Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Ostrava-město |

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Za tímto účelem byla proto na školách vytvořena pozice terénního pracovníka. Terénní pracovníci pracují s ohroženými žáky ve škole i v jejich domácím prostředí, pomáhají u žáků budovat správné návyky ke každodenní přípravě do školy, doprovází je na doučování, poskytují podporu rodičům žáků zapojených do projektu. Předčasné odchody ze vzdělávání ostravských základních škol řeší také multidisciplinární tým, který vytvoří metodiku k této problematice.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ke zvyšování motivace žáků ke vzdělávání projekt zařadil i dobré příklady z praxe a obsáhl inspirativní besedy se zajímavými hosty. Ti svým životním příběhem pozitivním postojem motivují žáky, aby uměli jít za svými sny. Od začátku loňského roku se uskutečnily již čtyři takové besedy, kterých se zúčastnilo 120 žáků druhého stupně základních škol. Dalších deset besed ještě na děti čeká do konce školního roku. Záhy, 23. dubna 2024, je plánována další beseda, která se uskuteční na Základní škole MUDr. Emílie Lukášové a Klegova. Jejími hosty budou moderátorka Tereza Pufferová a kadeřník Jakub Angelo Guzsi."

První beseda proběhla ve vítkovické pobočce knihovny, hostem byla ilustrátorka, grafička a kronikářka Lenka Kocierzová. Další tři besedy vedl moderátor DJ Lowa, ambasadory besed byla Vindy Krejčí – Veronika Šmehlík, modelka, moderátorka a influencerka, a Jakub Angelo Guzsi, kadeřník a módní stylista.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora: "Pozitivní motivace je důležitým prvkem v rozvoji každého jedince, o to významnější je pro rozvoj dětí ze znevýhodněných prostředí. Je skvělé, že se do projektu zapojily také mediálně známé regionální osobnosti, které si s dětmi povídají, poslouchají jejich příběhy, a naopak sdílejí své zážitky. Děti si mohou také samy vyzkoušet, jaké je to být DJem nebo, co vše musí skvělý kadeřník zvládnout. Rovný přístup k ženám je taktéž nedílnou součástí motivace, a proto kvitujeme ženský element, který motivuje dívky být krásnými především ze své vnitřní podstaty."

Projekt je realizován na pěti ostravských školách, Základní škole Ostrava-Vítkovice, Šalounova, Základní škole Ostrava Nádražní, Základní škole Chrjukinova, Základní škole MUDr. Emílie Lukášové a Klegova a Základní škole Gen. Janka ve spolupráci s rodinným a komunitním centrem Chaloupka. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost+, vyhlášeného Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Další informace k projektu na webu talentova.cz a sociálních sítích Talentova.

Nahlásit chybu


K tématu

Festival inspirace v přírodních vědách opět zavítá do Frýdku-Místku

28. srpna 2023 13:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Setkání učitelů ze základních škol plné nových trendů ve vzdělávání. To je Festival inspirace v přírodních vědách. Letos se uskuteční na 8. základní škole ve Frýdku-Místku a opět bude tradičně plný sdílení zkušeností mezi pedagogy.

Moravskoslezský kraj dá 3 miliony na stáže studentů ve firmách

23. února 2024 17:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Díky finanční pomoci Moravskoslezského kraje budou moci studenti středních a vysokých škol získávat praxi přímo ve firmách. Podnikům, které nabídnou svoje provozy a předají své zkušenosti těmto mladým lidem, přispěje kraj celkem 3 miliony korun.

Moravskoslezský kraj i letos podpoří technické a jazykové vzdělávání

2. září 2023 8:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový školní rok 2023/2024 začne v Moravskoslezském kraji v pondělí 4. září. Do mateřské školy půjde poprvé 11 a půl tisíce dětí, prvňáčků na základních školách bude zhruba 12 a půl tisíce, střední školy by mělo začít navštěvovat 11 a půl tisíce bývalých deváťáků. Oproti loňskému roku jsou tyto počty nepatrně vyšší: prvňáčků bylo vloni asi o 500 méně, čerstvých středoškoláků o 700 méně. Do mateřinek letos nastoupil podobný počet dětí jako vloni. K maturitám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8100 žáků.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání
Vydáno 20. dubna 2024 11:50, Ostrava-město, Jiří Cileček
Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

projekt na ZŠ Nádražní; zdroj foto: Magistrát města Ostravy

Za tímto účelem byla proto na školách vytvořena pozice terénního pracovníka. Terénní pracovníci pracují s ohroženými žáky ve škole i v jejich domácím prostředí, pomáhají u žáků budovat správné návyky ke každodenní přípravě do školy, doprovází je na doučování, poskytují podporu rodičům žáků zapojených do projektu. Předčasné odchody ze vzdělávání ostravských základních škol řeší také multidisciplinární tým, který vytvoří metodiku k této problematice.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ke zvyšování motivace žáků ke vzdělávání projekt zařadil i dobré příklady z praxe a obsáhl inspirativní besedy se zajímavými hosty. Ti svým životním příběhem pozitivním postojem motivují žáky, aby uměli jít za svými sny. Od začátku loňského roku se uskutečnily již čtyři takové besedy, kterých se zúčastnilo 120 žáků druhého stupně základních škol. Dalších deset besed ještě na děti čeká do konce školního roku. Záhy, 23. dubna 2024, je plánována další beseda, která se uskuteční na Základní škole MUDr. Emílie Lukášové a Klegova. Jejími hosty budou moderátorka Tereza Pufferová a kadeřník Jakub Angelo Guzsi."

První beseda proběhla ve vítkovické pobočce knihovny, hostem byla ilustrátorka, grafička a kronikářka Lenka Kocierzová. Další tři besedy vedl moderátor DJ Lowa, ambasadory besed byla Vindy Krejčí – Veronika Šmehlík, modelka, moderátorka a influencerka, a Jakub Angelo Guzsi, kadeřník a módní stylista.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora: "Pozitivní motivace je důležitým prvkem v rozvoji každého jedince, o to významnější je pro rozvoj dětí ze znevýhodněných prostředí. Je skvělé, že se do projektu zapojily také mediálně známé regionální osobnosti, které si s dětmi povídají, poslouchají jejich příběhy, a naopak sdílejí své zážitky. Děti si mohou také samy vyzkoušet, jaké je to být DJem nebo, co vše musí skvělý kadeřník zvládnout. Rovný přístup k ženám je taktéž nedílnou součástí motivace, a proto kvitujeme ženský element, který motivuje dívky být krásnými především ze své vnitřní podstaty."

Projekt je realizován na pěti ostravských školách, Základní škole Ostrava-Vítkovice, Šalounova, Základní škole Ostrava Nádražní, Základní škole Chrjukinova, Základní škole MUDr. Emílie Lukášové a Klegova a Základní škole Gen. Janka ve spolupráci s rodinným a komunitním centrem Chaloupka. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost+, vyhlášeného Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Další informace k projektu na webu talentova.cz a sociálních sítích Talentova.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042674/ostrava-chce-novym-projektem-pomoci-udrzet-skolaky-u-vzdelavani