Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

V únoru letošního roku zadalo město studii, která měla zjistit, zda je možné postavit na Bazalech nový stadion. Autoři studie teď konečně potvrdili, že přestavba a rozšíření kapacity současného stadionu možné jsou. Výsledky této studie vítá vedení Baníku i městského obvodu Slezská Ostrava.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Já jsem určitě rád, že se Baník vátí se svým stadionem na Slezskou. My tu myšlenku od začátku podporujeme. Bazaly jsou ikonickým místem, které k Baníku neodmyslitelně patří, takže jsem velmi rád, že se to posunuje tímto směrem.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Musím říct, že myšlenka toho, že by se Baník vrátil zpátky na Bazaly, vlastně se vrátil domů, je pro mě dnes samozřejmě kromě rodiny na prvním místě.“

Zadaná studie se zabývala hlavně geologickým průzkumem. Právě podloží slezskoostravských Bazalů mělo být totiž kamenem úrazu stavby stadionu.

Rudolf Müller, autor studie: „Víme, že to není úplně jednoduché místo, co se týká právě geologie, ale i co se týká dopravy. Infrastruktura je tam ale dneska kompletně vybudovaná. My bychom ji vlastně rozšířili jen o to, co potřebujeme ve 21. století, to znamená o udržitelnost, současné stavební materiály.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ze strany městského obvodu budeme ještě velmi apelovat na to, aby se dořešila spousta návazných otázek. Tou hlavní je určitě parkování, protože nechceme, aby auta fanoušků Baníku v budoucnu zaplavila okolní čtvrti.“

Vedení Slezské Ostravy chce proto iniciovat výstavbu nového parkovacího domu, nebo zavedení kyvadlové dopravy z parkovišť u zoo. Otázkou je i promarněná investice do nedávné rekonstrukce současného stadionu a jeho okolí.

Jan Dohnal (ANO), primátor města Ostravy: „Ta investice byla dokončena v roce 2019, takže poměrně nedávno. Celkově se tam z veřejných peněz nalilo 300 milionů korun. Je si ale třeba říci, že většina peněz se tam investovala do stabilizace území, do budování opěrných zdí a do vybudování tréninkových ploch, které tam plánujeme ponechat.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Na Bazalech vznikla tři hřiště, protože tam původně byla dvě, a já chci, aby tam zůstala tři hřiště. Jedno to hlavní a dvě tréninkové, takže by se tam nemělo nic zásadního měnit.“

Hlavním důvodem nové přestavby je splnění požadavků fotbalové asociace pro pořádání vrcholných fotbalových soutěží. Dojít by mělo k zastřešení tribun, a hlavně k trojnásobnému navýšení jejich kapacity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zvažovaná kapacita stadionu by měla být mezi 15 až 17 tisíci návštěvníky. Měl by tedy splňovat všechny podmínky, které dnes pro první ligu stanoví Fotbalová asociace. Zároveň by ale mělo dojít i k úpravě nejbližšího okolí. Počítá se s tím, že by došlo k úpravě komunikace ulice Michálkovická, která by měla být stažena do jednoho pruhu, kde by měla vzniknout také nová parkovací místa a nové veřejné prostranství.“

Konečná podoba stadionu ale vzejde stejně jako jeho technické a funkční specifikace až z architektonické soutěže. Ta by měla být vyhlášena v první polovině příštího roku. Samotná stavba by pak mohla začít v roce 2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava postaví na Bazalech nový fotbalový stadion až pro 17 tisíc lidí

17. června 2024 11:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Návrat fotbalového Baníku Ostrava zpět na ikonické Bazaly je možný. Město Ostrava zadalo studii proveditelnosti výstavby nového stadionu. Z ní vyplynulo, že stavbě nic nebrání. Nový stadion může mít kapacitu až 17 tisíc lidí a bude splňovat nejmodernější požadavky.

Fotbalový Baník Ostrava by se mohl vrátit na stadion Bazaly

13. února 2024 15:00 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava plánuje vybudovat nové zázemí pro fotbalový klub FC Baník Ostrava. Chce prověřit, zda by se fotbalisté mohli vrátit zpět na věhlasný stadion Bazaly. Ten byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/2015. Město si nechá zpracovat ověřovací studii, která má ukázat, jestli je v původním areálu možné postavit stadion pro 15 tisíc lidí.

