Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podporuje vzdělání a rozvoj talentů. Dotace podpoří 66 projektů

Ostrava-město |

Ostrava se v posledních letech velmi zaměřuje na vzdělávání a péči o talentované děti a mládež. V naší zemi patří dokonce mezi lídry v nejrůznějších programech a podpoře projektů. Na letošní rok je pro tuto oblast školství určeno přes 30 milionů korun.

Rozpoznání, podchycení a další rozvíjení talentů u dětí už od předškolního věku je důležitá investice pro rozvoj a budoucnost každého města. Proto Ostrava už dlouhodobě vyhlašuje dotační program na podporu vzdělávání a talemntmanagementu. Pro rok 2025 schválilo zastupitelstvo města na tuto výzvu 30 milionů 600 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "„Vycházíme ze skutečnosti, že talent a nadání je nejlepší podnítit a dále s ním odborně pedagogicky pracovat už od raného dětství. Žáci základních škol i předškoláci mateřinek díky tomuto přístupu začnou brzy vstřebávat potřebné znalosti a dovednosti, a to navíc atraktivní, zábavnou formou, která posiluje chuť do učení a radost z objevování nového."

Komise vybrala celkem 66 projektů. Zahrnují čtenářské, badatelské, technické, enviromentální, umělecké i sportovní aktivity. Nechybí ani programy zaměřené na funkční, polytechnickou nebo finanční gramotnost. Například Mateřská škola Varenská se zaměřuje na nadané děti prostřednictvím programu Talentík 2025.

Stanislava Korcová, ředitelka MŠ Varenská, Ostrava: "Projekt si dává za cíl nominovat a vybrat děti s vyšším potenciálem v intelektové oblasti, poněvadž je zcela běžné, že rodiče i pedagogové rozvíjejí další oblasti talentu, jako je třeba výtvarný, pohybový a hudební, ale intelektové nadání je trošku opomíjené." 

Podstatná je také role vysokých škol, které se zabývají systematickou podporou nadání. Ostravská univerzita například realizuje projekt s názvem „Univerzita pro nadání – Univerzita pro školy“.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava podporuje rozvoj kvality škol. Na projekty půjde 9 milionů

4. února 2025 9:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se snaží prostřednictví dotačních titulů rozvíjet kvalitu školství ve městě. V letošním roce rozdá na nejrůznější programy základním a mateřským školám přes devět milionů korun. Například škola v Krásném Poli se s dětmi zaměří na finanční gramotnost.

Titul Talent roku získali 4 studenti z Ostravy. Mladí vědci mohou být inspirací ostatním

6. února 2025 10:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava vybrala další čtyři mimořádně nadané studenty, kteří získali titul Talent roku. Jde o výjimečné osobnosti s výbornými studijními výsledky, které ale dělají i něco navíc a mohou tak být inspirací pro své okolí.

Ostrava spustila dotační web. Umožňuje snadnou komunikaci s žadateli

7. července 2025 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje ve snaze o co nejpřívětivější a nejjednodušší komunikaci s občany a proto spustila nové webové stránky zaměřené na dotace. Novinka v budoucnu zajistí stoprocentní digitalizaci celého systému.


Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Karvinské děti opět lyžují v Bukovci, v beskydských horách stráví vždy celý týden

21. ledna 2026 15:07 | Karviná | Gabriela Stašová

V beskydském ski areálu v Bukovci opět probíhají lyžařské kurzy pro děti z Karviné. Opět se účastní nespočet mateřských i základních škol, které dbají na základní sportovní průpravu.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

Občané Havířova zaplnili knihovnu při veřejném projednání revitalizace náměstí Republiky

Včera 11:30 | Havířov | Michal Slonina

Havířovské náměstí Republiky čeká po více než dvaceti letech rozsáhlá revitalizace a na výsledné podobě veřejného prostoru mají možnost participovat taky občané. Své návrhy a nápady mohli teď v lednu diskutovat s hlavní architektkou města na veřejném projednání.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

Do nemocnice to nestihli. Chlapeček se narodil doma za pomoci posádek ZZS

21. ledna 2026 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Porod byl tak rychlý, že se cesta do nemocnice už nestihla. Záchranáři zasahovali u porodu přímo v domácnosti v Kunčičkách u Bašky. Maminka i malý Matěj jsou v pořádku, byli následně převezeni na porodnické oddělení.

