Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V komunitním centru Všichni spolu se setkaly žákovské parlamenty porubských základních škol

Ostrava-Poruba |

V komunitním centru Všichni spolu se sešli zástupci žákovských parlamentů porubských základních škol. Ty přináší řadu nápadů, které si na setkání vzájemně vyměňovaly a propojily se mezi sebou.

Projekt Bo nám to není jedno zavítal i do Poruby. Jde o vůbec první setkání žákovských parlamentů porubských základních škol, které uspořádal Parlament dětí a mládeže města Ostravy ve spolupráci s Porubou. Celkem se ho zúčastnilo 8 žákovských parlamentů.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Na některých školách už ty parlamenty existují, někde teprve vznikají. Ta výhoda je v tom, že se na půdě žákovských a studentských parlamentů vytvářejí týmy, jejichž členové se učí spolu mluvit, učí se formulovat svoje představy o svých školách a komunikovat s vedením škol a se svými učiteli.”
David Kaszper, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: “Parlament dětí a mládeže dlouhodobě podporuje mladé lidi a chce, aby se aktivně zapojovali do veřejného dění v Ostravě a právě proto tvoří podobné akce jako je ta dnešní. Všechno dnes je děláno za pomocí metody neformálního vzdělávání, protože už Komenský říkal škola hrou. Už tady museli prezentovat vlastní školu. To znamená, zlepšují si kompetenci komunikace. Už přemýšleli, co za aktivity dělají kde jinde, takže vlastně kompetence podnikavosti, kreativity. Takže se zlepšují v těch kompetencích. Dnešní den je veden jako úvod do neformálního vzdělávání.”

Žákovské parlamenty slouží k rozvoji kompetencí žáků na školách a přispívají k lepšímu klimatu školy. Společné setkání bylo pro žáky velmi inspirující.

Anketa: účastníci akce: “Tady nás to moc baví, už jsme se inspirovali trochu akcemi jiných škol. Už nás napadlo, že bysme mohli udělat nějakou akci na ukončení 9. ročníků, ve kterém teď jsme.A je to tu moc pěkné, je to tu fajn.”
“Den barev, nebo Valentýnský den, to mě inspirovalo a chtěla bych se na to zaměřit i na naší škole, aby jsme byli o něco lepší.”
“Za asi největší úspěch našeho parlamentu považujeme rozjetí školního instagramu. Vymysleli jsme to z toho důvodu, aby naše škola měla propagaci, abysme se ukázali lidem.” “My jsme se inspirovali hlavně těma akcema. Třeba ten opačný den je skvělý nápad, který určitě budeme realizovat. Žáci budou na den, nebo týden, budou učit mladší ročníky nějaký předmět, který jim jde. Myslím si, že to může být dobrá zkušenost třeba pro mě. Já chci jít na pedagoga, takže to může být dobrý start.”

Poruba chce z této akce udělat tradici. Setkání žákovských parlamentů tak bude pokračovat i v budoucnu.

Nahlásit chybu


K tématu

Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků. Nabízejí jak klasickou, tak alternativní výuku

15. září 2023 16:42 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Městský obvod Ostrava-Poruba má celkem 12 základních škol, ve kterých letos otevřeli 28 prvních tříd a přivítali na 600 nových dětí. Všechny dostaly od vedení radnice dárky.

Základní školy v Porubě patří zápisům do 1. tříd. Nastoupí do nich okolo 600 dětí

4. dubna 2024 23:23 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě celý týden probíhají zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkají se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohou jakoukoli školu v obvodu, přednost ale mají děti ze spádové oblasti.

Festival inspirace v přírodních vědách opět zavítá do Frýdku-Místku

28. srpna 2023 13:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Setkání učitelů ze základních škol plné nových trendů ve vzdělávání. To je Festival inspirace v přírodních vědách. Letos se uskuteční na 8. základní škole ve Frýdku-Místku a opět bude tradičně plný sdílení zkušeností mezi pedagogy.


VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

V Mošnově chce stavět BMW. Zastupitelstvo schválilo prodej pozemků v průmyslové zóně

O mošnovskou průmyslovou zónu má zájem další silný investor. Jde o známého výrobce automobilů společnost BMW, která chce v Mošnově provozovat logistické centrum. Investice prý přinese stovky pracovních míst.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Studénka zřídí dětskou skupinu, žádá o státem nabízenou dotaci

Nedostatek míst v mateřské škole chtějí ve Studénce vyřešit provozem dětské skupiny. Její zřízení by měla z velké části pokrýt dotace. Podání žádosti o státní podporu schválili zastupitelé.

Původní zděné autobusové zastávky v Ostravě-Porubě procházejí rekonstrukcí

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Ostravskou městskou policie posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Nevidomý muž vstoupil před tramvaj v Porubě, policie hledá svědky vážné nehody

Včera 13:54 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Dopravní policisté se zabývají vážnou dopravní nehodou, která se stala v úterý 23. července okolo 8:45 hodin v Ostravě-Porubě. Podle informací, které dosud zjistili, před tramvajovou zastávkou Telekomunikační škola vstoupil do jízdní dráhy tramvaje 48letý nevidomý muž. Podle všeho ale při sobě neměl slepeckou hůl.

