Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě začal cyklus tematicky zaměřených procházek

Ostrava-Poruba |

V Ostravě-Porubě začal tradiční cyklus tematicky zaměřených procházek. Na první se lidé vydali za ptačím zpěvem a druhá je zavedla do Zámeckého parku, kde se seznámili nejen s jeho historií, ale také zajímavosti o jeho dendrologickém složení.

Porubská radnice uspořádala tradiční procházku s arboristou. Tentokrát se zájemci mohli s odborníkem na péči o dřeviny vydat do Zámeckého parku.

Jiří Poulík, arborista: “Budeme procházet celý park a budeme si ukazovat jednotlivé zajímavé stromy a k tomu si budeme říkat, jaké mají defekty, jak se takový strom zdravotně zkoumá, čeho si musíme všimnout a jaký defekt třeba rozhoduje o tom, že se strom musí pokácet.”

Lidé se dozvěděli i to, jaké choroby v dnešní době stromy trápí a jak výjimečné je druhové složení Zámeckého parku.

Jiří Poulík, arborista: “Celkově se asi dá říct, že je tady zajímavé druhové složení, které neodpovídá úplně druhovému složení celé Poruby, kde převážnou většinu tvoří lípy, ale tady je dost velké zastoupení jilmu habrolistého, což není dřevina, která by rostla často. Když už, tak se vyskytuje třeba v jednotlivých kusech, ale tady je větší skupina stromů. Potom samozřejmě jsou tady relativně velké a staré stromy. Staré duby, to je asi to nejzajímavější.”
anketa: účastníci procházky: “Vždycky se nám líbí, když pan arborista řekne bříza, tu mám rád. Dub, ten mám rád, takže prostě je to už taková srdeční záležitost.”
“Snažím se to vyhledávat, zajímá mě okolí, kde bydlím. Jsem sice z centra, ale bydlel jsem v Porubě, takže je to zajímavé. Jsem zvědavý, jaká je právě skladba tady toho parku a co se dozvím zajímavého.”
“Já lovím informace, já nevím, jestli tím, že člověk je starý, tak tu přírodu se snaží chránit. Určitě, určitě a já jsem asi přírodní člověk ještě k tomu. To máte v sobě. Někomu to nic neříká a někdo bez toho nemůže být.”

Na další tematicky zaměřené procházky se lidé mohou těšit po letních prázdninách.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “V září zase začneme naplno. Hned první týden v září máme naplánovanou procházku 4. stavebním obvodem s panem Lexou Přendíkem a potom budeme pokračovat tematicky, a to historickými prohlídkami porubského zámku.”

Podrobnosti o jednotlivých procházkách najdete na webu a Facebooku radnice.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné začali likvidovat jmelí. Se škůdcem budou arboristé bojovat do jara

31. října 2023 13:28 | Karviná | Monika Danková

V Karviné začala likvidace jmelí na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Likvidovat ho budou do jara

30. října 2023 15:50 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

Na setkání s občany v Kunčicích se mluvilo o kanalizaci i revitalizaci zámeckého parku

31. října 2023 16:40 | Ostrava-Slezská Ostrava | Petr Kůdela

Vedení radnice Slezské Ostravy tentokrát vyrazilo v rámci série veřejných podzimních setkání s občany za obyvateli Kunčic – do místní restaurace. Praktikuje tak už několik let osvědčený model, jak si co nejlépe poslechnout názory, rady či stížnosti občanů v jednotlivých částech Slezské Ostravy.


Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Včera 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Včera 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I..

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

Včera 12:38 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Včera 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Včera 13:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Frýdku-Místku hořela střecha rodinného domu. Hasiči uchránili majetek za 4 miliony

Včera 10:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý krátce po poledni u požáru střechy rodinného domu ve Frýdku-Místku. Plameny hasiči krotili 40 minut a další půl hodinu požár likvidovali. Kvalitním a bleskovým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun. Celková škoda je tak zhruba 150 tisíc.

ZUŠ B. Martinů v Havířově se zapojila do festivalu ZUŠ Open, žáci se prezentovali v ulicích města

Základní umělecká škola Bohuslava Martinů v Havířově se opět zapojila do celorepublikového festivalu ZUŠ Open. Poprvé se žáci prezentovali přímo v ulicích města.

V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky

V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky. První z nich zájemce zavedla na vítání ptačího zpěvu, druhá pak na procházku arboristou. Další se uskuteční na podzim.

Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

28. května 2024 12:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

28. května 2024 10:45 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

28. května 2024 8:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

27. května 2024 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

V Ostravě-Porubě začal cyklus tematicky zaměřených procházek
Vydáno 30. června 2023 23:52, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
V Ostravě-Porubě začal tradiční cyklus tematicky zaměřených procházek. Na první se lidé vydali za ptačím zpěvem a druhá je zavedla do Zámeckého parku, kde se seznámili nejen s jeho historií, ale také zajímavosti o jeho dendrologickém složení.

Porubská radnice uspořádala tradiční procházku s arboristou. Tentokrát se zájemci mohli s odborníkem na péči o dřeviny vydat do Zámeckého parku.

Jiří Poulík, arborista: “Budeme procházet celý park a budeme si ukazovat jednotlivé zajímavé stromy a k tomu si budeme říkat, jaké mají defekty, jak se takový strom zdravotně zkoumá, čeho si musíme všimnout a jaký defekt třeba rozhoduje o tom, že se strom musí pokácet.”

Lidé se dozvěděli i to, jaké choroby v dnešní době stromy trápí a jak výjimečné je druhové složení Zámeckého parku.

Jiří Poulík, arborista: “Celkově se asi dá říct, že je tady zajímavé druhové složení, které neodpovídá úplně druhovému složení celé Poruby, kde převážnou většinu tvoří lípy, ale tady je dost velké zastoupení jilmu habrolistého, což není dřevina, která by rostla často. Když už, tak se vyskytuje třeba v jednotlivých kusech, ale tady je větší skupina stromů. Potom samozřejmě jsou tady relativně velké a staré stromy. Staré duby, to je asi to nejzajímavější.”
anketa: účastníci procházky: “Vždycky se nám líbí, když pan arborista řekne bříza, tu mám rád. Dub, ten mám rád, takže prostě je to už taková srdeční záležitost.”
“Snažím se to vyhledávat, zajímá mě okolí, kde bydlím. Jsem sice z centra, ale bydlel jsem v Porubě, takže je to zajímavé. Jsem zvědavý, jaká je právě skladba tady toho parku a co se dozvím zajímavého.”
“Já lovím informace, já nevím, jestli tím, že člověk je starý, tak tu přírodu se snaží chránit. Určitě, určitě a já jsem asi přírodní člověk ještě k tomu. To máte v sobě. Někomu to nic neříká a někdo bez toho nemůže být.”

Na další tematicky zaměřené procházky se lidé mohou těšit po letních prázdninách.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “V září zase začneme naplno. Hned první týden v září máme naplánovanou procházku 4. stavebním obvodem s panem Lexou Přendíkem a potom budeme pokračovat tematicky, a to historickými prohlídkami porubského zámku.”

Podrobnosti o jednotlivých procházkách najdete na webu a Facebooku radnice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000038018/v-ostraveporube-zacal-cyklus-tematicky-zamerenych-prochazek