Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská zoo musela dát utratit samici medvěda ušatého

Ostrava-město |

V Zoo Ostrava musela být ze zdravotních důvodů utracena stará medvědice. Narodila se 16. ledna 1989 v Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. S pokročilým věkem se u ní začaly projevovat zdravotní problémy, především pohybového aparátu. V přírodě se tito medvědi dožívají sotva 20 let.

Do roku 2010 obývala samice medvěda ušatého spolu se svým partnerem jeden ze starých betonových výběhů uprostřed zoo (na místě dnešního velkého hřiště). Poté byli oba medvědi přestěhováni do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Byla to pro ně obrovská změna – malý betonový výběh nahradil téměř hektarový lesní výběh, který nabízí mnoho přirozených úkrytů, ale i vodní plochu, která byla především medvědicí ještě před pár lety hojně využívána. Společně s nimi se do nových prostor přestěhovala i skupina hulmanů posvátných. Soužití medvědů a opic bylo od začátku bezproblémové."

V Ostravě zůstává samec narozený v roce 1996, který sem byl přivezen po úhynu původního partnera, samice v roce 2014.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Situaci v Ostravě zoologové komunikují s koordinátorem Evropského ex situ programu. V zoologických zahradách sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) žije pouhých pět desítek zvířat, převážná část populace je už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod – samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata."

Medvěd ušatý (Ursus thibetanus) je menší druh medvěda s výrazně dlouhou srstí hlavně na krku a žlutobílou náprsenkou ve tvaru písmene Y nebo V. Vyskytuje se v lesích od Íránu, podél čínských hranic na úpatí Himálaje, přes jihovýchodní Asii až po Korejský poloostrov. V Himálaji vystupuje až do výšky 4300 m n.m. Původní areál rozšíření však byl mnohem větší. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je zařazen v kategorii zranitelný (Vulnerable). Hlavní příčinou úbytku je ztráta jeho přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti (stavba silnic, vodních elektráren, pytláctví ad.). Největší hrozbou v Číně a jihovýchodní Asii je pak lov a držení živých zvířat pro žluč využívanou v tradiční orientální medicíně.

Nahlásit chybu


K tématu

Do ostravské zoo dorazily dvě samice žirafy Rothschildovy

21. července 2023 11:58 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava má dvě nové žirafy. Z Holandska sem byly dovezeny dvě mladé samice. V zoo jsou tak k vidění celkem čtyři žirafy – kromě nových samic ještě další mladá samice a jeden samec. Než si žirafy zvyknou na nové prostředí, zůstane dočasně uzavřen Pavilon afrických zvířat. Lidé však mohou skupinu z dálky vidět ve dvorku přiléhajícímu k pavilonu – z vyhlídky nebo ze safari expresu.

V ostravské zoo se vylíhla mláďata vzácné želvy Hamiltonovy

7. srpna 2023 17:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoo se těší z dalšího úspěchu v chovu mláďat. Tentokrát se tady vylíhly vzácné želvy Hamiltonovy. V zoo se rozmnožily už podruhé a vylíhlo se na 40 mláďat. Navíc mohou přibýt ještě další.

Zoo Ostrava má po sedmi letech mláďata krajty písmenkové

18. července 2023 15:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Po krajtách zelených a hroznýšcích skvrnitých se v Zoo Ostrava rozmnožili další hadi – krajty písmenkové. V tomto případě se nejedná o prvoodchov, ale chovatelé přesto považují odchov mláďat za úspěch, který se podařil po sedmi letech. Krajta písmenková je největším hadem Afriky a jedním z největších hadů světa.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu mají novou ředitelku

12. července 2024 18:17 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Technické služby centrálního ostravského obvodu změnily vedení. Předchozí dlouholetý ředitel šel do penze a na jeho místo nastoupila nově ředitelka. Bývalá vedoucí jedné z provozoven a také dlouholetá zaměstnankyně organizace.

