Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Janáčkova filharmonie zažívá proměnu. Metamorfóza je podtitul nové koncertní sezóny

Ostrava-město |

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí do nové koncertní sezony nejen s odhodláním pokračovat v tradici špičkové hudby, ale také se vzkazem: filharmonie se mění, žije, hledá nové formy i publikum a začíná psát další - 72. kapitolu. Její název je Metamorfóza.

Ve čtvrtek 22. května se začaly prodávat online vstupenky a abonmá na 72. koncertní sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Je tedy nejvyšší čas představit jaká bude. Podtitul "metamorfóza" ledacos naznačuje. 

Jan Žemla, ředitel JFO: "Neustále se snažíme vyvíjet. Do nové sezóny tedy vstupujeme s rezidenčním sólistou, kterým je violončelista Johannes Moser, skvělý světový umělec. Připravujeme také nový cyklus koncertů, který jsme nazvali Klasické hodinovky."

Lucie Baránková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Pro mě, já to vždycky říkám, je důležitá ta práce s dětmi, protože si vychovávají toho posluchače už od malých let."

Přestože JFO odehraje větší část sezony ve svém dočasném prostorově omezeném působišti ve Vesmíru, zařadí i díla pro větší obsazení. Pódium bude totiž rozšířeno.

Petra Javůrková, vedoucí marketingu a obchodu JFO: "Budeme schopni uvádět větší a dramaturgicky rozstáhlejší kursy. Na druhou stranu se to lehce dotkne posluchačů, kdy budeme muset ubrat jednu řadu."
Jmenovaným šéfdirigentem je Daniel Raiskin, který naplno nastoupí až v další sezoně, nicméně už povede hned několika koncertů. Mezi nimi například výběr z filmové hudby Johna Williamse v rámci koncertů v Gongu.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava bude mít koncertní sál VOX. Latinsky to znamená hlas

31. března 2026 12:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Očekávané pojmenování nového koncertního sálu v Ostravě bylo oficiálně zveřejněno. Ponese název VOX, což latinsky znamená hlas a celý komplex propojující původní kulturní dům s moderní stavbou Stevena Holla má ambici stát se veřejným prostorem pro kulturu, vzdělávání a setkávání lidí.

Začal hudební festival Leoše Janáčka. Koncerty jsou v Ostravě i na dalších místech kraje

2. června 2026 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začal další ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Nové vedení tohoto renomovaného festivalu chce navázat na dlouholetou tradici, ale zároveň připravilo i řadu novinek. Centrem dění zůstává Ostrava, ale hudba zamíří i do dalších měst našeho kraje.

Janáčkova filharmonie fundamntální. Taková by měla být další sezóna

23. dubna 2026 13:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Nová sezona Janáčkovy filharmonie Ostrava bude velmi zajímavá a pestrá a zároveň bude první pod taktovkou Daniela Raiskina. Nový koncertní sál VOX začíná vyrůstat a tak bude orchestr znovu v azylu v bývalém kině Vesmír.


V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

Včera 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

Včera 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Na projíždějící vlak u Studénky spadlo trolejové vedení. Doprava na koridoru se zastavila

Včera 0:31, vydáno 13. srpna 2026 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další vážná mimořádná událost zastavila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Studénkou. Na jedoucí vlak EuroCity spadla trolej. Z postiženého vlaku evakuovali zhruba 150 cestujících a dalších 30 z osobního vlaku, který zůstal stát nedaleko. Pravděpodobně delší dobu potrvá než dojde k plné obnově provozu. Do půlnoci byl provoz obnoven po jedné traťové koleji.

Nohama na zemi, hlavou v oblacích. Začala rekonstrukce ostravského mrakodrapu

13. srpna 2026 11:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Třetí nejvyšší budova v Ostravě prošla dlouhým obdobím nejistoty a dokonce jí hrozila demolice. Teď ji čeká kompletní proměna podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Budova nabídne 111 nových bytů.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

Včera 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

Dodávka narazila do auta na dálnici D1 u Bravantic, provoz byl přerušen kvůli přistání vrtulníku

13. srpna 2026 13:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na 345. kilometru dálnice D1 u Bravantic ve směru na Brno ve čtvrtek narazil řidič dodávky do před ním jedoucího auta. Nehoda si vyžádala zásah všech složek IZS. Zranili se dva lidé. Kvůli přistání vrtulníku byl provoz na chvíli zcela přerušen.

