Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslední květnovou sobotu bude na Slezskoostravském hradě Den Slezské

Ostrava-Slezská Ostrava |

Slezská Ostrava se připravuje na 16. ročník akce Den Slezské. Celodenní kulturně společenská akce se tradičně zaměří na rodiny s dětmi, ale zváni jsou všichni obyvatelé. Na akci nebude chybět ani mezinárodní kulinářská soutěž o Slezský bigos. Vstup na akci zůstává tradičně bezplatný.

Po studentském majálesu už se na Slezskoostravském hradě chystá další velká kulturní akce. Tradiční Den Slezské, kompletně v režii městského obvodu.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Den Slezské je tradiční kulturní akcí městského obvodu. Jedná se o největší kulturní akci, kterou městský obvod pořádá každoročně v květnu na Slezskoostravském hradě. Program je koncipován velmi rozmanitě. Dopoledne patří dětem ze slezskoostravských mateřských a základních škol."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Jako tradičně, celou akci v 9:30 zahájí vystoupení dětí z mateřských škol, které si každoročně připraví program. Ať už pěvecký, taneční, tak jak školy rozhodnou, tak se připraví."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Letos se z hlavních hvězd můžeme těšit na skupinu Slza. Také na Romana Ondráčka a Rakeťáky. A také na skupinu Poetika."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Pro děti je připraven cirkus mimo areál hradu. Pro zábavu, pro dospělé například bigos soutěž. Tradiční soutěž v tradičním slezském jídle. Kdy jsme tu zažili bigos z kachního masa, z kuřecího masa, z jeleního masa, z hovězího masa, z kančího masa. S hrozinkami, bez hrozinek, se zelím, bez zelí. Prostě úžasná akce, která je každý rok a každý rok vyhlašujeme vítěze."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Protože každoročně se nám zpravidla Den Slezské kryje s hokejovým mistrovským, letos je připravena pro návštěvníky areálu také hokejová fanzóna."

Každoročně na akci přijde až devět tisíc lidí.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Věřím, že to je díky tomu, že vstup na akci je bezplatný. Důležité je říct, že je bezplatný, nikoliv zdarma, protože akce samozřejmě vyjde na několik milionů korun, ale organizujeme ji zejména díky podpoře partnerů a samozřejmě příspěvku z rozpočtu městského obvodu."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Jedná se o 16. ročník této krásné akce, kdy v covidu nebyly. Dva ročník se neuskutečnily, takže bych chtěl všechny pozvat na tuto skvělou slezskou akci, protože opravdu je to akce pro děti, rodiny s dětmi, dospělé, mládež, prostě pro všechny."

Den Slezské proběhne na Slezskoostravském hradě v sobotu 27. května.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravská rodačka oslavila v domově Kamenec 101 let

18. března 2026 16:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Krásné jubileum oslavila v březnu v Domově pro seniory Kamenec paní Božena Vichrová. Ke 101 letům jí popřála rodina, vedení obvodu i pes-terapeut. Největší radost měla oslavenkyně z čokoládového dortu.

Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku oslavilo 130 let

8. října 2025 15:14 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku oslavilo 130 let. Oslavy spojilo s Nocí vědců, která nabídla otevřené učebny, experimenty i pohled do historie školy. Absolventi, studenti i učitelé si tak připomněli, že i po 130 letech zůstává škola centrem vzdělání, vědy a inspirace.

Děti z MŠ Jaklovecká jsou pasované na školáky, zasoutěžily si taky v Pevnosti Boyard

2. července 2025 15:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Mateřská škola Jaklovecká se před letními prázdninami proměnila v legendární Pevnost Boyard. Děti i jejich rodiče čekala dobrodružná hra plná složitých úkolů a sbírání indicií a nechyběl dokonce ani tajemný otec Fura. Zahradní slavností se školka zároveň rozloučila se školáky.


Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele městské bytové společnosti Róberta Masaroviče

Včera 19:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Včera 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Včera 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Hromadná nehoda čtyř aut u Opavy. Řidič vlivem únavy přejel do protisměru, další nadýchal

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná hromadná dopravní nehoda čtyř aut u Opavy zaměstnala v pondělí ráno všechny záchranné složky. Jeden z řidičů v osobním autě přejel zřejmě vlivem únavy do protisměru. Bočně se srazil s dodávkou, což vyústilo ve střet s dalšími dvěma vozy. Řidič protijedoucí dodávky přitom policistům nadýchal.

Začala stavba sportovní haly v Koblově. Nejprve je potřeba zbourat původní tělocvičnu

Bourací bagr odstartoval stavbu nové sportovní haly v Ostravě-Koblově. Budova bude totiž stát v místech staré tělocvičny u střední zdravotnické školy a tak je potřeba nejprve původní objekt snést.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

Včera 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Speciální škola Diakonie v Ostravě-Hrabůvce bude mít solnou jeskyni

Včera 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

Provizorní most byl vyměněn. Původní byl příliš hlučný

Včera 9:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

Včera 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Falešný zástupce energetických firem obral desítky lidí po celé republice, hrozí mu osm let vězení

Včera 13:01 | Nový Jičín | Anna Břenková

Pod záminkou řešení smluv o dodávkách energií vymáhal od obětí vysoké poplatky. Podvodník pod falešnými jmény oslovil nejméně 17 lidí, které zastrašoval smyšlenými pokutami a dluhy. Kriminalisté z Nového Jičína muže po rozsáhlém vyšetřování dopadli a obvinili z podvodu.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Hokejbalové MS v Ostravě začíná. Pořadatelé by chtěli pokořit divácké rekordy

Včera 13:04 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hokejbalové mistrovství světa v Ostravě začíná. Ve vítkovické Ostravar Aréně i tréninkové hale se utkají nejlepší světové týmy mužů i žen. Sportovci i pořadatelé se těší na skvělé fanoušky a doufají v pokoření rekordů v návštěvnosti.

