Země."

Tento den se slaví každoročně ve více než 193 zemích světa a je zaměřen na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Dnes se Den Země slaví i v České republice a zapojuje se více než miliarda lidí ve více než 193 státech světa. Stal se tak největším sekulárním svátkem, do kterého jsou zapojení lidé společně bez ohledu na původ, víru či národnost.

Nahlásit chybu


K tématu

Prvňáčci se budou v Ostravě učit číst, psát, počítat, ale i třídit odpady

3. září 2023 9:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Noví školáci v krajském městě dostanou zábavné sady o třídění odpadů. Praktickou pomůcku „Třídíme se zvířátky“ najde první školní den na lavicích bezmála 2 700 žáků prvních tříd z 60 škol v Ostravě. Je to společný projekt Moravskoslezského kraje, neziskové společnosti EKO-KOM a kolektivních systémů ASEKOL a Elektrowin.

Děti z Moravskoslezského kraje napsaly ekopohádky, je z nich nová kniha

20. září 2023 13:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kniha zelených pohádek je sbírka výtvorů dětí z Moravskoslezského kraje. Pohádky s přírodní tematikou jsou také dětmi ilustrované. Knížka udělá radost dětem ve školách, nemocnicích a sociálních zařízeních, kam ji zdarma rozdistribuuje Moravskoslezský kraj, který celý projekt financoval.

Eko-info centrum Ostrava chce divadlem informovat o klimatické změně

17. února 2024 10:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Divadlo pro změnu, tak se jmenuje nový projekt, který chystá nezisková organizace Eko-info centrum (EICO) Ostrava ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí a ochotníky z Národního divadla Čkyně, jenž patří mezi oceňované amatérské soubory z jihu Čech.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu
Vydáno 19. dubna 2024 16:03, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

zdroj foto: Magistrát města Ostravy

Den Země se v ostravských Komenského sadech slaví už více než 10 let.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora: "Tento typ akcí nabízí perfektní příležitost, jak nejen těm nejmenším, ale celým rodinám hravou formou ukázat a připomenout důležitost ochrany a péče o životní prostředí."
Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Hlavním organizátorem bylo Středisko volného času, Ostrava, příspěvková organizace, který tuto akci v Komenského sadech pořádá již více než deset let. Kromě jejich programu byly v největším ostravském parku také stany s nabídkou dalších účastníků programu, jako Odpaďáček, Loděnice, Ostravská univerzita v Ostravě, Farma Duběnka, Ostravské muzeum, Středisko volného času Zábřeh a také magistrátní týmy Tvoříme prostor a ZdravaOVA."

Na návštěvníky kromě vzdělávacích stanovišť čekalo také výtvarné tvoření nebo pohybové aktivity. Tradiční součástí Dne Země byla také výtvarná soutěž, jejímž letošním tématem je "Příroda krásná a tajemná". Do soutěže se přihlásili žáci z celkem 7 školských zařízení s 23 uměleckými díly.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Den Země má zajímavou historii. Za jeho vznikem stojí mírový aktivista John McConnell, který v roce 1969 navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru. Jako datum navrhl 21. březen, což je den, kdy je stejná délka dne i noci jak na severní, tak na jižní polokouli1. Později byl 22. dubna oficiálně potvrzen jako Den Země."

Tento den se slaví každoročně ve více než 193 zemích světa a je zaměřen na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Dnes se Den Země slaví i v České republice a zapojuje se více než miliarda lidí ve více než 193 státech světa. Stal se tak největším sekulárním svátkem, do kterého jsou zapojení lidé společně bez ohledu na původ, víru či národnost.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042667/den-zeme-v-ostrave-nabidl-pouceni-i-zabavu