Město přitvrzuje v přístupu k řešení autovraků

13. srpna 2026 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zpřísnil postup v otázce odstraňování autovraků. Dlouhodobě odstavená vozidla s propadlou technickou kontrolou bude po uplynutí výzvy ihned odtahovat. Nevyzvednuté ojetiny prodá nebo sešrotuje.

U Stříbrného jezera vznikne nový psí park. Jde o vítězný projekt Nápadů pro Opavu

12. srpna 2026 23:31 | Opava | Yvona Fajtová

Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

Kostel v Lískovci se rekonstruuje, přispěli občané i město

12. srpna 2026 14:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Program Daruj F-M je dobročinná sbírka, na kterou přispívají obyvatelé Frýdku-Místku a stejnou částkou pak přispěje i město. Tentokrát se vybrala velmi hezká částka na rekonstrukci kostela v Lískovci.

Do Ostravy dorazily poctivé lokální chutě. Konal se další ročník Trhů, co se hledají

Včera 14:57 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Ostravská Malá Kodaň se od ranních hodin plnila milovníky dobrého jídla. Konal se další ročník Trhů, co se hledají.

Ulice J. Matuška v Ostravě-Dubině se opravuje. Jedná se o další etapu rozsáhlé rekonstrukce okolí

Včera 14:02 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Léto tradičně znamená menší dopravní vytížení komunikací, což města využívají k opravám. Stejně je tomu tak i v Ostravě-Jihu. Na Dubině započala například další etapa rozsáhlé rekonstrukce v okolí ulice Jaromíra Matuška.

Silnice, schodiště i chodníky. Mariánskohorská radnice pokračuje v opravách komunikací

13. srpna 2026 18:59 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Silnice, schodiště i chodníky. V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách pokračují opravy hned na několika místech. Nový povrch dostane například komunikace na Pflegrově ulici. Původně se s její rekonstrukcí čekalo kvůli plánované soukromé výstavbě.

Konec staré techniky. Ostravští dobrovolníci hasiči dostali deset nových cisteren

13. srpna 2026 18:38 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava má za sebou největší nákup cisteren v historii. Dobrovolným hasičům město předalo deset nových vozidel. Moderní technika nahradí zastaralá auta a zrychlí zásahy u požárů i živelních pohrom.

Letní umělecká scéna v Porubě letos nabídla i novinku. Koupí zmrzliny lidé přispěli do sbírky

13. srpna 2026 14:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Letní umělecká scéna v Ostravě-Porubě přinesla i letos pestrý program pro všechny generace. Kromě kultury nabídla i novinku - charitativní projekt Zmrzlina pomáhá.

Janáčkova filharmonie zažívá proměnu. Metamorfóza je podtitul nové koncertní sezóny
Vydáno 22. května 2025 10:29, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí do nové koncertní sezony nejen s odhodláním pokračovat v tradici špičkové hudby, ale také se vzkazem: filharmonie se mění, žije, hledá nové formy i publikum a začíná psát další - 72. kapitolu. Její název je Metamorfóza.

Ve čtvrtek 22. května se začaly prodávat online vstupenky a abonmá na 72. koncertní sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Je tedy nejvyšší čas představit jaká bude. Podtitul "metamorfóza" ledacos naznačuje. 

Jan Žemla, ředitel JFO: "Neustále se snažíme vyvíjet. Do nové sezóny tedy vstupujeme s rezidenčním sólistou, kterým je violončelista Johannes Moser, skvělý světový umělec. Připravujeme také nový cyklus koncertů, který jsme nazvali Klasické hodinovky."

Lucie Baránková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Pro mě, já to vždycky říkám, je důležitá ta práce s dětmi, protože si vychovávají toho posluchače už od malých let."

Přestože JFO odehraje větší část sezony ve svém dočasném prostorově omezeném působišti ve Vesmíru, zařadí i díla pro větší obsazení. Pódium bude totiž rozšířeno.

Petra Javůrková, vedoucí marketingu a obchodu JFO: "Budeme schopni uvádět větší a dramaturgicky rozstáhlejší kursy. Na druhou stranu se to lehce dotkne posluchačů, kdy budeme muset ubrat jednu řadu."
Jmenovaným šéfdirigentem je Daniel Raiskin, který naplno nastoupí až v další sezoně, nicméně už povede hned několika koncertů. Mezi nimi například výběr z filmové hudby Johna Williamse v rámci koncertů v Gongu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000048849/janackova-filharmonie-zaziva-promenu-metamorfoza-je-podtitul-nove-koncertni-sezony