Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Víme, jak bude v budoucnu vypadat porubský zámecký park. Podívejte se

Ostrava-Poruba |

Poruba už má na stole podrobnější architektonickou studii budoucí proměny zámeckého parku. Hlavní myšlenkou je z neupraveného, převážně průchozího místa vytvořit místo pro pobyt, setkávání, kulturní a společenské akce a také pro sportovní vyžití.

Zámecký park v Ostravě-Porubě se postupně změní k lepšímu. Momentálně probíhá příprava na jeho celkovou revitalizaci, která se bude realizovat po etapách.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V zámeckém parku už se zahloubil parovod, podél Nábřeží SPB se udělal nový chodník, dále byl vykoupený objekt autoservisu, který byl zdemolován. Následně také stará sběrna, která byla také zdemolovaná a takto vyčištěno část území, které by se mělo do budoucna proměnit. Stejně tak jsou v procesu výkupy jednotlivých garáží. Postupně už dáváme dohromady větší bloky, které bychom chtěli začít postupně demolovat."

Na zámecký park proběhla architektonická soutěž a hotová už je také podrobná architektonická studie.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče zeleně, tak návrh maximálně pracuje se zachováním stávající zeleně. Její případné kácení navrhuje téměř výhradně ze zdravotních důvodů. Naopak v řadě míst navrhuje i doplnění výsadeb novými rostlinami a dřevinami. V této historické jádrové části parku návrh řeší určité přetrasování tras pro pěší tak, aby byly logičtěji provázány a zároveň aby zde vznikla souvislá pěší trasa se sklonem do 5%, která by byla maximálně bezbariérová.”

Nejvýraznějším prvkem historické části parku bude hudební pavilon, který bude sloužit k hudebním a kulturním produkcím a konat se v ně budou moci také svatební obřady.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: Pokud jde o část rybníka, tak tam i s ohledem na zájmy rybářského svazu, se navrhují jen minimální zásahy spočívající v doplnění a údržbě stávající zeleně a ve vybudování mlatového chodníčku podél břehu rybníka. Plus doplnění drobného mobiliáře.”

Na své si v parku v budoucnu přijdou i milovníci pohybu. V místě bývalé sběrny se počítá se sportovní zónou. Vzniknou tam dva propojené ovály. Asfaltový pro inline bruslaře, začínající cyklisty a koloběžkáře a druhý z přírodního materiálu pro běžce.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Umístěny by měly být také prvky sportovní, workoutové nebo speciální, které by umožnily ještě další pohybové aktivity. V části parku, která je nyní schovaná za garážemi při ulici Nad Porubkou, by měla vzniknout herní zóna pro děti s netradičními autorskými herními prvky.”

Zelená multifunkční plocha s posezením ve svahu vznikne v prostoru u fary a zkultivováno bude i okolí zámku a azylového domu a zámku. Jako první by se mělo začít řešit historické jádro parku, území kolem rybníka a travnaté hřiště v blízkosti fary.

Nahlásit chybu


K tématu

Přípravné třídy se na porubských základních školách osvědčily. Brzy přibude další

2. května 2023 11:00 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V Ostravě-Porubě v současné době fungují dvě přípravné třídy pro děti předškolního věku. A to na základních školách Jana Šoupala a Dětská. Už brzy k nim přibude další. Přípravné třídy využívají zejména rodiče, jejichž dítě má odklad povinné školní docházky.

V Ostravě-Porubě začal cyklus tematicky zaměřených procházek

30. června 2023 23:52 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

V Ostravě-Porubě začal tradiční cyklus tematicky zaměřených procházek. Na první se lidé vydali za ptačím zpěvem a druhá je zavedla do Zámeckého parku, kde se seznámili nejen s jeho historií, ale také zajímavosti o jeho dendrologickém složení.

Na setkání s občany v Kunčicích se mluvilo o kanalizaci i revitalizaci zámeckého parku

31. října 2023 16:40 | Ostrava-Slezská Ostrava | Petr Kůdela

Vedení radnice Slezské Ostravy tentokrát vyrazilo v rámci série veřejných podzimních setkání s občany za obyvateli Kunčic – do místní restaurace. Praktikuje tak už několik let osvědčený model, jak si co nejlépe poslechnout názory, rady či stížnosti občanů v jednotlivých částech Slezské Ostravy.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět je opět v Ostravě

17. dubna 2024 12:30 | Ostrava-Centrum | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravě začal další ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Promítá filmy o lidských právech v celkem 48 městech v České republice a jedná se o největší festival svého druhu na světě.

