Maminky, které porodí v ostravské fakultní nemocnici, mají o jednu starost méně. Pro rodný list dítěte nemusí na úřad. Matrika porubské radnice totiž funguje přímo v nemocnici.
Lucie Březinová, maminka: “Mi se v pondělí narodila holčička Sára, první dcera a jsem byla strašně překvapená, že nemusím nikam na radnici vyřizovat papíry a že máme matriku přímo tady o patro výš. Je to ulehčení, je to pomoc.”
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Skutečně každý den dochází naše paní matrikářka z úřadu do fakultní nemocnice, kde nabírá dokumenty od čerstvých maminek, odnáší je k nám na úřad, kde vystavují rodné listy a zpátky vlastně donášejí do nemocnice a vydávají maminkám hotové rodné listy.”
Matrikářky mají svou místnost ve druhém patře Gynekologicko-porodnické kliniky. Maminkám jsou k dispozici každý všední den v dopoledních hodinách. Loni jejich služeb využilo na 2300 novopečených maminek.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Tato služba běží u nás v podstatě tak, že maminky, které tady u nás porodí, tak de facto ve 100 procentech využijí tuto službu a ušetří si tím jednu cestu na městský úřad. Nám se podařilo matriku jako první v kraji tady u nás ve fakultní nemocnici otevřít v listopadu 2019.”
Teď se fakultní nemocnicí inspirovala i nemocnice ve Vítkovicích.
Ostravská fakultní nemocnice je pro budoucí maminky velmi oblíbená. Jezdí sem z celého MS kraje.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “V loňském roce, i přesto, že je tady ta situace v naší republice, nebo kraji je poznamenaná epidemiologickou situací, která je, která probíhá i během toho roku, ale narodilo se nám tady v podstatě stejný počet dětí jako v roce předešlém a narodila se tady u nás i dvakrát trojčata.”
Ostravská fakultní nemocnice má pro maminky připravený i covidový pokoj a díky jejímu tlaku na vládu, který vyvinula už loni na jaře, mohou na porodní sál i tatínkové.
Markéta Omachtová,vrchní sestra gynekologicko-porodnické kliniky: “Tatínkové chodí hodně k porodům, my to velmi kvitujeme. Jsme rádi, že nám tatínkové chodí k porodu, protože mamince pomáhají zvládnout bolesti, jsou velká psychická podpora té maminky a podělí se ta maminka o tu bolest a o ten nádherný zážitek potom z narození miminka.”
Nemocnice i přes přísná protiepidemická opatření respektuje individuální požadavky maminek při vedení porodu.
Markéta Omachtová,vrchní sestra gynekologicko-porodnické kliniky: “Může rodit na porodní židličce, v porodnickém lůžku v sedě, nebo jakkoli ji bude vyhovovat. V porodnickém pytli. Může k první době porodní využívat různé pomůcky odlehčovací, žebřiny. balóny, masážní přístroje, které jsou k zapůjčení na každém porodním pokoji.”
Na poporodním oddělení pak může otec dítěte spolu s maminkou zůstat po celých 48 hodin. Pokud tedy bude mít zájem.