Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Ostrava-město |  | Kulturní okénko

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora města Ostravy: „Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je již tradiční akcí, která vždycky vystřídá sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Myslím, že je důležité, že ten festival jde do různých koutů našeho regionu, takže to není ryze ostravská záležitost, ale zapojuje různá místa všude možně v celém kraji.“

Jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v Česku probíhá v osmi moravskoslezských obcích včetně Janáčkových rodných Hukvald. Zahájen byl 30. května v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, ale i v Ostravě jej mohou posluchači navštívit na dalších pěti místech. V sále DK Poklad zazněl například Gershwin v podání českého sólisty a polské filharmonie.

Karel Košárek, klavírista: „Málo se ví, že Gershwin nenapsal jenom jednu rapsodii, tu v modrém, ale napsal i Druhou rapsodii, kterou tak i sám pojmenoval. Chtěl bych říct, že je skvělý počin Janáčkova máje, že dali obě rapsodie na jeden večer. Tím pádem dneska mají posluchači výjimečnou příležitost si obě poslechnout.“
Przemysław Neumann, dirigent Filharmonie Opole: „V sále to hodně dobře to zní. Protože jsem šel ze scény a poslouchal, jak to zní ze sálu. Ta scéna je trošku menší než naše, ale poradili jsme si a všichni jsme tam vešli a všichni se těšíme, až ten koncert zahrajeme.“

Posluchače čeká do konce června ještě čtrnáct dalších vystoupení. Přímo v den Janáčkových narozenin zazní navíc v Hukvaldech tradičně jeho dechový sextet Mládí. Jako každým rokem má i letošní festival už v polovině mnoho pozitivních ohlasů.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: „Když potom odcházíte ze sálu, kde dozněla hudba a lidé se usmívají, jsou příjemní, poděkují vám, někteří vám dokonce pošlou děkovné e-maily, tak si říkáte ‚ano, to úsilí, ta námaha, ta dřina, ta práce za to stála.‘“
Nahlásit chybu


K tématu

Festival Pivopění ve Frýdku-Místku představí 17 minipivovarů

3. srpna 2023 10:47 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Kultura F-M připravila na první srpnovou sobotu další ročník festivalu Pivopění. Akce bývá tradičně ve znamení dobrého piva, jídla a muziky. Letos se představí 17 minipivovarů, které nabídnou desítky druhů všemožných piv.

Radnicí Slezské Ostravy zněly české kvartety, účast na koncertu byla opět vysoká

U příležitosti roku české hudby vystoupilo v obřadní síni slezskoostravské radnice světově proslulé Janáčkovo kvarteto. Účast na koncertu byla vysoká a užili si jej jak návštěvníci, tak umělci.

Blíží se Mezinárodní hudební festival L. Janáčka. Program potrvá měsíc

23. května 2024 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Blíží se začátek období festivalů. Na své si tak přijdou nejen milovníci populární či taneční hudby, ale červen bude patřit i hudbě vážné, reprezentované Mezinárodním hudebním festivalem Leoše Janáčka.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu mají novou ředitelku

Technické služby centrálního ostravského obvodu změnily vedení. Předchozí dlouholetý ředitel šel do penze a na jeho místo nastoupila nově ředitelka. Bývalá vedoucí jedné z provozoven a také dlouholetá zaměstnankyně organizace.

„Zdividlani“ zakončili školní rok vystoupením v Komůrce, žáci jsou ze souboru nadšení

Slezskoostravská Základní umělecká škola Edvarda Runda uspořádala na konci školního roku už tradiční závěrečné vystoupení žáků literárně dramatického oboru. Ti se letos sešli v prostorách scény Komůrka a předvedli rodičům a dalším návštěvníkům, co všechno se za rok naučili.

Domov pro seniory Antošovice funguje už dva roky, klienti jsou s jeho službami spokojení

Slezská Ostrava je jediným městským obvodem poskytujícím kompletní nabídku sociálních služeb. Patří mezi ně i Domov pro seniory Antošovice, který tady funguje dva roky. Senioři jsou se službou spokojení a počet žádostí o nástup se od otevření domova téměř ztrojnásobil.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Ostrava dá opět peníze na návrhy lidí v programu Tvoříme prostor

Včera 16:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podporuje od roku 2017 projekty, které vedou k oživení a rozvoji veřejného prostoru a místních komunit na území města. Prostor se díky zásahům stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a stává se atraktivním. Program Tvoříme prostor podpořil již přes šest desítek projektů částkou ve výši přesahující 18,5 milionů korun. Zájemci o finance mohou žádat i nyní, poslední 6. výzva v rámci 6. ročníku končí 5. srpna.

Prázdniny v Porubě zpestří Letní umělecká scéna. Pobaví děti i dospělé

Porubská radnice také letos připravila oblíbenou Letní uměleckou scénu. Pobaví všechny, co prázdniny tráví doma a stejně jako v minulých letech ji zahájí pop up performance na různých místech obvodu.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji
Vydáno 21. června 2024 7:50, Ostrava-město, Michal Slonina
Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora města Ostravy: „Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je již tradiční akcí, která vždycky vystřídá sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Myslím, že je důležité, že ten festival jde do různých koutů našeho regionu, takže to není ryze ostravská záležitost, ale zapojuje různá místa všude možně v celém kraji.“

Jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v Česku probíhá v osmi moravskoslezských obcích včetně Janáčkových rodných Hukvald. Zahájen byl 30. května v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, ale i v Ostravě jej mohou posluchači navštívit na dalších pěti místech. V sále DK Poklad zazněl například Gershwin v podání českého sólisty a polské filharmonie.

Karel Košárek, klavírista: „Málo se ví, že Gershwin nenapsal jenom jednu rapsodii, tu v modrém, ale napsal i Druhou rapsodii, kterou tak i sám pojmenoval. Chtěl bych říct, že je skvělý počin Janáčkova máje, že dali obě rapsodie na jeden večer. Tím pádem dneska mají posluchači výjimečnou příležitost si obě poslechnout.“
Przemysław Neumann, dirigent Filharmonie Opole: „V sále to hodně dobře to zní. Protože jsem šel ze scény a poslouchal, jak to zní ze sálu. Ta scéna je trošku menší než naše, ale poradili jsme si a všichni jsme tam vešli a všichni se těšíme, až ten koncert zahrajeme.“

Posluchače čeká do konce června ještě čtrnáct dalších vystoupení. Přímo v den Janáčkových narozenin zazní navíc v Hukvaldech tradičně jeho dechový sextet Mládí. Jako každým rokem má i letošní festival už v polovině mnoho pozitivních ohlasů.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: „Když potom odcházíte ze sálu, kde dozněla hudba a lidé se usmívají, jsou příjemní, poděkují vám, někteří vám dokonce pošlou děkovné e-maily, tak si říkáte ‚ano, to úsilí, ta námaha, ta dřina, ta práce za to stála.‘“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043660/mezinarodni-hudebni-festival-leose-janacka-byl-zahajen-probiha-po-celem-moravskoslezskem-kraji