Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře st. Jde o snímky, které ještě nikdy nebyly vystaveny

Ostrava-Poruba |

Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře staršího s názvem Prezidenti, umělci, dělníci a ti další. Jde o fotografie, které ještě nikdy nikde vystaveny nebyly.

Fotografie z výstavby Poruby, návštěvy Antonína Zápotockého v Ostravě, civilní snímek Petra Bezruče, který štípe dřevo a mnoho dalších, které zachytil Viktor Kolář starší a které přinášejí svědectví doby, můžete obdivovat v porubské Galerii Dukla.

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jedná se o výběr z celoživotního díla Viktora Koláře, které sahá od 20. do 60. let a je to výběr z fotografií, které jsou dneska uloženy v Archivu města Ostravy. Snažil jsem se, aby to byl průřez skutečně nejenom co se týče času a chronologie, ale zároveň , aby to byl průřez, který představí to dílo v nějaké úplnosti od těch sociálních témat a fotografií nějakých sociálně slabých lidí až třeba po prezidenta Masaryka nebo prezidenta Zápotockého.”

Na vernisáži výstavy nechyběl ani syn Viktora Koláře Viktor, který je světoznámý fotograf a do Ostravy se vrátil po dlouhých letech.

Viktor Kolář, syn Viktora Koláře: “Táta byl úžasný v tom, že předal tu a tam něco. Něco nám předal. Mě hodně. Za sebe můžu říct, že mi předal hodně, že mi předal tu lásku k focení. Že jsem opravdu dost brzy rozeznal, že to focení je taky můj naturel. Že to není v tom, že chci fotit a chci se předvádět, ale že mě zajímá svět lidí a to ten táta měl taky.”
Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Návštěvnost je nevídaná a jsem ráda, že si tolik lidí našlo čas v tomto letním období na to, aby se přišli podívat na vernisáž výstavy fotografií Viktora Koláře staršího a že se jim výstava líbí a já doufám, že se nám tady protočí další a další návštěvníci a odnesou si odsud pěkné zážitky.”

Připravuje se také monografie Viktora Koláře staršího, který byl jedním z nejvýznamnějších reportérů první republiky. Jeho hlavním tématem byl život v Ostravě.”

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jsou to skutečně prvotřídní fotografie, které snesou srovnání s těmi nejlepšími československými reportéry jako byl Karel Hájek a další.”

Výstava v Galerii Dukla potrvá až do 2. října.

Nahlásit chybu


K tématu

Výstava fotografií v ostravské galerii Dvorana přibližuje život handicapovaných

„Úsměv prosím!“, to je název výstavy fotografií, která představuje život handicapovaných v 18 organizacích napříč celou republikou. Hostí ji galerie Dvorana v budově radnice Moravské Ostravy a Přívozu. Výstava obsahuje nejlepší snímky ze soutěže, kterou organizují přední čeští fotografové.

Výstava fotografií v centru Ostravy přiblíží novou fotoknihu mapující historii hornictví

22. září 2023 15:21 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Dvě výstavy mapují dějiny hornictví v Moravské Ostravě a Přívozu, ale i na celém Ostravsku a Karvinsku. V rámci projektu Fajront takto představují novou fotografickou knihu Vzhůru do dolů! Tu dlouhá léta připravoval fotograf Ondřej Durczak.

Fotograf Mario Sikora vystavuje ve Slezskoostravské galerii světové fotky krásných žen

11. července 2023 10:27 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezskoostravská galerie zve na výstavu fotografií světové uznávaného fotografa Maria Sikory. Ten se specializuje na umělecké focení žen. Výstava tak nese i název Women a nabídne 43 mimořádných fotografií, které vznikaly po celém světě.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

20. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

ZŠ Bohumínská uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře st. Jde o snímky, které ještě nikdy nebyly vystaveny
Vydáno 4. srpna 2022 23:17, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře staršího s názvem Prezidenti, umělci, dělníci a ti další. Jde o fotografie, které ještě nikdy nikde vystaveny nebyly.

Fotografie z výstavby Poruby, návštěvy Antonína Zápotockého v Ostravě, civilní snímek Petra Bezruče, který štípe dřevo a mnoho dalších, které zachytil Viktor Kolář starší a které přinášejí svědectví doby, můžete obdivovat v porubské Galerii Dukla.

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jedná se o výběr z celoživotního díla Viktora Koláře, které sahá od 20. do 60. let a je to výběr z fotografií, které jsou dneska uloženy v Archivu města Ostravy. Snažil jsem se, aby to byl průřez skutečně nejenom co se týče času a chronologie, ale zároveň , aby to byl průřez, který představí to dílo v nějaké úplnosti od těch sociálních témat a fotografií nějakých sociálně slabých lidí až třeba po prezidenta Masaryka nebo prezidenta Zápotockého.”

Na vernisáži výstavy nechyběl ani syn Viktora Koláře Viktor, který je světoznámý fotograf a do Ostravy se vrátil po dlouhých letech.

Viktor Kolář, syn Viktora Koláře: “Táta byl úžasný v tom, že předal tu a tam něco. Něco nám předal. Mě hodně. Za sebe můžu říct, že mi předal hodně, že mi předal tu lásku k focení. Že jsem opravdu dost brzy rozeznal, že to focení je taky můj naturel. Že to není v tom, že chci fotit a chci se předvádět, ale že mě zajímá svět lidí a to ten táta měl taky.”
Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Návštěvnost je nevídaná a jsem ráda, že si tolik lidí našlo čas v tomto letním období na to, aby se přišli podívat na vernisáž výstavy fotografií Viktora Koláře staršího a že se jim výstava líbí a já doufám, že se nám tady protočí další a další návštěvníci a odnesou si odsud pěkné zážitky.”

Připravuje se také monografie Viktora Koláře staršího, který byl jedním z nejvýznamnějších reportérů první republiky. Jeho hlavním tématem byl život v Ostravě.”

Lukáš Bártl, kurátor výstavy: “Jsou to skutečně prvotřídní fotografie, které snesou srovnání s těmi nejlepšími československými reportéry jako byl Karel Hájek a další.”

Výstava v Galerii Dukla potrvá až do 2. října.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000032718/galerie-dukla-patri-vystave-fotografii-viktora-kolare-st-jde-o-snimky-ktere-jeste-nikdy-nebyly-vystaveny