Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Ostrava-město |

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Tento týden proběhla na základní škole na ulici Nádražní v Ostravě-Přívoze za přítomnosti primátora města Ostravy Jana Dohnala a ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka jedna z posledních besed pro školáky v letošním školním roce. Byla součástí projektu s názvem „Se strážníky si vím rady 2024“, který je určen k zajištění primárních preventivních aktivit žáků druhých tříd základních škol, které jsou navštěvovány dětmi ze sociálně vyloučených lokalit.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor města: "Naše městská policie zajišťuje širokou škálu preventivních aktivit, které obsáhnou od nejmenších až po seniory, ve spektru rozličných témat od bezpečí v dopravě po kyberbezpečí. Programy jsou přitom připraveny zajímavým způsobem, děti se i prostřednictvím hry učí, jak se zachovat v nebezpečných situacích, a jak se vyhnout různým rizikům. Nejinak je tomu i u nového projektu, který cílí k sociálně znevýhodněným místům. Bezpečnost ve městě je pro nás klíčová a je evidentní, že prevence nestojí na pokraji zájmu, naopak je efektivním prostředkem v boji s kriminalitou."
Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava: "My věříme, že prevence se vyplácí, a to v každém věku, zejména pak u dětí a dospívající mládeže, která je velmi zranitelnou skupinou obyvatel. O to více se snažíme předat této cílové skupině v rámci našich preventivních aktivit a projektů maximum informací o rizicích, kterým mohou čelit v reálném životě, stejně tak i jak se jim bránit či jak jim úspěšně předcházet."

V průběhu školního roku jsou besedy a preventivní projekty tematicky zaměřeny vždy na konkrétní věkovou skupinu. 

Pro předškoláky strážníci realizují dva programy s názvem Bezpečně pro předškoláky a BESIP pro předškoláky.

Pro ostravské základní školy pak má městská policie připraven preventivní program pro první až deváté třídy základních škol, vždy s jiným tematickým celkem pro jednotlivé třídy. Jde například o základy právního vědomí, zásady bezpečného chování doma, venku, na internetu či o informace k prevenci šikany.

U studentů středních škol se strážníci zaměřují na zvyšování právního vědomí středoškoláků, rizika v kyberprostoru, mezi které zahrnují například sexting, kybergrooming, netolismus, kyberstalking a jiné.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Řečí čísel strážníci v končícím školním roce realizovali celkem 103 besed pro mateřské školy, 573 besed pro žáky základních škol a 136 besed pro studenty středních škol. Stranou ale nezůstala ani výuka BESIP v rámci Národní strategie bezpečnosti silničního provozu. Tu ostravští strážníci zajišťovali pro žáky třetích a čtvrtých tříd čtyřiceti dvou ostravských základních škol."

V besedách a preventivních projektech budou ostravští strážníci pokračovat i v příštím školním roce.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravští strážníci se ve školách zaměřují na prevenci kyberkriminality

10. října 2023 10:37 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Důležitou součástí práce ostravských strážníků je prevence, která se zaměřuje na aktuální problémy a rizika, kdy jedním z takovýchto rizik je pohyb ve virtuálním prostředí, včetně pohybu na sociálních sítích. Právě v těchto dnech tak ve vybraných ostravských školách preventisté po prázdninové pauze pokračují v projektu s názvem #onlineMPO.

Vybydlený dům v Ostravě-Přívozu odebíral načerno elektřinu

11. srpna 2023 9:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Počátkem týdne vyjížděli strážníci do Ostravy-Přívozu na ulici Cihelní, kde v jednom z vybydlených domů mělo docházet k nelegálnímu odběru elektrické energie. Stejný případ přitom strážníci v tomto domě řešili už letos v únoru.

Viděl opilého řidiče a přivolal ostravské strážníky. Ti naměřili řidiči přes 2,5 promile

8. srpna 2023 16:51 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V uplynulém týdnu řešili ostravští strážníci dalšího řidiče, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, a to ve stavu vylučujícím způsobilost k řízení motorového vozidla. Opakovaně totiž nafoukal přes dvě a půl promile.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu mají novou ředitelku

Technické služby centrálního ostravského obvodu změnily vedení. Předchozí dlouholetý ředitel šel do penze a na jeho místo nastoupila nově ředitelka. Bývalá vedoucí jedné z provozoven a také dlouholetá zaměstnankyně organizace.