Zloděj se specializoval na dodávky. Peníze z lupu projedl a profetoval

23. července 2024 11:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Dnes potěšíme majitele dodávek z Ostravy. Policistům se ve spolupráci z jedním z nich podařilo dopadnout zloděje, který se specializoval právě na větší vozy. Řidič muže načapal přímo na korbě auta.

51letý muž masturboval na autobusové zastávce v Ostravě, policie hledá svědky

23. července 2024 11:49 | Ostrava-Svinov | Lukáš Zavadil

Policisté hledají svědky nevhodného a zároveň protiprávního chování 51letého muže, který v pondělí 22. července okolo půl třetí odpoledne masturboval na veřejnosti. Incident se stal v Ostravě-Svinově, na ulici Opavská, na tamní autobusové zastávce MHD Svinovské mosty, horní zastávka.

Nová pumptracková dráha vyrostla mezi panelovými domy v Bělském lese

23. července 2024 11:16 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

V Bělském Lese vyrostlo nové pumptrackové hřiště. Nahradilo původní, hlučnou a dosluhující dráhu, která již nevyhovovala technickým požadavkům. Na své si zde přijdou skateboardisté, koloběžkáři, longboardisté, in-line bruslaři i bikeři.

Ve Vítkovicích se srazily dvě tramvaje, řidič měl mikrospánek, soupravy po nárazu vykolejily

23. července 2024 9:10 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Vítkovicích se na tamní zastávce Dolní Vítkovice srazily dvě tramvaje. Podle informací Televize Polar pravděpodobně jedna z nich nedobrzdila. Při nehodě se nikdo nezranil.

V komunitním centru Všichni spolu se setkaly žákovské parlamenty porubských základních škol
Vydáno 17. února 2022 15:47, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
V komunitním centru Všichni spolu se sešli zástupci žákovských parlamentů porubských základních škol. Ty přináší řadu nápadů, které si na setkání vzájemně vyměňovaly a propojily se mezi sebou.

Projekt Bo nám to není jedno zavítal i do Poruby. Jde o vůbec první setkání žákovských parlamentů porubských základních škol, které uspořádal Parlament dětí a mládeže města Ostravy ve spolupráci s Porubou. Celkem se ho zúčastnilo 8 žákovských parlamentů.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Na některých školách už ty parlamenty existují, někde teprve vznikají. Ta výhoda je v tom, že se na půdě žákovských a studentských parlamentů vytvářejí týmy, jejichž členové se učí spolu mluvit, učí se formulovat svoje představy o svých školách a komunikovat s vedením škol a se svými učiteli.”
David Kaszper, předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy: “Parlament dětí a mládeže dlouhodobě podporuje mladé lidi a chce, aby se aktivně zapojovali do veřejného dění v Ostravě a právě proto tvoří podobné akce jako je ta dnešní. Všechno dnes je děláno za pomocí metody neformálního vzdělávání, protože už Komenský říkal škola hrou. Už tady museli prezentovat vlastní školu. To znamená, zlepšují si kompetenci komunikace. Už přemýšleli, co za aktivity dělají kde jinde, takže vlastně kompetence podnikavosti, kreativity. Takže se zlepšují v těch kompetencích. Dnešní den je veden jako úvod do neformálního vzdělávání.”

Žákovské parlamenty slouží k rozvoji kompetencí žáků na školách a přispívají k lepšímu klimatu školy. Společné setkání bylo pro žáky velmi inspirující.

Anketa: účastníci akce: “Tady nás to moc baví, už jsme se inspirovali trochu akcemi jiných škol. Už nás napadlo, že bysme mohli udělat nějakou akci na ukončení 9. ročníků, ve kterém teď jsme.A je to tu moc pěkné, je to tu fajn.”
“Den barev, nebo Valentýnský den, to mě inspirovalo a chtěla bych se na to zaměřit i na naší škole, aby jsme byli o něco lepší.”
“Za asi největší úspěch našeho parlamentu považujeme rozjetí školního instagramu. Vymysleli jsme to z toho důvodu, aby naše škola měla propagaci, abysme se ukázali lidem.” “My jsme se inspirovali hlavně těma akcema. Třeba ten opačný den je skvělý nápad, který určitě budeme realizovat. Žáci budou na den, nebo týden, budou učit mladší ročníky nějaký předmět, který jim jde. Myslím si, že to může být dobrá zkušenost třeba pro mě. Já chci jít na pedagoga, takže to může být dobrý start.”

Poruba chce z této akce udělat tradici. Setkání žákovských parlamentů tak bude pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000029918/v-komunitnim-centru-vsichni-spolu-se-setkaly-zakovske-parlamenty-porubskych-zakladnich-skol