„Zdividlani“ zakončili školní rok vystoupením v Komůrce, žáci jsou ze souboru nadšení

Slezskoostravská Základní umělecká škola Edvarda Runda uspořádala na konci školního roku už tradiční závěrečné vystoupení žáků literárně dramatického oboru. Ti se letos sešli v prostorách scény Komůrka a předvedli rodičům a dalším návštěvníkům, co všechno se za rok naučili.

Domov pro seniory Antošovice funguje už dva roky, klienti jsou s jeho službami spokojení

Slezská Ostrava je jediným městským obvodem poskytujícím kompletní nabídku sociálních služeb. Patří mezi ně i Domov pro seniory Antošovice, který tady funguje dva roky. Senioři jsou se službou spokojení a počet žádostí o nástup se od otevření domova téměř ztrojnásobil.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Ostrava dá opět peníze na návrhy lidí v programu Tvoříme prostor

11. července 2024 16:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podporuje od roku 2017 projekty, které vedou k oživení a rozvoji veřejného prostoru a místních komunit na území města. Prostor se díky zásahům stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a stává se atraktivním. Program Tvoříme prostor podpořil již přes šest desítek projektů částkou ve výši přesahující 18,5 milionů korun. Zájemci o finance mohou žádat i nyní, poslední 6. výzva v rámci 6. ročníku končí 5. srpna.

Prázdniny v Porubě zpestří Letní umělecká scéna. Pobaví děti i dospělé

11. července 2024 13:05 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice také letos připravila oblíbenou Letní uměleckou scénu. Pobaví všechny, co prázdniny tráví doma a stejně jako v minulých letech ji zahájí pop up performance na různých místech obvodu.

Ostravská zoo musela dát utratit samici medvěda ušatého
Vydáno 8. července 2024 16:24, Ostrava-město, Jiří Cileček
V Zoo Ostrava musela být ze zdravotních důvodů utracena stará medvědice. Narodila se 16. ledna 1989 v Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. S pokročilým věkem se u ní začaly projevovat zdravotní problémy, především pohybového aparátu. V přírodě se tito medvědi dožívají sotva 20 let.

samice medvěda ušatého; foto: Zoo Ostrava/Petr Čolas

Do roku 2010 obývala samice medvěda ušatého spolu se svým partnerem jeden ze starých betonových výběhů uprostřed zoo (na místě dnešního velkého hřiště). Poté byli oba medvědi přestěhováni do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Byla to pro ně obrovská změna – malý betonový výběh nahradil téměř hektarový lesní výběh, který nabízí mnoho přirozených úkrytů, ale i vodní plochu, která byla především medvědicí ještě před pár lety hojně využívána. Společně s nimi se do nových prostor přestěhovala i skupina hulmanů posvátných. Soužití medvědů a opic bylo od začátku bezproblémové."

V Ostravě zůstává samec narozený v roce 1996, který sem byl přivezen po úhynu původního partnera, samice v roce 2014.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Situaci v Ostravě zoologové komunikují s koordinátorem Evropského ex situ programu. V zoologických zahradách sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) žije pouhých pět desítek zvířat, převážná část populace je už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod – samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata."

Medvěd ušatý (Ursus thibetanus) je menší druh medvěda s výrazně dlouhou srstí hlavně na krku a žlutobílou náprsenkou ve tvaru písmene Y nebo V. Vyskytuje se v lesích od Íránu, podél čínských hranic na úpatí Himálaje, přes jihovýchodní Asii až po Korejský poloostrov. V Himálaji vystupuje až do výšky 4300 m n.m. Původní areál rozšíření však byl mnohem větší. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je zařazen v kategorii zranitelný (Vulnerable). Hlavní příčinou úbytku je ztráta jeho přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti (stavba silnic, vodních elektráren, pytláctví ad.). Největší hrozbou v Číně a jihovýchodní Asii je pak lov a držení živých zvířat pro žluč využívanou v tradiční orientální medicíně.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043919/ostravska-zoo-musela-dat-utratit-samici-medveda-usateho