Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Miliarda na likvidaci lagun bývalého Ostrama

Ostrava-město |

Likvidace ropných kalů v areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě bude pokračovat. Vláda schválila využití miliardy korun na vytěžení poslední laguny, na které byly práce přerušeny už téměř před dvěma roky. Usnesení vlády v tomto týdnu dorazilo do Ostravy.

Ropné odpady se v lagunách v Ostravě hromadily více než 100 let až do roku 1996. V minulosti se na ekologii tolik nedbalo a tak v jejich blískosti dokonce v 60. letech vzniklo i sídliště Fifejdy. Jeho obyvatelé jejich existencí trpí nejvíce.

Anketa: "Jak začne foukat vítr, je to cítit." "Je to opravdu nepříjemné, když otevřu okno, hned to ucítím a okno zavírám."

Sdružení Čistá Ostrava, které zajišťovalo likvidaci lagun, muselo přerušit práce, protože už vytěžilo 200 tisíc tun kalů, které mělo ve smlouvě. Téměř dva roky se čekalo na schválení nových podmínek. Tento týden vládní usnesení přišlo a Diamo, které je správcem lagun, může pokračovat v přípravách na další likvidaci.

Josef Havelka, ředitel závodu Odra státního podniku Diamo: "Peníze budou použity na definitivní odstranění tekuté náplně lagun."

Miliarda by měla stačit na vytěžení asi 90 tisíc tun kalů, které jsou ještě stále v laguně. Pokud vše půjde dobře mohlo by se s těžbou začít asi za rok a půl.

Josef Havelka, ředitel závodu Odra státního podniku Diamo: "Hned jak dostaneme pokyn od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vyhlásíme soutěž na umístění tekuté části lagun."

Odhaduje se, že si likvidace lagun vyžádá ještě 3 miliardy korun. Kaly by mohly být odstraněny asi za 4 a půl roku. Pak by na jejich místě měl vzniknout park.

Nahlásit chybu


Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

Dnes 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka je jediná v Česku, která jezdí v podhůří Jeseníků bez přerušení.

Ostravská muzejní noc odhalovala tajemství a přilákala 16 tisíc lidí

Dnes 14:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažila už 17. ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Zapojilo se do ní 30 institucí, které umožnily nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, ateliérů i depozitářů. Největší zájem byl tradičně o tajemství Dopravního podniku Ostrava. Organizátoři akci, stejně jako loni hodnotí jako velmi úspěšnou. Dorazilo odhadem na 16 tisíc lidí.

Motorkář vyletěl na Bruntálsku ze silnice a utrpěl těžká zranění

Dnes 9:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zřejmě nezvládl řízení a vylétl ze silnice. 34letý motorkář havaroval v sobotu odpoledne na Bruntálsku. Do nemocnice ho s vážnými zraněními přepravil vrtulník.

Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

Včera 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Víkend otevřených zahrad v Odrách letos o týden dřív, akce oslavila hned dvě výročí

Dnes 11:30 | Odry | Michal Slonina

Les, zahrada a krajina byl letošní podtitul Víkendu otevřených zahrad v Odrách. Město se letos rozhodlo Zámecký park oživit akcí o týden dříve než zbytek republiky.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

Včera 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Noc kostelů nabídla zastavení ve dvou modlitebnách

Včera 13:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

K Noci kostelů se letos v Novém Jičíně připojily dvě farnosti, katolická a evangelická. Lidem otevřely své modlitebny a připravily pro ně koncerty a další doprovodný program.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

5. června 2026 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Darovali to nejcennější. Mobilní odběr krve v Ostravě podpořila nová kampaň

5. června 2026 10:47 | Ostrava-město | Anna Břenková

V prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava se uskutečnil mobilní odběr krve. Cílem bylo usnadnit lidem darování a získat nové dobrovolníky. Do odběrů se zapojili zkušení dárci i úplní nováčci.

Porubský Den zdraví nabídl prevenci i péči. Nenechaly si jej ujít stovky lidí

4. června 2026 16:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem porubského Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí. Akce nabídla konzultace s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu ukázek.

ZŠ Jana Šoupala oživila přírodopis chovem hmyzu. Pro další rok chystá chov afrických šneků

4. června 2026 16:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská základní škola Jana Šoupala se snaží teoretickou výuku propojovat s praxí. Do hodin přírodopisu proto zapojila chov hmyzu. Žáci tak mohli jeho vývoj pozorovat zblízka.

Prvňáčci z Ostravy-Mariánských Hor byli pasováni na čtenáře. Knihovnou J. Trnky prošlo na 140 školáků

4. června 2026 16:08 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Pobočka Jiřího Trnky Knihovny města Ostravy v Mariánských Horách opět uspořádala slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Tradiční akce má dětem ukázat, že knihy nejsou jen školní povinností, ale také zdrojem zábavy a fantazie.

Astra přivítala 17. ročník Junior-senior-hendikepiády. Týmy se utkaly v deseti disciplínách

4. června 2026 15:55 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Porubě se uskutečnil další ročník oblíbené Junior-senior-hendikepiády. Akce, jak už název napovídá, propojuje děti, seniory a hendikepované, kteří společně soutěží v netradičních disciplínách.

Porubský Den zdraví přivítal stovky návštěvníků. Nabídl prevenci i péči

4. června 2026 14:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem tradičního Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě. Akce nabídla návštěvníkům možnost konzultací s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu praktických ukázek.

Miliarda na likvidaci lagun bývalého Ostrama
Vydáno 4. října 2013 0:00, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Likvidace ropných kalů v areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě bude pokračovat. Vláda schválila využití miliardy korun na vytěžení poslední laguny, na které byly práce přerušeny už téměř před dvěma roky. Usnesení vlády v tomto týdnu dorazilo do Ostravy.

Ropné odpady se v lagunách v Ostravě hromadily více než 100 let až do roku 1996. V minulosti se na ekologii tolik nedbalo a tak v jejich blískosti dokonce v 60. letech vzniklo i sídliště Fifejdy. Jeho obyvatelé jejich existencí trpí nejvíce.

Anketa: "Jak začne foukat vítr, je to cítit." "Je to opravdu nepříjemné, když otevřu okno, hned to ucítím a okno zavírám."

Sdružení Čistá Ostrava, které zajišťovalo likvidaci lagun, muselo přerušit práce, protože už vytěžilo 200 tisíc tun kalů, které mělo ve smlouvě. Téměř dva roky se čekalo na schválení nových podmínek. Tento týden vládní usnesení přišlo a Diamo, které je správcem lagun, může pokračovat v přípravách na další likvidaci.

Josef Havelka, ředitel závodu Odra státního podniku Diamo: "Peníze budou použity na definitivní odstranění tekuté náplně lagun."

Miliarda by měla stačit na vytěžení asi 90 tisíc tun kalů, které jsou ještě stále v laguně. Pokud vše půjde dobře mohlo by se s těžbou začít asi za rok a půl.

Josef Havelka, ředitel závodu Odra státního podniku Diamo: "Hned jak dostaneme pokyn od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vyhlásíme soutěž na umístění tekuté části lagun."

Odhaduje se, že si likvidace lagun vyžádá ještě 3 miliardy korun. Kaly by mohly být odstraněny asi za 4 a půl roku. Pak by na jejich místě měl vzniknout park.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/14807/miliarda-na-likvidaci-lagun-byvaleho-ostrama