Hráči Baníku letos poprvé vyběhli na hřiště. Novou posilou týmu je Matúš Rusnák z Žiliny

9. ledna 2024 16:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Na Slezskoostravských Bazalech se po krátké zimní přestávce znovu hrál fotbal. Zátěžové testy už mají hráči fotbalového klubu Baník Ostrava za sebou. V pátek vyběhli poprvé v tomto roce na hřiště. První trénink odstartoval ostrou zimní přípravu.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. srpna 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná
Vydáno 3. července 2024 12:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

V únoru letošního roku zadalo město studii, která měla zjistit, zda je možné postavit na Bazalech nový stadion. Autoři studie teď konečně potvrdili, že přestavba a rozšíření kapacity současného stadionu možné jsou. Výsledky této studie vítá vedení Baníku i městského obvodu Slezská Ostrava.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Já jsem určitě rád, že se Baník vátí se svým stadionem na Slezskou. My tu myšlenku od začátku podporujeme. Bazaly jsou ikonickým místem, které k Baníku neodmyslitelně patří, takže jsem velmi rád, že se to posunuje tímto směrem.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Musím říct, že myšlenka toho, že by se Baník vrátil zpátky na Bazaly, vlastně se vrátil domů, je pro mě dnes samozřejmě kromě rodiny na prvním místě.“

Zadaná studie se zabývala hlavně geologickým průzkumem. Právě podloží slezskoostravských Bazalů mělo být totiž kamenem úrazu stavby stadionu.

Rudolf Müller, autor studie: „Víme, že to není úplně jednoduché místo, co se týká právě geologie, ale i co se týká dopravy. Infrastruktura je tam ale dneska kompletně vybudovaná. My bychom ji vlastně rozšířili jen o to, co potřebujeme ve 21. století, to znamená o udržitelnost, současné stavební materiály.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ze strany městského obvodu budeme ještě velmi apelovat na to, aby se dořešila spousta návazných otázek. Tou hlavní je určitě parkování, protože nechceme, aby auta fanoušků Baníku v budoucnu zaplavila okolní čtvrti.“

Vedení Slezské Ostravy chce proto iniciovat výstavbu nového parkovacího domu, nebo zavedení kyvadlové dopravy z parkovišť u zoo. Otázkou je i promarněná investice do nedávné rekonstrukce současného stadionu a jeho okolí.

Jan Dohnal (ANO), primátor města Ostravy: „Ta investice byla dokončena v roce 2019, takže poměrně nedávno. Celkově se tam z veřejných peněz nalilo 300 milionů korun. Je si ale třeba říci, že většina peněz se tam investovala do stabilizace území, do budování opěrných zdí a do vybudování tréninkových ploch, které tam plánujeme ponechat.“
Václav Brabec, majitel FC Baník Ostrava: „Na Bazalech vznikla tři hřiště, protože tam původně byla dvě, a já chci, aby tam zůstala tři hřiště. Jedno to hlavní a dvě tréninkové, takže by se tam nemělo nic zásadního měnit.“

Hlavním důvodem nové přestavby je splnění požadavků fotbalové asociace pro pořádání vrcholných fotbalových soutěží. Dojít by mělo k zastřešení tribun, a hlavně k trojnásobnému navýšení jejich kapacity.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zvažovaná kapacita stadionu by měla být mezi 15 až 17 tisíci návštěvníky. Měl by tedy splňovat všechny podmínky, které dnes pro první ligu stanoví Fotbalová asociace. Zároveň by ale mělo dojít i k úpravě nejbližšího okolí. Počítá se s tím, že by došlo k úpravě komunikace ulice Michálkovická, která by měla být stažena do jednoho pruhu, kde by měla vzniknout také nová parkovací místa a nové veřejné prostranství.“

Konečná podoba stadionu ale vzejde stejně jako jeho technické a funkční specifikace až z architektonické soutěže. Ta by měla být vyhlášena v první polovině příštího roku. Samotná stavba by pak mohla začít v roce 2027.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043849/banik-je-zase-o-krok-bliz-k-navratu-domu-na-bazaly-stavba-noveho-stadionu-je-tady-mozna