Čeladná poštu chtěla, od ledna se stala partnerem

21. ledna 2026 11:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Česká pošta před časem oznámila, že zruší 300 svých poboček. Byla mezi nimi i ta v Čeladné. Obec se ale rozhodla tyto služby zachovat a od ledna provozuje Poštu Partner.

Slezská Ostrava dokončila velkolepou přestavbu hasičské zbrojnice v Heřmanicích

21. ledna 2026 11:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Prostorné garáže, víceúčelový sál a komfortnější zázemí získal sbor dobrovolných hasičů z Heřmanic díky rekonstrukci a přístavbě místní zbrojnice. Velkolepá stavba za více než 50 milionů korun od ledna konečně slouží svému účelu.

V Kunčičkách a Kunčicích se opravuje a rozšiřuje kanalizace. Celkem jde o více než 11 km

20. ledna 2026 8:44 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jedna z nevětších investic v moravskoslezské metropoli se v letošním roce týká vodohospodářské infrastruktury ve Slezské Ostravě. Konkrétně se jedná o rekonstrukci a dobudování kanalizace v Kunčicích a Kunčičkách, která vyjde na více než půl miliardy korun. Práce začaly loni na podzim.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Dvě dobrovolnice z Poruby získaly ocenění

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava ocenila lidi, kteří pomáhají druhým bez nároku na odměnu. Na Nové radnici převzali titul Dobrovolník roku zástupci organizací i neformální dobrovolníci. Ocenění si odnesly také dvě dobrovolnice z Poruby.

ZŠ Dětská přivítala budoucí prvňáčky. Zápisy se konají také do přípravných tříd

Včera 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zápisy do prvních tříd jsou v plném proudu. Letos se totiž konají dříve. Budoucí prvňáčky už přivítala také většina porubských základních škol.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 15:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Ostravský magistrát rozhodl. Demolice pěti finských domků v osadě Bedřiška byla proti předpisům

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích.

ZŠ Dětská přivítala budoucí prvňáčky. Zápisy se konají také do přípravných tříd

21. ledna 2026 15:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zápisy do prvních tříd jsou v plném proudu. Letos se totiž konají dříve. Budoucí prvňáčky už přivítala také většina základních škol v Ostravě-Porubě.

Ostrava podporuje vzdělání a rozvoj talentů. Dotace podpoří 66 projektů
Vydáno 29. ledna 2025 12:04, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava se v posledních letech velmi zaměřuje na vzdělávání a péči o talentované děti a mládež. V naší zemi patří dokonce mezi lídry v nejrůznějších programech a podpoře projektů. Na letošní rok je pro tuto oblast školství určeno přes 30 milionů korun.

Rozpoznání, podchycení a další rozvíjení talentů u dětí už od předškolního věku je důležitá investice pro rozvoj a budoucnost každého města. Proto Ostrava už dlouhodobě vyhlašuje dotační program na podporu vzdělávání a talemntmanagementu. Pro rok 2025 schválilo zastupitelstvo města na tuto výzvu 30 milionů 600 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "„Vycházíme ze skutečnosti, že talent a nadání je nejlepší podnítit a dále s ním odborně pedagogicky pracovat už od raného dětství. Žáci základních škol i předškoláci mateřinek díky tomuto přístupu začnou brzy vstřebávat potřebné znalosti a dovednosti, a to navíc atraktivní, zábavnou formou, která posiluje chuť do učení a radost z objevování nového."

Komise vybrala celkem 66 projektů. Zahrnují čtenářské, badatelské, technické, enviromentální, umělecké i sportovní aktivity. Nechybí ani programy zaměřené na funkční, polytechnickou nebo finanční gramotnost. Například Mateřská škola Varenská se zaměřuje na nadané děti prostřednictvím programu Talentík 2025.

Stanislava Korcová, ředitelka MŠ Varenská, Ostrava: "Projekt si dává za cíl nominovat a vybrat děti s vyšším potenciálem v intelektové oblasti, poněvadž je zcela běžné, že rodiče i pedagogové rozvíjejí další oblasti talentu, jako je třeba výtvarný, pohybový a hudební, ale intelektové nadání je trošku opomíjené." 

Podstatná je také role vysokých škol, které se zabývají systematickou podporou nadání. Ostravská univerzita například realizuje projekt s názvem „Univerzita pro nadání – Univerzita pro školy“.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000047023/ostrava-podporuje-vzdelani-a-rozvoj-talentu-dotace-podpori-66-projektu