Ostrava hostila jubilejní ročník mezinárodního turnaje para stolních tenistů, dorazil rekordní počet sportovců

Včera 13:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Rekordních 221 sportovců z 47 zemí světa přivítal mezinárodní turnaj para stolních tenistů ITTF World Para Future Ostrava. Letošní ročník byl navíc jubilejní - oslavil nejen 20 let turnaje, ale taky 100 let od založení světové federace stolního tenisu.

Do Poruby míří umělci z celého světa na Festival v ulicích

Včera 9:22 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Ostrava-Poruba se už 26. a 27. června promění v jedno velké jeviště. Festival v ulicích letos přiveze více než dvě stovky umělců ze šestnácti zemí světa. Návštěvníky čeká hudba, divadlo, tanec i novinky v podobě druhé hudební scény.

Zoo Ostrava si vyměnila se Zoo Praha sloní samce

20. června 2026 11:11 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava a Zoo Praha si vyměnily dospělé sloní samce. Do Ostravy zamířil zkušený chovný samec, který už zplodil více než 15 mláďat, a má pomoci oživit místní chov. Přesunu několikatunových zvířat předcházely měsíce příprav, speciální výcvik i veterinární vyšetření.

Hokejbalové MS v Ostravě začíná. Pořadatelé by chtěli pokořit divácké rekordy

19. června 2026 13:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hokejbalové mistrovství světa v Ostravě začíná. Ve vítkovické Ostravar Aréně i tréninkové hale se utkají nejlepší světové týmy mužů i žen. Sportovci i pořadatelé se těší na skvělé fanoušky a doufají v pokoření rekordů v návštěvnosti.

V Komenského sadech vyrostla nová socha s názvem Řeč očí

19. června 2026 12:00 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Komenského sady lákají na novou uměleckou atrakci. U lávky na Kamenec se objevila nevšední instalace od sochaře Tomáše Dolejše. Socha s názvem Řeč očí přináší umění přímo mezi lidi.

Poslední květnovou sobotu bude na Slezskoostravském hradě Den Slezské
Vydáno 16. května 2023 15:43, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Slezská Ostrava se připravuje na 16. ročník akce Den Slezské. Celodenní kulturně společenská akce se tradičně zaměří na rodiny s dětmi, ale zváni jsou všichni obyvatelé. Na akci nebude chybět ani mezinárodní kulinářská soutěž o Slezský bigos. Vstup na akci zůstává tradičně bezplatný.

Po studentském majálesu už se na Slezskoostravském hradě chystá další velká kulturní akce. Tradiční Den Slezské, kompletně v režii městského obvodu.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Den Slezské je tradiční kulturní akcí městského obvodu. Jedná se o největší kulturní akci, kterou městský obvod pořádá každoročně v květnu na Slezskoostravském hradě. Program je koncipován velmi rozmanitě. Dopoledne patří dětem ze slezskoostravských mateřských a základních škol."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Jako tradičně, celou akci v 9:30 zahájí vystoupení dětí z mateřských škol, které si každoročně připraví program. Ať už pěvecký, taneční, tak jak školy rozhodnou, tak se připraví."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Letos se z hlavních hvězd můžeme těšit na skupinu Slza. Také na Romana Ondráčka a Rakeťáky. A také na skupinu Poetika."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Pro děti je připraven cirkus mimo areál hradu. Pro zábavu, pro dospělé například bigos soutěž. Tradiční soutěž v tradičním slezském jídle. Kdy jsme tu zažili bigos z kachního masa, z kuřecího masa, z jeleního masa, z hovězího masa, z kančího masa. S hrozinkami, bez hrozinek, se zelím, bez zelí. Prostě úžasná akce, která je každý rok a každý rok vyhlašujeme vítěze."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Protože každoročně se nám zpravidla Den Slezské kryje s hokejovým mistrovským, letos je připravena pro návštěvníky areálu také hokejová fanzóna."

Každoročně na akci přijde až devět tisíc lidí.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Věřím, že to je díky tomu, že vstup na akci je bezplatný. Důležité je říct, že je bezplatný, nikoliv zdarma, protože akce samozřejmě vyjde na několik milionů korun, ale organizujeme ji zejména díky podpoře partnerů a samozřejmě příspěvku z rozpočtu městského obvodu."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Jedná se o 16. ročník této krásné akce, kdy v covidu nebyly. Dva ročník se neuskutečnily, takže bych chtěl všechny pozvat na tuto skvělou slezskou akci, protože opravdu je to akce pro děti, rodiny s dětmi, dospělé, mládež, prostě pro všechny."

Den Slezské proběhne na Slezskoostravském hradě v sobotu 27. května.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000037223/posledni-kvetnovou-sobotu-bude-na-slezskoostravskem-hrade-den-slezske