Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architektonický skvost, porubská Černá perla, má nový plášť v Bruselském stylu. V plné kráse se otevře v červnu

Ostrava-Poruba |

Černá perla, architektonicky významná budova Ostravy.Poruby postavená v bruselském stylu, roste do krásy. Po zhruba 15 letech, kdy chátrala, prochází kompletní rekonstrukcí, na jejímž konci v ní lidé najdou moderní kliniku.

Dvanáctipodlažní budovu Černé perly v Ostravě-Porubě několik měsíců zahalovalo lešení. Od jara loňského roku procházel rekonstrukcí její vnější plášť. Celkem zde bylo osazeno 960 skel.

David Kotek, architekt: “Je to udělaná v podstatě replika původní fasády a co šlo, to jsme vylepšili, zlepšili. Máme přípravu na fotovoltaiku, ale ta vlna fotovoltaická byla tak šílená, že jsme se rozhodli, že počkáme než ty ceny trošku opadnou. Máme tady speciální skla, která jsou protisolární, aby se dům nepřehříval. Do toho jsme hodně zainvestovali.”

Nyní se většina prací přesouvá do interiéru. Dokončují se sádrokartonové podhledy, vnitřní příčky a připravený je i materiál na zdvojené podlahy. Hotovo by mělo být do června.

Jakub Czudek, výkonný ředitel, Moravian Premium Care: “Kdy budou k dispozici ambulance praktického lékaře, plicní, alergologie, kardiologie a vlastně neurologie, ortopedie, budeme nabízet pracovní a lékařské služby a v neposlední řadě provozovat radiodermostické pracoviště malé, které bude plně digitální s moderním rentgenovým přístrojem a na pracovišti bude k dispozici i softwarová umělá inteligence, která pomůže lékařům určit práci s rentgenovými obrazy.”

Klinika bude výjimečná nejen poskytovaným komfortem, ale navíc dá lidem možnost, aby měli sami kontrolu nad svým zdravím.

Helena Ruszová, spoluzakladatelka a CEO Moravian Premium Care: “Oni si mohou absolvovat podle svého uvážení různé druhy prevencí, které budou pod jednou střechou jako long special koncept. Všichni lékaři budou mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Máme většinu pater zaplněných. Vlastně necháváme si dvě patra volná na to, co ten provoz a život přinese tak, abychom doplnili o odbornosti, které zjistíme, že nám chybí."

V přízemí za mnou vznikne kavárna, která bude veřejně přístupná všem a prostor před ní zkrášlí umělecké dílo. Socha ženy v nadživotní velikosti.

David Kotek, architekt: “Ta socha se zachrání díky tomu. Je to socha, která je z doby, kdy vznikala Perla, takže ty věci se pěkně jakoby propojí a bude tady dělat prostě radost.”

Úpravou projde i předprostor před Černou perlou. Tedy zeleň, chodníky a parkoviště.

Nahlásit chybu


K tématu

Silnice mezi Šenovem a Václavovicemi prošla modernizací za 134 milionů

2. června 2023 18:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Silnice II/473, která vede z centra Šenova do Václavovic, má po kompletní rekonstrukci. Oprava úseku dlouhého 4,7 kilometru trvala 15 měsíců, její náklady byly vyčísleny na 134 milionů korun.

V Opavě slavnostně zahájili rekonstrukci bývalého OD Breda. Získá novou fasádu a okna

1. června 2023 11:39 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Desítky let chátrající památkově chráněná budova bývalého obchodního domu Breda v Opavě vstane z popela. Předáním klíče stavební firmě byla slavnostně zahájena první etapa její rekonstrukce.

V Opavském Kostele sv. Vojtěcha skončila oprava varhan. Vhánění vzduchu už řídí elektronika

31. května 2023 11:55 | Opava | Tomáš Kořistka

Pokud jste z Opavy a chodíte přes Dolní náměstí, jistě jste již zaslechli nádherný zvuk varhan, který se často ozývá z kostela sv. Vojtěcha. Nyní se tento majestátní nástroj dočkal rekonstrukce, takže vhánění vzduchu do píšťal nyní řídí elektronika.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Architektonický skvost, porubská Černá perla, má nový plášť v Bruselském stylu. V plné kráse se otevře v červnu
Vydáno 9. března 2023 14:57, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Černá perla, architektonicky významná budova Ostravy.Poruby postavená v bruselském stylu, roste do krásy. Po zhruba 15 letech, kdy chátrala, prochází kompletní rekonstrukcí, na jejímž konci v ní lidé najdou moderní kliniku.

Dvanáctipodlažní budovu Černé perly v Ostravě-Porubě několik měsíců zahalovalo lešení. Od jara loňského roku procházel rekonstrukcí její vnější plášť. Celkem zde bylo osazeno 960 skel.

David Kotek, architekt: “Je to udělaná v podstatě replika původní fasády a co šlo, to jsme vylepšili, zlepšili. Máme přípravu na fotovoltaiku, ale ta vlna fotovoltaická byla tak šílená, že jsme se rozhodli, že počkáme než ty ceny trošku opadnou. Máme tady speciální skla, která jsou protisolární, aby se dům nepřehříval. Do toho jsme hodně zainvestovali.”

Nyní se většina prací přesouvá do interiéru. Dokončují se sádrokartonové podhledy, vnitřní příčky a připravený je i materiál na zdvojené podlahy. Hotovo by mělo být do června.

Jakub Czudek, výkonný ředitel, Moravian Premium Care: “Kdy budou k dispozici ambulance praktického lékaře, plicní, alergologie, kardiologie a vlastně neurologie, ortopedie, budeme nabízet pracovní a lékařské služby a v neposlední řadě provozovat radiodermostické pracoviště malé, které bude plně digitální s moderním rentgenovým přístrojem a na pracovišti bude k dispozici i softwarová umělá inteligence, která pomůže lékařům určit práci s rentgenovými obrazy.”

Klinika bude výjimečná nejen poskytovaným komfortem, ale navíc dá lidem možnost, aby měli sami kontrolu nad svým zdravím.

Helena Ruszová, spoluzakladatelka a CEO Moravian Premium Care: “Oni si mohou absolvovat podle svého uvážení různé druhy prevencí, které budou pod jednou střechou jako long special koncept. Všichni lékaři budou mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Máme většinu pater zaplněných. Vlastně necháváme si dvě patra volná na to, co ten provoz a život přinese tak, abychom doplnili o odbornosti, které zjistíme, že nám chybí."

V přízemí za mnou vznikne kavárna, která bude veřejně přístupná všem a prostor před ní zkrášlí umělecké dílo. Socha ženy v nadživotní velikosti.

David Kotek, architekt: “Ta socha se zachrání díky tomu. Je to socha, která je z doby, kdy vznikala Perla, takže ty věci se pěkně jakoby propojí a bude tady dělat prostě radost.”

Úpravou projde i předprostor před Černou perlou. Tedy zeleň, chodníky a parkoviště.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000036061/architektonicky-skvost-porubska-cerna-perla-ma-novy-plast-v-bruselskem-stylu--v-plne-krase-se-otevre-v-cervnu