Platforma Move Ostrava zve na své programy, nejbližším bude představení s názvem Sen

17. dubna 2024 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Move Ostrava je platformou podporující rozvoj múzických umění. Zaměřená je na diváky i profesionální umělce a v Ostravě funguje už více než 10 let. Ve svých projektech propojuje současný tanec, fyzické divadlo a nový cirkus.

V Ostravě se bude hrát špičkový tenis. Turnaj Ostra Group Open má bohatou tradici

17. dubna 2024 11:54 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Do Ostravy se sjedou špičkoví tenisté, aby se utkali o titul na 21. ročníku turnaje Ostra Group Open druhé nejvyšší světové kategorie Challenger. Loňské vítězství bude obhajovat český tenista Zdeněk Kolář.

Víme, jak bude v budoucnu vypadat porubský zámecký park. Podívejte se
Vydáno 7. dubna 2022 15:20, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Poruba už má na stole podrobnější architektonickou studii budoucí proměny zámeckého parku. Hlavní myšlenkou je z neupraveného, převážně průchozího místa vytvořit místo pro pobyt, setkávání, kulturní a společenské akce a také pro sportovní vyžití.

Zámecký park v Ostravě-Porubě se postupně změní k lepšímu. Momentálně probíhá příprava na jeho celkovou revitalizaci, která se bude realizovat po etapách.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V zámeckém parku už se zahloubil parovod, podél Nábřeží SPB se udělal nový chodník, dále byl vykoupený objekt autoservisu, který byl zdemolován. Následně také stará sběrna, která byla také zdemolovaná a takto vyčištěno část území, které by se mělo do budoucna proměnit. Stejně tak jsou v procesu výkupy jednotlivých garáží. Postupně už dáváme dohromady větší bloky, které bychom chtěli začít postupně demolovat."

Na zámecký park proběhla architektonická soutěž a hotová už je také podrobná architektonická studie.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče zeleně, tak návrh maximálně pracuje se zachováním stávající zeleně. Její případné kácení navrhuje téměř výhradně ze zdravotních důvodů. Naopak v řadě míst navrhuje i doplnění výsadeb novými rostlinami a dřevinami. V této historické jádrové části parku návrh řeší určité přetrasování tras pro pěší tak, aby byly logičtěji provázány a zároveň aby zde vznikla souvislá pěší trasa se sklonem do 5%, která by byla maximálně bezbariérová.”

Nejvýraznějším prvkem historické části parku bude hudební pavilon, který bude sloužit k hudebním a kulturním produkcím a konat se v ně budou moci také svatební obřady.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: Pokud jde o část rybníka, tak tam i s ohledem na zájmy rybářského svazu, se navrhují jen minimální zásahy spočívající v doplnění a údržbě stávající zeleně a ve vybudování mlatového chodníčku podél břehu rybníka. Plus doplnění drobného mobiliáře.”

Na své si v parku v budoucnu přijdou i milovníci pohybu. V místě bývalé sběrny se počítá se sportovní zónou. Vzniknou tam dva propojené ovály. Asfaltový pro inline bruslaře, začínající cyklisty a koloběžkáře a druhý z přírodního materiálu pro běžce.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Umístěny by měly být také prvky sportovní, workoutové nebo speciální, které by umožnily ještě další pohybové aktivity. V části parku, která je nyní schovaná za garážemi při ulici Nad Porubkou, by měla vzniknout herní zóna pro děti s netradičními autorskými herními prvky.”

Zelená multifunkční plocha s posezením ve svahu vznikne v prostoru u fary a zkultivováno bude i okolí zámku a azylového domu a zámku. Jako první by se mělo začít řešit historické jádro parku, území kolem rybníka a travnaté hřiště v blízkosti fary.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000030775/vime-jak-bude-v-budoucnu-vypadat-porubsky-zamecky-park-podivejte-se