„Zdividlani“ zakončili školní rok vystoupením v Komůrce, žáci jsou ze souboru nadšení

Slezskoostravská Základní umělecká škola Edvarda Runda uspořádala na konci školního roku už tradiční závěrečné vystoupení žáků literárně dramatického oboru. Ti se letos sešli v prostorách scény Komůrka a předvedli rodičům a dalším návštěvníkům, co všechno se za rok naučili.

Domov pro seniory Antošovice funguje už dva roky, klienti jsou s jeho službami spokojení

Slezská Ostrava je jediným městským obvodem poskytujícím kompletní nabídku sociálních služeb. Patří mezi ně i Domov pro seniory Antošovice, který tady funguje dva roky. Senioři jsou se službou spokojení a počet žádostí o nástup se od otevření domova téměř ztrojnásobil.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Ostrava dá opět peníze na návrhy lidí v programu Tvoříme prostor

Včera 16:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podporuje od roku 2017 projekty, které vedou k oživení a rozvoji veřejného prostoru a místních komunit na území města. Prostor se díky zásahům stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a stává se atraktivním. Program Tvoříme prostor podpořil již přes šest desítek projektů částkou ve výši přesahující 18,5 milionů korun. Zájemci o finance mohou žádat i nyní, poslední 6. výzva v rámci 6. ročníku končí 5. srpna.

Prázdniny v Porubě zpestří Letní umělecká scéna. Pobaví děti i dospělé

Porubská radnice také letos připravila oblíbenou Letní uměleckou scénu. Pobaví všechny, co prázdniny tráví doma a stejně jako v minulých letech ji zahájí pop up performance na různých místech obvodu.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů
Vydáno 21. června 2024 14:32, Ostrava-město, Jiří Cileček
Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

zdroj foto: Městská policie Ostrava

Tento týden proběhla na základní škole na ulici Nádražní v Ostravě-Přívoze za přítomnosti primátora města Ostravy Jana Dohnala a ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka jedna z posledních besed pro školáky v letošním školním roce. Byla součástí projektu s názvem „Se strážníky si vím rady 2024“, který je určen k zajištění primárních preventivních aktivit žáků druhých tříd základních škol, které jsou navštěvovány dětmi ze sociálně vyloučených lokalit.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor města: "Naše městská policie zajišťuje širokou škálu preventivních aktivit, které obsáhnou od nejmenších až po seniory, ve spektru rozličných témat od bezpečí v dopravě po kyberbezpečí. Programy jsou přitom připraveny zajímavým způsobem, děti se i prostřednictvím hry učí, jak se zachovat v nebezpečných situacích, a jak se vyhnout různým rizikům. Nejinak je tomu i u nového projektu, který cílí k sociálně znevýhodněným místům. Bezpečnost ve městě je pro nás klíčová a je evidentní, že prevence nestojí na pokraji zájmu, naopak je efektivním prostředkem v boji s kriminalitou."
Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava: "My věříme, že prevence se vyplácí, a to v každém věku, zejména pak u dětí a dospívající mládeže, která je velmi zranitelnou skupinou obyvatel. O to více se snažíme předat této cílové skupině v rámci našich preventivních aktivit a projektů maximum informací o rizicích, kterým mohou čelit v reálném životě, stejně tak i jak se jim bránit či jak jim úspěšně předcházet."

V průběhu školního roku jsou besedy a preventivní projekty tematicky zaměřeny vždy na konkrétní věkovou skupinu. 

Pro předškoláky strážníci realizují dva programy s názvem Bezpečně pro předškoláky a BESIP pro předškoláky.

Pro ostravské základní školy pak má městská policie připraven preventivní program pro první až deváté třídy základních škol, vždy s jiným tematickým celkem pro jednotlivé třídy. Jde například o základy právního vědomí, zásady bezpečného chování doma, venku, na internetu či o informace k prevenci šikany.

U studentů středních škol se strážníci zaměřují na zvyšování právního vědomí středoškoláků, rizika v kyberprostoru, mezi které zahrnují například sexting, kybergrooming, netolismus, kyberstalking a jiné.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Řečí čísel strážníci v končícím školním roce realizovali celkem 103 besed pro mateřské školy, 573 besed pro žáky základních škol a 136 besed pro studenty středních škol. Stranou ale nezůstala ani výuka BESIP v rámci Národní strategie bezpečnosti silničního provozu. Tu ostravští strážníci zajišťovali pro žáky třetích a čtvrtých tříd čtyřiceti dvou ostravských základních škol."

V besedách a preventivních projektech budou ostravští strážníci pokračovat i v příštím školním roce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043675/ostravsti-straznici-realizovali-na-skolach-pres-800-preventivnich-programu